Odkryj Londyn: niezwykłe atrakcje i miejsca do zobaczenia

Atrakcje Londynu to muzea, pałace, Big Ben, miejsca związane z rodziną królewską, a także spektakle i punkty, które znamy z brytyjskich filmów i seriali. Wymienione pomysły to tak naprawdę początek zwiedzania Londynu, bo to miasto można odkrywać bez końca. Dlatego, wiele zależy od tego, co chce się w stolicy Zjednoczonego Królestwa zobaczyć.

Ten wpis podzielę na kilka części: atrakcje, restauracje, ceny, dojazd i nocleg.

Big Ben

Wieża została zbudowana w latach 1843-1859 i jest jednym z  najbardziej znanych symboli Wielkiej Brytanii.  Warto wiedzieć, że Big Ben to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Londynie. Dodatkowo, w przeszłości nazwa ta odnosiła się do dzwonu znajdującego się w wieży zegarowej, dziś mówiąc Big Ben mamy na myśli całą wieżę.

Ciekawostka! W 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower, na cześć Elżbiety II. Niemniej, nazwa Big Ben jest nadal używana.

Sky Garden

Sky Garden to świetne miejsce na relaks i podziwianie panoramy miasta. Znajduje się na dachu budynku zwanego Walkie Talkie. To z niego można podziwiać na miasto, rzekę Tamizę i okoliczne budynki. W Sky Garden znajdują się również ogrody dachowe z różnorodną roślinnością i miejscami do relaksu. Do tego znajduje się tam restauracja i bar, gdzie można zjeść, napić się drinka lub kawy.

Wstęp jest bezpłatny, jednak wymaga rezerwacji wcześniej. Dlatego często nie ma miejsc już kilka dni wcześniej, a w sezonie lepiej zamówić wejściówkę z jeszcze większym wyprzedzeniem. Jeśli nie będzie miejsc, można zarezerwować wejście na wschód słońca (ostatnie tego typu wejście jest o 10 rano). Tak zrobiliśmy, zapłaciliśmy 8,5 funta i w tej cenie dostaliśmy kawę i ciasto. Polecam 😊 (https://skygarden.london/sunrise/)

Tower of London

To miejsce jest obowiązkowym punktem na mapie dla miłośników historii, jest zarazem jedną z najsłynniejszych fortec na świecie. Jeśli chcesz odkryć tajemnice Tower of London – zamku i muzeum zlokalizowanego w samym sercu Londynu, koniecznie wybierz się na zwiedzanie. To tam poznasz jego bogatą historię, w której pełnił on funkcję twierdzy, skarbca, więzienia, a nawet miejsca egzekucji. Tower of London zostało założone przez Wilhelma Zdobywcę w latach 1066-1067.

Dziś jest to jedno z najważniejszych i zarazem  najbardziej popularnych miejsc turystycznych Londynu, pełne cennych zbiorów historycznych, takich jak korony brytyjskie i legendarny skarb królewski. Zobacz niezwykłych Strażników Języka, oprowadzających Cię po tajemniczych komnatach zamku. Odwiedź Tower of London i przenieś się w czasie!

Tower Bridge

Tower Bridge to must-see dla każdego, kto odwiedza Londyn! To wizytówka i ikoniczna budowla. Ten most jest podziwia się nie tylko z boku, warto po nim przejść, bo dopiero wtedy można zobaczyć panoramę miasta. Poza tym,  jest to idealne miejsce dla miłośników architektury, które można zwiedzać od wewnątrz. Koszt zwiedzania? Jakieś 11 funtów za osobę dorosłą.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

London Eye

London Eye zostało otwarte w 2000 roku i jest jednym z największych kół widokowych na świecie. Ten to diabelski młyn jest zlokalizowany nad rzeką Tamizą. Z niego można podziwiać panoramiczny widok na miasto, w tym zabudowania i symbole, takie jak Tower Bridge, Katedra Świętego Pawła, pałac Buckingham i parlament.

Wstęp jest biletowany i warto kupić bilety z wyprzedzeniem. Cena zaczyna się od 32,50 funtów za bilet dla osoby dorosłej. Można zaoszczędzić, kupując więcej atrakcji w pakiecie, np. na oficjalnej stronie miasta.

Notting Hill

Notting Hill to dzielnica w zachodnim Londynie, słynąca z pięknych, kolorowych kamienic, ulicznych targów i gwarnej atmosfery. To tu znajduje się słynny targ na Portobello Street. W Notting Hill znajdziecie liczne kawiarnie, restauracje i sklepy, co czyni to miejsce idealnym zarówno na spacer, jak i zakupy. Nic dziwnego, że przez cały rok można tam zobaczyć tłumy ludzi na ulicach, biorących udział w różnych wydarzeniach.

Ciekawostka

To właśnie znajduje się słynna księgarnia z filmu Notthing Hill z Julią Roberts. I słynne drzwi, niestety pomazane grafitti.

Budki telefoniczne

Budki telefoniczne to ikony londyńskiej kultury. Budki są często spotykane na ulicach i stanowią interesujący element krajobrazu miejskiego. Są znane z charakterystycznego, czerwonego koloru (chociaż czasami występują w innym kolorze, np. czarnym). Obecnie budki telefoniczne są już rzadko używane do rozmów telefonicznych, ale wiele z nich zostało odnowionych i przekształconych na kioski informacyjne, bankomaty, punkty wi-fi i inne użyteczne urządzenia. Oprócz tego, turyści robią sobie z nimi zdjęcia, a do tych położonych np. przy Big Benie ustawiają się gigantyczne kolejki!

Pałac Buckingham

Buckingham Palace to oficjalna rezydencja brytyjskiej rodziny królewskiej. Pałac położony jest w centrum Londynu. Został zbudowany w 1703 roku dla księcia Buckingham i był wielokrotnie przebudowywany. Do 2022 roku był siedzibą królowej Elżbiety II i jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych symboli monarchii brytyjskiej. Warto wiedzieć, że Komnaty Reprezentacyjne Pałacu są otwarte dla zwiedzających jedynie w lipcu, sierpniu i wrześniu, dlatego jeśli chcecie je zobaczyć, trzeba wybrać odpowiedni termin.

Buckingham Palace jest znany z codziennej wymiany wartowników. Wymiana wartowników jest uważana za jedną z najciekawszych bezpłatnych atrakcji w Londynie.

Warner Bros Studio – czyli studio Harrego Pottera

Wizyta w studiu Harrego Pottera w Londynie jest najlepszą atrakcją dla wszystkich fanów serii książek i filmów. Tu można zobaczyć oryginalne kostiumy, rekwizyty i dekoracje, a także zwiedzić repliki scen i budynków. Wizyta pozwala poczuć się jak w świecie Harrego Pottera i zanurzyć się w magii i tajemnicach Hogwartu.

Więcej o wizycie i o tym jak zarezerwować bilety tutaj: Gdzie kręcono Harrego Pottera? Odwiedziłam Studio Warner Bros w Londynie

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus to jedno z najsłynniejszych i najbardziej zatłoczonych miejsc w Londynie. Jest to skrzyżowanie kilku głównych ulic, znane z charakterystycznego neonowego reklamowego bilbordu. Nawet jeśli nie lubicie zatłoczonych miejsc, to Piccadilly Circus warto zobaczyć. Tam tyle się dzieje, to skrzyżowanie zawsze tętniące życiem i pełne ludzi. Wokół Piccadilly Circus znajdują się teatry, kluby nocne, sklepy i restauracje. To tu znajdują się słynne ulice, Shaftesbury Avenue. To miejsce jest kolejnym symbolem Londynu i jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych w mieście.

Chinatown

Być w Londynie i nie zobaczyć Chinatown? Chińska dzielnica znajduje się w dzielnicy Soho i to chyba najbardziej znane tego typu miejsce w Europie. W Chinatown można znaleźć wiele sklepów, restauracji i kawiarni serwujących tradycyjną azjatycką kuchnię (chińską, japońską, wietnamską itp.), a także liczne sklepy. Chinatown stanowi unikalny element kultury Londynu.

To miejsce jest szczególnie popularne w czasie chińskiego Nowego Roku. Udało się nam odwiedzić je tuż przed tym wydarzeniem, wtedy ulice są zdobione kolorowymi lampionami i neonami. W chiński Nowy Rok to właśnie tam odbywają się wielkie parady i imprezy.

Pałac Westminster

Znajduje się w samym sercu Londynu, nad brzegiem Tamizy, i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Pałac Westminster jest jednym z głównych symboli brytyjskiej demokracji, jest siedzibą parlamentu brytyjskiego. Jest to miejsce, w którym odbywają się obrady Izby Gmin i Izby Lordów. Jego historia sięga średniowiecza, lecz obecny budynek został zbudowany w XIX wieku.

Katedra św. Pawła

Zbudowana w XVII wieku, ta imponująca budowla sakralna jest uważana za jedno z najlepszych przykładów barokowej architektury na świecie. Wewnątrz możesz podziwiać wspaniałe dzieła sztuki, takie jak witraże, rzeźby i freski, i uczestniczyć w niezapomnianych nabożeństwach i koncertach.

Millenium Brigde czyli Most Milenijny

Millennium Bridge to most, położony w samym sercu Londynu. Łączy brzegi Tamizy oraz Tate Modern i Katedrę św. Pawła. Otwarty w 2000 roku, Millennium Bridge jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu i jego architektury ostatnich lat. Z mostu widać okoliczne atrakcje, takie jak London Eye czy Tower Bridge, most jest prawdziwym rajem dla miłośników wspaniałych widoków.

Ciekawostka! Most został „zniszczony” przez śmierciożerców w filmie Harry Potter i Insygnia Śmierci.

Leadenhall Market

Leadenhall Market to zabytkowy rynek handlowy w samym sercu Londynu. Zainspirowany stylem średniowiecznego rynku, Leadenhall Market jest wspaniałym przykładem architektury wiktoriańskiej i jest uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w Londynie.
Oczywiście, nadal można tam znaleźć wiele sklepów i restauracji, a także barów i kawiarni. Leadenhall Market jest miejscem pełnym życia, gdzie można zobaczyć mieszkańców Londynu i turystów w różnym wieku, którzy przyszli na obiad, drinka lub kolację.
Ciekawostka! Kręcili tam część filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny.

Hyde Park i St. James’s Park

Obojętnie, czy chcesz się zrelaksować, cieszyć pięknem natury, czy po prostu spędzić czas na świeżym powietrzu, Hyde Park i St. James’s Park to miejsca, które warto odwiedzić. Zacznę od tego, że Hyde Park i St. James’s Park to dwa najbardziej znane parki w Londynie.

Hyde Park jest ogromny, to prawdziwa zielona oaza w samym sercu miasta. Można po nim spacerować godzinami, parku można zobaczyć wiele różnych gatunków roślin. Wiosną kwitną tam żonkile i jest naprawdę pięknie (mam nadzieję zobaczyć to na własne oczy). Jest to również dom dla wielu gatunków ptaków, w tym dzikich gołębi i sikorek.

St. James’s Park jest mniejszy, ale to równie urokliwy park, który kojarzy się z pięknym jeziorem i mostem. W parku można zobaczyć wiele zwierząt, w tym wiewiórki, dzikie gęsi, czaple i wiele innych gatunków ptaków. To zdecydowanie mój faworyt.

Muzea

Londyn jest pełen wspaniałych muzeów, oferujących tematy i wystawy dla każdego. Nie dość, że znajdziemy tu tradycyjne, znane na całym świecie muzea, to są jeszcze inne, te mniej rozpoznawalne, a równie ciekawe.

Zanim wymienię najciekawsze muzea, zwróć uwagę, że wiele z nich jest dostępnych bezpłatnie np. Muzeum Brytyjskie czy Muzeum Historii Naturalnej. Niemniej, zanim wybierzecie się na zwiedzanie tych popularnych miejsc, lepiej zamówić wejściówkę (przez stronę muzeum), bo do wejścia są dwie kolejki: jedna dla tych, którzy mają bilet (idzie naprawdę szybko) i druga dla tych, którzy bilet dopiero pobiorą. Wejściówka jest bezpłatna, ale na pewno wejdziesz o wiele szybciej.

Jakie muzea są w Londynie?

 • British Museum czyli Muzeum Brytyjskie
 • National Gallery Natural
 • History Museum czyli Muzeum Historii Naturalnej
 • Science Museum czyli Muzeum Nauki
 • Muzeum Banku Anglii
 • Tate Modern
 • Muzeum Sherlocka Holmesa
 • Muzeum Figur Woskowych czyli Madame Tussauds

Jednak przy prawie 200 muzeach w stolicy Anglii, podjęcie decyzji, które z nich zobaczyć, a które pominąć, nie jest łatwym zadaniem. Niezależnie od tego, jakie są Twoje zainteresowania, z pewnością znajdziesz coś, co Cię zainspiruje i zachwyci.

Muzeum Brytyjskie (British Museum)

To zdecydowanie jedno z najważniejszych muzeów świata, z eksponatami z całego globu. Muzeum Brytyjskie w Londynie zawiera kolekcję ponad 8 milionów przedmiotów, głównie w temacie historii i kultury człowieka. Niektóre z wystaw i kolekcji to:

 • Rzymska Brytania
 • Antyki greckie i rzymskie
 • Kolekcja świata islamskiego
 • Kolekcja Starożytnego Egiptu
 • Skarby anglosaskie

Aby odwiedzić muzeum, warto zamówić bilety online. Wstęp do muzeum i jego stałych kolekcji jest bezpłatny, ale niektóre wystawy specjalne są płatne.

Inne ciekawe miejsca

Wymienione atrakcje to początek zwiedzania Londynu. Myślę, że nawet w miesiąc nie udałoby się zwiedzić wszystkiego, co oferuje to miasto. Da przykładu, kolejnym razem wybiorę się do miejsc takich jak:

 • Camden Market: Kultowy rynek z niepowtarzalną atmosferą, oferujący szeroki wybór street food, vintage i handmade’owych produktów.
 • Oxford Street: Najsłynniejsza ulica handlowa, z setkami sklepów, butików i kawiarni.
 • British Library: Największa biblioteka państwowa w Wielkiej Brytanii, zachowująca setki ważnych rękopisów, map i dokumentów.
 • Richmond Park czyli jeden z największych parków miejskich w Wielkiej Brytanii. W tym parku mieszka sporo jeleni, widać z niego przepiękną panoramę Londynu.

Pomysł na zwiedzanie Londynu: śladami filmów i seriali

Dla przykładu, wiele filmów i seriali zostało nakręconych w Londynie, w tym:

 • Harry Potter
 • James Bond
 • Sherlock Holmes
 • Mary Poppins
 • Notting Hill
 • The Imitation Game
 • The King’s Speech
 • Paddington
 • Love Actually
 • Snatch
 • My Fair Lady

To tylko kilka przykładów, Londyn jest często wybieranym miejscem do kręcenia filmów ze względu na piękne krajobrazy i różnorodność architektury. Podróż śladami filmu czy serialu to świetny pomysł na odkrywanie miasta.

Co i gdzie zjeść?

Moim zdaniem, na śniadanie English Breakfast jest obowiązkowe. To tradycyjne śniadanie w Wielkiej Brytanii, składające się z jajecznicy, kiełbasek, bekonu, pomidorów, fasolki i pieczarek. Do tego pieczywo, czasami dostaniemy też yorkshire pudding.

Na śniadanie polecam dwa miejsca:

 • Kozzy – dają ogromne porcje, przyjemny wystrój, miejsce odwiedzane przez miejscową policję, więc można poczuć się jak w filmie 😊
 • Duck and Waffles – niesamowite miejsce na poranne śniadanie, restauracja z widokiem na cały Londyn. Jedno z moich ulubionych doświadczeń w Londynie.

Na obiad polecam:

Fish and chips to brytyjska specjalność, składająca się z smażonych w głębokim oleju filetów i frytek. Gdzie? Na przykład w Byward Kitchen and Bar – praktycznie w kościele, który warto przy okazji zwiedzić.

Inne tradycyjne brytyjskie dania to między innymi:

 • Bangers and mash (kiełbasa z puree ziemniaczanym)
 • Beef Pie (gulasz zapieczony w cieście)

Polecam zjeść w knajpie The Duke. Rewelacyjne, domowe jedzenie.

Nie wiem czy wiecie, ale w Londynie jest sporo emigrantów z Indii czy Pakistanu i kuchnia indyjska smakuje tutaj naprawdę wybornie. Polecam Namaste na przepyszny obiad z herbatą z mlekiem i przyprawami. Pychotka!

Na kawę:

Na kawę i pyszne babeczki polecam Black Sheep Coffe przy Leadenhall Street. Poza tym, wcześniej wspominany wschód słońca w Sky Garden.

Gdzie spać w Londynie?

W Londynie można znaleźć wiele opcji noclegowych, zarówno dla osób z ograniczonym budżetem, jak i dla tych, którzy chcą wydać więcej. Im dalej od centrum, tym ceny są niższe, ale nie ma co ukrywać, że noclegi są po prostu drogie. My za 3 noce zapłaciliśmy 2500 zł za mieszkanie 2 pokojowe (w styczniu, latem jest adekwatnie drożej).

Jakie są najlepsze noclegi w Londynie? Poniżej znajdziesz polecane miejsca:

 • Najpiękniejszy hotel w Londynie, 800 metrów od pałacu Buckingham znajdziesz pod tym linkiem. Jest naprawdę elegancki i spełni najwyższe oczekiwania 🙂
 • Tu znajdziesz obiekt, w którym spaliśmy – dwupokojowe, wygodne mieszkanie w dobrej lokalizacji (wiele atrakcji na wyciągnięcie ręki) + wyposażona kuchnia
 • Hotel ze smacznym śniadaniem o wysokich ocenach, tańszy, tylko trochę dalej od centrum znajdziesz tutaj

Poza tym, do wyboru są hostele, np. lubiany Safestay London Kensington Holland Park – wiele opcji do wyboru.

Booking.com

Ile kosztuje wyjazd do Londynu?

My za nasz 4 dniowy wyjazd zapłaciliśmy:

 • Za loty Wrocław – Londyn Stansed – 150 zł / osoba z podręcznym
 • Za mieszkanie (czwartek – niedziela) 2500 zł
 • Za dojazd z i na lotnisko w Londynie – 160 zł
 • Taksówki – 4 przejazdy 200 zł
 • Autobusy miejskie – 5 przejazdów 43 zł
 • Restauracje ok. 300 zł / osoba

Ten wpis skończę odpowiedzią na pytanie, które nurtuje większość turystów:

Na ile przylecieć do Londynu? 

To kwestia indywidualna. Zależy od tego ile masz czasu i pieniędzy. Londyn jest jednym z droższych miast na weekend, na szczęście loty z Polski są często tanie (150-200 zł), do tego latają niemal z każdego lotniska w Polsce. W Londynie nie będziesz się nudzić przez weekend, tydzień a nawet dwa. My na pierwszy raz wybraliśmy się na przedłużony weekend, od czwartku do niedzieli. 4 dni wystarczą, żeby pozwiedzać miasto, ale raczej nie uda się zobaczyć wszystkiego. A przynajmniej nam się nie udało. Dlatego, jeśli masz czas i odpowiedni budżet, warto wybrać się tam na tydzień. Tak aby pozwiedzać i poczuć atmosferę miasta.

Inne atrakcje z Wielkiej Brytanii znajdziesz tutaj:

Gdzie kręcono Harrego Pottera? Odwiedziłam Studio Warner Bros w Londynie


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
90,037ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj