Zielona Góra- co zobaczyć? Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

Zielona Góra, położona na wzgórzach województwa lubuskiego jest nie tylko naprawdę zielona, bo lasy to niemal 50% powierzchni, ale jest przede wszystkim ciekawa i niezadeptana przez tłumy turystów. A, że takie miejsca lubię najbardziej, tym chętniej wybrałam się na zwiedzanie.

Czy warto odwiedzić Zieloną Górę? Może się zastanawiać, ten, kto jeszcze w niej nie był. Rozlokowana na wielu wzgórzach, jest pełna atrakcji, również przyrodniczych, podobnie jak całe województwo lubuskie.

Co zobaczyć w Zielonej Górze? Co robić, gdzie zjeść i wypić kawę? O tym opowiem w artykule. Zapraszam na zwiedzanie!

Muzeum Etnograficzne w Ochli

Zwiedzanie Zielonej Góry można zacząć od lokalnego skansenu w Ochli, która położona jest przysłowiowy rzut beretem od miasta. Nie wiem jak Ty, ale ja uwielbiam pospacerować po starych chałupach czy zaglądać do  przydomowych ogrodów.

Czym wyróżnia się Ochla, na tle innych skansenów w Polsce? Przede wszystkim tradycją winiarską, która jakby nie patrzeć, jest szczególnie zakorzeniona w okolicach Zielonej Góry.  Między innymi z tego powodu warto pojechać do tego muzeum, żeby zobaczyć dawną wieżę winiarską z XVIII wieku i rosnące winorośla. Poza tym, w tym miejscu można przenieść się w czasie i zobaczyć zabytki z czterech regionów: Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc, Dolnego Śląska i obszaru środkowo-lubuskiego.

Więcej zdjęć i informacji znajdziesz w tym wpisie: Muzeum Etnograficzne w Ochli – czyli skansen pod Zieloną Górą

Aktualny cennik i godziny otwarcia na stronie muzeum.

Palmiarnia w Zielonej Górze

Palmiarnia w Zielonej Górze to miejsce, gdzie możemy zobaczyć różnorodność świata roślin tropikalnych. Zlokalizowana w sercu miasta atrakcja zachwyca każdego, kto potrzebuje ucieczki w egzotyczne rejony.

Wewnątrz znajduje się restauracja. Można wybrać się do niej na obiad czy na kawę i ciasto, co jest ciekawym doświadczeniem, chyba nawet unikatowym na skalę krajową. Z palmiarnii można też podziwiać panoramę miasta, wjeżdżając na samą górę windą. Palmiarnia to jedna z atrakcji Zielonej Góry, którą warto odwiedzić i zgłębić jej historię.

Na schodach prowadzących do palmiarnii można podziwiać rzeźbę “Chłopiec ze źrebięciem”, według wielu to nieformalny symbol Zielonej Góry.

Godziny otwarcia na stronie Palmiarni.

Stare Miasto w Zielonej Górze

Znane atrakcje Zielonej Góry? Stare Miasto  zdecydowanie nadaje się na popołudniowy spacer (i kawę). Stary Rynek w Zielonej Górze pochodzi z XVI wieku i wielokrotnie, razem z Ratuszem uległ zniszczeniom, ale co ciekawe, po II Wojnie Światowej zabudowa miejska była praktycznie nienaruszona. Natomiast Ratusz architektoniczie nie wyróżnia się na tle innych, ale jego historia jest niezwykle ciekawa. W obecnym kształcie został zbudowany prawdopodobnie w XV wieku, a później wielokrotnie przebudowany na różne kolory i style, np. przez 188 lat był całkowicie zielony. Natomiast to, kiedy powstał pierwszy ratusz w Zielonej Górze niestety ciężko oszacować, dlatego jego historia należy do jednych z tajemnic miasta.

Inne ważne pukty Starego Miasta w Zielonej Górze to fragmenty murów obronnych z XIV wieku (niegdyś otaczały całą Zieloną Górę), obronna Wieża Łaziebna z z XV wieku (zwana Głodową), czy kościoły i kaplice różnych wyznań (m.in. staroluterańskie czy ewangelickie). Poza tym, warto przejść się wzdłuż Alei Niepodległości i zobaczyć przedwojenne wille.

Zielonogórskie Bachuski

Nie można opowiadać o zwiedzaniu Zielonej Góry, nie wspominając o Bachuskach. Bachuski, czyli małe figurki przedstawiające dzieci boga wina Bachusa rozlokowane są po Zielonej Górze. Mają przypominać o tradycjach winiarskich regionu.

Te maleńkie atrakcje turystyczne miasta przypominają krasnale we Wrocławiu: znajdziemy je w różnych miejscach, najwięcej oczywiście w turystycznej części miasta np. w okolicy Starego Rynku.

Łącznie Bachusków jest ponad 50, a każdy z nich ma swoje imię. Mapę Bachusków znajdziesz poniżej:

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Pomnik Winiarki i Pomnik Winobrania

Poza Bachuskami, w Zielonej Górze jest o wiele więcej atrakcji i pomników związanych z winem. Należy do nich m.in Pomnik Winiarki i Pomnik Winobrania. Pomnik Winobrania przedstawia siedzącego na beczce Bachusa, czyli boga winorośli. Natomiast Pomnik Winiarki to kobieta z beczkami, zapewne pełnymi wina 🙂

Muzea Zielonej Góry

Muzea w Zielonej Górze to plan na spędzenie całego dnia dla każdego poszukiwacza wiedzy i miłośnika sztuki. To nie tylko wyżej wspomniane Muzeum Etnograficzne, w muzeach zobaczymy dzieła sztuki, usłyszymy wiele opowieści i poznamy tajemnice, jakie skrywają muzea Zielonej Góry.

Na Muzeum Ziemi Lubuskiej, składa się:

 • Muzeum Miasta Zielona Góra (to przede wszystkim część historii miasta)
 • Muzeum Dawnych Tortur
 • Muzeum Wina

Poza tym, przy teatrze w Zielonej Górze znajdziemy Muzeum Lalek, a w miejscowościach niedaleko miasta zobaczymy takie muzea jak: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza (w Świdnicy), Lubuskie Muzeum Wojskowe (w Drzonowie).

Cennik i godziny otwarcia na stronie muzeum.

Parki w Zielonej Górze

Zielona Góra, poza swoim pięknym położeniem na wzgórzu i otoczeniem lasów, posiada kilka parków, które warto odwiedzić. Nie wiem czy też tak macie, ale ja lubię wziąć kawę i pójść na spacer po parku czy lesie. Gdzie to zrobić w Zielonej Górze? Na przykład, w Zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym (o którym piszę dalej).

Zielonych miejsc, wartych odwiedzenia jest o wiele więcej. Park Tysiąsiąclecia, Park Winny czy Dolina Gęśnika ze ścieżkami wśród drzew (tarasy na wysokości, bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi) to dopiero początek zieleni w Zielonej Górze. Mało popularna, a nadal malownicza jest Dawna Dolina Luizy wraz z fontanną.

Ogród botaniczny w Zielonej Górze

Ogród botaniczny w Zielonej Górze to urocze miejsce, położone w malowniczym otoczeniu. Uwielbiam takie parki i ogrody, w których można odpocząć, pospacerować bez tłumu turystów. Dzięki temu, że w Zielonej jest pełno parków, to stosunkowo łatwo znaleźć takie miejsce, a ten ogród botaniczny jest zdecydowanie jednym z nich.

Kolory ogrodu botanicznego zmieniają się w zależności od pory roku, a na przykład jeśliwybierzecie się tam na przełomie maja i czerwca, zobaczycie am kwitnące różaneczniki. Poza roślinnością, jest plac zabaw dla dzieci i mini zoo z królikami, danielami i różnymi ptakami. Co ciekawe, wstęp był symboliczny, z tego co pamiętam zapłaciliśmy 2 zł za bilet normalny. 😊 To jedno z miejsc, które warto odwiedzić całą rodziną.

Cennik i godziny otwarcia na stronie ogrodu botanicznego.

Glinianka

Poza wcześniej wspomnianymi parkami, skansenem czy ogrodem Zielona Góra ma jeszcze inne ciekawe miejsca na spacer czy rodzinny piknik. Należy do nich położone niewielkie jezioro, na skraju miasta tzw. Glinianka jest położona na osiedlu Cegielnia. Glinianka to ciekawe miejsce, z perspektywy turysty, niezwykle malownicze, otoczone zielonym lasem. Spacer terenem byłej cegielni jest niezwykły, latem pachnie kwitnącymi różami, urzeka szmaragdowy kolor tafli wody i… można zobaczyć tam żółwia ozdobnego. Osobiście widziałam żółwia jedynie przez lornetkę, z daleka, ale wielu spacerowiczów widziała wiele, wylegującego się na powalonych drzewach. Pewne jest jedno: zwykły spacer Glinianką w Zielonej Górze potrafi zachwycić.

Spacer na wieżę Wilkanowską

Jeśli masz więcej czasu, warto wybrać się na spacer różnymi szlakami, które często prowadzą za miasto. Polecam spacer na najwyższe wzniesienie w Wale Zielonogórskim (221 m n.p.m.), czyli Górę Wilkanowską. To tam znajdują się trasy do nordic walkingu i krzyżuje się wiele różnych szlaków. Na szczycie góry znajduje się też Wieża Wilkanowska, jednak ta atrakcja dostępna jest jedynie po wcześniejszym umówieniu.

Gdzie zjeść i wypić kawę w Zielonej Górze?

W Zielonej Górze znajdziemy różnorodne restauracje i kawiarnie. Na obiad, dla tych, którzy nie chcą jeść mięsa polecam Wegarnik (smacznie i zdrowo), można tam też wypić kawę albo pójść w kierunku Starego Miasta, gdzie znajdziemy typowe cukiernie. Dobrą kawę i smaczne ciasta znajdziecie w Cukierni Karpicko na Placu Pocztowym, serdecznie polecam.

W Zielonej Górze robią również gołąbki w liściach z winogron, chciałam zjeść takowe i sprawdzić czy smakują jak te w Turcji czy Grecji. Niestety, nie udało mi się znaleźć takiego miejsca. Jeśli takie znacie, za wszystkie sugestie i propozycje będę Wam wdzięczna, skorzystam z przyjemnością przy kolejnej wizycie.

Jeśli szukacie w swoich wyjazdach pysznego jedzenia, to zajrzyjcie na bloga podróżniczego mojej koleżanki, która pisze między innymi o tym, gdzie warto zjeść w Krakowie.

Gdzie spać w Zielonej Górze?

Miejsc noclegowych jest sporo, a nawet w sezonie wakacyjnym da się znaleźć przyjemne miejsca w dobrej cenie. Wiele zależy od tego czy chcemy spać w centrum, na obrzeżach czy pod miastem. My wybraliśmy miejsce pod Zieloną Górą, w Wilkanowie, które serdecznie polecam miłośnikom długich spacerów i spokojnych wieczorów przy lampce dobrego wina.

Jeśli jesteś zainteresowany noclegami w Lubuskim, to pod tym linkiem znajdziesz polecane miejsca, lub możesz sprawdzić na poniższej mapie:

Booking.com

Miejsce, w którym spaliśmy znajdziecie pod tym linkiem. Co było dla nas ważne- akceptuje zwierzęta 🙂

Co jeszcze zobaczyć w Zielonej Górze?

Zielona Góra to również Szlak Miodu i Wina, a przede wszystkim winnych tradycji. Z tego co czytałam, pierwsze winorośle posadzono na tym terenie ok. 1150 roku. O szlaku wina któregoś dnia z chęcią napiszę, bo to naprawdę ciekawa historia i to nie tylko dla pasjonatów historii, ale przede wszystkim wina.

Zielona Góra to najlepsze miejsce, jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę z enoturystyką, czyli turystyką winiarską. Ciężko opowiadać o Zielonej Górze bez kosztowania tego, co dają winorośle. Najlepiej zrobić to we wrześniu, w trakcie największej imprezy winiarskiej w Polsce, która odbywa się we wspomnianym skansenie w Ochli.

A jak jesteśmy przy terminie wyjazdu do Zielonej Góry, to jeszcze podejmę temat, kiedy warto wybrać się do Zielonej Góry. Moim zdaniem, najpiękniej jest latem, kiedy można kąpać się w niesamowicie czystych jeziorach lub jesienią, kiedy drzewa są pełne kolorowych liści.

Jestem ciekawa co dopisalibyście do mojej listy: co warto tam zobaczyć, zrobić czy zjeść?

Jeśli planujecie urlop lub weekend w województwie lubuskim i szukacie ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, koniecznie sprawdźcie poniższe inspiracje:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


18 KOMENTARZE

 1. Ogólnie w Zielonej Górze nigdy nie byłam i w sumie nie myślałam o niej, jako o turystycznym kierunku. Ale w sumie wiele miejsc, nawet jeśli na pierwszy rzut oka tak się nie wydaje, może mieć mocny, turystyczny potencjał. Co nie zmienia faktu, że spośród wszystkich, zielonogórskich atrakcji najbardziej przekonuje mnie “Muzeum Wina”. 😀

 2. Gdyby ktoś podróżował do Zielonej Góry i szukał dobrego i sprawdzonego noclegu w przyzwoitej cenie to polecam zatrzymać się na uboczu miasta 🙂

 3. Zielona Góra jeszcze przed nami. I szczerze powiemy, że nie była w pierwszej 10 miast, które chcieliśmy odwiedzić. A tu takie zdziwienie. Będziemy musieli przeorganizować nasze plany podróży, bo dzięki Tobie widzimy, że warto się tam wybrać 🙂

  • Okolice Zielonej Góry są naprawdę cudowne, naszpikowane atrakcjami i piękną naturą! Serdecznie polecam na wakacje czy przedłużony weekend 🙂

 4. W Zielonej Górze byłam tylko raz – w delegacji. Żałuję, że tylko na chwilę i tylko w jednym miejscu . Projektowałam i robiłam wizualizację stacji narciarskiej w jakimś parku kilka lat temu. Tak z ciekawości – bo nawet nie wiem, czy zostało to zrealizowane .

 5. O rany, chodziłam tam do liceum. Najnudniejsze miasto świata, jeśli w nim mieszkasz. Twój przewodnik zawiera wszystkie atrakcje ;), a nawet więcej niż mogłabym sobie wyobrazić 😉

 6. Puk, puk… Swego czasu przejeżdżałem (tylko) tędy z milion razy ale teraz , jako dziadek pokazuję Polskę wnukom. Tym razem padło na Zieloną Górę. Poszukuję kogoś kto zaplanuje nam (2 dziadków i 2 x młodzież 16/14 lat) pobyt w dniach 01-03.08.2022. Jesteśmy otwarci na każdą propozycję tj np 2 h z przewodnikiem i wskazanie nam co sami możemy zwiedzić lub inne. Nocujemy w hotelu a za wszelkie usługi płacimy. Pomożesz?

  • Dzień dobry, dziękuję bardzo za wiadomość i przepraszam za późną odpowiedź. Proszę powiedzieć jak mogę pomóc, bo nie jestem pewna czy dobrze rozumiem. Wiem, że w Urzędzie Miasta lub regionalnych organizacjach turystycznych zawsze jest lista przewodników.

 7. Lubuskie to było ostatnie województwo gdzie mnie jeszcze nie widzieli rowerem. Kiedy pierwszy raz zawitałem do Zielonej Góry od razu urzekła mnie piękną siecią dróg rowerowych.
  Bardzo podoba mi się część, w której znajduje się rynek. O Bachusikach oczywiście nie wspominam 🙂
  Jakoś nie mam szczęścia do skansenu w Ochli. Za pierwszym razem potężna nawałnica sprawiła, że nie zdążyłem dotrzeć w godzinach otwarcia. Za drugim razem zabrakło czasu aby tam podjechać. Może kiedyś będzie w końcu okazja i sprawdzi się przysłowie do trzech razy sztuka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
91,098ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj