Zwierzyniec – co warto zobaczyć w stolicy Roztocza

Zwierzyniec jest doskonałym punktem łączącym wiele szlaków turystycznych. W miasteczku znajdują się malownicze punkty widokowe, piesze szlaki oraz rowerowe. Przez Zwierzyniec przepływa rzeka Wieprz, miejsce wielu spływów kajakowych, można tam spotkać konika polskiego. Jak widać, nie bez powodu wiele osób wizytę na Roztoczu zaczyna od Zwierzyńca.

Co warto zobaczyć? Jakie są główne atrakcje Zwierzyńca? Miejsc jest naprawdę dużo, dlatego we wpisie podzielę się pięknymi punktami, które warto odwiedzić. Ciekawe miejsca w Zwierzyńcu uzupełnią aktywny, pełen wrażeń dzień.

Zanim do tego przejdę, chciałabym Was ostrzec. Zwierzyniec, jak i całe Roztocze uzależnia. Jeśli raz tam pojedziecie, pojedziecie i drugi. Osobiście czekałam na wiosnę, żeby zobaczyć jak ten urokliwy region budzi się do życia po długiej zimie.

Mapa atrakcji: Zwierzyniec

Na początek, najważniejsze, bowiem bez planu podróży ani rusz. Przygotowałam dla Was mapę z atrakcjami Zwierzyńca, która pomoże Wam się odnaleźć w trakcie zwiedzania, wyznaczyć trasy i cieszyć się podróżą. Znajdziecie na niej ciekawe miejsca i punkty, które wymieniam w tym wpisie.

Możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [ ] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą.

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy jest położony w województwie lubelskim, na Roztoczu. Jego siedziba znajduje się w Zwierzyńcu, w pałacu Plenipotenta (jego inna nazwa to Plenipotentówka). Budynek zdobiony drewnianymi deskowaniem jest po prostu przepiękny i poza zwiedzaniem samego Parku Narodowego, warto do niego podejść.

Co warto zobaczyć w Roztoczańskim Parku Narodowym w okolicy Zwierzyńca? Z pewnością pierwszy rezerwat przyrody na Roztoczu: rezerwat przyrody Bukowa Góra (otwarty w 1934 roku).

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Kościół na wyspie: kościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwiedzanie Zwierzyńca to również miejsca, które powstały dzięki człowiekowi. Najpopularniejszy jest barokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena, zwany kościółkiem na wyspie. Ten niezwykle piękny, odbijający się w wodzie kościół, jest po prostu przepiękny, powstał w latach 1741- 1747. Przyciąga swoim położeniem nie tylko wiernych, ale też fotografów i miłośników artystycznych miejsc. Fundatorem kościółka byli Tomasza i Teresa Zamoyscy.

Bukowa Góra na Roztoczu

Obecnie znajduje się tam obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra. Przez obszar przebiega ścieżka przyrodnicza (oznaczona kolorem zielonym) na Bukową Górę, szlak ze Zwierzyńca to jakieś 2,5 kilometra, więc podejście nie powinno zająć dłużej niż godzinę. Zdecydowanie nie jest to długa i męcząca trasa, Bukowa Góra położona jest na wysokości 310 m n.p.m. Na szczycie wzniesienia czekają na nas ławeczki, możemy zrobić piknik z pięknym, panoramicznym widokiem. Widok roztoczańskich pól w okolicach wsi Sochy robi wyjątkowe wrażenie.

Wskazówka: jeśli nie macie tyle czasu na zwiedzanie, możecie zaparkować samochód z drugiej strony wzniesienia i pokonać kilkaset metrów w górę. 😊

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Stawy Echo w Zwierzyńcu

Na szczególną uwagę zasługują Stawy Echo. To urocze miejsce, którego lepiej nie bagatelizować. Stawy Echo składają się z czterech stawów, znajdujących się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Polecam Wam spacer kładkami czy relaks z kawą na brzegu. Pierwszy raz odwiedziłam je w listopadzie i było pięknie, a jak wiadomo, w listopadzie większość miejsc traci swój urok ze względu na szarość i koniec jesieni.

Stawy Echo latem stanowią dobry punkt na plażowanie: piaszczyste zejście nadaje się na wypad z dziećmi, do tego jest płytko. Co ciekawe, w tej okolicy można spotkać konika polskiego – mi się niestety nie udało, ale zdecydowanie warto go wypatrywać!

Biała Góra – wspaniały, klimatyczny punkt widokowy

Biała Góra to moje ulubione miejsce w Zwierzyńcu. Białą Górę odwiedziłam dwukrotnie i faktycznie, za każdym razem były tam zwierzęta, zarówno koniki polskie, jak i wypasające się bydło. Doświadczenie jest niesamowite, a koniki są niezwykle przyjazne.

Jak jesteście już na Białej Górze, szkoda nie skorzystać z wejścia na wieżę widokową. Wieża ma wysokość ponad 9 metrów, widać z niej Zobaczymy dolinę rzeki Wieprz, Bukową, Tartaczną i Pałkową Górę. Na wieży możemy prowadzić obserwacje ptaków, w tym rzadkich gatunków, które występują na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na terenie parku można zaobserwować 130 gatunków ptaków. To świetne miejsce również dla ornitologów.

Przejdę do informacji praktycznych. Samochód można zaparkować pod samą górą, parking znajduje się tuż obok drogi (tu lokalizacja). Ścieżka spod parkingu prowadzi do wieży widokowej na wierzch Białej Góry liczy kilkaset metrów. Podejście oczywiście nie jest ciężkie.

Konik Polski w Zwierzyńcu

To jeden z powodów, dla których zdecydowanie trzeba odwiedzić Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy. Warto wiedzieć, że konia podobnego do konika polskiego, konika biłgorajskiego można zobaczyć w Rezerwacie Szklarnia tuż obok Janowa Lubelskiego.

Konik polski jest charakterystyczny dla Roztoczańskiego Parku Narodowego. To niewielki koń, o myszatym umaszczeniu, jego grzbiet zdobi czarna pręga, zachodząca na ogon. Zwierzęta tego gatunku są niezwykle przyjazne, to konie które potrafią zaprzyjaźnić się z człowiekiem. Widać to już przy pierwszym spotkaniu!

W Zwierzyńcu i okolicy jest kilka miejsc, w których występuje wysokie prawdopodobieństwo spotkania koników. Spacerują w ciągu dnia, dlatego nie ma 100% pewności, że się je zobaczy.

Gdzie można zobaczyć koniki polskie:

  • W Zwierzyńcu znajduje się hodowla rezerwatowa koników polskich, pod nazwą Ostoja. Kiedy odwiedziłam to miejsce, zwierząt nie było na polanie, spacerowały po lesie.
  • Koniki polskie udało mi się zobaczyć przy Białej Górze, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.
  • Niedaleko Zwierzyńca znajduje się Florianka, a tam Izba Leśna oraz Hodowla Stajenna Konika Polskiego. Można dojechać tam rowerem lub meleksem ze Zwierzyńca. Florianka znajduje się 7 km od Zwierzyńca, więc będzie to raczej długa wycieczka. Prowadzi tam rowerowy szlak Green Velo. To pomysł na całodzienną wycieczkę!

Co jeszcze warto zobaczyć w Zwierzyńcu?

Zwierzyniec to serce i nieoficjalna stolica Roztocza. Atrakcji jest tu mnóśtwo: wymieniłam ich sporo, a to jeszcze nie koniec. Poniżej wmynienialm kilka znanych punktów, opowiadam ważniejsze elementy historii, a w dalszej części wpisu podzielę się również tym, co warto spróbować na terenie Roztocza. Pokażę Wam lokalną kuchnię i podpowiem, gdzie znaleźć wygodne miejsca noclegowe. 🙂

  • Stary Browar – oferuje zwiedzanie i degustację słynnego piwa Zwierzyniec.
  • Pomnik szarańczy (jedyny na świecie), który upamiętnia zwycięstwo nad owadami w 1711 roku.
  • Siedzibę Roztoczańskiego Parku Narodowego

Zwierzyniec – historia

Zwiedzając Zwierzyniec warto pamiętać o jego historii. To miejsce, które warto poznać również od tej strony. Zwierzyniec powstał w 1593, dzięki rodzinie Zamoyskich.

Poza tym, że wydarzyło się tu dużo pozytywnych, dobrych rzeczy, w Zwierzyńcu działy się też sytuacje, które nie powinny. Jednak historię nie tylko warto, ale też trzeba znać, dlatego przytoczę Wam kilka faktów, które mam nadzieję, zainteresują Was i zachęcą do odkrywania Zwierzyńca.

  • W latach 1940–1944 Niemcy utworzyli w Zwierzyńcu Niemiecki obóz przesiedleńczy w Zwierzyńcu. Szacuje się, że w obozie znajdowało się 24 000 więźniów, w tym 7 000 dzieci.
  • 2 lutego 1944 dokonano w Zwierzyńcu publicznej egzekucji ulicznej na placu targowym. Dokonały tego oddziały niemieckie, w obecności przymusowo sprowadzonych mieszkańców Zwierzyńca (około 500 osób). Egzekucji dokonano pod zarzutem przynależności do ruchu oporu. Miejsce położone jest przy dzisiejszej ul. 2 Lutego 4.
  • Ze Zwierzyńcem związany jest termin Dzieci Zamojszczyzny. To określenie dzieci mieszkających na tym terenie, które podczas II wojny światowej przymusowo wysiedlono. Na ich miejscu miały powstać domy dla ludności niemieckiej.

Zwierzyniec- co i gdzie zjeść?

Co warto zjeść na Roztoczu, w Zwierzyńcu i okolicy? Mam dla Was dwie smaczne propozycje!

Osobiście polecam pieroga biłgorajskiego i kotlety z kaszy gryczanej w karczmie regionalnej Młyn w Zwierzyńcu.

Poza tym, warto spróbować pstrąga roztoczańskiego. Gdzie? Na przykład, niedaleko Zwierzyńca, w Bondyrzu. W tej miejscowości znajduje się Chata Rybaka, smaczna i klimatyczna karczma. Serdecznie polecam to miejsce na wieczorną kolację.

Zwierzyniec – noclegi

W Zwierzyńcu i okolicy znajduje się sporo fajnych noclegów. Osobiście spałam w dwóch miejscach. Jeden nocleg z którego korzystałam jest już niestety niedostępny, ale mam kilka dobrze ocenianych miejsc, które wrzucę poniżej.

  • Agroturystyka Siedlisko pod lasem – nocleg położony jest obok miejscowości Zwierzyniec, a pani Maria na wstępie poczęstuje Cię kubkiem herbaty i domowymi kanapkami.
  • domek w którym na pewno odpoczniesz (cały dla Ciebie i Twoich bliskich) znajdziesz tutaj (ma wszystko, co będzie Ci potrzebne)
  • Tu zarezerwujesz komfortowe pokoje oraz smaczne śniadania w formie bufetu lub à la carte w miejscu z ogrodem, bezpłatnym parkingiem, tarasem i restauracją
  • jeśli wolicie wynająć mieszkanie, bardzo ładne, dobrze wyposażone (kuchnia, wifi, balkon) znajdziecie pod tym linkiem

Inne sprawdzone noclegi znajdziesz na mapce poniżej:

Booking.com

Co ciekawego można zobaczyć w Zwierzyńcu?

Nie wiem czy widziałam bardziej sielską krainę w Polsce niż Roztocze i mówię zupełnie szczerze. Znajdziecie tam wszystko, co można sobie wymarzyć: malownicze krajobrazy, cudowną naturę, dzikie konie, pyszną kuchnię i drewniane domki. W tym przypadku, interesującą częścią Zwierzyńca jest Borek. Składa się z przeszło 70 drewnianych domów, wybudowanych na przełomie lat 20. i 30.

Uwielbiam Zwierzyniec, jest cudownym, małym miastem, które mimo swojej popularności zachowało klimat. Opowiedziałam Wam, co warto tam zobaczyć i po prostu postarałam się pokazać jak tam jest cudownie na zdjęciach. Mam nadzieję, że się udało, a ja upewniłam Was w chęci odwiedzenia Zwierzyńca i podziwiania krajobrazów Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Więcej o Roztoczu i województwie lubelskim przeczytasz tutaj:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
83,749ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj