Roztocze: TOP 14 atrakcji, które warto zobaczyć

W tym wpisie zabieram Was w niezwykłą podróż po atrakcjach Roztocza. Zachwycimy się pięknem natury, parkami i rezerwatami przyrody, pełnymi charakterystycznych, roztoczańskich pagórków. Zatrzymamy się nad szumiącymi strumykami i stawami oraz odkryjemy miasteczka, w których króluje tradycja i pyszna kuchnia.

Atrakcje Roztocza – mapa

Na początek, najważniejsze, bowiem bez planu podróży ani rusz. Przygotowałam dla Was mapę z atrakcjami Roztocza, która pomoże Wam się odnaleźć w trakcie zwiedzania, wyznaczyć trasy i cieszyć się podróżą. Znajdziecie na niej ciekawe miejsca i punkty, które wymieniam w tym wpisie.

Możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [ ] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą.

Zwierzyniec – miasteczko u wrót Roztoczańskiego Parku Narodowego

Nie bez powodu wiele osób wizytę na Roztoczu zaczyna od Zwierzyńca. Jest sercem i stolicą środkowego Roztocza i siedzibą Roztoczańskiego Parku Narodowego. To tu przybywa najwięcej turystów, bowiem Zwierzyniec jest doskonałym punktem łączącym wiele szlaków turystycznych. Malownicze punkty widokowe, szlaki, kajaki, rowery – to główne atrakcje Zwierzyńca i okolic. Ciekawe miejsca w Zwierzyńcu uzupełnią intensywny, pełny wrażeń dzień. Co warto zobaczyć? Miejsc jest naprawdę dużo, dlatego poniżej podzielę się tymi atrakcjami, które odwiedziłam:

  • Niezwykły barokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena, zwany kościółkiem na wyspie. Odbijający się w wodzie, jest po prostu przepiękny. Przyciąga swoim położeniem nie tylko wiernych, ale też fotografów i miłośników artystycznych miejsc.
  • Stary Browar – to tu możemy wybrać się na zwiedzanie i degustację słynnego piwa Zwierzyniec.
  • Stawy Echo – niezwykle urocze miejsce, które warto zobaczyć. Składa się z czterech stawów, znajdujących się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Polecam całoroczny spacer kładkami, latem to dobry punkt na plażowanie – jest płytko, a piaszczyste podłoże nadaje się na wypad z dziećmi.
  • Pomnik szarańczy (jedyny na świecie), który upamiętnia zwycięstwo nad owadami w 1711 roku.

Więcej we wpisie: Zwierzyniec – co warto zobaczyć w stolicy Roztocza

Roztoczański Park Narodowy

Został utworzony 10 maja 1974 roku i zajmuje obszar o powierzchni 84,83 km². Symbolem parku jest konik polski.

Zabiorę Was na krótkie wycieczki niedaleko Zwierzyńca. Odwiedzimy dwie góry z niezwykłym widokiem: Białą i Bukową. Obydwa punkty są warte odwiedzenia i oferują zupełnie inne krajobrazy Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Biała Góra – wspaniały, klimatyczny punkt widokowy

Zacznę od informacji praktycznych. Samochód można zaparkować pod samą górą, parking znajduje się tuż obok drogi relacji Zwierzyniec – Józefów. Ścieżka, która liczy lekko ponad 1 kilometr, spod parkingu prowadzi do wieży widokowej na wierzch Białej Góry.  Wejście nie jest ciężkie.

Zdecydowanie warto wejść na wieżę widokową, która ma wysokość ponad 9 metrów. Krajobraz, który się z niej roztacza jest niezwykle bajkowy. Zobaczymy dolinę rzeki Wieprz, Bukową, Tartaczną i Pałkową Górę, ale co najważniejsze, widok na żywo jest jeszcze piękniejszy niż zdjęcia!

Poza tym, to tu czasami można spotkać koniki polskie i wypasające się bydło. Białą Górę odwiedziłam dwukrotnie i faktycznie, za każdym razem były tam zwierzęta. Doświadczenie niesamowite, a koniki niezwykle przyjazne

Dodam, że na wieży możemy prowadzić obserwacje ptaków, również rzadkich gatunków, które występują na terenie Roztoczańskiego PN.

Biała Góra widok z wieży
Biała Góra widok na koniki polskie
Biała Góra koniki polskie
Biała Góra koniki polskie

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Bukowa Góra

Wejście na Bukową Górę jest dłuższe, niż na Górę Białą. Niemniej, nie jest to długa i męcząca trasa. Bukowa Góra liczy 310 m n.p.m a podejście nie powinno zająć dłużej niż godzinę – szlak ze Zwierzyńca to jakieś 2,5 kilometra. Jeśli nie macie tyle czasu, można ewentualnie zaparkować samochód z drugiej strony wzniesienia i pokonać kilkaset metrów w górę. 😊

Widoki z Bukowej Góry są inne niż te z Białej Góry. Panorama na mozaikę roztoczańskich pól w okolicach wsi Sochy robi niesamowite wrażenie.

Bukowa Góra widok na pofalowane pola
Bukowa Góra tablice informacyjne
Bukowa Góra ścieżka

Konik Polski na Roztoczu

Ten typ koni jest charakterystyczny dla Roztoczańskiego Parku Narodowego. Konik jest niewielki, o myszatym umaszczeniu, jego grzbiet zdobi czarna pręga, zachodząca na ogon. Koniki polskie są przyjazne, to konie które potrafią zaprzyjaźnić się z człowiekiem i widać to przy pierwszym spotkaniu.

Na Roztoczu jest kilka miejsc, w których występuje wysokie prawdopodobieństwo spotkania koników. Gdzie można zobaczyć koniki polskie? Na naszej trasie koniki polskie występują, między innymi:

  • W Zwierzyńcu, a dokładniej w Roztoczańskim Parku Narodowym znajduje się hodowla rezerwatowa koników polskich, pod nazwą Ostoja. Kiedy odwiedziłam to miejsce, zwierząt nie było na polanie, spacerowały po lesie. Teren, na którym bytują jest naprawdę duży, dlatego czasami ciężko je znaleźć.
  • Mi udało się go zobaczyć przy wcześniej wspomnianej Białej Górze, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Nie spodziewałam się, że tam będą, szykowałam się na wyjazd do Florianki.
  • Niedaleko Zwierzyńca znajduje się Florianka, a tam Izba Leśna oraz Hodowla Stajenna Konika Polskiego. Można dojechać tam rowerem lub meleksem ze Zwierzyńca. Florianka znajduje się w głębi lasu, 7 km od Zwierzyńca, więc będzie to raczej długa wycieczka.. Prowadzi tam rowerowy szlak Green Velo. To niezwykle piękna trasa, którą warto rozważyć.
  • Natomiast podobnego do konika polskiego, konika biłgorajskiego można zobaczyć w Rezerwacie Szklarnia tuż obok Janowa Lubelskiego.
konik polski
konik polski w tle wieża widokowa

Szumy nad Tanwią

Rezerwat Nad Tanwią powstał w 1958 roku i zajmuje obszar o powierzchni około 41 hektarów. Jest to miejsce, które chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzek Jeleń i Tanew, wraz z serią małych wodospadów. Na zakolu rzeki Tanwi, w miejscowości Rebizanty, na odcinku 400 metrów, znajduje się aż 24 progi, które poprzez opad wody tworzą charakterystyczne “szumy”. Niedaleko jest parking, w sezonie płatny.

Rezerwat Czartowe Pole na Roztoczu

Rezerwat Czartowe Pole oddalony jest od Szlaku Szumów o jakieś 12 km. Ścieżka przyrodnicza prowadzi przez malownicze tereny otoczone bujną roślinnością. Drewniane kładki prowadzą nas przez ten magiczny krajobraz.

Imielty Ług – bagienny rezerwat w Lasach Janowskich

Odkrywanie Lasów Janowskich w województwie lubelskim warto zacząć od rezerwatu Imielty Ług. Zacznę od tego, co oznacza słowo „ług”. To staropolski wyraz oznaczający miejsca podmokłe, bagno. Taki też jest ten rezerwat – z jednej strony bagienny i otoczony stawami, z drugiej mocno zalesiony, tajemniczy i gęsty. To idealne miejsce na spacery i relaks na łonie natury.

Na terenie rezerwatu możemy wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczą o tej samej nazwie. Trasa z Gwizdowa jest naprawdę dobrze oznaczona, jej długość to ok. 5,5 kilometra. Na szlaku znajduje się kładka nad bagnem, kapliczka z wizerunkiem św. Franciszka i kilka innych ciekawych punktów.

Osobiście polecam zaparkować w Gwizdowie, nawet w weekend nie było tam wielu turystów – trzy zaparkowane samochody i grupka rowerzystów, a trasa jest niezwykle przyjemna i urozmaicona. W stawach pływały łabędzie krzykliwe, kaczki i można było posłuchać śpiewu ptaków, identyfikując ich dźwięk za pomocą aplikacji BirdNet.

Jakie jeszcze miejsca warto odwiedzić w tej okolicy? Wymienię dwa rezerwaty, które mogą się Wam spodobać, jednak spacer po nich zajmuje sporo czasu. Dlatego, jeśli dysponujecie tylko krótkim weekendem, lepiej zdecydować się na jedno z nich.

  • Rezerwat Porytowe Wzgórze, który wyposażony jest w ścieżki po drewnianych kładkach.
  • Rezerwat Szklarnia, w którym można spotkać konika biłgorajskiego.

Zobaczcie jak wygląda Imielty Ług:

Widok z lotu ptaka
Przepiękna trasa pośród stawów

Uroczysko Kruczek – miejsce z legendy o św. Antonim

Kilka kilometrów od Janowa Lubelskiego znajduje się ciekawe miejsce, wyróżniające się pośród innych w Lasach Janowskich. Powodem jest powtarzana od lat legenda. Według niej odpoczywał tu św. Antoni, podczas swojej wędrówki z Leżajska do Radecznicy. W tej ludowej opowieści, w miejscu odpoczynku wybiło źródło o cudownych właściwościach. W pobliżu znajduje się uroczy mostek na rzece Trzebensz oraz platforma widokowa.

Chociaż do Uroczyska Kruczek można podjechać samochodem, to panuje tam niesamowity spokój. Pierwsza wzmianka dotycząca miejsca pochodzi z 1773 roku, kiedy postawiono tu drewniany krzyż i kapliczkę To niezwykłe miejsce na łonie natury otoczone lasami, kryje o wiele więcej tajemnic. Uroczysko Kruczek w trakcie II Wojny Światowej było miejscem spotkań partyzantów z oddziałów NSZ i AK. Z tego powodu, idąc do kaplicy możemy zobaczyć drewniane pomniki upamiętniające walki partyzanckie.

Szczebrzeszyn – stolica języka polskiego

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
i Szczebrzeszyn z tego słynie

Któż nie zna tych słów z wiersza Jana Brzechwy? Nie bez powodu, to właśnie tu odbywa się festiwal „Stolica Języka Polskiego”. Będąc w okolicy, po prostu szkoda nie zajechać do niewielkiego, lubelskiego miasteczka, choćby po to, żeby zrobić sobie zdjęcie z tytułowym chrząszczem! Pomnik chrząszcza znajdziemy na Rynku, ale nie jest to jedyne ciekawe miejsce w Szczebrzeszynie. Zacznę może od tego, że to właśnie tutaj widać różnorodność i wielokulturowość, która charakteryzuje Roztocze. To tu znajduje się jedna z najstarszych w Polsce synagog, w pobliżu której znajdziemy dwa kościoły i cerkiew.

Nasze zdjęcia ze Szczebrzeszyna oraz z konikiem polskim możesz znaleźć na znaczkach pocztowych oraz w albumie “Piękno Polski” wydawanym przez Pocztę Polską.

Józefów – roztoczańskie kamienne miasto

Józefów określany jest mianem „kamiennego miasta” ze względu na tradycje rzeźbiarskie i wszechobecne kamienne rzeźby. Wykorzystywany w pracowniach kamieniarskich wapień pozyskiwany był i jest w kamieniołomie Babia Dolina. Piękną rozległą panoramę okolicy można podziwiać ze znajdującej się tam wieży widokowej, na którą wstęp jest bezpłatny. To miejsce może być świetnym tłem do nieszablonowych zdjęć i zdecydowanie zachwyci nie tylko pasjonatów geologii.

Co jeszcze można robić w roztoczańskim Józefowie? Przede wszystkim jeździć na rowerze! Niezwykle popularne są tu trasy rowerowe. Józefów, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec i wiele innych ciekawych roztoczańskich miejscowości łączą szlaki rowerowe takie jak: Green Velo i Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. To tak naprawdę początek, bo miejsc dla miłośników dwóch kółek jest o wiele więcej.

Najpiękniejsze widoki na Roztoczu

Większość z nas jedzie na Roztocze, aby nacieszyć oczy i naładować baterie. Piękne widoki można podziwiać na każdym kroku. Pofałdowane roztoczańskie pola i lasy rozciągają się w okolicach Frampola, np. w miejscowości Pulczynów. Takich widoków jest o wiele więcej, bowiem Roztocze składa się z samych tego typu zachwytów i praktycznie każde miejsce jest dobre na fotografię krajobrazową. Dlatego, jadąc tam warto mieć co najmniej jedną zapasową kartę pamięci.

Widok „jak z pocztówki” trafił mi się pod Zwierzyńcem, tuż przy Białej Górze. Ale o tym opowiem Wam dalej!

Pulczynów, pofalowane pole
Pulczynów, pofalowane pole
Pulczynów, pofalowane pole

Janów Lubelski – to tu znajdziesz najbardziej malownicze lasy na Roztoczu!

Nie bez podstawy, Janów Lubelski kojarzy się przede wszystkim z Lasami Janowskimi. Jesienią jest tu szczególnie pięknie, ale to niesamowite miejsce o każdej porze roku. To miejsce, którego lepiej nie omijać w trakcie swojej podróży w te strony. Poza lasem, ten region ma do zaoferowania kilka miejsc, które warto zobaczyć.

Co zobaczyć w Janowie Lubelskim? Na przykład, Ośrodek Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie, Skansen Kolei Leśnej oraz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej, z kościołem i klasztorem dominikanów z lat 1694-1720. Jak już jesteśmy przy historii, to tu znajduje się najstarszy na świecie pomnik Tadeusza Kościuszki, datowany na 1818 r. Janów Lubelski kojarzy się z również walkami partyzanckimi. Miejsca z tym powiązane to między innymi Porytowe Wzgórze oraz Uroczysko Kruczek.

Czy wiecie, że okolice Janowa Lubelskiego, a dokładniej Lasy Janowskie stanowią fragment jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce? Te lasy, położone na Równinie Biłgorajskiej poprzecinane są licznymi dolinami rzek i strumieni. Zobaczymy tu liczne bagna i torfowiska, stawy rybne, a przy odrobinie szczęścia możemy zaobserwować rzadkie gatunki ptaków, takie jak bocian czarny, głuszec czy bączek. Lasy Janowskie zachwycają o każdej porze roku, lecz zdecydowanie jesienią są najbardziej kolorowe: we wrześniu możemy wybrać się na wrzosy, a w październiku drzewa czarują swoimi tymczasowymi odcieniami: czerwienią, żółcią i pomarańczą. Które miejsce wybrać na malowniczy spacer? Na przykład, rezerwat Imielty Ług, położony w zachodniej części lasu.

Jednak najpopularniejszym wśród turystów miejscem jest Park Rekreacji Zoom Natury, o którym przeczytasz w kolejnym akapicie. W tak cudownym miejscu można nie tylko wypocząć, ale i bliżej poznawać polską przyrodę.

Zoom Natury – miejsce, w którym zbliżysz się do przyrody!

W Janowie Lubelskim, warto odwiedzić niezwykły park o nazwie Zoom Natury. Piękna, piaszczysta plaża nad zalewem, spacerowe aleje, fontanny, ścieżki rowerowe, zewnętrzne siłownie, atrakcyjnie usytuowany park linowy z tyrolką, wieża widokowa oraz nowoczesne laboratoria edukacyjne stanowią zachętę do bliskiego odkrywania otaczającej przyrody. W tym miejscu, jak nazwa wskazuje, możemy zbliżyć się do natury, zobaczyć ją w przysłowiowym powiększeniu. To tu można z bliska podglądać mrówki, poznać gatunki ptaków i dowiedzieć się jak działa recycling. Nie jest to miejsce tylko dla dzieci, bo sama bawiłam się tam świetnie!

Jeśli podróżujesz z rodziną, warto zwrócić uwagę, że Zoom Natury znajduje się na oficjalnej liście Podmiotów Akceptujących Polski Bon Turystyczny.

Więcej informacji na stronie: zoomnatury.pl

Zoom Natury z lotu ptaka
Zoom Natury akwarium
Zoom Natury wystawa
Zoom Natury wystawa
Zoom Natury wystawa

Co zjeść na Roztoczu, czyli tradycyjna kuchnia

Czym charakteryzuje się kuchnia Roztocza? Przede wszystkim, wiele potraw regionalnych przygotowywanych jest z kaszy! Jaglana i gryczana, królują na lubelskich stołach. Roztoczańska kuchnia jest naprawdę przepyszna.

Jak już jesteśmy w temacie, kasza najbardziej kojarzy się z Janowem Lubelskim. To tam, w sierpniu można wziąć udział w Festiwalu Kaszy i skosztować słynnych jaglaków i gryczaków. Te potrawy znajdują się na liście produktów tradycyjnych województwa lubelskiego. Żeby nie było, do spróbowania jest też kaszanka czy wędliny – w tym kiełbasa wędzona z kaszy gryczanej!

Osobiście polecam pieroga biłgorajskiego i kotlety z kaszy gryczanej w karczmie regionalnej Młyn w Zwierzyńcu. Za obydwie potrawy zapłaciłam mniej niż 40 złotych.

kotlety z kaszy gryczanej

Będąc na Roztoczu, warto spróbować pstrąga roztoczańskiego. Gdzie? Na przykład, niedaleko Zwierzyńca, w Bondyrzu. Tam znajduje się klimatyczna karczma Chata Rybaka, która znajduje się w pobliżu starego młyna na rzece Wieprz. Serdecznie polecam to miejsce na wieczorną kolację.

pstrąg i frytki

Jeśli szukacie smaków Roztocza, zaklętych w butelce, to interesującym miejscem będzie Winnica Lipowiec, także położona w pobliżu Zwierzyńca. Gleba i klimat Roztocza sprawiły, że wino z tej winnicy posiada wyjątkowy smak i aromat.

Nocleg na Roztoczu

Na Roztoczu możemy spać w hotelach, pensjonatach czy skorzystać z gościny w gospodarstwach agroturystycznych. Jest w czym wybierać. Jeśli interesuje Cię nocleg, w którym odpoczniesz wśród natury, ale też doznasz roztoczańskiej gościnności, polecam Siedlisko pod lasem. Nocleg położony jest obok miejscowości Zwierzyniec, a pani Maria na wstępie poczęstuje Cię kubkiem herbaty i domowymi kanapkami. Innym sprawdzonym miejscem jest Domek Roztocze (noclegi możesz sprawdzić tutaj). Warta polecenia agroturystyka to także wspomniana wcześniej Winnica Lipowiec.

Wybór miejsc noclegowych jest naprawdę duży, a poza sezonem wakacyjnym nie ma takiego obłożenia. Hotele, w których skorzystacie z bonu to m.in. Ibis Styles Tomaszów Lubelski, Hotel Antoni oraz Szumy Park Hotel. Wszystkie miejsca, które są objęte tą akcją znajdziecie na stronie Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Więcej miejsc noclegowych w regionie sprawdzisz na poniższej mapie:

 

Roztocze – gdzie leży, ile poświęcić na zwiedzanie?

Roztocze położone jest na styku Polski i Ukrainy, częściowo w województwie lubelskim, częściowo w podkarpackim. Dokładniej mówiąc, obszar Roztocza rozciąga się od Kraśnika po Lwów. To pasmo wzgórz, o niepowtarzalnych krajobrazach, gęsto zalesione i niezwykle spokojne w 2019 roku  wpisano na Listę Transgranicznych Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Ile czasu poświęcić na Roztocze? Tak naprawdę wszystko zależy od trybu zwiedzania. Opisane przeze mnie miejsca możecie zwiedzić w ciągu jednego weekendu. Sama nie lubię się śpieszyć i polecam Wam zostać na Roztoczu dłużej niż weekend. Może to być początek odkrywania tej niezwykłej krainy, a im dalej na wschód, tym bardziej Roztocze potrafi zaskoczyć. Poza tym będąc w okolicy, szkoda nie zajechać do Zamościa. To przepiękne miasto z charakterystycznymi ormiańskimi kamieniczkami i kolejne miejsce, które Wam polecam i do którego będę wracać.

Na Roztoczu możemy zaznać niezwykłej gościnności i spróbować regionalnych przysmaków, które są niezmienne od lat. Jest tu tak pięknie, że z jednej strony mam ochotę powiedzieć: musicie to zobaczyć. Z drugiej, wolałabym, żeby ten region Lubelszczyzny pozostał taki, jaki jest dziś. Swojski, prawdziwy, serdeczny i nieodkryty. Jednak mimo swojej rosnącej popularności bez problemu znajdziemy miejsca puste, spokojne, otoczone niesamowitą przyrodą. Moja jesienna podróż po tych czarujących miejscach pokazuje, że Roztocze kryje w sobie wiele atrakcji, niekoniecznie zadeptanych przez turystów.

Jeśli byliście już na Roztoczu, czekam na Wasze polecenia i rekomendacje. Co najbardziej się Wam podobało? Macie jakieś rady dla podróżujących?

Ewelina Gac

Roztocze – co zobaczyć w okolicy

Szukasz pomysłów na podróż po województwie lubelskim? Przygotowałam dla Ciebie:

Wpis ten powstał w ramach konkursu Turystyczne Mistrzostwa Blogerów organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną, w którym reprezentuję województwo lubelskie.

Z serca bardzo dziękuję Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej  za ogromne wsparcie. Współpraca z Wami to sama przyjemność. 😊


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


27 KOMENTARZE

    • Miło mi to słyszeć! Roztocze jest niesamowicie fotogeniczne i naprawdę ciężko nie wyjechać z kartami pełnymi dobrych ujęć. Życzę udanych wypraw i czekam na relację 🙂

  1. Bardzo piękny wybór, my także zaczęliśmy kiedyś od Janowa Lubelskiego, inspiracją był… obóz na którym nasze dzieci były właśnie w Janowie, a potem oni sami pokazywali nam tę piękną okolicę. Dziękuję za piękne zdjęcia dzięki którym przypomniałam sobie te cudowne miejsca i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy 🙂

  2. Myślałam o wyjeździe na Roztocze już jakiś czas temu, ale dzięki Twojemu wpisowi już wiem, że naprawdę warto się tam wybrać. 🙂

  3. Niezwykle mi się tam podoba, znaczy po zdjęciach tylko oceniam bo nigdy nie byłem, ale jest tam wszystko co jest dla nas ważne. No i piękne się z Roztocza roztaczają widoki 😀

  4. Na Roztoczu króluje przyroda – szczególnie polecam okolice Suśca. Tam znajdziesz słynne “szumy” na rzece Tanew i Jeleń. Kolejne szumy są na rzece Szum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,924ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj