Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Ciekawe miejsca w Polsce. Inspiracje na weekend i na wakacje

Jakie miejsca warto zobaczyć w Polsce? Lista miast, atrakcji i punktów wartych zobaczenia w naszym kraju jest naprawdę długa! Mamy piękne morze, góry, jeziora, ciekawe miasta, zamki i pałace. Miejsca z duszą, z długą historią, warte odwiedzenia. To, co sprawia, że warto zobaczyć miejsce, nie zawsze jest najbardziej oczywiste. Czasami są to popularne miejsca, znane wszystkim turystom, a czasami atrakcje, które ukryte są w mniej znanych regionach kraju. W tym wpisie wybrałam miejsca ciekawe, tajemnicze i piękne. Mam nadzieję, że się Wam przyda do organizowania podróży.

Na początek mała uwaga – na liście nie ma zbyt wielu miast, nie ma Krakowa, Warszawy ani Gdańska. Po piękne miasta w Polsce zapraszam do tego wpisu: Miasta w Polsce – największe, najładniejsze i najciekawsze

Moja lista, jak możecie się spodziewać będzie subiektywna, dlatego jeśli chcecie coś dodać, czekam na Wasze komentarze. Wiem, że każdemu podoba się co innego, więc liczę na Wasze propozycje!

Pustynia Błędowska

Położona na pograniczu województwa małopolskiego i śląskiego, Pustynia Błędowska to prawdziwy unikat. Pustynia Błędowska to oryginalna atrakcja turystyczna, a także jedno z ciekawszych miejsc na terenie Polski, które zachwycają niezwykłym krajobrazem i zjawiskową przyrodą.

Ta pustynia jest także największą pustynią w Europie. Często nazywana jest „Polską Saharą”. Co ciekawe obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000.

Więcej: Pustynia Błędowska – największe piaski w Europie znajdują się w Polsce!

Sztolnie Walimskie i projekt Riese

Co warto zobaczyć w Polsce? Jeżeli jesteś fanem historii, a w szczególności tej z II Wojny Światowej, to musisz odwiedzić okolice Gór Sowich i poznać historię kompleksu Riese. Te niepowtarzalne miejsca w Polsce nadal pozostają zagadką. Zwiedzanie tych miejsc budzi skrajne emocje. Z jednej strony objekty są imponujące, a z drugiej należy mieć na uwadze, że w czasie budowy życie straciło wiele tysięcy więźniów. Budowa kompleksu była prowadzona siłami pracowników przymusowych i jeńców wojennych.

Projekt składał się z kilku obiektów i położony jest na terenie Dolnego Śląska. Możesz odwiedzić część z nich, takich jak Podziemne Miasto Osówka, podziemia Zamku Książ czy też odwiedzić Sztolnie Walimskie.

Jeśli wybierasz się na Dolny Śląsk, nocleg sprawdzisz i zarezerwujesz pod tym linkiem.

Więcej: Sztolnie Walimskie- historia owiana tajemnicą

Roztocze i Roztoczański Park Narodowy

Roztocze to kraina cenna kulturowo i historycznie, położona na styku Polski i Ukrainy, częściowo w województwie lubelskim, częściowo w podkarpackim. Dokładniej mówiąc, to pasmo wzgórz, o niepowtarzalnych krajobrazach, gęsto zalesione i niezwykle spokojne. W 2019 roku Roztocze wpisano na Listę Transgranicznych Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Miejsce, w którym spotkamy dziko żyjące konie (koniki polskie), odpoczniemy na łonie natury i z pewnością będziemy chcieli wrócić. Ja żałuję jednego: że tak późno odkryłam to przepiękne miejsce. Roztocze jest zdecydowanie magiczne!

Więcej: Roztocze – atrakcje, które warto odwiedzić

oraz: Zwierzyniec – przepiękne miasteczko u wrót Roztoczańskiego Parku Narodowego

Ojcowski Park Narodowy

Co zobaczyć w Polsce na weekend? Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Położony w małopolsce ma powierzchię o powierzchni 21,46 km, ale jest po prostu naszpikowany atrakcjami.

Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego można podzielić na kilka części. Pierwsza zaczyna się od ruin średniowiecznego zamku w Ojcowie, Bramy Krakowskiej, Doliny Prądnika i Sąspowskiej. Druga część to okolice Maczugi Herkulesa i Pieskowej Skały. Moim zdaniem to miejsce, które w Polsce po prostu trzeba odwiedzić. Piękne, pełne historii i malownicze.

Więcej: Ojcowski Park Narodowy- od czego zacząć zwiedzanie?

Zamek Czocha

Położony na Dolnym Śląsku, jeden z najdalej wysuniętych na zachód Polski zamków. Warto zobaczyć go ze względu na świetne krajobrazy, przepiękną biblioteczkę, czy też kilka historii, które opowiedziane przez przewodnika dodają tajemniczości temu miejscu.

Zamek Czocha posiada chyba najbardziej burzliwą historię na śląskich ziemiach. Największe piętno na zamku Czocha odcisnęły jednak czasy II wojny światowej, wojskowi ukryli mieszczącą się tam szkołę szyfrantów, a po zmianie granic obiekt został utajniony i całkowicie zniknął z mapy!

Więcej: Zamek Czocha – odkryj jego historie i tajemnice oraz Zamki i Pałace Dolnego Śląska. Które miejsca warto zobaczyć?

Błędne Skały

Jakie miejsca warto zobaczyć w Polsce? Jeśli szukaszTo miejsce, które nie sposób porównać do innych miejsc w Polsce. Według legendy zostały stworzone przez Liczyrzepę. W rzeczywistości, Błędne Skały to labirynt położony na wysokości 853m n.p.m., powstały w skutek… wietrzenia piaskowca.

Te niezwykłe formacje skalne położone są na Dolnym Śląsku. To tam kręcono Opowieści z Narni (Książe Kaspian). Jeśli oglądaliście ten film, to na pewno już wiecie, że Błędne Skały to niezwykłe miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Sprawdź również:  Krynica Zdrój zimą. Atrakcje i górskie krajobrazy pełne śniegu

Więcej: Błędne Skały. Dolnośląska magia Gór Stołowych

Sanok Muzeum Etnograficzne

Co warto zobaczyć w Polsce wschodniej? Na przykład na Podkarpaciu: Muzeum Etnograficzne w Sanoku. Odwiedziłam wiele muzeów tego typu w naszym kraju i ten skansen najbardziej zapadł mi w pamięć. Moim zdaniem warto odwiedzić Sanok w trakcie podróży na Podkarpacie lub potraktować go jako przystanek w drodze w Bieszczady.

Skansen czyli Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest największym tego typu miejscem w Polsce. To największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum tego typu w Polsce.

Nie ma co ukrywać, że ciekawe miejsca w Polsce to również skanseny! Mamy ich naprawdę dużo i cięzko zobaczyć wszystkie. Największym tego typu obiektem jest właśnie ten w Sanoku. Można tam spędzić cały dzień, a i tak będzie nam mało.

Więcej: Skansen w Sanoku- co warto wiedzieć przed odwiedzeniem Muzeum Budownictwa Ludowego?

oraz: Sanok atrakcje. Co tu robić, gdzie zjeść i co warto zobaczyć?

Sandomierz

Sandomierz to jedno z piękniejszych małych miast w Polsce. Zwłaszcza rynek, chociaż i malownicza okolica potrafi zachwycić. Miasto słynie z architektury i bogatej historii. Nic dziwnego, że przyciąga coraz więcej turystów! Poza tym, kojarzy się z serialowym Ojcem Mateuszem, co miasto w świetny sposób wykorzystuje. Jeśli zastanawiasz się nad wizytą w Sandomierzu, odwiedź pobliskie Góry Pieprzowe i winnice.

Więcej: Sandomierz – atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Niebieskie Źródła

Fajne miejsca w Polsce to zdecydowanie te kolorowe i niezwykłe. Dlatego Niebieskie Źródła to jedno z najciekawszych w Polsce, ale też Europie wywierzysk krasowych. Dokladniej mówiąc,  w tym miejscu krystalicznie czysta woda wydobywa się tu ze spękanych wapieni jurajskich. Wszystko to w malowniczym otoczeniu lasów łęgowych i olsów oraz licznych zbiorowisk zaroślowych i szuwarowych.

Gdzie położone są Niebieskie Źródła? W województwie łódzkim, a dokładniej mówiąc, w Tomaszowie Mazowieckim.

Więcej: Niebieskie Źródła – to niezwykłe miejsce znajduje się w łódzkim

Krynica Morska

Idealne miejsce na wakacje w Polsce? Takich miejsc jest mnóstwo! Nad morzem, osobiście uwielbiam Krynicę Morską. Położona na Mierzei Wiślanej miejscowość słynie z cudownych plaż, spokoju i niesamowitych widoków. Z jednej strony lądu możemy zachwycać się Zalewem Wiślanym, a z drugiej Zatoką Gdańską.

Dla mnie to takie miejsce, w którym bez problemu naładujemy baterie i odpoczniemy. Zdecydowanie polecam, na wakacje czy choćby na weekend w Polsce.

Więcej: Krynica Morska – plaża i ciekawe atrakcje

Meczet na Podlasiu

Ciekawe miejsca w Polsce? Nie można pominąć wschodu, a dokładniej mówiąc Podlasia. To tam znajdują się tatarskie meczety, których historia jest niesamowita. Najpopularniejszy jest zdecydowanie meczet w Kruszynianach, ale możesz odwiedzić również meczet w Bohonikach. Warto wiedzieć, że również w Białymstoku znajduje się meczet, jednak jest mniej popularny wśród turystów.

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Zwiedzając Polskę, nie zapominajmy o województwie lubuskim. Tam znajduje się sporo atrakcji, które warto odwiedzić. Jakie? Na przykład Międzyrzecki Rejon Umocniony. To projekt stworzony przez Niemców w latach 1934–1944, powstał dla ochrony wschodniej granicy. III Rzesza nie mogła prowadzić żadnych działań wojskowych, więc projekt był tajny. Schrony bojowe wzniesione zostały na całej długości linii frontu. Liczyła ona ok. 80 kilometrów. Obecnie część obiektów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego jest dostępna i można ją zwiedzać. Jeśli szukasz tajnego miejsca w Polsce, odwiedź to MRU.

Więcej: Lubuskie atrakcje i ciekawe miejsca

Geopark Łuk Mużakowa- kolorowe jeziorka w lubuskim

Jak już jestem przy województwie lubuskim, opowiem o jeszcze jednym miejscu. Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa można odkrywać z różnych stron. Jednak najpopularniejsza i najbardziej widokowa trasa wiedzie przez geościeżkę „Dawna kopalnia Babina” i Kolorowe Jeziorka. To świetne miejsce na weekend w Polsce.

Jak sama nazwa wskazuje, to pozostałości dawnej kopalni, która przerodziła się w festiwal kolorowych stawów. Dzięki temu, na szlaku zobaczymy błękitne, granatowe, zielone, turkusowe, brunatne oraz rudawe zbiorniki wodne.

Więcej: Łuk Mużakowa, czyli kolorowe jeziorka w lubuskim

Pałac w Kozłówce

Ten pałac położony w województwie lubelskim prezentuje prawdopodobnie najpiękniejsze, zachowane wnętrza w Polsce. Odwiedziłam dziesiątki zamków i pałaców w Polsce, ale nigdzie nie widziałam takich wnętrz, jak właśnie tam. Nie mówię tego bezpodstawnie, bowiem oficjalnie Kozłówka to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji w Polsce

Zobaczcie sami!

Więcej: Lubelskie zamki i pałace – śladami polskiej historii

Parowozownia w Wolsztynie

To miejsce to prawdziwa perełka regionu! Parowozownia w Wolsztynie jest ostatnią czynną parowozownią w Polsce i na świecie. Taką, która regularnie obsługuje przewozy pasażerskie najprawdziwszą trakcją parową! Oznacza to, że nie tylko można ją zwiedzać, ale też przejechać się prawdziwym parowozem! To nietypowe miejsce, które warto zapisać na swoją listę.

Zamek Moszna

Najmniejsze województwo w Polsce kryje wiele atrakcji. Na przykład, słynny Zamek Moszna. Niezwykle fotogeniczny, z ciekawą historią i pięknym parkiem. Jednak ten obiekt w rzeczywistości jest pałacem, z pewnością najczęściej odwiedzanym na Opolszczyźnie.

Więcej: Zamki i pałace Opolszczyzny, które warto zobaczyć

Kasprowy Wierch

W Tatrach, na granicy polsko-słowackiej znajduje się wiele pięknych szczytów. W tym wpisie polecam Kasprowy Wierch z kilku powodów. Po pierwsze, niektórzy mówią, że to jedno z 10 najpiękniejszych miejsc w Polsce. Po drugie, jest dostępne nie tylko dla osób z dobrą kondycją (można wjechać kolejką). Po trzecie, widok z Kasprowego zapiera dech w piersiach.

Sprawdź również:  Najlepsze restauracje w Warszawie (Sprawdzone). Gdzie warto zjeść?

Podlaskie wioski przy Białorusi

W tym roku całkiem przypadkiem odwiedziłam kilka wiosek tuż na granicy z Białorusią i jestem tym obszarem zdecydowanie oczarowana. To miejsca, w których zatrzymał się czas, do wiosek prowadzi szutrowa droga, a w samych miejscowościach ulice są często brukowane. Jeśli chcecie przenieść się w czasie, zdecydowanie polecam.

Więcej: Atrakcje Podlasia. Najciekawsze miejsca, które musisz zobaczyć

Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński to dawna stolica Warmii, słynąca ze świetnie zachowanego zamku oraz ciekawych, wartych zobaczenia atrakcji. Zamek Biskupów Warmińskich wraz z Muzeum Warmińskim to imponująca budowla z XIV wieku, z charakterystycznymi 4 wieżami, należy do grona najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Jeśli szukacie ciekawego miejsca w Polsce na jednodniowy wypad, Lidzbark Warmiński będzie idealny.

Więcej: Lidzbark Warmiński – zobacz najpiękniejsze atrakcje historycznej Stolicy Warmii

Opuszczony Szpital Psychiatryczny

Opuszczone miejsca w Polsce? Takie z nutką grozy? Opuszczony szpital psychiatryczny pod Warszawą. Szpital robi o wiele większe wrażenie jeśli zna się chociaż część opowieści na jego temat.

Nie spodziewałam się, że to zniszczone już niestety miejsce, będzie prawdziwą kopalnią historii, zarówno o szpitalu, jak i czasach II Wojny Światowej.

W tym wpisie przeczytasz o tym jaka jest historia: Opuszczony szpital psychiatryczny – Otwock i Zofiówka

Lanckorona

Lanckorona jest jedną z piękniejszych miejscowości Małopolski. Kolorowa, swojska, a do tego otoczona pagórkami. To jedno z miejsc, które zapada w pamięć, a zwiedzanie Lanckorony to prawdziwa przyjemność. Urocze, klimatyczne i piękne o każdej porze roku.

Więcej: Lanckorona- atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć

Śnieżka – szczyt warty odwiedzenia

Śnieżka to niezwykła góra. Ten szczyt o wysokości 1603,3 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Karkonoszy, Sudetów, Czech, województwa dolnośląskiego i całego Śląska, będąc jednocześnie najwyższym szczytem Republiki Czeskiej.

A jeśli nie byliście jeszcze na Śnieżce, moim zdaniem warto wybrać się na Dolny Śląsk po dawkę pięknych widoków.

Więcej o Śnieżce przeczytasz tutaj: Śnieżka – ile trwa wejście, którym szlakiem iść, ciekawostki i atrakcje

Piramida w Rożnowie

Tajemnicze miejsca w Polsce? Do nich na pewno będzie należeć piramida.

Kiedy usłyszałam, że w Polsce można zobaczyć piramidę, byłam zaintrygowana! Okazało się, że takich miejsc jest więcej, a jedno z nich znajduje się na Opolszczyźnie. A dokładniej w Rożnowie. Piramida jest mniejsza od tych w Egipcie, ma 8,5 metra wysokości.

Więcej o piramidzie we wpisie: 10 tajemniczych miejsc na Opolszczyźnie, których nie znasz

Białowieski Park Narodowy

Parki Narodowe w Polsce to świetny pomysł na odkrywanie natury naszego kraju. Jednym z wyjątkowych jest Białowieski Park Narodowy, słynący z żubrów i dziewiczej przyrody. Białowieski PN nadaje się na weekend, wakacje – jest co zwiedzać i odkrywać. Miejsce idealne na ładowanie baterii na łonie natury.

Więcej we wpisie: Białowieski Park Narodowy – co zobaczyć?

Żelazowa Wola – Dom urodzenia Fryderyka Chopina

Województwo Mazowieckie skrywa wiele ciekawych miejsc, a jednym z najpopularniejszych będzie Dom urodzenia Fryderyka Chopina. Wiele razy słyszałam, że to miejsce warte odwiedzenia, ale nie wiedziałam co niesamowitego może być w zwykłym domu. Odwiedziłam Żelazową Wolę w tym roku i zrozumiałam. Klimat tego miejsca jest nie do podrobienia, w ogrodzie gra muzyka, przeplatająca się ze śpiewem ptaków.

Kopalnia Guido

Na Śląsku, a dokładniej mówiąc w Zabrzu zobaczysz jak funkcjonowała prawdziwa kopalnia. W 1855 roku kopalnia została założona przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka. Zwiedzanie Guido i doświadczenie przebywania w kopalni jest naprawdę niesamowite. Sam zjazd autentyczną szolą górniczą 320 metrów pod ziemię jest niezwykłym doświadczeniem. Jedno z ciekawszych miejsc w Polsce.

Więcej: Zabrze – odkryj historię górnictwa i niezwykłe śląskie miasto

Kopalnia Soli Wieliczka

Niezwykłe miejsce w Polsce? Z pewnością Kopalnia Soli “Wieliczka”. Jeśli jeszcze tam nie byliście i zastanawiacie się, czy warto wybrać się Wieliczki, przypomnę, że Kopalnia Soli Wieliczka pojawiła się na pierwszej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce wyjątkowe, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu.

Więcej: Pomysł na weekend: Kopalnia Soli Wieliczka

Zalipie

Jeśli będziecie zwiedzać Małopolskę, na Waszej liście po prostu musi pojawić się Zalipie. Ta kolorowa wioska robi wrażenie: pomalowane w kwiatowe wzory domy są nie tylko Instagramową miejscówką, ale przede wszystkim kawałkiem interesującej historii.

Więcej: Zalipie – najbardziej kolorowa wieś w Polsce

Co ciekawego można zobaczyć w Polsce?

Polska to duży, niezwykle różnorodny kraj. Do tego piękny, pełny cudownych atrakcji turystycznych i niesamowitych miejsc. Mówiąc szczerze, moja lista „do zobaczenia w Polsce” liczy o wiele więcej pozycji, a jeszcze więcej obiektów i miejsc chcę zobaczyć. Wiem, że wielu z Was powie, że czegoś na tej liście brakuje. Dlatego zapraszam do komentarzy, podzielcie się ze mną niesamowitymi miejscami w Polsce. Będę się inspirować Waszymi opiniami i pomysłami.

Noclegi znajdziesz pod tym linkiem oraz na poniższej mapce:

Booking.com

Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

Noclegi znajdziesz na booking.com


55,000FaniLubię
73,049ObserwującyObserwuj
40,000ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj

6 KOMENTARZE

 1. Ja polecam serdecznie odwiedzić Kamienne Kręgi w Grzybnicy (zachodniopomorskie)🪨

  To prastare cmentarzysko gotów w środku lasu i jednocześnie miejsce mocy. Zostało stworzone między I a III wiekiem. Tutejsze kręgi z kamieni emanują mistyczną energią (co jest potwierdzone przez radiestów). To tu Goci spotykali się, naradzali, odprawiali rytuały oraz obrzędy, a także świętowali i upijali 😁

  Środkowy kamień w pierwszym głównym kręgu zawsze jest ciepły, niezależnie od pory roku (a przynajmniej nie tak zimny jak reszta)

  Jest to znakomite miejsce, żeby się wyciszyć, pomedytować czy nabrać energii. Idealne dla miłośników natury, magii czy historii 🖤

  Tam właśnie poganie, wiedźmy, szamani, druidzi i inni stworzyli swoje miejsce kultu 🔮

  1 z kręgów, nieco oddalony od reszty, posiada ognisko w samym jego centrum, w którym odbywają się czasem niewielkie rytuały 🔥✨

  Obok owego kręgu jest magiczne drzewo (zwane Drzewem Darów / Drzewem Czarownic) z pięcioma pnącymi się w niebo odnogami, na którym ludzie, w podzięce bogom, wieszają mnóstwo pięknych darów, takich jak pióra, naszyjniki, bransoletki, wstążki, ozdoby z drewna, łapacze snów…jest także czaszka dzika z wypalonymi symbolami ochronnymi oraz mały ołtarzyk z runami z mnóstwem monet i świecą 🌳📿🕯️

  A tuż obok powstał piękny duży szałas z mnóstwem ozdób (np. pióra, czaszki), którego strzeże wiedźma 🧙‍♀️

  W sezonie często bywa tam kobieta, która gra w jednym z kręgów na tybetańskich misach 🥣

  Serdecznie polecam odwiedzić, zwłaszcza po drodze jadąc nad morze i poczuć tą magię. Można oczywiście też złożyć ofiary bogom, prosić o coś czy odprawić jakiś rytuał w kręgu z ogniskiem, którego energia wzmacnia rytuały ✨

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj