Lipsk: atrakcje i ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

Lipsk znajduje się nad rzeką Białą Esterą i liczy około 600 000 mieszkańców, jest największym miastem w Saksonii. Do miasta, od granicy dojedziemy do niego w 2,5 godziny. Dlatego, moim zdaniem Lipsk, czyli po niemiecku Leipzig, to idealne miasto na city-break z Polski.

Dlaczego warto odwiedzić Lipsk? Co można tam robić? W Lipsku spędziłam pięć dni, w trakcie których odkrywałam miasto z różnych stron: zwiedzałam popularne atrakcje, jeździłam nad jezioro i szukałam smacznych miejsc. Znalazłam też trochę adrenaliny! Dlatego w tym wpisie opowiem również o tym, jakie nietypowe atrakcje kryje Lipsk. Będzie się działo, tak więc zaczynamy!

Atrakcje Lipska – mapa

Na początek najważniejsze, bo przecież bez planu podróży ani rusz. Przygotowałam dla Was mapę, która pomoże Wam się odnaleźć w trakcie zwiedzania, wyznaczyć trasy i cieszyć się podróżą. Znajdziecie na niej ciekawe miejsca i punkty w Lipsku, które wymieniam w tym wpisie.

Możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [ ] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą.

Najciekawsze atrakcje Lipska

Przygotowaliśmy listę najciekawszych atrakcji w Lipsku. Będą miejsca, które warto zobaczyć, będąc w tym mieście. Nie będę ukrywać, że to nie wszystkie warte odwiedzenia miejsca w Lipsku. To miasto można odkrywać przez dłuższy czas, dlatego poniżej znajdziecie odwiedzone przeze mnie atrakcje.

Stare Miasto w Lipsku

Zwiedzając Stare Miasto w Lipsku, wiele budynków przykuje naszą uwagę. Zaczynając od Rynku i Starego Ratusza, przez Königshaus czyli Królewska Kamienicę, aż po przepiękny, barokowy budynek Starej Giełdy.  Na każdym kroku napotkamy pomniki ludzi związanych z miastem, na przykład pomnik Goethego na Naschmarkt czy pomnik Bacha obok kościoła św. Tomasza. Znanych i popularnych punktów w obrębie Starego Miasta jest cała masa, dlatego warto spacerować z mapką lub przewodnikiem.

Stary Ratusz w Lipsku

Stary Ratusz w Lipsku według wielu jest jednym z najpiękniejszych renesansowych ratuszów w Niemczech. Został zbudowany w zaledwie dziewięć miesięcy w latach 1556-1557. Dziś to jedno z najbardziej fotogenicznych miejscówek i miejsce spotkań czy piątkowych targów, na których kupisz pyszne jedzenie, kwiaty, a nawet… pierogi.

Nowy Ratusz w Lipsku

W Lipsku jest jeden taki obiekt, który z zewnątrz, za sprawą wieżyczek przypomina bajkowy pałac. Co ciekawe, powstał on na fundamentów starego zamku w Lipsku! Ten budynek to Nowy Ratusz (Neues Rathaus). Wyróżnia go wysoka na ponad 100 metrów wieża, dzięki czemu nie sposób go pominąć podczas eksplorowania miasta. Wieża, a właściwie punkty widokowy dostępny jest dla zwiedzających, ale wejść można tylko z przewodnikiem.

Pasaże w Lipsku

Lipsk to niezwykłe miasto właśnie z powodu licznych pasaży. Mówiąc pasaże, mam na myśli przejścia między budynkami i sklepami. Możemy spacerować wewnątrz budynków, tam też zrobić zakupy czy też pójść do restauracji.

Najpopularniejszy jest Mädler Passage, w którym znajduje się Auerbach Keller, słynna restauracja w piwnicy. Mi do gustu przypadł Speck’s Hof, najstarszy pasaż w mieście. Innym ciekawym przejściem będzie Jägerhofpassage.

Auerbachs Keller

W Lipsku studiował Johann Wolfgang Goethe. Było to w latach 1765-1768, kiedy bywał w piwnicy Auerbacha bardzo często. Dzięki czemu, później scena ze słynnego “Fausta”, rozsławiła restaurację na całym świecie. Do dziś można zjeść tam tradycyjne niemieckie dania, napić się piwa czy wina. Byłam i polecam, dlatego jeśli będziecie w Lipsku, warto zrobić tam rezerwację! Co prawda, nie znalazłam tam takiej inspiracji jak pisarz, ale było fajnie.

Muzeum Bacha

W Lipsku można spędzić cały weekend chodząc po muzeach. Jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie miejsce i temat dla siebie. Ja polecam Muzeum Bacha, nawet jeśli nie jest się jego największym fanem. Powody? Muzeum możemy zwiedzać z polskim audioprzewodnikiem, jest na tyle niewielkie, że zdążymy zobaczyć je w godzinę i do tego jest interaktywne i naprawdę ciekawe. Dla przykładu, można stworzyć swoją melodię i ją odtworzyć. Do tego, muzeum ma świetną lokalizację, tuż obok kościoła św. Tomasza, więc na pewno tam trafimy.

Dworzec w Lipsku

Dworzec w Lipsku jest jednym z największych dworców czołowych (końcowych) w Europie. Najlepiej ogląda się go z większej odległości, np. z budynku Panorama Tower. Jest tak ogromny, że kilka lat temu część dworca została przekształcona w galerię handlowo-usługową.

Jeziora w Lipsku i okolicy

Wymieniając atrakcje Lipska, nie można pominąć jezior. Jest ich kilkanaście, my odwiedziliśmy trzy.

  • Cospudener See, czyli najpopularniejsze jezioro Nowego Pojezierza polecam szczególnie na zachody słońca – są tu przepiękne! Można usiąść na piaszczystej plaży, robiąc tam piknik lub udać się do restauracji z widokiem na jezioro.

  • Kolejnym jeziorem, które odwiedziliśmy, jest Schladitzer See. Jest mniej popularne, ale dzięki temu bardziej kameralne. Jest piaszczysta plaża i czysta woda, niedaleko pasą się konie, więc dodatkowo mamy naprawdę sielski klimat.

  • Markkleeberger See

Johannapark

Jak już jesteśmy przy naturze, wspomniałam, że Lipsk jest miastem pełnym zieleni. Jak zieleń, to i parki. Park Johanny jest świetny na rower, spacer, piknik, książkę i obserwowanie natury. Wszystko zrobiliśmy i udało się nam nie tylko odpocząć, ale też wypatrzeć nie tylko różne gatunki kaczek, ale też czaplę siwą. Zresztą, nie było to jedyne miejsce w Lipsku, w którym widzieliśmy czaplę, bo widzieliśmy też ją w niewielkim Oberer Park. Jestem wielką fanką natury i takie rzeczy robią na mnie niesamowite wrażenie.

Kościół św. Tomasza w Lipsku

Kościół św. Tomasza w Lipsku to jedna z głównych atrakcji, nie tylko dla wierzących. To miejsce, w którym pracował, działał, tworzył Johann Sebastiana Bach, z tego też powodu przed wejściem do kościoła ustawiono jego pomnik. W kościele znajduje się jego nagrobek, od kiedy w 1950 roku przeniesiono jego szczątki do kościoła św. Tomasza. Poza tym, że kościół jest mocno powiązany z Bachem, warto wiedzieć, że w tym miejscu powstał najstarszy chór chłopięcy w Niemczech.

Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku

Zanim zadacie pytanie, co na tej liście robi sąd, spójrzcie na zdjęcia. Sąd Administracyjny w Lipsku jest niesamowicie fotogeniczny! Moim zdaniem to najbardziej zjawiskowa budowla w całym mieście. 😊

Kościół św. Mikołaja w Lipsku

Dlaczego na mojej liście pojawił się drugi kościół? Nie z powodów religijnych, tylko raczej historycznych. To w tym miejscu zaczęła się wielka rewolucja, która doprowadziła do upadku Muru Berlińskiego.

Poza tym, na zewnątrz możemy zobaczyć kolumnę w kształcie palmy. Takie kolumny zdobią również wnętrza kościoła. Te charakterystyczne kolumny w kształcie palm są wyjątkowe, jednak chociaż we wnętrzu Kościoła św. Mikołaja można robić zdjęcia, to jest zakaz publikacji zdjęć w Internecie. Szanuję takie zasady, dlatego mogę tylko powiedzieć (a wy możecie wierzyć mi na słowo lub ewentualnie temat wygooglować), że wnętrza są naprawdę piękne.

Kościół Uniwersytecki

Kolejny kościół na liście, jednak bez tego miejsca moja lista atrakcji Lipska będzie niekompletna. Przy wejściu do Starego Miasta zobaczymy oszklony, nowoczesny Kościół Uniwersytecki. Dziś nikt się tam nie modli, tylko uczy. A kościół powstał w miejsce dawnego kościoła, który został wysadzony w 1968 roku (decyzją partii komunistycznej).

Pomniki Żydów w Lipsku

Lipscy Żydzi również ucierpieli w trakcie II Wojny Światowej i podczas Kryształowej Nocy. Spacerując po mieście, możemy zobaczyć pomiędzy zwykłymi granitowymi kostkami, kostki zrobione z brązu, mieniące się na złoto. To symbol tego, gdzie mieszkali Żydzi, których siłą zabrano np. do Auschwitz.

W Lipsku znajduje się również Pomnik Ofiar Holokaustu. To miejsce położone jest pod adresem Zentralstraße 4, gdzie do 1938 roku stała Wielka Synagoga. Pomnik składa się ze 140 pustych krzeseł wykonanych z brązu. Każde krzesło stanowi wspomnienie 100 zamordowanych Żydów z Lipska.

Lipsk industrialny

Lipsk był miastem typowo przemysłowym i dziś wiele pofabrycznych budynków zostało świetnie zaaranżowanych np. na przestrzenie wspólne. Zwiedzając Lipsk, lepiej ich nie omijać. Które miejsca warto odwiedzić? Na przykład:

  • W Kunstkraftwerk, we wnętrzach dawnej elektrociepłowni powstało centrum kulturalne
  • W dawnej przędzalni Spinerrei znajduje się centrum sztuki z galeriami, wystawami, pracowniami artystów oraz kawiarniami
  • Warto odwiedzić dawne fabryki przy Karl-Heine-Kanal, wybrać się na Kiezflohmarkt czy zjeść coś w dawnej hali produkującej urządzenia miernicze
Kiezflohmarkt
Karl-Heine-Kanal

Z przepięknych tego typu obiektów warto wspomnieć Buntgarnwerke, którą co prawda, można podziwiać tylko z zewnątrz, ale jest moim zdaniem prawdziwym arcydziełem.

Murale w Lipsku

W Lipsku znajduje się naprawdę dużo murali. Moim ulubionym muralem jest ten najbardziej oczywisty, autorstwa Michaela Fischera. Kolorowy malunek znajduje się na ulicy am Brühl i nawiązuje do wspomnianej, pokojowej rewolucji w Lipsku.

Jeśli jednak szukacie sztuki typowo ulicznej albo sami chcecie coś zmalować, to w okolicy Karl Heine Kanal znajdziecie takie miejsca, w których nie tylko można oglądać, ale też samemu tworzyć swoje własne graffiti.

Pomnik Bitwy Narodów

Pomnik Bitwy Narodów, z tego co słyszałam jest coraz popularniejszy wśród turystów. Absolutnie mnie to nie dziwi, bo jest to naprawdę oryginalna atrakcja. Nie dość, że historia pomnika jest ciekawa, jest on fotogeniczny (niektórzy porównują go do Meksyku), to jeszcze można zwiedzać wnętrza. W tym ostatnim przypadku trzeba wiedzieć, że korytarze są zagmatwane, dlatego na wizytę w środku lepiej zarezerwować więcej czasu niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Fabryka Porsche w Lipsku

Jedna z fabryk Porsche znajduje się właśnie w Lipsku. Możesz tam nie tylko odbyć wycieczkę po fabryce samochodów, ale też spróbować swoich sił na torach. Niesamowite doświadczenie i moim zdaniem TOP atrakcja Lipska. Tak bardzo mi się tam podobało, że przygotowałam osobny wpis na jego temat, o tutaj: Porsche Experience Center w Lipsku. Jeździmy po torach i zwiedzamy fabrykę!

Panorama Tower

Co warto zobaczyć w Lipsku? Jeśli macie naprawdę mało czasu, koniecznie wybierzcie się na szczyt Panorama Tower. To najwyższy budynek w Lipsku, z niego roztacza się najlepszy widok na miasto. Myślę, że miejsce nie wymaga większego komentarza, zobaczcie sami:

Opera w Lipsku

Co jeszcze warto zobaczyć w Lipsku?

Czyli miejsca, które warto odwiedzić w Lipsku, a których nie zdążyłam zobaczyć:

– słynnego ZOO w Lipsku

– cerkwi rosyjskiej

– Panometer

– Muzeum Pamięci Narodowej w „Okrągłym Narożniku”, opowiadające historię NRD i Stasi

– Muzeum Sztuk Pięknych

– Muzeum Etnograficzne w Lipsku

I o wiele więcej. Bowiem Lipsk kryje tak dużo atrakcji, że można do niego wracać regularnie i za każdym razem będzie coś do zobaczenia (moja lista „co zobaczyć w Lipsku” tylko po tym wyjeździe urosła).

Ciekawostki o Lipsku

Co warto wiedzieć o Lipsku? Podzielę się z Wami kilkoma ciekawostkami na temat miasta:

  • Lipska Zum Arabischen Coffe Baum to najstarsza zachowana kawiarnia w Europie, której historia sięga 1720 roku (obecnie trwa remont)
  • Lipsk ma więcej mostów niż Wenecja , 427 vs. 400
  • Jedną trzecią Lipska zajmują zielone parki i lasy
  • Urodził się tu Richard Wagner i wokalista zespołu Rammstein
  • Miasto przez 50 lat było pod panowaniem Polski

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Atrakcje Lipska – co warto zobaczyć?

Główne atrakcje Lipska? Na pewno najwięcej turystów odwiedza miejscowe ZOO. Ostatnio popularnym miejscem stał się pomnik Bitwy Narodów, który wielu przypomina Meksyk. Poza tym, Lipsk to miasto powiązane z wieloma artystami. To tu tworzył niejeden Bach, urodził się Richard Wagner (kompozytor), mieszkał i tworzył Johann Wolfgang von Goethe. Dlaczego o tym mówię? Bo również ich śladami w Lipsku możemy podążyć.

Lipsk jest pełny historii i punktów, w których stare miesza się z nowym, to miejsce dla turystów szukających miejsca dobrego do zwiedzania, ale i na odpoczynek, np. nad wodą.

Nie należy zapominać, że Lipsk w latach 1949–1990 należał do NRD, co ma odbicie w architekturze. W Lipsku style architektoniczne mieszają się na każdym kroku, co jest ciekawym doświadczeniem. Możemy podziwiać piękne, renesansowe kamienice, w kontraście do brutalistycznych budynków. Z jednej strony barok, z drugiej ciekawe, niezwykle kolorowe murale.

Lipsk aktywnie: na rower

Jeśli szukasz miasta, w którym spędzisz czas aktywnie, Lipsk będzie idealny. Słyszałam, że Lipsk jest świetnym miastem na rower. Sprawdziłam na własnej skórze i to prawda. Tam praktycznie wszyscy jeżdżą rowerem, rowery do wynajęcia stoją na każdym kroku, jest dużo ścieżek rowerowych.

Jak wynająć rower w Lipsku? Wystarczy zainstalować aplikację nextbike, podpiąć płatność i… jechać. Wypożyczenie roweru jest naprawdę proste, trzeba tylko pamiętać, aby oddawać go w odpowiednich strefach (poza nimi jest to dodatkowo płatne). Na tych rowerach przejechałam kilkanaście kilometrów: po parkach, alejkach, ścieżkach rowerowych i drogach i czułam się bezpiecznie. Ostatnio tak dobrze jeździło mi się w Londonderry w Irlandii Północnej. 😊

Koszt wypożyczenia: 1 euro/ 15 minut.

Kajakiem po Lipsku

Poza aktywnymi rowerowymi podróżami, po części Lipska można poruszać się łodzią/kajakiem, kanałów i rzek jest w tym mieście naprawdę dużo! Jeśli jeszcze nie płynęliście kajakiem, na początek kilka uwag. Przede wszystkim, warto pamiętać o kremie do opalania, nakryciu głowy i zakryciu ramion. Słońce na kajakach jest naprawdę mocne. Kamizelkę można wziąć w wypożyczalni, a przed pływaniem można pooglądać kilka filmików na YT jak to robić inteligentnie, żeby się nie namęczyć. Można ominąć ten etap i próbować po swojemu, kajak i tak popłynie. 😊

W Lipsku jest sporo miejsc, w których można wypożyczyć kajaki czy canoe. My korzystaliśmy z wypożyczalni przy ul.  Klingerweg 2. I chociaż polecam to miejsce, to mam kilka porad, żeby Wasza wycieczka była udana. W tygodniu nie ma tłoku, ale kajaki to naprawdę popularny sport w Lipsku, dlatego w weekendy najlepiej przyjść z samego rana (otwierają o 10) lub ok. 15. W innych godzinach może się okazać, że kajaki się skończyły. A jeśli przyjdziecie o 17, mogą powiedzieć, że już za późno i kajaków nie wypożyczycie.

Jak wygląda trasa z tego miejsca? Zaczynamy płynąć po rzece Biała Elstera i możemy płynąć prosto lub skręcać w różne kanały. Moim zdaniem wycieczka z tego miejsca jest świetna, bo wypływamy w niedalekiej odległości od Buntgarnwerke. Ta fabryka to jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych w Niemczech, a po renowacji prezentuje się wyśmienicie. Charakterystyczny budynek fabryki został zbudowany w latach 1887-1895 roku. Można go podziwiać również z mostu, jeśli nie zdecydujecie się na wycieczkę po rzece, ale zdecydowanie warto go zobaczyć. Pływanie kajakiem po industrialnej części miasta jest moim zdaniem najciekawsze, bo niewiele jest takich miejsc w Europie, w których można zwiedzać miasto z tego poziomu. Do tego rzeki i kanały są do tego świetnie przystosowane, są miejsca w których można zacumować, zrobić piknik.

Komunikacja w Lipsku – co warto wiedzieć?

W Lipsku nie ma problemu z komunikacją miejską. My korzystaliśmy z biletów za 9 euro, które były dostępne w okresie wakacyjnym, ale jest też Lipska karta miejska. Można na niej jeździć autobusami, tramwajami, a nawet metrem! Bowiem w Lipsku jest metro, owszem, tylko kilka stacji, ale to dodatkowa atrakcja zwłaszcza przy zwiedzaniu z dziećmi. 😊

Ceny w Lipsku

Lipsk położony jest na wschodzie kraju, w części, która uważana jest za tańszą. Z mojej perspektywy, Lipsk jest tylko trochę droższy od Polski. Są rzeczy, które są droższe niż w Polsce, ale niektóre usługi czy produkty są tańsze, tak więc jeśli nasz wakacyjny (czy weekendowy) budżet jest ograniczony, Lipsk powinien mu podołać.

Dla przykładu, gałka lodów zaczyna się od 1 euro, currywurst to wydatek rzędu 4 euro, wyjście do restauracji kosztuje od 10 euro wzwyż. Również noclegi w sezonie wakacyjnym nie są drogie, trzeba tylko rezerwować z wyprzedzeniem.

Na zakupy do Lipska

Lipsk był w przeszłości miastem handlowym, ale i dziś warto wybrać się tu na zakupy. Moim zdaniem Lipsk to świetny kierunek na wyjazd na babski wypad, połączony z wizytami w sklepach i galeriach. Do wyboru są lokalne sklepy, które możemy znaleźć np. w pasażu Mädler, ale też sieciówki, których nie ma w Polsce, np. Zalando Outlet. Wiem, że dużo osób jeździ do Niemiec do Primarku, który również znajduje się w Lipsku.

Gdzie spać w Lipsku?

W Lipsku znajduje się naprawdę rozbudowana baza noclegowa, za sprawą turystyki i targów, które przyciągają setki tysięcy wystawców i odwiedzających. Gdzie spać w Lipsku? Komunikacja miejska w Lipsku jest na dobrym poziomie, więc nawet jeśli zarezerwujecie hotel dalej od centrum, dojazd nie będzie problemem. Jak jesteście nastawieni na eksplorowanie Starego Miasta i poranne zdjęcia, lepiej zatrzymać się w centrum.

My spaliśmy w hotelu Townhouse, który polecam. Hotel położony jest w świetnej lokalizacji i po czterech nocach mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że to jeden z wygodniejszych hoteli, w których miałam okazję spać, przy czym mieliśmy pokój 311 – położony przy nieużywanej, historycznej klatce schodowej, więc cisza w tym miejscu była niesamowita. Koszt noclegu zaczyna się od 80 euro ze śniadaniem i moim zdaniem jest warty swojej ceny, a spałam w droższych obiektach, które nie były tak cudownie przygotowane. Pyszne śniadania, wygodne łóżka i przytulny wystrój – zdecydowanie warto.

Ten hotel znajdziesz pod tym linkiem.

Wracając do cen noclegów w Lipsku, z wyprzedzeniem można znaleźć hotele za 250 zł/ doba, jednak jak już wspomniałam, wiele zależy od terminu.

Inne noclegi w Lipsku możecie zobaczyć tutaj.



Booking.com

Gdzie zjeść w Lipsku?

Szukanie smacznych miejsc w Lipsku nie jest niczym trudnym, bo w mieście znajduje się sporo fajnych knajpek i restauracji. Tego Wam jeszcze nie mówiłam, ale do Niemiec jeździłam na wakacje przez całe dzieciństwo (mam rodzinę w Hesji). Spędzałam kilka tygodni u cioci na farmie, a po pracy jeździliśmy na lody cytrynowe. Ten sam smak znalazłam w jednej z kawiarni w Lipsku!

Nie będę bardziej rozbudowywać tego wpisu o atrakcjach Lipska, dlatego osobno przygotowałam fajny poradnik z restauracjami, barami i kawiarniami:

Gdzie zjeść w Lipsku? Restauracje i kawiarenki

We wpisie znajdziecie też miejsca na szybkie i smaczne jedzenie.

Co zwiedzać w Lipsku?

Myślę, że mój poradnik stanowi fajny plan na weekendowy wypad do Lipska. To miasto jest naprawdę świetne na city break. Z jednej strony sielskie i zielone, z drugiej aktywne i pełne murali, a z trzeciej smaczne i klimatyczne. Jeśli zastanawiacie się nad wyjazdem do Lipska, to przestańcie, tylko wsiadajcie w pociąg/ samochód. I pamiętajcie o jednym. „Drallewatsch” to stare saksońskie określenie na dobrą zabawę, tak więc bawcie się w Lipsku dobrze!

PS. A jeśli macie do polecenia atrakcje i ciekawe miejsca w okolicy, chętnie z nich skorzystam!

Lipsk zwiedzaliśmy na zaproszenie Niemieckiej Centrali Turystyki. Bardzo się cieszę, bo mam duży sentyment do tego kraju, a w tym mieście byłam po raz pierwszy. Cudownie było odkrywać uroki Lipska – z pewnością to nie będzie moja ostatnia wizyta w tym mieście!

Zobacz również:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


21 KOMENTARZE

  1. To następnym razem, jak będziesz, koniecznie pojedź na Kulkeizer See z czyściutką wodą i opcją nauki nurkowania! Albo moje zeszłoroczne odkrycie – Webeliner See 🥰 Zalana kopalnia węgla brunatnego. Naturschutzgebiete, więc teoretycznie nie moża się kąpać, ale ciii… 😁 mam do niego 12 km rowerem, ale za to widoki cudowne. Do tego pod nosem miałaś, odwiedzając Cospudener See, Belantis Park. Nie wiem, jak obecnie kształtują się ceny biletów, ale solenizanci wchodzą za free 😜 Do tego, jak kto lubi Bergbau-Technik-Park (z autostrady już robią wrażenie te maszyny kopalniane). Clara-Zetkin-Park jest dużo większy od Johannpark, a z Rosental widać tyły Zoo 😅 No i zapomniałaś o najważniejszej, męskiej atrakcji – Stadion RB Leipzig. Z dołu nic nie widać, bo jest położony na wzórzu. Także nie ma darmowych meczy 🤣 Aa! Zapomniałabym! Bar Copacabana na Dachterrasse. Nie dość, że widok na całe miasto, to można nim się urzekać przy dobrej kawie i nie tylko 😉 trafiłam tu przez przypadek, z polecenia artykułów google. Z ciekawości przeczytałam, bo inaczej się patrzy na miasto, gdy się w nim mieszka i ma to wszystko na codzień. Pozdrawiam 😊

    • Hi, hi. Czytałam trzy razy nim wysłałam, a dopiero po wysłaniu znalazłam literówkę 🤭 nie Kulkeizer a Kulkwitzer See. Mam nadzieję, że nigdzie więcej się nie walnęłam 😅

      • Dziękuję Ci za super polecenia!! Mam nadzieję, że skorzystam jak najszybciej, bo Lipsk bardzo mi się podobał i mam po co do niego wracać 😀

  2. Proszę bardzo 🙂 serdecznie zapraszam. Mi się na tyle miasto spodobało, że w 2018 roku zostałam jego mieszkańcem 😁 muszę dodać małe sprostowanie odnośnie transporu. Niestety nie posiadamy metra, ale S-Bahn. Coś jak nasze polskie SKM. Nie wiem jak innych miastach w Polsce, ale z mojego rodzinnego Słupska, do Trójmiasta dojeżdżało się głównie właśnie SKM. I taka funkcjonuje u nas. Stricte metro, to U-Bahn 😉 pozdrawiam.

  3. Hej, bardzo fajny opis i filmik. Wiedziałam, że Lipsk jest warty odwiedzenia, a Twoje wskazówki jeszcze bardziej zachęcają do jego odwiedzenia. Urzekła mnie również Twoja sukienka z samego początku filmu 🙂 Możesz zdradzić gdzie można taką znaleźć? 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,925ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj