Gdańsk – co warto zobaczyć? TOP 10 atrakcji

Jakie są najczęściej odwiedzane atrakcje Gdańska? Jakie historyczne miejsca warto tu zobaczyć? Niezaprzeczalnie, Gdańsk to zdecydowanie jedno z piękniejszych miast Polski. Nie tylko na zdjęciach, ale i w rzeczywistości. Co ciekawe, pierwsza wzmianka o Gdańsku pochodzi z 999 roku, przez setki lat Gdańsk stał się jednym z najważniejszych portów handlowych i centrów handlowych nad Bałtykiem.

W tym wpisie zobaczysz najpopularniejsze atrakcje Gdańska, przedstawię Ci kilka pomysłów na spędzenie czasu w Gdańsku – punkty są absolutnie nieobowiązkowe, ale jeśli zrobisz choć połowę z nich, będę dumna. I oczywiście, chętnie przyjmę propozycje na moją kolejną wizytę w Trójmieście.

Długi Targ i Ulica Długa

Rozpoczynająca się przy Złotej Bramie ulica Długa, wraz z Długim Targiem tworzą tak zwaną Drogę Królewską, która stanowi główną trasę turystyczną Gdańska.

Długi Targ to zdecydowanie najpopularniejsze miejsce spotkań mieszkańców i turystów oraz serce miasta. Plac położony w gdańskim Śródmieściu, dawniej był po prostu traktem kupieckim. To tutaj znajduje się m.in. Ratusz Miasta, Fontanna Neptuna i Brama Zielona, zza której możemy podziwiać Motławę. W trakcie spaceru przez Ulicę Długą będziemy mieli okazję złapać chwilę oddechu w licznych kawiarenkach i restauracjach, a także cieszyć się dźwiękami muzyki i śpiewu ulicznych grajków.

Wskazówka odnośnie zwiedzania Gdańska: wstań, skoro świt i pójdź na Długi Targ. Naprawdę warto! Nie ukrywam, udało mi się to jeden, jedyny raz, kiedy spałam w hotelu położonym na Długim Targu. I chociaż spacer zaczęłam przed 6 rano, to moim zdaniem 5 będzie o wiele lepsza. Dlaczego warto? Pusty Gdańsk robi niesamowite wrażenie. Zobaczenie pięknych, gdańskich uliczek bez ludzi to też świetny klimat do zdjęć. Dzięki temu dziś mogę powiedzieć (niby się nie chwaląc, delikatnie naciągając czasoprzestrzeń): „Gdańsk o piątej rano jest po prostu piękny”.

Fontanna Neptuna w Gdańsku

Zabytkowa fontanna w sercu Długiego Targu, usytuowana tuż przed wejściem do Dworu Artusa, to prawdziwa wizytówka miasta. Powstała ona z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej, a w 1615 r. zaprojektował ją Abraham van den Blocke, który był również projektantem gdańskiej Złotej Bramy. Fontanna uruchomiona została w 1633 r., a rok później dodano do niej ozdobną kratę, na której umieszczono herby Gdańska i polskie orły. Byliście w Gdańsku i nie macie zdjęcia pod Fontanną Neptuna? Powrót jest zatem konieczny.

Nie mogłam znaleźć swojego zdjęcia pod fontanną, więc wrzucam to!

Bazylika Mariacka

Konkatedralna Bazylika Mariacka – historyczna fara Głównego Miasta, nazywana jest często “koroną Gdańska””. Szczyci się tytułem największej europejskiej świątyni wybudowanej z cegły. Kamień węgielny (czyli ten, który rozpoczyna budowlę) pod obecną świątynię został położony w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w 1343 roku. Co ciekawe, świątynia budowana była etapami aż przez 159 lat! Dopiero w lipcu 1502 roku, mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę. Bazylika Mariacka rozciąga się na długość aż 105,2 m., a na 26 wolno-stojących filarach wspiera się jej wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe. Podziw budzi nie tylko jej majestatyczny wygląd zewnętrzny, ale również wnętrze wraz z wieżą, na której znajduje się platforma widokowa.

Zawsze góruje nad miastem

Bursztynowa Uliczka

Ulica Mariacka to niewątpliwie jedna z najbardziej zachwycających uliczek Głównego Miasta, z kompletnie zrekonstruowanymi przedprożami, znakomicie oddająca niepowtarzalny klimat dawnej zabudowy Gdańska. Charakteru ulicy dodają z pewnością również tak zwane Rzygacze, czy też Gargulce, służyły one odprowadzaniu deszczówki i przybrały formy głów zwierząt lub fantastycznych stworzeń. Liczne sklepy, warsztaty i stoiska oferują bursztyny w najróżniejszych formach, najczęściej biżuteryjnych, co stanowi niezwykłą atrakcję dla odwiedzających Gdańsk turystów. Nie bez powodu Ulica Mariacka nazywana jest Ulicą Bursztynową.

Przy okazji wizyty na Bursztynowej Uliczce, nie zapomnijcie wejść na najkrótszą ulicę w Gdańsku!

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Motława

Malownicza rzeka na Starym Mieście, w której tafli odbija się wspaniała architektura Gdańska z niezwykłym Żurawiem na czele. To sprawia, że Motława z pewnością należy do czołówki najbardziej urokliwych polskich rzek.

W ciągu dnia możemy  popłynąć tu statkiem na Westerplatte, wypożyczyć rower wodny lub popływać na SUPie. Warto tu także zjeść obiad w jednej z lokalnych restauracji. Wieczorami natomiast brzegi Motławy stają się miejscem spotkań studentów, turystów i wszystkich wielbicieli dobrego jedzenia, muzyki, zabawy i tańca.

Brama Żuraw

Wspomniany już Żuraw to nic innego, jak zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska. Mieści się on nad Motławą, na końcu ulicy Szerokiej. Jest to równocześnie jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a także największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy.

Westerplatte

Westerplatte to położony na północy Gdańska półwysep, który uważa się za symboliczne miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej. Miejsce to stanowi także uosobienie polskiego ruchu oporu przeciw III Rzeszy. Dziś możemy podziwiać tam Pomnik Obrońców Wybrzeża, zbudowany w kształcie kopca, który zwieńcza 25 – metrowy monument upamiętniający polskich obrońców Wybrzeża we wrześniu 1939. Na Westerplatte znajdziemy również szlak turystyczny, mały cmentarz, ale też piękną i malowniczą plażę.

Muzeum II Wojny Światowej

Jeśli jeszcze zastanawiasz się co zobaczyć w Gdańsku, odpowiedź jest prosta. Odwiedź muzeum! Zależnie od tego co Cię interesuje: może być to Muzeum Narodowe, Muzeum Bursztynu czy II Wojny Światowej. Te ostatnie wzbudza wiele emocji i moim zdaniem jest szczególnie warte odwiedzenia.

Jest to interaktywne muzeum historyczne, otwarte na początku 2017 roku.  Gdańskie muzeum należy do grona najbardziej nowoczesnych, a jednocześnie najbardziej poruszających muzeów w Polsce. Znajdziemy tam liczne eksponaty i interesujące rekonstrukcje przedwojennych ulic największych polskich miast. Zaciekawią nas również interaktywne elementy, takie jak filmy ze wspomnieniami uczestników wojny. Na zwiedzenie całego muzeum warto zarezerwować sobie nawet kilka godzin i wybrać się tam jak najwcześniej.

Europejskie Centrum Solidarności

Jest to nowoczesna instytucja kulturowa, która za cel postawiła sobie upamiętnienie jednych z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii – zwycięstwa Solidarności i upadku komunizmu. Co ciekawe, stała wystawa przedstawia nie tylko historię Solidarności, ale również innych ruchów opozycyjnych Europy Środkowo-Wschodniej. Możemy tam znaleźć multimedialne atrakcje, materiały archiwalne, a także oryginalne elementy wyposażenia Stoczni Gdańskiej.

Muzeum Bursztynu

Wiedzieliście, że posiadamy jedną z największych kolekcji bursztynu na Świecie? Od 2021 roku znajduje się ona w nowa lokalizacji – w Wielkim Młynie i ukazuje zupełnie nowy wymiar znanego nam dobrze bursztynu. Muzeum oferuje ponad 1000 eksponatów – od bryłek z inkluzjami sprzed 40 milionów lat, przez bursztynowy las i bursztynową komnatę, po współczesne projekty artystów. Muzeum Bursztynu to miejsce magiczne, zaskakujące i z pewnością warte odwiedzenia.

Morze Bałtyckie

Być w Gdańsku i nie zobaczyć morza to jak odwiedzić Zakopane i nie widzieć gór. Nie zostawaj w mieście, jedź na plażę! Moja uwaga- najlepiej pojedź czymkolwiek, choćby autobusem. Kilka lat temu próbowałam dojść pieszo, bez wody, w sierpniowym upale. W połowie drogi musiałam się poddać 😊

Gdańsk – restauracje

Gdzie zjeść w Gdańsku? Po tym jak wstaniesz skoro świt, w nagrodę wybierz się w jakieś cudowne miejsce na pyszne śniadanie. Jeśli nie chcesz jechać daleko, polecam zjeść w Restauracji 5. Piętro. Serwują przepyszne śniadania, a możliwość podglądania z góry budzącego się Długiego Targu jest nie do podrobienia.

Obiad w Gdańsku? Smacznych miejsc w Gdańsku jest cała masa. Polecę Ci kilka punktów, które odwiedziłam i polecam. Na przykład Ostro Pizza serwuje przepyszną pizzę z dobrym widokiem, ale najlepszy widok jest w Olivia Star – restauracji położonej na szczycie wieżowca. Wege jedzenie znajdziecie np. w Nie/mięsnym, ale takich miejsc jest o wiele więcej.

Gdzie spać w Gdańsku?

W Gdańsku spałam w różnych lokalizacjach, zaczynając od ul. Długiej przez bliższe i dalsze centrum miasta. Kiedyś zatrzymałam się na ul. Ogarna i było naprawdę spokojnie, za to na Długim Targu weekendowa noc była ciężka.

Zatrzymując się w jego obrębie, warto pamiętać o sprawdzeniu miejsc parkingowych, bo jak to w Polskich miastach bywa, czasami jest z tym problem. Jeśli podróżujecie pociągiem, tego problemu rzecz jasna nie będzie.

Noclegi w Gdańsku, w tym te polecane przeze mnie, znajdziecie tutaj.

Gdańsk – atrakcje i zwiedzanie

Co robić w Gdańsku? Będąc w centrum Gdańska pamiętaj, że warto zobaczyć miasto z punktu widokowego. Moje pierwsze skojarzenie to Diabelski Młyn, ale może to być Wzgórze Pachołek czy Góra Gradowa. Wybór należy do Ciebie. 😊 Pomysłów na to co zrobić w Gdańsku jest cała masa, ale moim zdaniem poniższe trzy proste rzeczy zapadną Ci w pamięci:

  • Zrób sobie pamiątkowe zdjęcie z widokiem na Długie Pobrzeże wzdłuż Motławy

Robię to za każdym razem, jak jestem w Gdańsku, bo to po prostu ładne miejsce. Kojarzy mi się z urlopem, morzem, wolnością.

  •   Kup coś od ulicznego sprzedawcy

Nie musi być to pamiątka czy obraz. Któregoś razu zapłaciłam za wróżbę. Oczywiście, się nie spełniła, ale wspominam to do dziś. 🙂

  • Ucieknij od turystów i odwiedź mniej popularne dzielnice

Nie będę Ci niczego narzucać ani rekomendować. Kliknij kilka lokalizacji na mapie i wybierz coś ciekawego.😊

Niezaprzeczalnie, Gdańsk po prostu jest cudowny. Oczywiście, dzięki temu jest niezwykle popularny, dlatego najlepiej zwiedza się go poza sezonem, a zdjęcia robi naprawdę wcześnie… rano. O Gdańsku można pisać i pisać, ale jeśli jedziesz wypocząć to na pewno Twoim celem jest po prostu relaks. I tego Ci życzę na nadmorskich wakacjach.

Jeśli szukasz ciekawych miejsc na Pomorzu, koniecznie sprawdź następujące wpisy:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


5 KOMENTARZE

  1. Bo Gdańsk ma to coś 🙂 Pozdrawiam – mieszkaniec Gdańska 🙂 ps na szczycie Olivia Star jeszcze nie byłem. A podobno widoki niesamowite a jedzonko dobre.

  2. Gdańsk fascynuje mnie swoją historią i nowoczesnością. Blog o alternatywnych miejscach to świetna dawka inspiracji do odkrywania miasta. Uwielbiam Gdańsk za jego piękno, atmosferę i niezwykłe zakątki.

  3. gdansk to moja milosc zawsze i do konca moich dni tylko tam podczas lata naprawde wiem ze zyje nie rowna sie z naszym baltykiem nawet atlantyk nigdzie nie ma moim skromnym zdaniem piekniejszych plaz o wyjatkowym niepowtarzalnym aromacie nadmorskiej nagrzanej wydmy tylko tu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,807ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj