Najciekawsze miejsca w Tunezji. Przeczytaj przed wyjazdem

Dziś chcę się z Wami podzielić naszą podróżą po Tunezji, a właściwie to jej dokładnym planem. Łącznie zrobiliśmy aż 2764 kilometrów! Była to niesamowita przygoda, w trakcie której mieliśmy szansę zobaczyć nie tylko pustynię i znajdujące się na niej oazy, ale i intrygujące zabytki oraz kultowe miejsca związane z “Gwiezdnymi Wojnami”.

Jak łatwo można zauważyć, zwiedzałam południe kraju, a na północ jeszcze przyjdzie czas. Jeśli wybieracie się do Tunezji, koniecznie sprawdźcie poniższe atrakcje. Gotowi? Zaczynamy!

Djerba

Najpierw wylądowaliśmy na Djerbie. To tunezyjska, połączona z lądem za pomocą grobli wyspa leżąca w zatoce Mała Syrta. Miejsce idealne na relaks, bardzo fotogeniczne, ale też nadające się do zwiedzania. Więcej o Djerbie dowiecie się w tym wpisie, który dla Was przygotowałam.

Nocowaliśmy w hotelu Calimera Yati Beach, a po zwiedzaniu Djerby udaliśmy się do El Djem (El Jem) – trasa trwała 4 godziny i w jej trakcie pokonaliśmy 330 km.

El Djem (El Jem)

El Djem to niewielkie miasteczko o populacji liczącej 22 tysiące ludzi, które było niegdyś rzymskim miastem Thysdrus, najważniejszym w regionie zaraz po Kartaginie. Jego największą atrakcją są pozostałości amfiteatru wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Amfiteatr

Amfiteatr w El Djem to trzeci pod względem wielkości amfiteatr na świecie, który zachował się lepiej, niż rzymskie Koloseum. Jest najbardziej imponującą budowlą tego typu w całej Afryce Północnej. Zbudowany został około 238 r. n.e. i w szczytowym okresie mieściło się w nim do 35 tysięcy widzów. Zdecydowanie warto poświęcić czas na jego zwiedzanie, choćby ze względu na jego rozmiary.

Z El Djem następnie wyruszyliśmy do Sfax. Droga zajęła nam dokładnie godzinę, a trasa liczyła 75 kilometrów. 

Sfax

Sfax jest zachwycającym miastem portowym, którego grube mury otaczają medynę zaliczającą się do najpiękniejszych w Tunezji. W Sfax nocowaliśmy w Les Oliviers Palace, hotelu podobnym do – i znajdującym się nieopodal – tego.

Medyna

Słynna medyna w Sfax została zbudowana przez księcia Aghlabid Abu Abbass Muhammada w latach od 849 do 851 n.e.; to najlepiej zachowany przykład arabsko-muzułmańskiej architektury w basenie Morza Śródziemnego. W jej centrum mieści się Wielki Meczet z IX wieku. Uliczki targowe otaczają go od jego północno-zachodniej fasady, podczas gdy reszta obszaru jest zajęta przez dzielnice mieszkalne.

Ze Sfax wyruszyliśmy do Tozeur; jechaliśmy przez cztery godziny, w trakcie których pokonaliśmy aż 350 km!

Tozeur

Tozeur to pustynne miasto, do którego przylega ogromna oaza składająca się z kilkuset tysięcy palm. Tutaj mieliśmy przyjemność nocować w hotelu Ras El Aïn w sąsiedztwie Palm Beach Palace.

Park palmowy

W Tozeur rośnie kilkaset tysięcy palm daktylowych. To jedna z największych oaz w Tunezji. Gaj zachwyca swoimi niecodziennymi rozmiarami i gąszczem różnorodnej roślinności. Na terenie oazy wznosi się park Eden Palm. Po uiszczeniu opłaty za wstęp można spacerować wśród palm z przewodnikiem, który opowie Wam historię tych drzew oraz ich owoców!

Muzeum Ziemi

Chak Wak Muzeum to miejsce, w którym da się poznać historię Ziemi oraz ludzkości – od samego Wielkiego Wybuchu. Ekspozycje przedstawiają kolejno wszystkie geologiczne epoki. Jednym z głównych punktów zwiedzania są figury prehistorycznych ludzi i zwierząt, w tym dinozaurów! Wystawy prowadzą też przez dzieje religii oraz konkretnych cywilizacji. To ciekawe miejsce dla rodzin z dziećmi!

Mos Espa

Leżąca 40 km (i 40 minut drogi) od Tozeur Mos Espa to osada zbudowana na pustyni przez scenarzystów filmowych na potrzeby dwóch produkcji z serii “Gwiezdnych Wojen”: „Nowa Nadzieja” oraz „Atak Klonów”. Puste wewnątrz, rozpoznawalne budynki stoją na byłym planie filmowym już 40 lat. Jest to miejsce oblegane przez turystów, szczególnie fanów science-fiction. 

Oaza Chebika

Do górskiej oazy Chebika z Tozeur jechaliśmy 45 minut (50 km). Przylega ona do opuszczonych, kamiennych domów, które niegdyś tworzyły wioskę. Obecna w postaci źródeł woda pozwoliła na powstanie i rozkwit gaju palmowego u podnóża wspomnianej starej wioski. Z tego miejsca wystarczy kilkanaście minut spaceru, by zobaczyć wodospad Tamerza. Oaza Chebika jest uznawana za najpiękniejszą w Tunezji. 

Tozeur – zwiedzanie miasta

Tozeur słynie z żółto-brązowej cegły, a także wzorów geometrycznych, które tworzą fasady większości budynków. Wąskie, łukowate uliczki w najstarszej dzielnicy miasta przypominają labirynt. Nowoczesna strefa turystyczna natomiast jest umiejscowiona na południowo-zachodnich obrzeżach miasta. 

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Douz

Licząca 125 kilometrów droga z Tozeur do Douz – niewielkiego miasteczka zwanego Wrotami Sahary – zajęła nam 2 godziny. Przejeżdżaliśmy przez słone jezioro, które zaraz opiszę! W Douz spaliśmy w hotelu El Mouradi

Słone jezioro

Jezioro Chott el Jerid jest największym słonym jeziorem na Saharze. Jego powierzchnia to aż 5 tysięcy metrów kwadratowych! Ze względu na pustynny klimat latem wysycha niemal całkowicie, pozostawiając błyszczącą warstwę soli, a w porze deszczowej jego teren wypełnia się wodą i na powrót tworzy się słone jezioro. Prowadzi przez nie grobla o szerokości dwóch metrów i to właśnie po niej biegnie droga z Tozeur.

Matmata

Po pokonaniu 90 kilometrów, co zajęło nam godzinę, znaleźliśmy się w miejscowości Matmata, w której poznaliśmy berberyjską kulturę. 

Dom troglodytyczny

Berberowie to rdzenni mieszkańcy dawnej Berberii. Jednym z takich ludów są tzw. troglodyci. To przedstawiciele tego ludu żyją w rejonie Matmaty. Część z nich nadal mieszka w domach wydrążonych w piaszczysto-gliniastych skałach – te dawne struktury pozwalały uchronić się przed ekstremalnymi temperaturami. Przy okazji zwiedzania jednego z takich domów mieliśmy okazję spróbować tradycyjnie wypiekanego chleba z oliwą i miodem!

Hotel Star Wars

Hotel Sidi Driss stał się jednym z najbardziej sławnych miejsc, w których kręcono “Gwiezdne Wojny”. Potocznie nazywa się go “hotelem Star Wars”. To tradycyjny berberyjski dom. W filmie posłużył jako gospodarstwo Larsów na Tatooine. Hotel, z nienaruszonymi dekoracjami, jest otwarty przez cały rok. Na jego terenie otwarto restaurację, w której jest możliwość zjedzenia posiłku w tym samym miejscu, co w filmie!

Ksar Ghilane

Z Matmaty jechaliśmy półtorej godziny, by zobaczyć oddaloną od niej o 120 kilometrów oazę Ksar Ghilane! Oaza ta jest zasilana przez gorące źródło (jeziorko) o właściwościach termalnych, w którym można się kąpać. Co ciekawe, oaza służy jako schronienie dla kilkudziesięciu koczowniczych rodzin, które żyją ze sprzedaży daktyli i hodowli zwierząt, a także działalności turystycznej.

Tataouine 

Po pokonaniu kolejnych 150 km (w 2 i pół godziny) wylądowaliśmy w miejscu, którego nazwę z pewnością kojarzycie: Tataouine! Okolice miasta słyną z ksarów (ufortyfikowanych spichlerzy). Znane stało się dzięki plenerowi do filmu “Gwiezdne wojny”, co łatwo rozszyfrować, bo samo miasto użyczyło swojej nazwy pustynnej planecie Tatooine. Tu nocowaliśmy w niecodziennym hotelu, czyli w jaskini w Douiret!

Chenini

Trzydzieści minut drogi od Douiret, w odległości 30 kilometrów od miasta znajduje się Chenini, zrujnowana berberyjska wioska. Położona na wzgórzu w pobliżu współczesnej wioski o tej samej nazwie, Chenini była ufortyfikowanym spichlerzem zbudowanym pomiędzy dwoma wzgórzami. Najstarsze struktury na zboczu wzgórza pochodzą z XII wieku. W 2023 r. w skalnych domach Chenini wciąż mieszkało około pięciuset berberyjskich pasterzy oraz rolników.

Ksar Ouled Soltane 

Kolejne czterdzieści kilometrów (nieco ponad pół godziny jazdy) i naszym oczom ukazał się Ksar Ouled Soltane. To również ufortyfikowany, wielopoziomowy spichlerz, który został zbudowany przez Berberów w XV wieku. Jest on bardzo dobrze zachowany. Ksar ten zajmuje teren dwóch dziedzińców i liczy ponad 400 pojedynczych komórek do przechowywania żywności.

Ksar Ouled Soltane pojawił się także w filmie “Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo” w niektórych scenach przedstawiających dzielnice niewolników w Mos Espa, gdzie postać Anakin Skywalker mieszkał jako chłopiec.

Ksar Ouled Soltane – Djerba 

Po dwóch godzinach i pokonaniu 150 kilometrów nasza wycieczka skończyła się w Djerbie, z której wyruszaliśmy! Tym razem nocowaliśmy w Ulysse Djerba Thalasso & SPA.

Choć wiadomo, że nie da się zobaczyć wszystkiego w trakcie jednej podróży, tę po Tunezji uważam za wspaniałe doświadczenie, w trakcie którego udało nam się zwiedzić całkiem sporo. Zorganizowane wycieczki z przewodnikiem to w mojej opinii najlepszy sposób, by wycisnąć z takich wypadów jak najwięcej. Nie tylko można dowiedzieć się o historii czy zabytkach, ale też o kulturze czy codzienności.

Byliście już w Tunezji? Dajcie znać!

Tunezję zwiedzałam na zaproszenie Tunezyjskiej Organizacji Turystycznej. Dziękuję za zaproszenie [reklama].


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


4 KOMENTARZE

  1. O rany! Masa pięknych miejsc. I jak widać Tunezja to nie tylko all inclusive (bo z tym głównie się kojarzy), a wiele cudownie krajobrazowo miejsc czy ciekawych atrakcji.

  2. Warto pojechać na wschód słońca na słone jezioro, pochodzić po schodkach gwiezdnego miasteczka, wejść do kościoła na Chenini. Warto opuścić hotel by zobaczyć uroki okolicznego miasteczka, warto pojechać na zorganizowaną wyprawę na 2 dni na Saharę by zobaczyć w pigułce różnorodność kultury Tunezyjskiej. Nie polecam od razu samodzielne wyprawy bo się można zgubić ale zwiedzanie Tunezji jest super i bardzo ciekawe .
    Pamiętajmy o szacunku dla tych ludzi a oni odwdzięczą się po stokroć.

  3. To naprawdę niesamowite miejsce, pełne kultury, historii i przepięknych krajobrazów. A jedzenie było absolutnie pyszne – smaki, aromaty, każdy posiłek to prawdziwa uczta dla podniebienia. Zdecydowanie mogłabym tam wrócić tylko dla jedzenia! Ale to nie wszystko, co Tunezja ma do zaoferowania, dlatego wrócę tam jak najszybciej. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,328ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj