Timisoara – atrakcje mojego ulubionego miasta w Rumunii

Timișoara jest często zwana “Małym Wiedniem”. Powód jest prosty: znajduje się tu najwięcej zabytkowych budynków w Rumunii. Architektura odzwierciedla różne style, od baroku po wiedeńską secesję.

Nie jest to jedynym powodem, dla którego warto się do Timisoary wybrać. Dla mnie w tym mieście najlepsza była atmosfera. I oczywiście, jedzenie! Timisoara żyje, jest pełna knajpek do których z przyjemnością zasiada się po zwiedzaniu. Jest zdecydowanie miastem wielokulturowym, jak wiele miejsc w Transylwanii. Sporą grupę mieszkańców regionu stanowią Węgrzy, którzy zostali tu po zmianie granic (wcześniej ten teren był częścią Węgier).

Zapraszam na odkrywanie Timisoary: od strony atrakcji turystycznych i kulinarnych specjałów.

Atrakcje Timisoary

Co zwiedzać w tym rumuńskim mieście? Najciekawsze elementy skupiają się wokół historycznego centrum – dzielnica Cetate.

Dzielnica Cetate łączy architekturę XVIII i XIX wieku z budynkami z XX wieku. Dokładniej mówiąc, z jednej strony mamy śródmieście pełne zabytków, z najstarszymi budynkami miasta, a z drugiej – obszar nowszych budowli, które powstały wraz z rozbiórką fortyfikacji.

Zamek Hunyadych

W sercu miasta stoi Zamek Hunyadych. Mimo że został zniszczony w 1849 roku, odbudowano go i mieści się tam Muzeum Banatu (obecnie w trakcie remontu, lato 2023). Ślady dawnej twierdzy z XVIII wieku są widoczne, stanowiąc element architektonicznego dziedzictwa.

Plac Unii

W centrum Timișoary możemy wybrać się na jeden z wielu placów. Co ciekawe, każdy powstał w innym stylu architektonicznym. Na przykład Plac Unii (rum. Piața Unirii), zbudowany został w stylu barokowym, tu możemy wejść do rzymskokatolickiej katedry czy zobaczyć Kolumnę Zarazy. To nie wszystkie zabytki w tej okolicy, w końcu to najstarszy plac w Timisoarze. W jej sąsiedztwie znajduje się Muzeum Sztuki czy Katedra Serbsko-Prawosławna.

Plac Zwycięstwa

(rum. Piața Victoriei) to kolejny znany plac w mieście. Jego architekt, László Székely, zainspirowany architekturą austriacką i w ten sposób zagospodarował przestrzeń między monumentalną Katedrą Metropolitalną a Pałacem Kultury, gdzie działa Teatr Narodowy i Opera. Katedra, drugi co do wielkości kościół w Rumunii, nawiązuje do architektury klasztorów mołdawskich.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Plac Wolności

(rum. Piața Libertății), dawne centrum wojskowe miasta z budynkami w stylu barokowym, klasycystycznym i secesyjnym. Dalsze kroki prowadzą na Plac Św. Jerzego, gdzie kiedyś stał kościół Jezuitów, przekształcony później w meczet, a dzisiaj dominuje na nim konny pomnik patrona walki ze smokiem. Pomnik ten jest hołdem dla tych, którzy zginęli w rewolucji rumuńskiej.

Sobór Trzech Świętych Hierarchów w Timisoarze

Majestatyczna katedra w Timișoarze, jest najokazalszą budowlą sakralną w regionie i symbolem miasta. Wybudowana została w latach 1936-1941, choć wygląda na starszą. Ta monumentalna budowla czerpie inspirację z mołdawskiej architektury, w szczególności z kościoła św. Jerzego w Hârlau.

Robi wrażenie bajkowej, za sprawą wież: zdobi ją aż dziewięć pełnych wież i cztery mniejsze. Główna wieża, której wysokość wynosi imponujące 83,7 metra, dumnie dominuje nad pozostałą częścią katedry. Jest to prawdziwa perła architektoniczna, łącząca w sobie rumuńską tradycję z wpływami mołdawskimi i bizantyjskimi.

Park róż w Timisoarze

Nie wiem, czy wiecie, ale Timisoarę nazywa się też Miastem Róż. Powodem jest ten niezwykły park, rozarium. To miejsce zostało stworzone w latach 1929-1934. Wtedy zasadzono tam 1200 różnych gatunków i odmian tych zachwycających kwiatów. Przed wybuchem II wojny światowej dodano tu teatr letni, który niestety ucierpiał podczas bombardowań w 1944 roku. Po wojnie teatr został odbudowany, a w 2012 roku park przeszedł metamorfozę. Na powierzchni ponad 11 000 metrów kwadratowych posadzono 9 024 róże oraz 428 drzew i krzewów. W ramach modernizacji odrestaurowano także pergole, ławki, a nawet antycznie wyglądające wazy. To miejsce jest idealnym przystankiem dla wszystkich miłośników przyrody.

Parcul Botanic

Anton von Scudier Park

Nowa Synagoga w Timosoarze

Szczególnym miejscem w Timisoarze jest Nowa Synagoga. Została zbudowana w stylu mauretańskim, jest to zdecydowanie najbardziej wyjątkowa pod względem architektury synagoga jaką miałam okazję zobaczyć. Budowla jest świadectwem obecności społeczności żydowskiej w Timisoarze. Społeczności, która w przeszłości miała znaczący wpływ na życie miasta. Obecnie, po latach zaniedbań, synagoga przeszła renowację.

Inne atrakcje Timisoary

Timisoara to duże miasto, więc atrakcji jest tu o wiele więcej. Zarówno dla tych, którzy chodzą po muzeach z przyjemnością, jak i dla tych, którzy szukają instamiesjcówek do zdjęć. Dla tych ostatnich, polecam kierować się na ulicę Alba Iulia. Tutaj Waszą uwagę przykują kolorowe parasolki. 😊

Muzeum Wsi Banackiej w Timisoarze jest skansenem prezentującym tradycyjną kulturę i architekturę regionu Banat w zachodniej Rumunii. Zobaczycie tu tradycyjne domy i gospodarstwa z regionu Banat, które zostały przeniesione na teren muzeum. Pokazują charakterystyczne budynki dla tego regionu, od prostych chałup po bardziej złożone konstrukcje. Tego wyjątkowego miejsca nie udało mi się odwiedzić, zabrakło czasu.

Restauracje w Timisoarze

W Timisoarze polecam kilka miejsc. Moja ulubiona restauracja to zdecydowanie Miorița. Potrawy smakują doskonale, a obsługa jest profesjonalna. Serwują przepyszne gołąbki (rum. Sarmale), moim zdaniem najsmaczniejsza potrawa w Rumunii.

Dinar Restaurant, czyli restauracja w tradycyjnej, starej chacie. Warto odwiedzć: za niesamowity wystrój, duże porcje i wspaniałą atmosferę. Polecam lokalne ciorby. Ceny nieco wyższe niż w innych restauracjach.

A jeśli macie ochotę na dobrą pizzę, wpadnijcie do La Trattoria Cucina Moderna.

Polecenie mojego kolegi, Rumuna Eddiego: Timișoreana Beer.  Niestety sama nie zdążyłam, a to ciekawe miejsce, gdzie poza jedzeniem, zobaczycie produkcję lokalnego piwa. Oczywiście, jak w innych miejscach w Europie, wraz z rosnącym zainteresowaniem rzemieślniczym piwem, w Timisoarze pojawiają się nowe browary.

Gdzie spać w Timisoarze?

Timișoara, będąca jednym z ważniejszych miast Rumunii, posiada mnóstwo opcji zakwaterowania dla podróżujących. Znajdziecie dobre hotele, w zależności od potrzeb. Są też pensjonaty, często prowadzone przez lokalnych mieszkańców, którzy chętnie dzielą się wskazówkami na temat atrakcji w okolicy. Są też apartamenty – z tej opcji korzystaliśmy, bo podróżowaliśmy z kotem i jednak przestrzeń jest bardziej niż wskazana.

Nasze mieszkanie znajdziesz tutaj.

Booking.com

Timisoara – czy warto?

Oczywiście!

Timisoara to miasto warte odwiedzenia, zwłaszcza teraz, gdy w 2023 roku została mianowana Europejską Stolicą Kultury. Jako Europejska Stolica Kultury, Timișoara jest gospodarzem wielu wydarzeń, festiwali i wystaw.

Podczas mojej podróży po Rumunii, Timisoara zachwyciła mnie swoją energią. Tam ciągle coś się dzieje! Dodatkowo, spacerując ulicami tego miasta, można nie tylko docenić zabytkowe budynki, ale też podziwiać to, w jaki sposób zostały wyremontowane.

Podróżujesz po Rumunii? Sprawdź:

Kluż-Napoka (Cluj Napoca): atrakcje i zwiedzanie

Salina Turda – niesamowita kopalnia soli w Rumunii

Oradea – atrakcje miasta znanego z pięknej architektury

Transylwania: atrakcje i ciekawe miejsca

Arad: atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Rezerwat Cheile Turzii


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,829ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj