Kłodzko atrakcje: co warto zobaczyć i zwiedzić?

Region Kłodzka jest jednym z tych, które zawsze mnie zachwycają. Malowniczy krajobraz, górki, pagórki i tajemnice dawnych mieszkańców urzekają chyba każdego turystę. Jednak nadal Kłodzko wydaje się mniej popularnym miastem, tu życie płynie swoim tempem, a na ulicach spotkamy więcej mieszkańców niż zwiedzających. Dlatego dziś przedstawię Wam atrakcje Kłodzka, które moim zdaniem zasługują na uwagę. Zaczynamy!

Co warto zobaczyć w Kłodzku?

Zwiedzanie Kłodzka jest w sam raz na weekend, a jeśli dobrze zorganizujemy zwiedzanie możemy zwiedzić atrakcje w jeden dzień. Oczywiscie, te najbardziej popularne. Zwiedzanie warto zacząć od Twierdzy Kłodzka. Podczas spaceru po mieście nie można pominąć Mostu Gotyckiego, przypominającego praski Most Karola oraz zdumiewającego neorenesansowego ratusza.

Twierdza Kłodzka

Zwiedzanie Twierdzy można podzielić na dwie części: górną i korytarzy kontrminowych. Przyznam Wam, że nie wiem, która część jest ciekawsza, bo warto zobaczyć obydwie. My zaczęliśmy od korytarzy kontrminowych, których szczerze mówiąc się obawiałam. Boję się takich ciasnych miejsc, w których można się zgubić. Jednak nie ma o co się martwić- przewodnik jest wyszkolony na tyle, że zna tunele jak własną kieszeń (a przynajmniej robił takie wrażenie). Byliśmy jedynymi zwiedzającymi i dzięki temu mogliśmy się poczuć jak dawni obrońcy twierdzy.  Więcej tajemnic Wam nie zdradzę.

Część Górna Twierdzy Kłodzkiej mogłaby wydawać się mniej ciekawa, gdyby nie opowieści przewodnika. Zaczynając od legend i historii na tematy twierdzy, przez zwiedzanie budynków i świetnego krajobrazu na miasto i niedaleko położoną Twierdzę Srebrna Góra. Ale o niej innym razem. Zapomniałabym! Znów byliśmy sami, co dało pełną swobodę w zadawaniu pytań.

Uwaga! Na każdą z części obowiązuje osobny bilet. Cena zwiedzania korytarzy kontrminowych w 2024 roku to 38 zł.

Więcej na oficjalnej stronie Twierdzy.

Twierdza Kłodzk
Twierdza Kłodzk
Tunele w Twierdzy Kłodzko

Most Gotycki nad Młynówką

Na Most Gotycki w Kłodzku mówi się też „most Wita Stwosza”, lub „most św. Jana”.  Wzniesiony nad kanałem Młynówka łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka i jest po prostu piękny. Mi, z powodu licznych rzeźb przypomina praski Most Karola. Co prawda, nie jest tak duży jak ten w Czechach, ale też nie znajdziemy tu tłumów ludzi.

Podziemna trasa w Kłodzku

Podziemna trasa w Kłodzku mogłaby wydawać się nieciekawa po zwiedzaniu korytarzy kontrminowych. Mogłaby, ale nie jest. Zacznę od tego, że możemy zwiedzać je sami. Niby ciężko się zgubić, ale nam się „udało” zabłądzić ze dwa razy.

Podziemne pomieszczenia były drążone przez stulecia i stanowiły całkiem skomplikowany labirynt (obecnie część jest niedostępna). W czasie pokoju tunele stanowiły chłodne i magazyny o świetnych warunkach, bo panowała tam stała temperatura i wilgotność. Natomiast w czasie pożarów czy oblężeń służyły jako naturalny schron.

Bilet normalny 21 zł, ulgowy 17 zł.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Nawet jeśli nie lubicie muzeów, to Muzeum Ziemi Kłodzkiej zapamiętacie na długo. Są trzy elementy, które składają się na jego unikatowość względem innych: po pierwsze sala z zegarami, które tykają i pokazują upływający czas. Po drugie, sala z lustrzanymi kaflami. Po trzecie pozytywka, która wygrywa dawną melodię, a my nie możemy się od niej oderwać na tyle, że chcielibyśmy się przenieść do czasów jej świetności.

Co ja będę więcej mówić- po prostu WARTO! Bilet normalny 15 zł, ulgowy 10 zł. W soboty wstęp darmowy.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Stare Miasto w Kłodzku

Kłodzko to najstarsze miasto regionu. Poza wartością historyczną, było też największe, stanowiło centrum gospodarcze Dziś, dzięku temu Stare Miasto w Kłodzku jest po prostu przyjemne dla oka i ciekawe. Gdzieniegdzie stoją malownicze fontanny, mosty i mostki, a uliczki, mimo że po części potrzebują renowacji, to mają w sobie to coś. Przy kościele Jezuitów stoją kamienice, z których wychodzi się prosto na kościelny plac. Za to mnie szczególnie zastanawia ile podziemnych korytarzy kryje Stare Miasto.

Jakie miejsca warto zobaczyć na Starym Mieście w Kłodzku?

 •  gotycki most
 • barokowa fontanna
 • Muzeum Ziemi Kłodzkiej  
 • kolumna maryjna z 1680 r.
 • replika XVI-wiecznego miejskiego pręgierza
 • Ratusz (o którym opowiem dalej)
Stare Miasto Kłodzk
Fontanna Kłodzk

Ratusz w Kłodzku

W sercu Starego Miasta w Kłodzku wznosi się okazały neorenesansowy ratusz. Zbudowany w XIX wieku na fundamentach średniowiecznej budowli, zachwyca bogato zdobioną elewacją i imponującą wieżą. Pierwszy ratusz stał tutaj już 1342 roku, bo Kłodzko otrzymało prawa miejskie w XIII wieku. Niestety, z powodu pożarów został odbudowany od podstaw.

Co warto wiedzieć:

 • Zbudowany w latach 1887-1890 według projektu Ewalda Bergera
 • Najstarszym elementem jest średniowieczna wieża z renesansową galerią
 • Wnętrza zachwycają neorenesansowym i neobarokowym wystrojem

Gdzie spać w Kłodzku

Jak jesteśmy przy temacie noclegów, to warto zauważyć jak świetną bazą wypadową jest Kłodzko. Na południu – Jaskinia Niedźwiedzia, na północy – Twierdza Srebrna Góra, na wschodzie – Złoty Stok a na zachodzie – Błędne Skały. Na poniższej mapie sprawdzicie noclegi w Kłodzku i okolicy:

Booking.com

Jedzenie w Kłodzku

Zawsze jemy w restauracji Dobra: smaczne jedzenie w przystępnych cenach, do tego wybór dań wegetariańskich/ wegańskich. Pyszne lody jedliśmy u Sarny, choć ciężko było się zdecydować- wybór lodziarni latem jest nieziemski.

Parking w Kłodzku

W Kłodzku ciężko jest znaleźć parking. Jeden, w którym zawsze znajdzie się miejsce kosztuje 4 złote za godzinę i znajduje się przy Twierdzy. Kiedyś próbowaliśmy znaleźć inne miejsce i straciliśmy tylko czas, bo innego miejsca po prostu nie było.

Kochani, czekam na Wasze wskazówki i inspiracje dotyczące Kłodzka. Chętnie dowiem się więcej i pojadę na Ziemię Kłodzką śledząc Wasze wskazówki.

Co zobaczyć w okolicy Kłodzka?

Jak już pisałam w akapicie o noclegach, Kłodzko otoczone jest atrakcjami z każdej strony. W ciągu godziny dojedziemy do mnóstwa ciekawych miejsc: zamków, pałaców, szlaków górskich czy kopalni. Poniżej wymienię kilka atrakcji, które mogą Was zainteresować, niezależnie od tego czy podróżujecie rodzinnie, w parze czy samemu.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

W Złotym Stoku możemy zwiedzić starą kopalnię złota. Zacznę od tego, że Kopalnia Złota w Złotym Stoku jest jedną z najstarszych w Europie. Zdecydowanie warto pojechać na zwiedzanie, bo poza poznaniem historii tego miejsca, możemy na własne oczy zobaczyć w jaki sposób wydobywało się złoto! Sama byłam tam kilka razy i jestem pod wrażeniem rozwoju tego miejsca.

Jaskinia Niedźwiedzia

W pobliżu wsi Kletno znajduje się najdłuższa jaskinia całych Sudetów, zwana Jaskinią Niedźwiedzia. Korytarze jaskini liczą 4,5 kilometra, są położone na 3 poziomach. To jedna z najbardziej znanych atrakcji nie tylko okolicy Kłodzka, ale całego Dolnego Śląska, dlatego warto kupić bilety z wyprzedzeniem.

Kopalnia Uranu

Nie każdy wie, że na terenie obecnej Polski znajduje się również Kopalnia Uranu. Dokładniej mówiąc w Kletnie wydobyto aż 20 ton uranu. Dziś możemy zobaczyć korytarze i usłyszeć o sposobach wydobycia i innych ciekawostkach związanych z tematem.

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Ten neogotycki pałac z XIX wieku jest wciąż w trakcie renowacji, ale można go odwiedzać i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Co jest takiego interesującego w tym miejscu? Oczywiście ważna jest historia i architektura. Ale chociaż sam w sobie jest niezwykły, to panujący w nim klimat przyciąga przede wszystkim ludzi z wyobraźnią, którzy tak jak ja chcą zobaczyć go w trakcie remontu. Byłam dwa razy i za z przyjemnością oglada się zachodzące w nim zmiany.

Twierdza Srebrna Góra

Jeśli zwiedzanie twierdzy w Kłodzku było dla Was interesujące, wybierzcie się również tutaj. Ta twierdza powstała w latach 1765–1777 i jest naprawdę dobrze zachowana. Srebrna Góra to idealne miejsce dla miłośników historii militarnej, ale też dla rodzin: organizowane są tam różne wydarzenia, które warto sprawdzić jeszcze przed wyjazdem.

Góry Stołowe z Błędnymi Skałami

Chociaż są połozone kawałek od Kłodzka, zdecydowanie warto je odwiedzić. Ta niezwykła formacja skalna składa się ze skał o różnych kształtach, ale też rozmiarach. Skalny labirynt jest niezwykle popularny, sama Błędne Skały odwiedziłam wiele razy i z czystym sumieniem mogę je polecić.

W poniższych wpisach znajdziesz więcej informacji o atrakcjach w okolicy Kłodzka:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


22 KOMENTARZE

 1. Zapraszamy następnym razem do naszego sklepu z pamiątkami tuż przy wejściu na Twierdzę. Opowiemy o legendach i miejscach mniej znanych a równie pięknych w Kłodzku.

 2. Nigdy bym nie pomyślała, że w Kłodzku może znajdować się tyle fajnych rzeczy. 😀 Często szukamy różnych atrakcji za granicą, podczas gdy w Polsce mamy takie perełki i to nie tylko w Kłodzku. Mimo, że nie do końca przepadam za muzeami, to z chęcią do tego bym się wybrała. 🙂

  Na pewno na bloga zajrzę jeszcze nie raz. Fajnie piszesz!

 3. Nie miałam okazji tam być, ale ta twierdza wyjątkowo mi się podoba 😉 z chęcią się tam kiedyś wybiorę, ponieważ lubię takie zakamarki 😉

 4. Byłam w Kłodzku kilka razy, oczywiście zaliczyłam Twierdzę i starówkę, ale nie słyszałam o tych podziemiach! To bardzo ciekawe! Muszę je odwiedzić , gdy będę tam następnym razem ?

 5. Tyle lat tam nie byłam, że aż zapomniałam o tych wszytskich miejscach. Pamiętam za to, że też byłam zachwycona i te widoki wydawały mi się przepiękne.

 6. Fajny post i ładne zabytki! Nigdy nie byłem w Kłodzku, ale mam znajomą stamtąd i nie miałem pojęcia, że takie rzeczy można w Kłodzku znaleźć!

 7. Muzeum Ziemi Kłodzkiej przegapiłam, a teraz żałuję. A co do parkingu to ja znalazłam darmowy! Stosunkowo niedaleko rynku i twierdzy, w nieco obdrapanej i zapomnianej uliczce. Ale było bezpiecznie – zostawiliśmy tam samochód wyładowany po brzegi rzeczami:)

 8. Nigdy nie byłam w Kłodzku, a widzę, że to naprawdę malownicze miasto. Zachwycił mnie most Wita Stwosza i podziemna trasa.
  Ostatnio bardzo lubię zwiedzać małe, mało turystyczne miasta w Polsce. Dopisuję Kłodzko do listy!

 9. Kurcze często nie docenia się miejsc, które mamy pod nosem. Jestem z Wrocławia, a w Kłodzku nie byłem ? Czas to nadrobić, dzięki za zachętę!

 10. Świetny i bardzo cenny wpis. Aż nabiera się ochoty, żeby tam jechać. Może to nawet nie byłby najgłupszy pomysł, by w nadchodzące ferie się tam wybrać, tylko pewnie już trzeba rezerwować noclegi. Kotlina Kłodzka w sezonie pewnie jest bardzo oblegana, może możesz coś polecić? Najlepiej z pięknymi widokami 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
92,121ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj