Dolny Śląsk pociągiem – pomysły na wycieczki z Wrocławia

Zapraszam was do podróży po jednym z najbardziej fascynujących regionów Polski – Dolnym Śląsku. Zamki, pałace, historyczne miasta, kopalnie, parki narodowe i górskie szczyty – to tylko początek miejsc, które czekają na odkrycie.

Plusem województwa dolnośląskiego, jak i sąsiadującego, opolskiego jest dobrze rozwinięta siatka połączeń kolejowych. Po latach podróży po tych terenach, moja lista “must-see” staje się coraz dłuższa, dlatego tym razem przygotowałam wpis o tym, co warto zobaczyć podróżując pociągiem. Z naciskiem na zamki, dlatego w każdej wycieczce znajdzie się chociaż jeden.

Gotowi? Zapraszam na pokład pociągu, który zabierze was w niezapomnianą podróż po Dolnym Śląsku.

Co zwiedzić pociągiem na Dolnym Śląsku?

Przygotowałam kilka pomysłów, z których możecie korzystać. Są opcje na wyjazd z Wrocławia i zrobienie dłuższej podróży, jak i wyjazd do jednego miejsca.

Pomysł nr 1: dwa zamki, pałac i Krzywa Wieża

Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę śladem zamków i pałaców, przygotowałam plan podróży, który zachwyci wszystkich tych, którzy uwielbiają zabytki. Zanim jednak przejdę do planu, pamiętaj, aby przed wyjazdem sprawdzić czy nie zmienił się rozkład jazdy pociągów.

Start z miasta Wrocław ➡️ Kamieniec Ząbkowicki ➡️ Pałac Marianny Orańskiej (Ząbkowice Śląskie) ➡️ ruiny zamku książęcego w Ząbkowicach Śląskich + Krzywa Wieża ➡️ Wałbrzych: Zamek Książ + palmiarnia + podziemia  ➡️  powrót do Wrocławia + ewentualne zwiedzanie

Pociągiem taką trasę można zrobić nawet w jeden dzień, jednak najlepiej rozbić wyjazd na dwa: jednego dnia Kamieniec Ząbkowicki i Ząbkowice Śląskie, kolejnego dnia Wałbrzych i Zamek Książ.  

Sprawdź rozkład:
Wrocław -> Wałbrzych

Powód, a dokładniej trzy:

 • Zwiedzanie pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim i Ząbkowicach Śląskich jest w wybranych godzinach. Poza sezonem w Kamieńcu Ząbkowickim co godzinę, w Ząbkowicach co dwie, przez co nie zdążyliśmy tym razem wejść do środka zamku w Ząbkowicach (w wakacje terminów jest o wiele więcej, warto sprawdzać strony internetowe atrakcji).
 • W Ząbkowicach warto wejść na Krzywą Wieżę, pospacerować po mieście, zajść do Muzeum Frankensteina (to w tym mieście zaczyna się historia o doktorze Frankensteinie, tak też w przeszłości nazywały się Ząbkowice!).
 • W Zamku Książ zwiedza się nie tylko wnętrza, ale też tarasy, palmiarnię i podziemia (nam nie wystarczyło na podziemia czasu, więc jeśli chcesz zwiedzić wszystko, warto zagospodarować sobie co najmniej 4-5 godzin).


Ważne informacje:
– stacja PKP w Kamieńcu Ząbkowickim jest położona około pół godziny na pieszo od pałacu,
– dojazd do Zamku Książ autobusem nr 8 z przystanku Armii Krajowej – Dworzec Miasto,
– na obiad polecam: Bistro & kawiarnia Marianna w Kamieńcu Ząbkowickim oraz Bar Przemyk w Ząbkowicach Śląskich. Smacznie i szybko, a to dla mnie w tracie intensywnego zwiedzania jest ważne,
– w palmiarni w Zamku Książ można zobaczyć lemury, warto zajść do sklepu i kupić roślinę na prezent bądź pamiątkę.

Pomysł nr 2: Legnica i Świdnica

Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę do dwóch malowniczych miast w obrębie województwa dolnośląskiego, możesz odwiedzić Legnicę i Świdnicę. Obydwa miasta moim zdaniem są nie tylko piękne, ale też nie są szczególnie oblegane przez turystów (zwłaszcza Legnica), więc ich zwiedzanie jest naprawdę przyjemne.

Start z miasta Wrocław ➡️ Legnica ➡️ Świdnica ➡️ powrót do Wrocławia
Pociągiem taką trasę można zrobić w jeden dzień bez większego problemu.  

Sprawdź rozkład:
Wrocław -> Legnica

Co warto tam zobaczyć? W skrócie:

 • Legnica: wejdź na wieżę w Kościele NM Panny, pozachwycaj się malowniczą architekturą miasta, zobacz (co prawda z zewnątrz) Zamek Piastowski, wejdź do Muzeum Miedzi, zobacz Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy.
 • Świdnica: zobacz Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy (wpisany na listę UNESCO), odwiedź Muzeum Dawnego Kupiectwa, wejdź (lub wjedź windą) na Wieżę Ratuszową w Świdnicy, pospaceruj po mieście i daj się zachwycić Rynkiem, Ratuszem i kamienicami. W sezonie różanym koniecznie odwiedź Ogród Różany – jest przepiękny. Więcej o Świdnicy przeczytasz tutaj: Świdnica: Atrakcje turystyczne. Co zobaczyć, zwiedzić, zjeść?

Ważne informacje:
– stacja PKP w obydwu miastach znajduje się w bliskiej odległości od historycznego centrum miasta, więc

– w Świdnicy na obiad możesz zjeść na szybko w kultorym Barze Turysta, jeśli masz więcej czasu polecam restaurację Wieża (znajduje się w wieży ciśnień z 1876 roku). Poza tym, na kawę polecam 7niebo tuż obok Kościoła Pokoju.

Pomysł nr 3: Oleśnica i Milicz (Stawy Milickie)

Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę z rowerem, ale też zobaczyć po drodze „jakiś zabytek” trasa do Milicza przez Oleśnicę będzie moim zdaniem idealna. Dolina Baryczy i Stawy Milickie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników dwóch kółek i przyrody.

Start z miasta Wrocław ➡️ Oleśnica  ➡️ Milicz ➡️  powrót do Wrocławia

Sprawdź rozkład:
Wrocław -> Oleśnica

Co warto tam zobaczyć? W skrócie:

 • Oleśnica: Zamek Książęcy w Oleśnicy zwiedza się z audioprzewodnikiem, więc godzina zwiedzania jest dostosowana do godzin otwarcia. Na miejscu znajduje się kawiarenka.
 • Stawy Milickie: tras pieszych i rowerowych jest tu naprawdę sporo, jedna z popularniejszych tras zaczyna się w Rudzie Milickiej i w Rudzie Sułowskiej. Warto zajechać też w okolice Żmigrodu i tam zobaczyć przepiękne ruiny pałacu. Więcej przeczytasz tutaj: Stawy Milickie- raj dla ornitologów

Wskazówki:

– pamiętaj, aby zarezerwować miejsce na rower w pociągu,
– jeśli chcesz dłużej pojeździć rowerem po malowniczych okolicach Milicza, warto z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg.  W sezonie urlopowym to dość popularne miejsce.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Pomysł nr 4: Opole i Brzeg (zamek)

Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę poza województwo dolnośląskie (ale do godziny od Wrocławia), polecam wybrać się do Opola i Brzegu. Podobnie jak w przypadku Świdnicy i Legnicy, miasta nie są szczególnie popularne wśród turystów (zwłaszcza Brzeg), więc nawet w długie weekendy można je zwiedzać w bardziej kameralnej atmosferze.

Start z miasta Wrocław ➡️ Opole  ➡️ Brzeg ➡️  powrót do Wrocławia
Pociągiem taką trasę można zrobić w jeden dzień bez problemu, pociągów jest sporo (zarówno regionalne, jak i Intercity).

Sprawdź rozkład:
Wrocław -> Opole

Co warto tam zobaczyć? W skrócie:

 • Opole: po kolei: Rynek, Mały Rynek, Zamek Górny, Opolska Wenecja, później Wieża Piastowska, dla lubiących muzea: Muzeum Śląska Opolskiego czy Muzeum Polskiej Piosenki. Warto zobaczyć Skwer Artystów i Wzgórze Uniwersyteckie, na spacer Wyspa Bolko i ewentualnie ZOO. Dla lubiących skanseny, Muzeum Wsi Opolskiej (wtedy lepiej wrócić z Opola Zachodniego, nie z Głównego). Więcej o Opolu przeczytasz tutaj: Opole – atrakcje i ciekawe miejsca, które trzeba zobaczyć
 • Brzeg: zobacz piękny, renesansowy Zamek Piastów Śląskich, wraz z Muzeum Piastów Śląskich i Muzeum Kresów Wschodnich, wybierz się na Stare Miasto, zobacz przepięknie odrestaurowany Ratusz na Rynku w Brzegu. Polecam zobaczyć malownicze parki, np. Nadodrzański, w którym znajduje się Brama Odrzańska. Więcej o Brzegu przeczytasz tutaj: Brzeg- atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Ważne informacje:
– dworzec w obydwu miastach znajduje się w bliskiej odległości od atrakcji, w Opolu wysiądź na Dworcu Głównym,
– w Opolu na obiad polecam Grabówkę na kultowe naleśniki, a na kawę klubokawiarnię Laba, która znajduje się w sielskim otoczeniu na Wyspie Bolko.

Inne pomysły na wycieczki pociągiem

To oczywiście nie wszystkie opcje na wycieczki pociągiem po Dolnym Śląsku. Bez problemu dojedziesz do Kłodzka, Jeleniej Góry (zahaczając o Termy Cieplickie), odwiedzisz też drugi Kościół Pokoju (w Jaworze, również wpisany na listę UNESCO). Możesz dojechać do Szklarskiej Poręby i do wielu innych miejsc.

Prostą w obsłudze wyszukiwarkę pociągów, przez którą zamówisz bilety na pociągi regionalne, Intercity, a nawet zagraniczne znajdziesz na europodroze.pl – dzięki za wspólny wyjazd! [reklama]

Zobacz również:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


4 KOMENTARZE

 1. Chętnie wybrałabym się na taką wycieczkę pociągiem. W szczególności, że ta część Polski jest naprawdę fajnie pociągowo skomunikowana 🙂

 2. Świetne porady, jak zawsze na Twoim blogu! 😊
  Co do zamku Książ, podróżując z Wrocławia pociągiem regionalnym można śmiało wysiąść na stacji Wałbrzych Szczawienko – stąd bliżej do palmiarni i Zamku (również autobusem lub nawet na piechotę).
  Kamieniec Ząbkowicki warto połączyć z samym Kłodzkiem i zobaczyć słynną twierdzę.
  Z kolei z Ząbkowic łatwiej dostać się do Świdnicy, a potem nawet w ramach relaksu odwiedzić Sobótkę.
  Z Legnicy natomiast można wybrać się zarówno do Jawora, jak i równie dobrze do Bolesławca (to miasto urzekło mnie bardzo). 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,328ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj