Pula w Chorwacji. Atrakcje i ciekawe miejsca

Pula to miasto położone na północy Chorwacji. Czy warto zobaczyć Pulę? Moim zdaniem, jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia, kiedy będziecie w tym regionie Chorwacji (Istria). Swoją unikalną atmosferę zawdzięcza przede wszystkim licznym zabytkom, chociaż położone nad błękitnym Adriatykiem, miasto oferuje o wiele więcej. Pula to idealne miejsce dla osób szukających połączenia zwiedzania i wypoczynku. Wystarczy wyjechać z miasta i znajdziemy rozległe plaże czy miejsca na trekkingi.

Co zobaczyć w Puli? Najważniejszą atrakcją Puli, który niezmiennie przyciąga turystów, jest amfiteatr. Wyjątkowy zabytek, który przetrwał wieki. To oczywiście nie wszystko. O tym jakie ciekawe miejsca kryje Pula i dlaczego warto ją odwiedzić, opowiem w tym wpisie.

Amfiteatr w Puli

Amfiteatr z I wieku to niewątpliwie najbardziej znany zabytek w Puli i główna aterakcja miasta. Znajduje się w gronie sześciu największych i najlepiej zachowanych rzymskich aren na całym świecie. Wyjątkowy zabytek, który przetrwał wieki i był świadkiem tętniącego życia starożytnego Rzymu. Dziś, będąc w Puli zdecydowanie warto go zobaczyć.

Warto wspomnieć, że podczas II wojny światowej, władze Włoch miały zamiar zdemontować i przenieść amfiteatr. Na szczęście, ze względu na ogromne koszty związane z tym przedsięwzięciem, plany te zostały zarzucone.

Forum czyli główny plac w Puli

Forum jest sercem historycznej części miasta. Jego korzenie sięgają czasów starożytnego Rzymu, kiedy to stanowiło główne miejsce spotkań mieszkańców. Plac do dziś zachował swoją rolę jako miejsce spotkań i wydarzeń, jest również miejscem licznych kawiarni i restauracji, które serwują zarówno tradycyjne dania kuchni istryjskiej, jak i międzynarodowe specjały. Jest to idealne miejsce na przerwę podczas zwiedzania, gdzie można usiąść, zrelaksować się i napić kawy, co serdecznie polecam.

Forum jest otoczone przez kilka znaczących budowli. Najważniejszą jest Świątynia Augusta, która jest świetnie zachowana. Moim zdaniem niezwykle fotogeniczny punkt w mieście, więc pamiętajcie aby zatrzymać się na pamiątkowe zdjęcie. O świątyni opowiem w następnym akapicie.

Świątynia Augusta w Puli

Mówi się, że to jedna z dwóch najlepiej zachowanych świątyń rzymskich poza Włochami. Jednak trzeba wiedzieć, że w czasie II wojny światowej została zbombardowana i później odbudowana.  Moim zdaniem Świątynia Augusta jest po prostu przepiękna i robi niesamowite wrażenie.

W niektórych publikacjach znajdziemy nazwę Świątynia Romy. Co to oznacza? Świątynia została dedykowana pierwszemu cesarzowi Rzymu, Augustowi, jednak pierwotnie powstała na cześć Romy, bogini, personifikacji miasta Rzym i Cezara Augusta.

Ciekawostka: Podczas panowania Bizancjum, świątynia została zmieniona w kościół, dzięki czemu przetrwała do naszych czasów. W późniejszym okresie, ten przepiękny budynek służył jako magazyn.

Łuk Sergiusza

Ten starożytny rzymski łuk triumfalny został wzniesiony jako brama miejska. To kolejny niezwykle znany zabytek Puli, symbol zwycięstwa pod Akcjum, upamiętnia członków rodziny Sergiuszów (rodzina patrycjuszy w starożytnym Rzymie). Przybliżony rok budowy to 29–27 pne.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Zabytki w Puli

Dwa inne, interesujące zabytki, które na pewno warto zobaczyć podczas odwiedzin w Puli, to dwie bramy: Brama Bliźniacza i Brama Herkulesa.

  • Brama Bliźniacza, znana też jako Porta Gemina została zbudowana w połowie II wieku, zastąpiła wcześniejszą bramę miejską. W okolicy tej bramy można zobaczyć również fragmenty dawnego muru miejskiego.
  • Brama Herkulesa pochodzi z I wieku n.e. Na bramie można zobaczyć płaskorzeźbę Herkulesa i jego charakterystyczną maczugą.

Port w Puli

Odwiedzając Pulę, z pewnością zwrócicie uwagę na port. To za jego sprawą w centrum miasta nie ma plaż. Z tego portu odbywają się rejsy na pobliskie wyspy oraz do takich miast jak Wenecja i Triest. Kursy do Wenecji dostępne są przez cały rok, do Triestu raczej tylko w sezonie (od maja do sierpnia). Koszt promu do Wenecji w 2024 roku zaczyna się od 300 zł w jedną stronę. więc jeśli macie ochotę na pizzę we Włoszech czy odwiedzenie tamtejszych miast zdecydowanie warto.

Akwarium miejskie w Puli: Aquapark Pula

Akwarium miejskie w Puli umiejscowione jest w monumentalnym forcie Verudela (1886-1890). To jedno z najpiękniejszych miejsc tego typu w Chorwacji, cudowne doświadczenie dla małych i dużych miłośników życia podwodnego. Największy zbiornik o pojemności 300 000 litrów wody prezentuje fascynujący krajobraz podwodnego świata. W tym ogronym akwarium kryje się ponad 100 gatunków zwierząt, w tym rekiny, ośmiornice, ryby czy homary. To miejsce spodoba się i dzieciom, i miłośnikom historii. Wewnątrz murów fortu, poza zachwycającymi stworzeniami, można zobaczyć ekspozycję poświęconą historii marynarki wojennej.

Twierdze i forty w Puli

To jeden z ciekawszych pomysłów na zwiedzanie Puli. Pula i okolice są pełne zabytków, m.in. twierdz pochodzących z okresu austro-węgierskiego. Te potężne konstrukcje służyły przede wszystkim do obrony. Choć straciły swoje militarną funkcję, wciąż przypominają o ważnym okresie w historii regionu. Przykładem takiego miejsca będzie Fort Bourguignon, położony na jednym z wzgórz miasta. Fortów i twierdz jest naprawdę sporo.

Nieco dalej położony jest Fort Benedetto, kolejny przykład zaawansowanej architektury wojskowej swojej epoki. Choć nie jest już aktywnie wykorzystywany w celach obronnych, jego mury wciąż wydają się być gotowe do stawienia czoła potencjalnym najeźdźcom.

Plaże w okolicy

Plaże w okolicy Puli nie są zatłoczone, nawet w sezonie. To wyróżnia je od tych, które są położone od strony Opatji, gdzie jest zdecydowanie ciaśniej. Osobiście polecam okolice Puli na plażowanie, byłam tam na dwóch plażach. Jest ich oczywiście więcej, ale nie chcę polecać plaż, na których nie byłam. 🙂

  • Plaża Peroj: żwirowa, czysta plaża. Błękitne wody Adriatyku i malownicze widoki sprawiają, że to miejsce jest jednym z ulubionych i najczęściej polecanych, a nadal „poza szlakiem”. Jest naprawdę ładnie, ale o wiele bardziej polecam drugą plażę.
  • Plaża Barbariga: skalista plaża, niezbyt popularna i spokojna. Nie jest tak malownicza jak plaża Peroj, ale na niej najlepiej odpoczęłam. Są tam doskonałe warunki do pływania, snorkelingu.

Inne atrakcje Puli

Co jeszcze warto zobaczyć w Puli? Zacznę od tego, że spacer po mieście jest niesamowicie przyjemny. Mam na myśli przede wszystkim starą dzielnicę, z wąskimi uliczkami. Jest uroczo i klimatycznie, a przy tym nawet w sezonie nie było ogromnych tłumów, co nie jest zbyt częste w Chorwacji. Wszystko to sprawia, że Pula i jej okolice są miejscem, które warto zobaczyć.

Oczywiście, nie są to wszystkie atrakcje Puli. Warto również odwiedzić (między innymi):

  • Zerostrasse, czyli podziemia Puli
  • Muzeum Historyczne Istrii

Nocleg w Puli

W mieście znajdują się liczne hotele, od luksusowych obiektów z pełnym zakresem usług, takich jak basen, spa i restauracje, po bardziej ekonomiczne hotele, które oferują podstawowe udogodnienia.

Są też kempingi, apartamenty i domy na wynajem. Polecane miejsca znajdziesz tutaj.

Booking.com

Pula – co zobaczyć?

W skrócie, najważniejsze atrakcje Pulii to przede wszystkim jej amfiteatr, a także inne antyczne zabytki. Pula oferuje również wiele ciekawych miejsc w swojej okolicy. Nieopodal miasta znajdują się takie atrakcje jak Park Narodowy Brijuni, malownicze miasteczko Rovinj czy antyczna Poreč.

Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem historii, czy wolisz cieszyć się słońcem i morzem, Pula jest miastem, które na pewno Ci się spodoba.

Więcej miejsc z Chorwacji:

Istria- wakacje na północy Chorwacji. Atrakcje, natura i plaże

Vojak- najwyższy szczyt Małej Ucki. Malownicza, górska trasa w Chorwacji

Ile kosztują wakacje w Chorwacji? Czy opłaca się jechać swoim samochodem?

Z kotem do Chorwacji? Ważne informacje, porady jak przygotować siebie i kota


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

  1. Pulę lubię, choć część osób narzeka na jej momentami industrialny charakter. Dodatkowo, jak na chorwackie standardy, nie jest tak perfekcyjnie wymuskana. Co według mnie nadaje jej tylko autentyczności. No i jest całkiem spoko bazą wypadową do kilku fajnych atrakcji, jak Przylądek Kamenjak, półwysep Stoja, kilka twierdz. A jak ktoś np. nie dysponuje własnym środkiem lokomocji, to z Puli spokojnie za pomocą transportu publicznego ogarnie dojazd zarówno do miast na Istrii, jak na niektóre wyspy czy miejsca w obrębie Kvarneru i dalszych, chorwackich regionów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,811ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj