Co zobaczyć w Barcelonie? Atrakcje stolicy Katalonii

Barcelona to miasto, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeśli kochacie kosmopolityczny klimat, ciekawą architekturę, bliskość morza, wielość atrakcji i rozrywek oraz hiszpańską kuchnię – nie muszę Was namawiać do odwiedzenia jednego z najciekawszych miast w Europie.

Pokażę Wam dziś Barcelonę znaną i lubianą, ale również miejsca poza utartym szlakiem, w których odpoczniecie z dala od tłumów turystów i poznacie prawdziwe oblicze tego malowniczego miasta. Zapraszam Was na wyprawę do słonecznej Barcelony!

Sagrada Família

Ta świątynia to zdecydowanie jeden z bardziej charakterystycznych symboli stolicy Katalonii. Nadal nie została ukończona, chociaż jej budowa trwa już od ponad 130 lat! Być może zakończenie prac nastąpi w 2026 roku, w setną rocznicę śmierci jej architekta i twórcy – Antonio Gaudiego, chociaż pojawiają się głosy, że może to być nawet 2030 rok.

Ciężko określić styl, w którym budowana jest świątynia, widzimy tu elementy katalońskiego modernizmu, hiszpańskiego gotyku, secesji, ale przede wszystkim stylu jej projektanta. Gaudi kochał odniesienia do przyrody, zarówno do roślin, jak i do zwierząt.

Ten wpisany na listę UNESCO kościół ma zostać największym budynkiem sakralnym na świecie. Z pewnością zachwyci Was tutaj bogato zdobione wnętrze symbolizujące Jerozolimę oraz fasada z licznymi wieżami. Ciekawe rozwiązania architektoniczne podkreślają przebijające się do środka promienie słońca, a ogrom budynku naprawdę budzi respekt.

Wstęp do świątyni jest płatny, a bilety możecie zakupić w kasie przy wejściu lub online. Całość robi ogromne wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Sagrada Família budzi skrajne emocje, jedni ją kochają, inni nienawidzą i uważają po prostu za brzydką. A w której grupie Wy jesteście? Napiszcie mi w komentarzu.

Bilety i godziny na oficjalnej stronie.

Piękne kamienice w Barcelonie

Odwiedzając Barcelonę, zdecydowanie warto zobaczyć przepiękne Kamienice, zwłaszcza te zaprojektowane przez Gaudíego, genialnego architekta, które są esencją katalońskiej sztuki i kultury. Gaudi zdobył sławę jako twórca modernistycznych dzieł sztuki w Katalonii.
4 kamienice Gaudiego to:

  • Casa Vicens
  • Casa Calvet
  • Casa Milà
  • Casa Batlló

Casa Milà i Casa Batlló to dwie najsłynniejsze kamienice w Barcelonie, które zapierają dech w piersiach swoją unikatową architekturą. Znajdują się one na Passeig de Gràcia, jednej z najbardziej ekskluzywnych ulic miasta.
Casa Milà, zwana również La Pedrera, została zbudowana w latach 1906-1912 i patrząc na nią, można odnieść wrażenie, że fasada budynku wydaje się płynąć. Kamienica została wykonana z kamienia i żelaza, a jej nietypowe kształty oraz ozdobne detale sprawiają, że budowla jest niezwykle fotogeniczna. Warto zwrócić uwagę na dach Casa Milà, pełen niezwykłych kominów i wykuszy.
Z kolei Casa Batlló, zbudowana w latach 1904-1906, zachwyca kolorami. Zbudowana z mozaiki szkła i ceramiki, w kształcie fal i z błyszczącymi, niebieskimi dachówkami, sprawia wrażenie morskiej opowieści. 😊 Z okien Casa Batlló można podziwiać życie na Passeig de Gràcia, a wnętrza budynku są równie fascynujące.

Park Güell

W północno-centralnej części miasta mieści się duży park, który Antonio Gaudi zaprojektował dla swojego przyjaciela –  Eusebiego Güella i podobnie, jak w przypadku Sagrady Famílii, nigdy go nie ukończył.  Początkowo miejsce miało funkcjonować jako przestrzeń prywatna, jednak władze Barcelony wykupiły je i przekształciły w park miejski. 

Dziś możemy podziwiać tutaj różnorodną roślinność przeplataną ciekawymi elementami architektury projektu Gaudiego, z licznymi schodami, alejkami i przede wszystkim spektakularnym widokiem na miasto.

Znajdziemy tu także najsłynniejszą ławkę na świecie, która liczy aż 152 metry długości i wyłożona jest charakterystyczną dla Gaudiego kolorową mozaiką. W parku mieści się również dom, w którym mieszkał słynny architekt.

Park Güell to doskonałe miejsce na spacer, w którym czuć artystycznego ducha miasta, ale też dobry spot na oglądanie zachodów słońca. 

Arco de Triunfo de Barcelona

Arco de Triunfo de Barcelona, czyli Łuk Triumfalny powstał jako główne wejście do wystawy Exposición Universal de Barcelona w 1888 roku. Ta imponująca budowla została zaprojektowana przez architekta o imieniu Josep Vilasec, a jej ceglana konstrukcja oraz czerwono-ruda barwa wyróżniają się na tle innych łuków triumfalnych na świecie. Łuk Triumfalny stanowi popularne miejsce spotkań mieszkańców oraz turystów.
Łuk Triumfalny w Barcelonie jest usytuowany na Passeig de Lluís Companys, które jest jedną z najbardziej malowniczych alejek miasta. Spacerując wzdłuż tej promenady, można podziwiać piękne palmy i zabytkowe kamienice, które tworzą niepowtarzalną atmosferę tej części Barcelony. Warto odwiedzić to miejsce zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, gdy jego ceglane fasady są pięknie podświetlone.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

La Rambla

La Rambla to główny deptak w stolicy Katalonii i zarazem najsłynniejsza ulica w całej Hiszpanii. Panuje tutaj artystyczny klimat, a wzdłuż ulicy znajduje się mnóstwo restauracji, kawiarenek i butików. 

Dodatkowo na całej długości deptaku stoją drzewa, które skutecznie chronią przed gorącym hiszpańskim słońcem. Kolory, muzyka, pyszne jedzenie – La Rambla to esencja Hiszpanii w jednym miejscu. Zdecydowanie polecam spędzić tutaj dłuższą chwilę i delektować się tym niesamowitym klimatem. 

Co ciekawe, na końcu deptaku, tuż przy plaży znajduje się pomnik Krzysztofa Kolumba upamiętniający to właśnie miejsce, jako początek jego wyprawy. Pomnik jest równocześnie punktem widokowym, możecie bowiem wjechać windą na szczyt, z którego będziecie podziwiać piękny widok na miasto oraz wybrzeże.

Podczas spaceru możecie udać się również na targ La Boqueria, gdzie czekają na turystów liczne kolorowe stoiska, na których serwowane są hiszpańskie tapasy, wina czy świeże soki.

Ten kataloński deptak to jedno z najbardziej turystycznych miejsc w całej Hiszpanii – miejcie to na uwadze podczas zwiedzania, uważajcie na kieszonkowców, jak również na nagabywaczy i naciągaczy, których widać tutaj na każdym kroku.

Barri Gòtic – dzielnica gotycka

Na wschód od tętniącej życiem La Rambli znajduje się stare miasto, a w jego centralnym punkcie – Barri Gòtic, czyli dzielnica gotycka. Panuje tutaj specyficzny klimat, możecie zabłądzić w gąszczu wąskich uliczek, zwiedzić muzeum historii, nacieszyć oczy architekturą gotyku i odpocząć na placu Plaça del Rei.

Centralnym punktem dzielnicy gotyckiej jest Katedra Świętej Eulalii, do której również warto zajrzeć, by zanurzyć się w tej gotyckiej architekturze. Niech nie zdziwi Was widok 13 żywych białych gęsi – znajdują się one w tym świątynnym kompleksie właśnie na cześć św. Eulalii.

Oprócz pięknego, jasnego głównego budynku świątyni, możecie wejść również na jej dach, zwiedzić muzeum – czyli Salę Kapitularną czy kaplicę Najświętszego Sakramentu. Katedra w Barcelonie to często punkt początkowy wielu wycieczek zorganizowanych i miejsce, którego nie możecie przegapić podczas swojego pobytu w tym mieście.

Eixample – śródmieście Barcelony

Exiample oznacza po katalońsku przedłużenie – co jest symbolem nowej części miasta, powstałej zaraz przy starym mieście. Najbardziej charakterystyczny jest widok tej dzielnicy z lotu ptaka. Dlaczego?

Z takiej perspektywy Eixample wygląda jak sprytnie przemyślana szachownica czy krata, która powstała według projektu inżyniera Ildefonso Cerdá Suñera. Przy budowie pomagał również słynny Gaudi. Kamienice formułują tutaj symetryczne kwadraty, a każdy ma niemalże taką samą wielkość. To naprawdę przemyślana i uporządkowana architektonicznie przestrzeń.

Warto udać się tutaj na naprawdę długi spacer, skorzystać z gościnności wielu knajpek, zajadać tapasy i popijać wino. To w tej dzielnicy mieści się również słynna, opisana przeze mnie wyżej, Sagrada Família. 

Podczas spaceru zachęcam Was do zwiedzenia również zabytkowego budynku szpitala – Hospital de Sant Pau, który został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Koniecznie jednak musicie w gąszczu wielu zjawiskowych kamienic odnaleźć te charakterystyczne, zaprojektowane przez Gaudiego – Casa Batllo w rybie łuski oraz falującą fasadę Casa Mila.

Wzgórze Montjuic

To kompleks parków, ogrodów i budynków, w którym możecie spędzić cały dzień. Mieszczą się tutaj również: słynne tańczące fontanny, Stadion Olimpijski, Pałac Narodowy. Najbardziej charakterystyczną zabudową na wzgórzu jest Zamek Montjuic. 

Ta wiekowa twierdza gwarantuje turystom przede wszystkim genialny widok na miasto. Możecie zwiedzić tutaj dziedzińce i mury zamku, ale moim zdaniem, to widok zrobi na Was największe wrażenie. Na wzgórze możecie dostać się za pomocą 2 kolejek: kolejki kablowej (Aeri del Port) i kolejki gondolowej (Teleferica de Montjuic), co już samo w sobie jest sporą atrakcją.

La Barceloneta

La Barceloneta jest portową dzielnicą miasta. Możecie ją kojarzyć przez charakterystyczny, przypominający żagiel wieżowiec W Barcelona, w którego środku mieści się m.in. hotel, restauracja i klub Eclipse z pięknym widokiem z 26 piętra.

Największą atrakcją dzielnicy jest plaża Sant Sebastià, która przyciąga turystów oraz miłośników sportów wodnych. Zobaczycie tu również eleganckie jachty i wiele restauracji serwujących owoce morza i przeróżne tapasy. Przespacerujecie się tutaj promenadą pełną palm i skorzystacie ze wspomnianej wcześniej kolejki linowej na wzgórze Montjuic. 

Wzgórze Tibidabo

Tibidabo czyli majestatyczne wzgórze górujące nad Barceloną, to najwyższe wzniesienie masywu górskiego Serra de Collserola, osiągające 512 metrów. To miejsce jest wyjątkowe z kilku powodów. Na szczycie wznosi się Kościół Serca Jezusowego oraz park rozrywki Tibidabo, w niedalekiej odległości znajduje się również wieża telekomunikacyjna Torre de Collserola. Te trzy punkty są z łatwością widoczne z różnych części Barcelony.

Dodatkowo, Tibidabo tworzy charakterystyczny punkt widokowy, możemy tam podziwiać malownicze widoki na miasto i wybrzeże. Do Tibidabo można dojechać samochodem czy skorzystać z kolejki linowa Tibidabo Funicular, będąca pierwszą tego typu atrakcją w Hiszpanii. Na szczyt kursuje też tramwaj Tramvia Blau.

Parc de la Ciutadella

Parc de la Ciutadella to zielone serce Barcelony.. Spacerując po parku, można podziwiać egzotyczne drzewa i romantyczne alejki, a także zobaczyć fascynujące miejsca, takie jak Kataloński Parlament czy Castillo de los Tres Dragones. W centralnej części parku znajduje się również wodospad. Parc de la Ciutadella to idealne miejsce na relaks czy piknik w otoczeniu przyrody, a jednocześnie doskonała baza wypadowa do dalszego odkrywania Barcelony.

Camp Nou

Myślę, że tego stadionu nie trzeba przedstawiać – największy w Europie i jeden z największych na świecie – zmieści się tutaj aż 100 tysięcy kibiców, a na murawie swoje mecze rozgrywa słynna FC Barcelona. 

Fanów piłki nożnej przyciąga nie tylko sam okazały budynek stadionu, ale też klubowe muzeum, możliwość wejścia do szatni piłkarzy, udania się do loży dla VIP-ów czy przejścia tunelem prowadzącym na murawę. Możecie zakupić tutaj również koszulki oraz inne gadżety dla najbardziej zagorzałych kibiców FC Barcelony. 

Plaça de Catalunya – Plac Kataloński

Plac Kataloński to miejsce, od którego możecie rozpocząć zwiedzanie. Z tego obszernego placu dostaniecie się m.in. do Barri Gòtic, na stare miasto czy Eixample oraz dojedziecie metrem lub innym środkiem komunikacji niemalże we wszystkie kluczowe punkty na mapie zwiedzania.

To jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych w mieście, a w budynkach, które otaczają plac, mieści się sporo hoteli i sklepów oraz siedzib ważnych instytucji finansowych. To charakterystyczny plac w samym centrum miasta, gdzie możecie odpocząć przy fontannach, podziwiać zieleń oraz liczne rzeźby, a następnie udać się na spacer wzdłuż La Rambli. 

Barcelona poza utartym szlakiem – Hospitalet de Llobregat

Hospitalet de Llobregat mieści się w granicach zespołu miejskiego Barcelony, jednak jest uznawane za osobne miasto. Warto tutaj zajrzeć, by poczuć klimat Hiszpanii z dala od tłumów turystów lub potraktować to miejsce jako znacznie tańszą bazę wypadową do zwiedzania Katalonii. 

Nie oznacza to jednak, że w mieście nie znajdziecie żadnych atrakcji. Mieści się tutaj ciekawe centrum kultury, zabytkowa świątynia Ermita de Santa María de Bellvitge wzniesiona w stylu romańskim, piękna plaża, a także centra handlowe, muzea, targi i zielone parki. To doskonała przestrzeń na złapanie oddechu w trakcie zwiedzania.

W tej okolicy byliśmy z naszym kolegą, Grześkiem, który mieszka w Barcelonie od kilku lat. Dzielnica nie jest popularna wśród turystów, ale jeśli chcesz zobaczyć zwykłe przedmieścia Barcelony i poczuć jak tam się żyje, zapisz sobie to miejsce.

Gdzie spać w Barcelonie?

Barcelona to miasto o bardzo bogatej bazie noclegowej. Macie do wyboru hotele z najwyższej półki, z basenami i doskonałymi restauracjami, apartamenty przy plaży czy w samych centrach kluczowych dzielnic, a także liczne hostele. 

  • Pod tym linkiem znajdziesz cudowny hotel, który zachwyci chyba każdego – idealna lokalizacja i pokoje na romantyczny weekend.
  • A jeśli zależy Wam na basenie, spektakularnym widoku na miasto sprawdźcie to miejsce (dla mnie wybór idealny)
  • Niezwykły hotel mieszczący się w modernistycznym budynku, w którym wszystko jest dopracowane: luksusowe apartamenty, i jak śniadanie podawane do pokoju zarezerwujesz pod tym linkiem.
  • Mieszkania w centrum Barcelony z wyposażoną kuchnią i śniadaniem zarezerwujesz pod tym adresem (do wyboru są 1 i 2-pokojowe).
  • Nowoczesne i bardzo czyste apartamenty z kuchnią i świetnym wyposażeniem zarezerwujesz również pod tym linkiem.
  • Jeśli szukasz pięknej willi w Barcelonie mam propozycję domu wakacyjnego z prywatnym basenem, ogrodem, sprzętem do grillowania, WiFi oraz prywatnym parkingiem, znajdziesz go pod tym adresem.
Booking.com

Co i gdzie zjeść w Barcelonie?

W Hiszpanii i Barcelonie rządzi nie tylko paella, polecam Wam spróbować np. chrupiących ziemniaczków w towarzystwie ostrego sosu – patatas bravas, krokietów z szynką – croquetas de jamon, smażonych kalmarów czy małych zielonych papryczek padrón. Zjeść tutaj można nawet ślimaki, a na słodko polecam przepyszne churrosy z czekoladą!

Jedną z najczęściej polecanych restauracji jest Bodega La Puntual, w której rozsmakujecie się w pięknie podanych hiszpańskich tapasach. Sama restauracja ma też ciekawy klimat – ściany z cegły czy zabytkowy szyb windy w środku.

Jeśli przeje Wam się hiszpańskie jedzenie, nie martwcie się – PolkaBar to restauracja z polskimi daniami, uwielbiana przez mieszkańców Barcelony. Znajdziecie ją pod adresem Carrer de Cabestany 7. 

Polecam Wam jednak próbować nowych rzeczy i rozsmakować się w tej wyjątkowej kuchni, a spacerując ulicami Barcelony zajadać się pysznymi lodami czy właśnie churrosami. 

Byliście już w Barcelonie? Jak Wam się podobało?

Zobacz również:

Alicante – przewodnik po najlepszych miejscach i atrakcjach

Benidorm – odkryj niezwykłe miasto w Hiszpanii

Girona: co robić w tym średniowiecznym mieście?

Hospitalet del Infante – tu spędzisz piękne wakacje 

Lloret de Mar – najlepsze atrakcje

Malaga – jak zwiedzać to niezwykłe miasto w Andaluzji?

Nerja – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Reus – co zobaczyć w mieście, w którym urodził się Gaudi?

Tossa de Mar – poznaj niezwykłe piękno Costa Brava

Walencja – jak zwiedzać i co zobaczyć?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
90,034ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj