Zwiedzanie Burgas – przewodnik po najpiękniejszych atrakcjach

Burgas leży na południowym wschodzie Bułgarii nad Zatoką Burgaską, która jest częścią Morza Czarnego. Miasto jest jednym z głównych kurortów Bułgarii i pełni funkcję największego bułgarskiego portu. Miasto i jego okolice co roku w sezonie przyciągają wielu turystów.

I chociaż w Bułgarii wolę inne miasta, takie jak Sozopol, to Burgas jest naprawdę pięknie umiejscowione. Z jednej strony mamy zatokę, a z innych stron miasto otaczają aż 3 jeziora: Mandreńskie, Atanasowskie i Burgaskie. Dlatego znajdziecie tutaj masę różnych atrakcji i wiele miejsc do naprawdę długich spacerów, nie tylko nadmorskim brzegiem.

Burgas to ciekawa destynacja na wycieczkę, która jest również atrakcyjna cenowo. My za loty z Polski płaciliśmy zaledwie 164 zł od osoby w obie strony, a ceny w Bułgarii są niewysokie, biorąc pod uwagę inne destynacje w Europie.

Wycieczki do Bułgarii znajdziesz tutaj.

Ogród Morski – najlepsze miejsce na spacer

Gdzie zacząć zwiedzanie miasta? Park Nadmorski, tak zwana Morska Gradina to jedna z największych atrakcji Burgas. Jest to obszerny teren, który oferuje piękny widok na morze oraz tutejsze plaże. Ta zielona strefa rozciąga się niemalże na 7 km i przebiega tuż nad brzegiem morza! Park Nadmorski to miejsce, do którego pójdziecie na spacer, obiad czy kawę.

W parku znajdziemy polski akcent – stoi tutaj pomnik Adama Mickiewicza. Dlaczego? Pisarz, podróżując do Stambułu. zatrzymał się i przez pewien czas przebywał właśnie w Burgas. Ponadto zadedykowano mu również jedną z ulic w mieście. Oprócz pomnika polskiego poety zobaczycie tu również wiele pomników innych artystów.

Ogród Morski to w pewnym sensie serce miasta, codziennie gromadzi na swoim terenie mieszkańców, a w sezonie oczywiście również turystów. Znajduje się tutaj np. Teatr Letni, który pomieści wielu fanów muzyki, teatru i ogólnie kultury. Odbywają się tu bowiem festiwale, wieczorki muzyczne oraz sztuki teatralne.

Poza tym, warto przyjść do parku i odwiedzić tutejsze kawiarnie czy restauracje. Znajdziecie tu też sporo atrakcji dla dzieci. Niedaleko strefy kulturalnej mieści się zoo, a oprócz niego na terenie parku mieści się wiele placów zabaw.

Na terenie parku wyróżniają się również: Kaplica św. Jerzego, może Was zainteresować stare kasyno, fontanna zmieniająca kolory oraz wystawa kwiatów, którą będziecie mogli podziwiać już przy samym wejściu na teren tego zielonego serca miasta. Wszystko wieńczą egzotyczne palmy w wielkich donicach, które dodają temu miejscu wakacyjnego klimatu.

Park Ezero i Festiwal rzeźb z piasku

Tuż obok Ogrodu Morskiego mieści się Park Ezero, jest on w sumie jego przedłużeniem. To miejsce, w którym można skorzystać z wielu dostępnych aktywności, np. pojeździć konno czy zagrać w tenisa. Park jednak słynie z zupełnie innej rozrywki.

Już od ponad 14 lat organizowany jest tutaj Festiwal rzeźb z piasku. Co roku wybierany jest inny temat przewodni, a rzeźby, które tworzą artyści, wyglądają bardzo realistycznie! Niektóre z nich osiągają naprawdę spore rozmiary. My akurat tego nie widzieliśmy, ale Wam może uda się to sprawdzić – dajcie znać w komentarzach.

Rzeźby powstają na tematy dotyczące postaci z kreskówek czy bohaterów baśni, a do ich stworzenia zużywa się aż 2500 ton piasku! Te ciekawe piaskowe rzeźby możecie podziwiać od czerwca do końca letniego sezonu, codziennie między 9:00 a 21:00, a zapłacicie za podziwianie tej atrakcji tylko kilkanaście złotych.

Obraz Portokal z Pixabay

Obserwacje ptaków w Burgas: flamingi i wiele więcej

Aby mieć niepowtarzalną możliwość obserwowania ptaków w ich naturalnym środowisku, wybierzcie się na wycieczkę do obszaru chronionego „Poda”. To nie lada gratka dla fanów natury, miłośników ptaków, ale też dla dzieci.

Między innymi dzięki temu rezerwatowi przyrody Burgas bywa nazywane ptasią stolicą Bułgarii! Zupełnie mnie to nie dziwi. Możecie spotkać tutaj nawet 430 gatunków ptaków, sama w Bułgarii widziałam wiele gatunków ptaków, których wcześniej nie miałam okazji zobaczyć, a obserwowałam je jedynie z okna samochodu podczas wycieczek w okolicach miasta.

Wśród ptaków Burgas dominują pelikany, kormorany czy orły. Często czytałam o wielkich stadach ptaków w różnych regionach świata, a na miejscu było ich zaledwie kilka. W Burgas było zupełnie inaczej: podróżując po okolicy widzialam ogromne grupy flamingów – tego się w Burgas nie spodziewałam (zwiedzaliśmy miasto jesienią).

Różowe Jezioro i panwie solne

Okolica Burgas słynie z jezior, zobaczycie tu większe i mniejsze zbiorniki, które tworzą cały kompleks. Jednym z jezior jest Atanasovsko, które ze względu na swój kolor nazywane jest Różowym Jeziorem. Można je odwiedzać w sezonie letnim, niestety poza sezonem teren jest zamknięty dla turystów.

Różowe Jezioro to jeden z punktów, które musicie zobaczyć, będąc w okolicy. Kolor jeziora zapewnia piękne tło do zdjęć, ale to nie wszystko! Dodatkową atrakcją są tutaj panwie solne. Woda w zbiorniku ma właściwości lecznicze, zatem warto się w niej wykąpać i spędzić dłuższą chwilę. To nic innego, jak SPA na świeżym powietrzu. Możecie przyjechać w to miejsce, by wykąpać się w małych basenikach solnych, a następnie nałożyć na ciało maskę z tutejszego błota i zmyć po około 15-20 min. Czego się nie robi dla urody! Niestety jesienią teren był zamknięty, więc na to doświadczenie muszę poczekać do następnego wyjazdu

Cały kompleks okolicznych jezior został zaprojektowany tak, by dzięki niemu możliwe było pozyskiwanie soli. Jest to największy zespół jezior w Bułgarii. Właśnie tak duże zasolenie wody powoduje jej prozdrowotny wpływ na ciało podczas kąpieli. Pływając w jeziorze, delikatnie unosimy się na wodzie, działa to podobnie, jak w Morzu Martwym.

Warto zwrócić uwagę, że cały obszar objęty jest ochroną, ponieważ zamieszkują go rzadkie gatunki zwierząt, szczególnie ptaków. Poza tym, spotkamy tu np. Ryjówkę Etruską, która jest jednym z najmniejszych ssaków na świecie.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Port oraz Wyspa Św. Anastazji

W tym największym porcie w kraju cumują różnego rodzaju statki, zarówno prywatne, jak i wycieczkowe czy przemysłowe. Polecam to miejsce na spacer oraz szybką kawę albo lunch z widokiem na zatokę. Szczególnie warto wybrać się tutaj podczas zachodu słońca.

Port przeszedł niedawno modernizację i dziś jest miejscem nowoczesnym i modnym, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Możecie tu udać się nie tylko na spacer, ale odwiedzić również planetarium.

W porcie mieści się jednak jeszcze jedna atrakcja. Wypływają z niego łodzie, którymi można dostać się na leżącą nieopodal Wyspę św. Anastazji. Jest to malutka wysepka, na której królują klasztor i latarnia morska. Co ciekawe, ten klasztor jedynym zachowanym średniowiecznym klasztorem na wyspie na Morzu Czarnym. Jest to, razem ze wspomnianymi łażniami najstarszy budynek w mieście. Zobaczycie tu również interaktywne muzeum, w którym odkryjecie historie wyspy.

Co ciekawe, wyspę nazywa się czasem wschodnioeuropejskim Alcatraz, ponieważ niegdyś mieszczący się tam klasztor pełnił funkcję więzienia.

Muzeum Etnograficzne w Burgas

Muzeum Etnograficzne w Burgas to niewielka instytucja, utrzymana w tradycyjnym stylu. Choć nie imponuje rozmiarami, jest naprawdę niewielkie to z pewnością przyciąga uwagę miłośników kultury.  Wystawa główna jest ukłonem w stronę dziedzictwa etnograficznego regionu. Zaprezentowano tam tradycyjne stroje miejscowej społeczności, pięknie zdobione tkaniny, które ukazują bogactwo lokalnych tradycji.

Nie jest to bardzo popularna atrakcja, dzięki czemu odwiedzający mogą cieszyć się spokojem i skoncentrować na odkrywaniu fascynujących eksponatów.

Artystyczna podróż po Burgas

Nie bez powodu Adam Mickiewicz spędził w Burgas trochę czasu. Bywało tu wielu artystów. Dlatego i dziś, miłośnicy kultury bułgarskiej mogą zrobić wycieczkę szlakiem znanych artystów. W Burgas znajduje się, między innymi:

  • Dom kompozytora Georgiego Szagunowa
  • Dom Władimira Wasilewa
  • Dom pisarza Petki Rosena

Inne atrakcje, które warto zobaczyć

Jeśli chodzi o zabytkowe czy ciekawe miejsca w Burgas, znajdziemy ich tutaj sporo. W samym centrum miasta mieści się dużych rozmiarów cerkiew Cyryla i Metodego, Muzeum Historii Naturalnej czy Muzeum Archeologiczne.

Warto udać się również na spacer wzdłuż Aleko Bogoridi, czyli aleją, która jest zamkniętą dla ruchu samochodowego i jest główną ulicą w Burgas. To miejsce, w którym zrobicie zakupy, kupicie pamiątki, ale też dobrze zjecie w licznych restauracjach oraz kawiarniach.

Dużą atrakcję w mieście i okolicy, szczególnie dla lubiących kąpiele oraz relaks w wodzie, stanowią również Aguapolis, czyli park wodny, a także łaźnie rzymskie Termopolis, czyli jeden z najstarszych budynków w Burgas. Te łaźnie zostały zbudowane przez Sulejmana I w XVI wieku.

W sezonie oczywiście główną rozrywkę stanowi tutaj duża piaszczysta plaża, która przylega do Parku Nadmorskiego oraz długie molo.

Gdzie zjeść w Burgas?

Kuchnia bułgarska jest wypadkową różnorodnych wpływów krajów sąsiadujących. Zatem jedzenie w Bułgarii, czyli też w Burgas zbliżone jest np. do kuchni greckiej czy tureckiej. Bułgarzy lubią gotować zupy i chętnie korzystają z warzyw i owoców, a jeśli chodzi o słodycze, to możemy skosztować tu np. baklawy.

Z pewnością w Bułgarii nie można narzekać na wielkość porcji, zazwyczaj są one naprawdę solidne i często w dobrej cenie. Mnie szczególnie zasmakowała sałatka szopska, czyli warzywna sałatka z serem owczym, trochę podobna do sałatki greckiej.

Restauracje serwują często owoce morza i przekąski takie jak opiekane papryki, frytki z serem czy przeróżne pasty kanapkowe. Popularną przyprawą w Bułgarii jest czubryca – czyli suszony cząber lub jego mieszanka z papryką i innymi ziołami. Do słynnych dań można zaliczyć np. Banicę, czyli pieczony placek przekładany serem, który podaje się z popularnym tutaj Ayranem – słonym jogurtem do picia.

W Burgas polecam Wam restaurację Flora Bar & Grill Burgas, gdzie miło spędziliśmy czas i zjedliśmy pyszną pizzę, sałatkę szopską oraz spore danie obiadowe.

Bułgaria to dobry cel podróży dla lubiących łakocie, warto więc w Burgas wybrać się na kawę i pyszne ciasta. W Burgas polecam Wam Caffetteria Milano – w tej kawiarni ciasta były naprawdę obłędne!

Gdzie spać?

W Burgas bez trudu znajdziecie noclegi w różnych miejscach i o różnym poziomie. Możecie zarezerwować tutaj całkiem niedrogie (szczególnie poza sezonem) Airbnb lub nadmorski kamping, ale możecie też skorzystać z luksusowych hoteli.

W mieście najwięcej znajdziecie obiektów 3-4- gwiazdkowych i apartamentów czy pensjonatów od prywatnych właścicieli. My zapłaciliśmy za noclegi z widokiem na morze 247 zł za 3 noce poza sezonem.

  • Przepiękny i stylowy hotel w Burgas, dobry zarówno dla rodzin, jak i par znajdziesz tutaj.
  • Eleganckie pokoje w dobrym hotelu z widokiem na zatokę lub miasto (śniadanie w cenie) zarezerwujesz pod tym linkiem.
  • Wyposażone mieszkania, jak i gustownie urządzone pokoje w pięknej, zabytkowej willi zarezerwujecie tutaj (niesamowite miejsce).
Booking.com

Burgas – co warto zobaczyć w okolicy?

Wybierając się do Burgas, pamiętajcie, że nie jest ono klimatycznym małym i uroczym nadmorskim miasteczkiem. To czwarte co do wielkości miasto w Bułgarii i drugie, jeśli chodzi o nadmorskie kurorty. Przez miasto przebiega również droga krajowa, więc jest ono doskonale skomunikowane z okolicą i całym krajem. Jednak niech jego wielkość Was nie odpycha, gdyż swoim położeniem wiele nadrabia.

Osobiście Burgas polecam bardziej na wypad na jeden dzień przy okazji pobytu w Sozopolu albo Nesebarze, które są jednak znacznie bardziej malownicze i klimatyczne. W okolicy warto zobaczyć np. Zamek Ravadinovo, który ponoć można tylko kochać lub nienawidzić. 🙂

Wymienione miejscowości zobaczysz w następujących wpisach:

Nessebar – co zobaczyć w uroczym Bułgarskim miasteczku?

Sozopol – co warto zobaczyć na wakacjach w Bułgarii?

Mam nadzieję, że te sugestie pomogą Ci zaplanować swoją podróż do Burgas.

Zobacz również:

Słoneczny Brzeg: co zobaczyć nad Morzem Czarnym w Bułgarii


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


4 KOMENTARZE

  1. W Meksyku nie udało nam się ze względu na pogodę zobaczyć ani flamingów, ani różowych salin w pełnej krasie. A do Burgas mamy zdecydowanie bliżej😜

  2. Burgas oferuje wiele atrakcji i całkiem sporo ich podaliście – ciekawa relacja. Nawiązując do muzeów, od siebie polecamy jeszcze Regionalne Muzeum Historyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
90,119ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj