Opole – atrakcje i ciekawe miejsca, które trzeba zobaczyć

Co zobaczyć w Opolu? Wielu z Was pewnie kojarzy Opole głównie z Festiwalem Piosenki, mniejszością niemiecką oraz kilkoma bardziej znanymi atrakcjami turystycznymi z województwa. A to miasto ma do zaoferowania o wiele więcej ciekawych miejsc niż sam Rynek i Muzeum Polskiej Piosenki. Wiem, co mówię, bo mieszkałam w Opolu przez kilka dobrych lat.

Jakie interesujące miejsca można odkryć w Opolu? Dlaczego warto je odwiedzić? Zapraszam do artykułu, z którego dowiecie się jakie atrakcje kryje to miasto.

Opole: mapa atrakcji

Na początek najważniejsze, bowiem bez planu podróży ani rusz. Przygotowałam mapkę z atrakcjami Opola, która ułatwi Wam nawigację po wybranych miejscach. Mapka pomoże Wam się odnaleźć w trakcie zwiedzania, wyznaczyć trasy i cieszyć się podróżą. Znajdziecie na niej ciekawe punkty, które wymieniam w tym wpisie.

Możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [ ] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą.

Rynek w Opolu

Zwiedzanie Opola możemy zacząć zwiedzać od historycznego centrum Opola czyli od Rynku. Układ Rynku w Opolu praktycznie nie uległ zmianie od XIII wieku. Znajdziemy tu urocze, pastelowe kamieniczki i Ratusz. Ten ostatni, moim zdaniem wydaje się dość nieproporcjonalnie duży w porównaniu do niewysokich kamieniczek. Co ciekawe, Ratusz w Opolu wzorowany jest na florenckim pałacu Veccio. Codziennie z 65-metrowej wieży odgrywany jest hejnał. 

Atrakcje Opola ściśle związane są z Polską Piosenką. Dlatego i na Rynku możemy znaleźć powiązane tematy. Na przykład opolską Aleję Gwiazd, czyli położony wzdłuż Ratusza chodnik w formie gwiazd z nazwiskami piosenkarzy Opolskiego Festiwalu. Poza wspomnianą Aleją Gwiazd, na Rynku znajdziemy Kiosk Muzyczny . Można w nim posłuchać przebojów artystów, których gwiazdy znajdziemy w Alei (bezpłatnie). 

Zimą na rynku odbywa się tam jarmark, więcej we wpisie: Niesamowity jarmark godzinę od Wrocławia. Musisz go odwiedzić!

Opolska Wenecja

Aby jak najlepiej wczuć się w klimat Opola, z Rynku najlepiej przejdźmy wzdłuż Placu Wolności, aż po uroczy Most Groszowy. I właśnie tu, nad Kanałem Młynówka, rozciąga się od ulicy Katedralnej aż po ulicę Zamkową tzw. Opolska Wenecja – szereg kamieniczek, odbijających się w Młynówce. Niestety, po Młynówce nie popłyniemy gondolą, ale spacer wzdłuż rzeki jest naprawdę klimatyczny.  Opolska Wenecja znajduje się w TOP atrakcji tego miasta nie bez powodu! 

Warto wiedzieć, że Opolska Wenecja jest podświetlana wieczorami i wygląda wtedy naprawdę pięknie. Dodatkowego uroku temu miejscu dodaje brak tłumu turystów. Co prawda, spotykamy na swojej drodze spacerowiczów, ale nie tylu, żeby zrobiło się ciasno czy nieprzyjemnie. Chociaż Opolską Wenecję lubię o każdej porze roku, to jesienią jest tu najbardziej fotogenicznie.

Kościoły w Opolu

Jak już jesteśmy na Rynku, to mamy już przysłowiowy rzut beretem do trzech najbardziej znanych kościołów: Katedry Św. Krzyża, Kościoła Franciszkanów, czy Kościoła Na Górce. Ten ostatni jest niezwykle malowniczy, przede wszystkim ze względu swoje położenie, ale też lokalne opowieści. Według legendy powstał w miejscu, w którym kazania kazania głosił św. Wojciech.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Mały Rynek

Jeśli jedziecie do Opola na weekend, koniecznie zapiszcie sobie tę lokalizację. Mały Rynek w Opolu nie jest szczególnie popularny wśród turystów, ale wśród mieszkańców jak najbardziej. Znany jest przede wszystkim jako miejsce wieczornych spotkań. Dlatego, jeśli szukacie ciekawego i klimatycznego miejsca na wieczór, na Małym Rynku znajdziemy wiele knajpek i pubów, które wieczorami pękają w szwach. 

Wieża Piastowska

Zaraz przy Rynku znajdziemy Wieżę Piastowską. To jedno z najstarszych zachowanych miejsc w Opolu, symbol miasta. Kiedyś była częścią zamku opolskich Piastów. Wieża Piastowska została wybudowana już w XIII wieku, zaraz przy bramie wjazdowej na dziś nieistniejący Zamek Piastowski. Na wieżę możemy wejść za opłatą. 

Jeśli interesują Was obwarowania miejskie mam dobrą wiadomość: w Opolu znajdziemy fragmenty murów obronnych. Najlepiej zachowaną część podziwiać można na terenie klasztoru sióstr Notre Dame oraz przy katedrze. To tam znajduje się Baszta Wilcza i Baszta Rybacka. 

Zamek Górny w Opolu

Zamek Górny w Opolu został zbudowany w latach 1382-1387 przez księcia Władysława II Opolczyka. Zamek powstał na wzniesieniu i był jednym z dwóch zamków w mieście. Niestety, w 1615 roku spłonął i już go nie odbudowano. Dziś z całego zamku została tylko wieża, która przez lata była częścią szkoły. W 2018 roku, kiedy została odnowiona, została też otwarta dla zwiedzających.

Muzea w Opolu

W Opolu możemy odwiedzić kilka muzeów:

 • Muzeum Diecezjalne w Opolu
 • Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
 • Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
 • Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu (Bierkowice)

Najpopularniejsze wśród turystów jest zdecydowanie Muzeum Polskiej Piosenki, do którego się skierujecie. Ja zabiorę Was do Muzeum Śląska Opolskiego i Muzeum Wsi Opolskiej.

Muzeum Śląska Opolskiego

Muzeum Śląska Opolskiego składa się z wystaw przedstawiających kulturę i tradycję ludności śląska opolskiego wraz z malarstwem czy piękną tułowicką porcelaną. Jednak, moim zdaniem najciekawszą propozycją muzeum jest znajdująca się w sąsiedztwie Kamienica czynszowa, czyli oddział Muzeum ŚO. W kamienicy możemy zobaczyć pięć mieszkań, w którym po prostu czuć klimat mieszkań z lat 1890 – 1965. Nawiasem mówiąc, uwielbiam to miejsce!

Uwaga! Muzeum Śląska Opolskiego możemy zwiedzać od wtorku do niedzieli. Za to Kamienica czynszowa w niedzielę jest zamknięta.

Cennik i godziny otwarcia na stronie muzeum.

Muzeum Wsi Opolskiej

To miejsce o którym wspomniałam w artykule o moich ulubionych atrakcjach Opolszczyzny. W Muzeum Wsi Opolskiej zatrzymało się i miejsce, i czas. Tu pod gołym niebem zobaczymy przeszło 40 wiejskich zabytkowych budowli drewnianych, które są urządzone oraz wyposażone w oryginalne sprzęty i narzędzia. Co ważne, w wielu budynkach znajdziemy przewodników, którzy nie tylko opowiedzą nam historię budynku, ale i podzielą się z nami zabawnymi historiami. Muzeum Wsi Opolskiej zawiera atrakcje, które nie mogą zostać pominięte, jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o regionie.

Cennik i godziny otwarcia na stronie muzeum.

Muzeum Polskiej Piosenki

Tuż przy stawku Barlickiego, znajdziemy Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. To tutaj (w amfiteatrze) odbywa się znany nam wszystkim festiwal.  Zaraz przy NCP, możemy zobaczyć Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie z pewnością fani muzyki polskiej raczej nie będą się nudzić.

Opole to nie tylko znany festiwal. W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki odbywają się koncerty (od poezji śpiewanej po hip-hop), a jeśli mamy ochotę posłuchać muzyki orkiestrowej- warto wybrać się do Filharmonii. O tym co robić w Opolu opowiem dalej.

Cennik i godziny otwarcia na stronie muzeum.

Skwer Artystów w Opolu i Wzgórze Uniwersyteckie

Ciekawe miejsca w Opolu są łatwe do odkrycia, jeśli tylko wejdzie się odpowiednio wysoko. I chociaż do nich należy choćby Wieża Piastowska, to chodzi mi o coś całkiem innego. Koniecznie wybierzcie się na Skwer Artystów.

To jedno z najlepszych miejsc, jeszcze w obrębie Starego Miasta na krótki odpoczynek na świeżym powietrzu. Skwer znajduje się na Wzgórzu Uniwersyteckim. Oprócz zieleni, znajdziemy tu m.in. pomniki i ławeczki z podobiznami polskich twórców związanych z Opolem i Festiwalem Polskiej Piosenki. Możemy usiąść m.in. obok Agnieszki Osieckiej czy Marka Grechuty. Ponadto, warto zobaczyć przepiękny pomnik Świętego Krzysztofa, studnię Świętego Wojciecha czy robiący wrażenie zespół rzeźb barokowych, przedstawiający „Cztery Pory Roku”.

Wyspa Bolko

Gdzie na spacer w Opolu? Najlepsze miejsce na spacer to bezapelacyjnie Wyspa Bolko! Jak daleko to od Rynku? Idąc przez Park Nadodrzański, jakieś 25 minut piechotą. Na Wyspie Bolko znajdziemy ogród zoologiczny (bardzo zadbany), a spacerując wśród alejek najczęściej widzianymi zwierzętami są sarny! Na Wyspę Bolko powinien wybrać się każdy miłośnik natury, bo Bolko to dobre miejsce na piknik (latem), albo kawę np. w kawiarni Laba czy w kafejce Dżungla. Poza tym, w weekendy ćwiczą tam jogę.

ZOO w Opolu

Ogród zoologiczny w Opolu założony został w 1930 roku, stanowi jedno z najstarszych tego typu miejsce w Polsce. Zajmuje obszar o powierzchni 30 hektarów. Odwiedzający mają okazję podziwiać ponad 1000 zwierząt, reprezentujących 227 różnych gatunków z różnych zakątków świata.

Co ciekawe, susły, które tam przebywają, później przenoszone są do Kamienia Śląskiego, żeby żyć w swoim naturalnym otoczeniu. Niesamowita na skalę ogólnopolską akcja. 

Godziny otwarcia oraz bilety online dostępne na oficjalnej stronie.

Kamionka Silesia

Malownicza, wodna atrakcja Opola to zdecydowanie kąpieliska i kamionki. Zaznaczę, że w Opolu można kąpać się na wyznaczonych miejskich kąpieliskach, np. na kąpielisku Bolko. Piękna jest również Silesia, niemniej tam w ostatnich latach nie było ratowników, ani odpowiednich zabezpieczeń. Dzięki temu to miejsce jest spokojne i idealne na piknik i spędzenie czasu na świeżym powietrzu w turkusowym otoczeniu.

Co robić w Opolu?

Często pytacie mnie o to w wiadomościach prywatnych. Wiele zależy od tego czy na zwiedzanie możecie przeznaczyć więcej dni i co się dla Was liczy. Rozrywka, zabytki czy kontakt z naturą? A może macie dzieci i szukacie takich atrakcji? Poza ZOO, w okolicy popularny jest JuraPark w Krasiejowie.

Opole to również ciekawe wydarzenia. Można wybrać się na koncert do Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, ale też do Opolskiej Filharmonii. Można pójść do teatru wziąć udział w Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy, gdzie swojego czasu byłam wolontariuszką. Poza tym, w Opolu odbywają się inne festiwale, np. Podróżników. Od maja do sierpnia można szukać wydarzeń i koncertów na świeżym powietrzu. Wydarzenia lepiej sprawdzać na bieżąco w Internecie, ale część biletów wyprzedaje się w ciągu dnia.

Nie należy zapominać, że Opole położone jest na południu i podobnie jak Wrocław, nie jest otoczone przez góry. Dzięki temu klimat miasta jest delikatniejszy i można tam dłużej cieszyć się słońcem. 🙂

Gdzie spać w Opolu?

W Opolu znajdziecie kilka hoteli, które położone są zarówno w ścisłym centrum miasta, jak i kawałek od niego. Osobiście polecam zatrzymanie się w okolicy Rynku czy Opolskiej Wenecji, bo większą część miasta można zwiedzać pieszo. W ten sposób zaoszczędzicie też czas, bo chociaż miasto jest niewielkie, bywa zakorkowane. 

Booking.com

Gdzie zjeść w Opolu?

Skoro już jesteśmy w Opolu- myślę, że nie możemy stąd wyjechać bez spróbowania rolady podanej z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Do popularnych i smacznych miejsc z roladą należy Starka i Opolska Strzecha. Starka to klasyka z widokiem na Odrę, Opolska Strzecha to jedno z tych klimatycznie urządzonych miejsc w stylu wiejskim. Jeśli nie jecie mięsa, a chcecie spróbować rolady, musicie odwiedzić Wegenerację. Tam co jakiś czas, najczęściej w niedzielę podają wegańską roladę.

Nie są to jedyne fajne miejsca na obiad w Opolu. Osobiście uwielbiam pierogi w Zaułku Franciszkańskim nieopodal Rynku. Próbowałam niemal wszystkich miejsc z pierogami w Opolu i pierogi w Pierogarni Franciszkańskiej są najlepsze. Do listy najsmaczniejszych rzeczy, to do tej listy należy dopisać naleśniki w Grabówce. Można usiąść na dworze z widokiem na wodę i Most Groszowy. 

Ile dni warto spędzić w Opolu?

Moim zdaniem do Opola warto przyjechać na weekend. Można spędzić jeden dzień podróżując śladami polskiej piosenki i odwiedzając m.in. Muzeum Polskiej Piosenki, drugi na Wyspie Bolko czy odkrywając mniejsze parki w mieście. Można szukać punktów widokowych, np. na Wieży Piastowskiej czy na parkingu przy centrum handlowym Solaris. 

Myślę, że ten przewodnik to świetny punkt wyjściowy do zwiedzania Opola, a później województwa opolskiego. Co warto zobaczyć w okolicy Opola? Można jechać nad Jezioro Turawskie, w góry (lub na Górę św. Anny) czy eksplorować Stobrawski Park Krajobrazowy. No i koniecznie zobaczyć Zamek w Mosznej. To ten bajkowy pałac, który liczy 99 wież i 365 pokoi.

Czy warto wybrać się do Opola?

Opole to niewielkie miasto, biorąc pod uwagę Wrocław czy Poznań, ale moim zdaniem urocze i pełne ciekawych miejsc. I chociaż Opole nie jest dużym miastem, to tu praktycznie każda atrakcja turystyczna jest dobrze przygotowana.

Tak jak wspomniałam na początku, w Opolu spędziłam część swojego życia: to tu chodziłam do szkoły średniej i tu również studiowałam. Na przestrzeni lat przekonałam się, jak piękne jest Opole i jak bardzo przez ostatnie lata wypiękniało. Z radością pokazuję Opole znajomym z innych rejonów Polski oraz zza granicy, przekonując ich, że to stosunkowo niewielkie miasto ma naprawdę wiele do zaoferowania. Mam nadzieję, że i Was udało mi się przekonać 🙂  

Zapraszam również do wpisów, w których znajdziecie inne atrakcje w opolskim:

Zamki i pałace Opolszczyzny w tym zamek w Mosznej i zamek Niemodlin

Parki i lasy Opolszczyzny

Opolskie atrakcje – 15 miejsc, które warto zobaczyć


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


57 KOMENTARZE

 1. Nawet nie wiedziałam że w Opolu jest Wenecja. Opole kojarzy mi się z festiwalem.po zdjęciach widzę ze warto zobaczyć to miasto jesienią. Pozdrawiam

 2. Nigdy nie stawiałam Opola jako celu jakieś podróży, ale po Twoim wpisie, chyba się nad tym zastanowię ? Jako , że lubię takie miejsca, najbardziej zauroczył mnie Rynek.

  • W takim razie mam nadzieję, że uda Ci się wkrótce to nadrobić 🙂 taką pogodę mieliśmy w weekend- dziś trochę szaro i tak jesiennie, więc mam to samo… Pozdrowienia, Justynko!

 3. Wow! Nigdy nie byłam w Opolu, no może przejazdem (a to się prawie nie liczy) i nie miałam pojęcia, że jest tam tak pięknie! Bardziej na wypad na jeden dzień czy na cały weekend? Chętnie się kiedyś wybiorę 🙂

  • Myślę, że weekend, na spokojnie. Ps. Jak nie byłaś jeszcze w Mosznej, to nie możesz ominąć tego punktu wycieczki 🙂 to kawałek od Opola, jednak warto!

 4. Całkiem przyjemne miasto. Odwiedziłam je jeden raz i naprawdę mi się podobało. Zwłaszcza spacer po zmroku tzw. Opolską Wenecją i pierogi z widokiem na rzekę. Było super!

 5. Jak przechodziłaś koło św. Krzysztofa to w tle widać było pozostałości drugiego zamku opolskiego. Pochodzi on z XIV w. i pozostała tylko jego część. Warto wspomnieć, że Wieża Piastowska też jest jedyną pozostałością po najstarszym opolskim zamku na ostrówku, który został rozebrany w l. 30 XX w. przez Niemców (Opole jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które posiadało dwa zamki ? ) Dodatkowo na miejscu właśnie tego zamku powstał modernistyczny 6-cio piętrowy biurowiec (obecnie budynek Wojewody Opolskiego), bardzo nowoczesny jak na lata 30. XX w. Znajduje się w nim jedna z dwóch w Polsce wind paciorkowych. Zaraz obok jest dawny staw zamkowy, na którym w 1934 r. miały miejsce mistrzostwa Niemiec w jeździe figurowej na lodzie a od 2013 r. zainstalowano multimedialną fontannę (pokazy o godzinie 12:00, 18:30 oraz 21:30 w okresie letnim) co ciekawe zamiarem jest aby grać tylko polską muzykę ? Następnym miejscem wartym odwiedzenia jest plac Daszyńskiego z neoklasyczną fontanną oraz bardzo ciekawy Dworzec Główny PKP z pięknymi drewnianymi kasetonami i akustyką. Mogłabym wymieniać i wymieniać ?

  • Pięknie dziękuję za sugestie! Byłam parę lat temu na pokazie fontanny i całkiem o tym zapomniałam. A było tak fajnie 🙂 Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieję, do usłyszenia.

 6. A zwiedzaniu rynku należało Pani Ewelino zajrzeć do naleśnikarni Grabówka znajdującej się koła Mostu Groszowego (Zielonego), urocze miejsce z przepysznymi naleśnikami. Moje ulubione od prawie 30 lat ?

  • Oczywiście, że odwiedziłam. 🙂 Wkrótce mam nadzieję uda mi się napisać o paru miejscach, w których warto zjeść w Opolu. Przecież nie samym zwiedzaniem człowiek żyje. Serdeczne pozdrowienia Pani Anetko!

 7. Nigdy nie byłam w Opolu i nie miałam tego miasta na uwadze w najbliższym czasie i dlatego właśnie, wbrew logice, weszłam na ten wpis. ? Po punkcie o Muzeum Wsi Opolskiej i opolskiej Wenecji stwierdzam, że to pierwsze miasto, które odwiedzę wiosną. Wiele straciłam i dziękuję za uświadomienie mi tego faktu. ?

 8. Wow!! Jestem pod wrażeniem miejsc i cudnych zdjęć dodających niezwykle klimat. Pomyśleć, że tam jeszcze nie dotarłam. Czas to zmienić przy najbliższej okazji i odwiedzić ten uroczy zakątek. ?

 9. Pospacerowałam sobie po „Twojej „opolszczyźnie,ale komentarz zostawię tutaj.
  Jak wspominałam , mieszkałam wiele lat w KK i w Opolu bywałam często.Bardzo ładne i urokliwe miasto, jest tam co zwiedzac.Atrakcji ma mnóstwo.Polecałabym to miasto każdemu, nie tylko w czasie festiwalu.
  Opolszczyzna to naprawdę atrakcyjny rejon i super,że promujesz ją na swoim blogu.
  Znam ludzi,którzy uważają to województwo za bardzo nudne, ale oczywiście tu nie byli.
  Ja zawsze z ogromnym sentymentem tam jeżdżę.
  Serdecznie pozdrawiam-)

 10. Wyjechalem z Opola 30 lat temu i kilkukrotnie odwiedzalem moje rodzinne miasto . Z kazda moja wizyta ,nie moge sie nadziwic ,odmianie i przemianie jaka dokonala sie w moim Opolu , jak zreszta w calej Polsce . Wyjezdzalem z szarego zapyzialego miasta i kraju , a w tej chwili wracam do ” innej, odmienionej Polski i miasta Opola. Mozecie byc dumni z pracy jaka dokonaliscie w przemiane kraju / wiem ze brzmi to patetycznie i gornolotnie / i tylko osoba z ” zewnatrz ” , moze ocenic Wasz wysilek i efekt WASZEJ pracy , w przeciagu jednego pokolenia stworzyliscie PIEKNY KRAJ , W TYM miasto Opole.Moje GRATULACJE I ZYCZENIA POMYSLNOSCI DLA MIESZKANCOW POLSKI I OPOLAN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
90,119ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj