
Kiedy jedziemy na wakacje, nastawiamy się na sielski wypoczynek. Wyjeżdżając nie myślimy o tym, że coś pójdzie nie tak, że trafimy do szpitala czy będziemy potrzebować jakiejkolwiek pomocy. Niemniej, to ubezpieczenia potrafią uratować nas, kiedy jesteśmy w tarapatach. Wtedy przynajmniej nie musimy się martwić o pieniądze!
Z moich obserwacji wynika, że coraz więcej Polaków przed wyjazdem kupuje ubezpieczenia podróżne, czyli używając popularnego przysłowia: wolimy zapobiegać, niż leczyć. Zanim opowiem o tym, dlaczego warto mieć ubezpieczenie w podróży, przedstawię działanie ubezpieczeń i opowiem o tym, jak to było, kiedy musiałam korzystać z ubezpieczyciela w podróży.
Wpis powstał we współpracy z Rankomat.pl – największą w Polsce porównywarką ubezpieczeń, z której korzystałam wielokrotnie.
Spis treści
- 1 Karta EKUZ – jak działa i co obejmuje?
- 2 Ubezpieczenie podróżne – co warto wiedzieć?
- 3 Co pokrywa ubezpieczenie turystyczne?
- 4 Dodatkowe świadczenia w ubezpieczeniach podróżnych
- 5 Czego nie zawiera ubezpieczenie podróżne?
- 6 Dlaczego kupuję ubezpieczenie w podróży?
- 7 Jak wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie?
- 8 Ubezpieczenia podróżne – jak wyglądają w praktyce?
- 9 U lekarza za granicą…
Karta EKUZ – jak działa i co obejmuje?
EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli jak nazwa wskazuje, działa tylko w Unii Europejskiej oraz w państwach członkowskich EFTA, takich jak Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria. Kartę możemy otrzymać jeśli jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ. O wiele trudniej odpowiedzieć na pytanie co obejmuje EKUZ. Bowiem karta EKUZ każdym państwie działa w inaczej tj. obejmuje różne zakresy opieki. W niektórych państwach i przypadkach karta pokrywa 100%, w innych krajach, jak np. Szwajcaria ten zakres jest mniejszy. Powód jest następujący – Szwajcarzy za usługi medyczne dopłacają, dlatego turyści nie mają tu uprzywilejowanej sytuacji. Zawsze przed podróżą warto odwiedzić oficjalną stronę NFZ – sprawdzając, czy takie ubezpieczenie nas satysfakcjonuje.
Więcej o EKUZ: KARTA EKUZ- GDZIE I KIEDY WYROBIĆ? + ciekawostka, której nie znacie
Ubezpieczenie podróżne – co warto wiedzieć?
Zacznę od tego, kiedy wykupuje się ubezpieczenie. Oczywiście, najlepiej przed podróżą, kiedy jesteśmy w kraju. Jeśli będziemy już przebywać za granicą, w chwili zawierania umowy ubezpieczenia, ochrona ubezpieczeniowa może mieć wyłączenia. Na przykład rozpocznie się po upływie 48 godzin, a nawet później! Warto mieć to na uwadze i pamiętać, o zakupie ubezpieczenia przed wyjazdem.
Wszystkie ubezpieczenia różnią się od siebie. I tak jest w przypadku ubezpieczeń podróżnych, dlatego warto sprawdzać różne opcje i pakiet czy po prostu korzystać z kalkulatorów ubezpieczeń (o nich napiszę dalej).
Co pokrywa ubezpieczenie turystyczne?
Podstawowe ubezpieczenie turystyczne pokrywa przede wszystkim koszty leczenia oraz transport medyczny, ale najczęściej ma o wiele więcej funkcji. Przy wyborze ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na limity ubezpieczenia i wybrać najkorzystniejszy dla siebie. W przypadku drogich krajów, warto, aby limit był jak najwyższy.
Co dokładniej mówiąc, oznacza pokrycie kosztów leczenia w podróży? To nie tylko koszt wizyty w szpitalu czy przychodni czy koszt transportu medycznego, ale w przypadku niektórych ubezpieczeń pokrycie kosztów w związku z wystąpieniem epidemii lub pandemii (np. COVID-19). Zdecydowanie warto sprawdzić wybierane ubezpieczenie pod tym kątem.
Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu, można korzystać zarówno z państwowej opieki, jak i prywatnej, oczywiście w ramach wspomnianego limitu ubezpieczenia. Warto wiedzieć, że EKUZ pokrywa tylko państwową opiekę. Poza tym, ubezpieczenie turystyczne obejmuje również to, czego brakuje w EKUZ, czyli np. wkład własny w krajach, w których opieka medyczna jest finansowana przez pacjenta i państwo. Taka sytuacja może nas spotkać np. we wcześniej wspomnianej Szwajcarii.
Ubezpieczenie turystyczne, a organizacja transportu medycznego
Uraz bądź kontuzja mogą wymagać transportu medycznego. Może wystarczyć transport medyczny do placówki medycznej w kraju, w którym jesteśmy na wakacjach, lecz czasem konieczny będzie powrót do Polski, który często kosztuje dziesiątki tysięcy złotych. Dlatego przed zakupem polisy, warto sprawdzić do jakiej kwoty obowiązuje limit transportu medycznego, często jest to nawet 200 000 euro, co powinno być kwotą wystarczającą.
Akcja ratownicza w górach czy na morzu
Wybierasz się na narty lub wspinaczkę? W wielu krajach za akcję ratowniczą płaci poszkodowany, jest tak np. w Czechach czy Słowacji. Koszt godziny helikoptera ratowniczego to nawet kilka tysięcy złotych, a nie jest to w żaden sposób finansowane poprzez EKUZ! Z tego powodu, jeśli na wakacjach planujesz wybrać się w góry lub będziesz nurkować, warto wykupić odpowiednią polisę turystyczną.
Dodatkowe świadczenia w ubezpieczeniach podróżnych
Poza podstawowymi elementami, ubezpieczenie może zawierać również dodatkowe świadczenia takie jak:
Ubezpieczenie bagażu podróżnego lub sprzętu sportowego
W zależności od wariantu ubezpieczenia, ubezpieczenia podróżne obejmują opóźnienie w dostawie bagażu podróżnego, zwrot kosztów zakupu artykułów pierwszej potrzeby (tj. podstawowej odzieży, niezbędnych przyborów toaletowych, żywności). Warto sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie podróżne obejmuje ubezpieczenie od opóźnionego lotu!
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
Decydując się na polisę turystyczną możemy liczyć na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W wielu ubezpieczeniach jest zawarte nawet w podstawowym pakiecie.
Pokrycie szkód – polisa OC
To ubezpieczenie zapewnia wsparcie w przypadku spowodowania przez ubezpieczonego szkód podczas podróży. Jeśli zdarzy Ci się uszkodzić lub zniszczyć czyjąś rzecz możesz liczyć na zwrot kosztów w ramach OC. Przypadkiem zarysowałeś cudze auto? Nie musisz się o to martwić, oczywiście, do odpowiedniej kwoty 😊
Czego nie zawiera ubezpieczenie podróżne?
Przed zakupem polisy powinniśmy się zapoznać z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Znajdziemy tam informację o wszelkich włączeniach z polisy. Polisa turystyczna zazwyczaj nie obejmuje leczenia chorób przewlekłych, leczenia kobiet w ciąży w ostatnich tygodniach oraz zdarzeń pod wpływem alkoholu. Wykluczeń jest więcej, np. ubezpieczenie z zasady nie obejmuje kosztów mandatów.
Ubezpieczenia podróżne często nie obejmują np. naprawy okularów korekcyjnych, szkód powstałych na sprzęcie, który służy do wykonania pracy. Nie obejmuje także szkód będących wynikiem wyczynowego uprawiania sportu, a niektóre ubezpieczenia kompletnie nie obejmują szkód będących wynikiem uprawiania sportów, sportów zimowych i sportów ekstremalnych!
Dlaczego kupuję ubezpieczenie w podróży?
Powód jest prosty. Żeby podróżować spokojnie, nie mieć ciągle z tyłu głowy, że jak coś się stanie, to będę musiała się zastanawiać jak za to zapłacić. Żeby podróż minęła bezpiecznie, zwłaszcza w takich czasach, kiedy wiele rzeczy może się wydarzyć. Wypadki w podróży nie są tak częste, jak te w domu, ale za to opóźnienia lotów i bagażu zdarzają się nagminnie. I to jest dla mnie ważne, że jeśli przylecę kilkaset kilometrów dalej, to nie będę musiała się martwić, że nie mam w co się ubrać, tylko wszystko muszę kupić. Ubrania, szampon, a w przypadku opóźnionego lotu, będę miała zwrócone za horrendalnie drogie jedzenie na lotnisku.
Zresztą, jak zauważyliście – mówię o sobie. W przypadku rodzinnych wakacji, wakacji z mniejszymi dziećmi, ubezpieczenie jest po prostu niezbędne. Nie ma nad czym się zastanawiać.
Jak wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie?
Ubezpieczeń na rynku jest bardzo dużo, więc można się w tym pogubić. Przeczytanie wszystkich umów, wyłączeń, warunków zajmuje długie godziny. Dlatego najprostszym rozwiązaniem są kalkulatory ubezpieczeń.
https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/
Jak z nich korzystać i kiedy warto? Już Wam mówię, na podstawie Rankomatu:
– wybierasz jakie państwa lub kontynenty planujesz odwiedzić
– wybierasz cel wyjazdu – czy będziesz wypoczywać czy uprawiać sporty ekstremalne
– wybierasz daty wyjazdu i ilość osób.
Przechodząc na kolejną stronę, możesz zobaczyć porównanie pasujących ofert oraz je filtrować, w zależności od: kwoty ubezpieczenia, pokrycia kosztów Covid-19 oraz inne, np. czy ubezpieczenie podróżne obejmuje ubezpieczenie bagażu. Świetna opcja, z której korzystam od wielu lat! Oczywiście, po wybraniu ubezpieczenia warto przeczytać ogólne warunki ubezpieczeń, żeby wiedzieć, co dokładnie obejmują! Przede wszystkim, pamiętaj, aby sprawdzić wyłączenia od ubezpieczeń, żeby nie było rozczarowań czy niespodzianek.
Ubezpieczenia podróżne – jak wyglądają w praktyce?
Podczas pobytów za granicą, zdarzyło mi się kilka razy korzystać z ubezpieczenia: zarówno EKUZ, jak i tego podróżnego. Mieliśmy wykupione dodatkowe ubezpieczenie samochodu. I zdarzyło mi się, że czegoś nie doczytałam w warunkach. Krótko mówiąc, popełniłam błąd.
Dlatego podpowiem Wam kilka rzeczy, które mogą się przydać, na które warto zwrócić uwagę, kiedy będziecie musieli skorzystać z ubezpieczenia:
– po pierwsze, czytajcie OWU! Zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia jest naprawdę ważne. Wiem, że to mówiłam, ale to po prostu trzeba zrobić!
-po drugie, płaćcie kartą. Płatność kartą to dowód zapłaty – ubezpieczyciel może mieć takie wyłączenie, że płatność kartą będzie wymagana.
– po trzecie, zbierajcie dokumenty, rachunki, potwierdzenia. Musicie przekazać ubezpieczycielowi wszystkie dokumenty. Ktoś Wam coś ukradł? Idziecie z tym na policję, zgłaszacie. Kiedy? Od razu. Nie czekacie, nie zwlekacie. Idziecie.
– po czwarte, kontaktujecie się z ubezpieczycielem natychmiast po wystąpieniu zdarzenia! Nie ma, że zgłosicie to miesiącu, dwóch. Zgodnie z warunkami ubezpieczenia, musimy to zrobić jak najszybciej.
Wiem, że w tym przypadku często się zastanawiamy czy możemy poczekać, bo np. roaming jest bardzo drogi. Owszem, tak może się zdarzyć, że roaming będzie kosztował naprawdę dużo, ale zawsze można zadzwonić przez aplikację (np. Viber / Skype). Wtedy koszt jest mniejszy. Pamiętajcie, żeby to sprawdzić, doładowując uprzednio konto.
– po piąte, suma ubezpieczenia stanowi górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela.
– po szóste, wiem, że się powtarzam, ale czytajcie OWU i wykluczenia.
U lekarza za granicą…
Jak pamiętają stali czytelnicy bloga, korzystałam z opieki medycznej w Grecji, Turcji i na Węgrzech. Na szczęście, za każdym razem udało mi się dogadać, bo znalazł się ktoś, kto mówił po angielsku. Jednak wiem, że nie zawsze zdarzają się takie sytuacje, dlatego możecie sprawdzić, czy Wasze ubezpieczenie będzie obejmowało usługę tłumaczenia.
Co jeszcze? Czasami zakłady ubezpieczeń wprowadzają limit minimalny i dopiero po jego przekroczeniu ubezpieczenie zaczyna działać. Zdarzyło mi się to w USA, ubezpieczenie było aktywne od 100 USD, a poniżej trzeba było płacić samemu.
Więcej w tym temacie: Opieka zdrowotna za granicą. Jak jest w tureckim szpitalu i u węgierskiego okulisty?
Myślę, że rozwiałam Wasze wątpliwości w kontekście ubezpieczenia podróżnego. Pamiętajcie, że na wakacjach wypoczywamy i ładujemy baterie! Mam nadzieję, że Was nie wystraszyłam, bo nie było to moim zamiarem. Po prostu chcę, żeby było jasne, że zabezpieczenia w podróży, na wypadek (obojętnie jaki) są niezwykle ważne.
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Noclegi znajdziesz na booking.com