Co warto zobaczyć w Pradze? Atrakcje i ciekawe miejsca

Co warto zobaczyć w Pradze? Na jak długo warto się tam wybrać? Często słyszy się, że w Pradze trzeba spędzić co najmniej tydzień, żeby wszystko zobaczyć, że weekend to za mało. Mieszkałam w Pradze i z własnego doświadczenia wiem, że aby poznać Pragę „od środka” pół roku nie wystarczy. Jednak prawda jest taka, że aby zwiedzić najbardziej popularne atrakcje wystarczy… weekend.

Przed wyjazdem warto wyznaczyć atrakcje, których pominąć po prostu nie można,  zwłaszcza, jeśli na Pragę ma się tylko jeden weekend. Jak wspominałam na początku, to wystarczy, by zobaczyć miasto i wybrać się na przyjemny spacer, który najlepiej zacząć od Starego Miasta.

Jak się domyślacie, w tym wpisie nie zdradziłam wszystkiego, co oferuje Praga. Dlaczego? Pewnie dlatego, że powstałaby z tego solidna książka, a to jest wpis/ poradnik, który ma pomóc w planowaniu podróży do stolicy Czech. Zapraszam na zwiedzanie!

Praga – mapa atrakcji

Co warto zobaczyć w Pradze? Najważniejsze punkty zwiedzania zobaczysz na tej mapie, która z pewnością ułatwi Ci zwiedzanie. Możesz ją otworzyć przez aplikację Google Maps i bezproblemowo podróżować.

Co warto zobaczyć w Pradze?

Przedstawione poniżej punkty, to miejsca od których zwykle zaczyna się zwiedzanie Pragi. Można coś pominąć, można dodać do listy inne atrakcje, takie jak podróż statkiem przez Wełtawę, ściana Johna Lenona, słynny Vyšehrad, wieczorne pokazy fontann czy Tańczący Dom.

A jak się nam znudzi, to możemy po prostu usiąść w typowo czeskiej knajpie i zjeść smażony ser podsłuchując rozmowy przy sąsiednich stolikach. Zaczynamy zwiedzanie od:

Rynek w Pradze

Od Praskiego Rynku możemy rozpocząć naszą przygodę z stolicą Czech. Jest to centralny plac Starego Miasta, pełen przepięknej architektury. Rynek w pradze tętni życiem przez cały rok. Latem jest miejscem dla artystów ulicznych, ogródków restauracyjnych i festiwali. Natomiast zimą przemienia się w urokliwy jarmark bożonarodzeniowy.

Na Praskim Rynku znajdziemy liczne zabytki, w tym kolorowe kamienice, krużganki, a także rzeźby i pomniki. Możemy rónwnież zapoznać się z praskimi kościołami. To tu znajduje się m.in. Kościół św. Mikołaja w Pradze czy gotycki kościół Matki Bożej przed Tynem. Na Rynku zobaczymy przepiękny Ratusz, znajdziemy tu również słynny praski zegar astronomiczny, który jest jedną z moich ulubionych atrakcji w Pradze.

W tej okolicy znajduje się kilka punktów widokowych. Osobiście polecam wieżę widokową przy zegarze astronomicznym (widoki robią wrażenie!), o czym piszę dalej.

Zegar Astronomiczny

Zegar Astronomiczny w Pradze to istne arcydzieło. Składa się z trzech elementów: części astronomicznej, ukazującej ruchy ciał niebieskich, kalendarzowej, z metalowymi medalionami reprezentującymi kolejne miesiące, oraz animacyjnej, ożywionej przez dwanaście figur apostołów, a także postaci takich jak Śmierć, Turczyn, Marność i Chciwość.

Wieża Ratusza Staromiejskiego

Kiedy pod słynnym zegarem zbierają się tłumy, pewnie zastanawiasz się czy warto wejść do środka. W środku znajdziesz malownicze mozaiki, możesz też kupić bilet na wieżę widokową. W ten sposób zobaczysz miasto z góry, wraz z przepięknym Rynkiem. Co ciekawe, nawet w niedzielę ciężko tam o kolejkę, nie ma takich tłumów jak na zewnątrz, więc naprawdę warto. Osobiście rekomenduję podróż windą. 🙂

Aktualny cennik i godziny otwarcia wieży widokowej sprawdzisz tutaj.

Most Karola

Most Karola, to najbardziej rozpoznawalna i jedna z najbardziej ikonicznych atrakcji Pragi.  To tu każdy turysta “na szczęście” głaszcze słynnego psa, a każda kobieta martwi się czy tłum nie porwie jej  torebki.

Most Karola, wzniesiony na rozkaz cesarza Karola IV w 1357 roku. Został zastąpiony wcześniejszą konstrukcję z XII wieku zniszczoną przez powódź. Do zaprawy użyto nawet białka jajek, aby wzmocnić trwałość mostu! Do 1741 roku Most Karola był jedynym mostem na Wełtawie: służył również dla ruchu tramwajowego. Obecnie most jest dostępny tylko dla pieszych.

W okresie baroku most został udekorowany 30 posągami świętych, na moście znajduje się staromiejska wieża mostowa z siedzącymi postaciami cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV oraz św. Wita, św. Wojciecha i św. Zygmunta (datowane na XIV wiek).

Widok na panoramę Pragi z Mostu Karola jest przepiękny, zwłaszcza o zachodzie słońca.

Mala Strana w Pradze

Mala Strana to bardzo klimatyczna część Pragi, znajdująca się u stóp praskiego zamku, po lewej stronie rzeki Wełtawy. Powstały tu rozległe rezydencje i pałace  rodów takich jak Wallensteinowie, Lichtensteinowie, Michnowie i Nosticowie.

Dziś Mala Strana obejmuje lokalny Rynek (Malostranské náměstí), Wzgórze Petrzin i kościoły, w tym Kościół Świętego Mikołaja w Pradze. Malá Strana jest miejscem dla wielu ambasad, m.in. polskiej. Moim zdaniem to jedna z najbardziej urokliwych części miasta.

Wzgórze Petrzin

Wzgórze Petrzin to najpopularniejsze wzgórze w Pradze, składające się  głównie z ogrodów i parków. U podnóża góry możemy odnaleźć pomnik ofiar komunizmu, dalej wieżę widokową. Petřínská rozhledna to mniejsza kopia wieży Eiffla. Na wzgórze można wejść lub się przejechać kolejką linową (Lanová dráha na Petřín) kursującą od strony przystanku Újezd.

Hradcany w Pradze

Hradczany to dzielnica obejmująca kompleks zamku królewskiego z IX-wiecznym Zamkiem Praskim. Zamek pełnił rolę siedziby króla do 1918 roku, a od tego czasu jest zamkiem-rezydencją prezydenta republiki.

Cennik i godziny otwarcia Zamku Praskiego znajdziesz tutaj.

W skład Hradczan wchodzą również historyczne obszary i obiekty takie jak bazylika św. Jerzego, ogrody królewskie z Belwederem czy słynna Złota Uliczka. Ta urocza uliczka (z czeskiego Zlatnická) jest złożona z maleńkich kamieniczek, w których możemy obecnie zakupić pamiątkowe przedmioty. Wbrew temu co mówią przewodniki, wstęp jest bezpłatny po godzinie 16 (więcej poniżej).

Jeśli chcesz zobaczyć więcej z praskiej architektury, rozważ wizytę w Katedrze Świętego Wita, Wacława i Wojciecha, budowaną przez sześć wieków.

Brama Prochowa w Pradze

Brama Prochowa to 65 metrowy symbol Pragi. Została utrzymana w stylu gotyckim, a jej nazwa wywodzi się stad, że ówcześnie był to skład prochu. Można podziwiać na niej podobizny Królów Czech: Karola IV i Przemysła Ottokara II.

Tu też znajduje się taras widokowy z którego możemy podziwiać miasto.

Godziny otwarcia i bilety znajdziecie tutaj.

Plac Wacława

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów Nowego Miasta w Pradze jest Plac Wacława. Plac powstał już w 1348 roku i przez wiele lat odbywał się tam słynny praski targ. Ponadto, plac stał się miejscem wielu historycznych wydarzeń, w tym aksamitnej rewolucji, popierającej demokratyzację Czechosłowacji. Tutaj znajduje się Muzeum Narodowe, a w sercu placu postawiony jest pomnik św. Wacława.

Rejs łódką po Wełtawie

Tuż przy moście Karola można zarezerwować rejs łódką po Wełtawie. Wydawało mi się, że w niedzielne południe taka wycieczka będzie ciężka do zrobienia bez rezerwacji, w dodatku na ostatnią chwilę, ale okazało się zupełnie inaczej! 10 minut przed odjazdem załapaliśmy się na 45 minutową wycieczkę z piwkiem i audiobookiem. 🙂 Cena to około 70 – 90 zł.

Jeśli nie chcecie ryzykować, możecie zamówić wycieczkę online, np. tutaj.

Bazylika św. Ludmiły

Nawet jeśli nie jesteście fanami kościołów, plac przy Namesti Miru czyli przy Placu Pokoju jest jednym z bardziej rozpoznawalnych punktów w Pradze. Znajdująca się tam Bazylika św. Ludmiły jest niezwykła. Ten neogotycki, rzymskokatolicki kościół parafialny można zwiedzać również w środku i przyznaliśmy zgodnie, że jego zdobienia robią wrażenie. Do tego, można zapalić świeczkę w intencji (co prawda, tylko elektryczną) i podumać nad architekturą, Pragą i otaczającym nas światem.

Wstęp: Wolny
Uwaga! Nie powinno się robić zdjęć w środku – stąd też bazylika nie występuje w wielu przewodnikach.

Teatr Narodowy

Teatr Narodowy w Pradze jest nie tylko piękny, ale jest też miejscem o niezwykłej historii. Dokładniej mówiąc, budowla ta została zbudowana dwa razy, dzięki zbiórce pieniędzy przez cały naród. Kilka miesięcy po otwarciu, teatr został doszczętnie zniszczony w pożarze w 1881 roku. Po tym wydarzeniu Czesi zdołali odbudować go w ciągu zaledwie dwóch lat.

Bilety na oficjalnej stronie.

Tańczący Dom w Pradze

Tańczący Dom w Pradze, znany również jako Ginger and Fred, to jedno z najbardziej nietypowych dzieł architektonicznych w mieście. Charakterystyczne są jego asymetryczne kształty i niekonwencjonalna forma. Co ciekawe, przed postawieniem tego budynku w Pradze, Frank Gehry  czyli jeden z architektów chciał postawić nowoczesny budynek w Warszawie, ale nie zgodziła się na to ówczesna władza.

Swoją drogą, do tej pory nie mogę zrozumieć ja ta dziwna budowla może tak genialnie prezentować się na zdjęciach!

Wieża telewizyjna w Pradze: Žižkov

Mimo, że znajduje się w wielu przewodnikach, tłumów tam nie ma. Może dlatego, że Wieża telewizyjna Žižkov położóna jest kawałek od centrum. Sama konstrukcja wieży jest ciekawa, zwłaszcza, że obczepiona jest rzeźbami dzieci, autorstwa znanego czeskiego artysty, Davida Cernego.

Jeśli chcemy wjechać na górę warto sprawdzić godziny otwarcia, bo czasem zamykają część wieży. Tak mieliśmy ostatnio i z naszego zwiedzania nic nie wyszło. Warto wybrać odpowiednią porę: moim zdaniem idealnie będzie po południu, przed zachodem słońca. Poza niesamowitym widokiem, wewnątrz możemy dowiedzieć się o powstaniu wieży i jej historii.

Bilety kupicie online na oficjalnej stronie.

Ciekawa panorama Pragi

Ten przewodnik po Pradze specjalnie zaczęłam od centrum, bo tego nie można pominąć. Praktycznie całe Stare Miasto jest nie tylko znane, ale też oblężone przez turystów. Dlatego, aby uniknąć tłumów wystarczy przejść na drugą stronę rzeki. W miejscu znanym jako Stromovka jest mniej ludzi niż naprzeciwko. Do tego krajobraz miasta z tej perspektywy jest naprawdę piękny.

Muzea w Pradze

Praga oferuje bogatą kolekcję muzeów, obejmujących różnorodne dziedziny, od historii i sztuki po nauki przyrodnicze. Dlatego też muzea w Pradze to temat rzeka, a odwiedzenie wszystkich graniczy z cudem.

Jednak dzięki temu, zależnie od tego jakie są nasze zainteresowania możemy wybrać się do najróżniejszych muzeów i warto przed wyjazdem wybrać te, które są dla nas najciekawsze. Zaczynając od Muzeum Narodowego, przez Muzeum Franza Kafki, Muzeum Techniki, Muzeum Piwa, aż po Muzeum Komunizmu czy znane Muzeum Tortur.

Bilety jak i ceny poznacie na oficjalnej stronie.

Pałac Trojski w Pradze

Pałac Trojski położony jest niedaleko praskiego ogrodu zoologicznego, dlatego w weekend ciężko tam znaleźć miejsce parkingowe. Jednak zdecydowanie jest warty odwiedzin. Malowniczy, barokowy pałac otoczony jest ogrodowym labiryntem z  fontannami. Natomiast w ogrodzie można zobaczyć (moim zdaniem) najciekawszy mural w Pradze. Zwiedzanie wnętrz obejmuje kolekcję XIX-wiecznego czeskiego malarstwa. Pod pałacem odbywają się różne imprezy, my ostatnio trafiliśmy na zlot starych, włoskich samochodów.

Nieopodal znajduje się Praski Ogród Botaniczny, również warty odwiedzin.

Browary w Pradze: Hostivar

Chociaż rzut beretem od Mostu Karola można zwiedzić słynny browar Staropramen, osobiście polecam wypad kawałek dalej. A dokładniej do dzielnicy w ktorej mieszkałam, dzielnicy Hostivař, która znajduje się jakieś 20 minut od centrum (tramwajem/ samochodem). Browar, które warto tam odwiedzić to Pivovar Hostivař. Właśnie tam  napijemy się piwa z lokalnego browaru (kilka rodzajów), zjemy coś dobrego (knedle i ser na pewno tam będą, poza tym jest większy wybór dań). Dodatkowo można tam poczuć prawdziwie czeski klimat, w którym nikt się nie śpieszy, popija piwko i nie martwi dniem kolejnym. A po wszystkim możemy się wybrać na spacer do parku, na hostivařská přehrade. 🙂 brzmi świetnie, prawda?

Wyszehrad w Pradze

To wzgórze to druga siedziba czeskich władców w X wieku, a obecnie genialny punkt widokowy. Co ciekawe, kiedy na Hradczanach kolejka do zamku jest niemiłosierna, na Wyszerhradzie nie ma tłumów. Rotunda św. Marcina, kościół, który widać z drugiego brzegu Wełtawy i cudowne widoki zapadają w pamięć równie dobrze jak te bardziej znane miejsca. Wyszehrad jest zdecydowanie warty zobaczenia. Tam możemy oglądać Pragę z kilku stron: z góry widzimy zarówno Smichov, jak i Hradczany czy też domy po tej samej stronie rzeki.

Wstęp na wzgórze: wolny.

Parki i lasy w Pradze

Bardzo lubię naturę, lasy i spokój, więc  nie ukrywam, że kiedy mieszkałam w Pradze, najwięcej czasu spędzałam na łonie natury. Lasów i parków w Pradze jest chyba więcej niż muzeów (tutaj znajdziecie listę! ).

Jeśli preferujesz spacery i zwiedzanie na świeżym powietrzu, warto dodać do planu odwiedzenie parku Letná lub dzielnicy Vinohrady. Na liście moich ulubionych miejsc znalazł się po pierwsze las kunraticko-michelskýHostivařská Přehrada, gdzie spędzałam większość swojego wolnego czasu. Dodatkowo, przy parkach zwykle znajdziemy knajpy i restauracje (w menu obowiązkowo: kiełbasa, smażony ser, knedliczki i oczywiście piwo!).

Hostivarska Prehrada

Co robić w Pradze?

Co robić w Pradze? Tak więc niemal każdy ma w planie zjeść knedliczki, poszukać Krecika i zrobić zapasy czeskiego piwa na najbliższy miesiąc. Jak poza tym, nawet na krótkim wypadzie do Pragi możemy lepiej odkryć stolicę Czech, zaczynając od popularnych atrakcji, kończąc na codzienności? Jeśli uwielbiasz muzykę, zastanów się nad udziałem w koncercie w Pradze, gdzie odbywa się wiele wydarzeń muzycznych, zarówno klasycznych, jak i współczesnych.

Pięć rzeczy, dzięki którym poznasz Pragę lepiej znajdziesz poniżej. Myślę, że na powyższe poniższe możemy przeznaczyć co najmniej jeden dzień. Chyba, że zgubimy się w którymś parku lub po prostu wypijemy zbyt dużo piwa. Koniecznie dajcie znać co Wy najbardziej lubicie robić w Pradze.

Wybierz się w podróż… metrem ze stacji Namesti Miru

Namesti Miru to ta ze stacji, która utkwiła mi w pamięci z powodu swojej… długości. Aby dostać się do metra musimy poświęcić ponad dwie minuty jadąc ruchomymi schodami! Przeżycie jest o tyle ciekawe, że schody wydają się po prostu nie kończyć. Są naprawdę długie, porównując inne stacje nie tylko w Pradze, ale i w Europie. Jak pewnie część moich starych czytelników pamięta, długa podróż ruchomymi schodami nie należy do moich ulubionych, dlatego jeszcze kiedy studiowałam w Pradze najczęściej nadrabiałam drogi, byle nie wsiadać/ wysiadać na Namesti Miru.

Pogłaszcz psa na Moście Karola

Kolejka do pogłaskania potrafi sięgać paru metrów i wielu wątpi, żeby pogłaskanie metalowego psa mogło przynieść mu szczęście. Rzeczywistość jest taka, że psa którejś nocy wypolerowali studenci. I tak zwyczajnie zaczęła się tradycja. Jednak ja wierzę w siłę intencji i moje marzenie wypowiedziane na moście Karola spełniło się. Może to przypadek, a może jamnik faktycznie posiada jakieś tajemne moce?

Odwiedź Złotą Uliczkę… całkiem za darmo

Wielu mówi, że nie można wyjechać z Pragi bez wstąpienia na Złotą Uliczkę. Osobiście się z nimi nie zgadzam, ale z pewnością warto zobaczyć te z maleńkie kamieniczki. Co prawda, obecnie nikt w nich już nie mieszka, ale do większości można wejść i kupić przeróżne pamiątki. Jak wejść za darmo? Po godzinie 16 wstęp jest bezpłatny. A im później, tym mniej turystów.

Wypij piwo prosto z Pragi

Staropramen to piwo prosto z Pragi. Tak więc wybierając się za Wełtawę możemy poczuć słodki zapach produkcji browaru, a zaraz przy firmie znajdziemy małe muzeum. Sama tradycyjnie polecam poszukać małego browaru, gdzie piwo jest bardziej lokalne, a atmosfera typowo czeska. Takie miejsce poleciłam Wam już wyżej (Hostivar).

Zrób piknik w “lesoparku”

Kiedy maciejuż dość gwarnej i tłumnej atmosfery i nie wiecie co robić w Pradze to warto się spakować i zrobić piknik w jednym z parków. Kiedy nie mamy koca, albo jesteśmy zbyt leniwi na organizację takich przedsięwzięć, nie ma problemu. Praktycznie w każdym miejscu znajdziemy budkę czy knajpkę w której kupimy coś do jedzenia. I obowiązkowo do tego, czeskie piwo.

praga prak

Nocleg w Pradze – gdzie spać?

To gdzie chcemy nocować w Pradze zależy jedynie od naszych preferencji (i od budżetu, oczywiście). Możemy nocować w ścisłym centrum, na obrzeżach czy w okolicach któregoś z pięknych parków. Jeśli podróżujemy samochodem, przy wyborze noclegu zwróćmy uwagę czy aby na pewno parking jest zapewniony i wliczony w cenę. W centrum nie jest to tak oczywiste i możemy nie mieć miejsca parkingowego.

Jakie są najlepsze noclegi w Pradze? Poniżej znajdziesz polecane miejsca:

  • sprawdzone przeze mnie wygodne mieszkanie, idealne dla par lub małej grupy znajomych zarezerwujesz tutaj
  • tu znajdziesz klimatyczny hotel w dzielnicy Malá Strana, oceniany jako fantastyczny pod każdym względem (lokalizacji, wystroju, wygody)
  • hotel urządzony w historycznym stylu znajdziesz tutaj – dla mnie coś cudownego, pobyt w takim miejscu będzie niezapomniany

Jeśli jesteś zainteresowany noclegami w Pradze, to przygotowałam wpis w którym znajdziesz polecane miejsca, lub możesz sprawdzić na poniższej mapie:

Booking.com

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Gdzie warto zjeść w Pradze?

Centrum Pragi to niekończące się restauracje, bary i jadłodajnie. Sama nie jestem zwolenniczką nieznanych restauracji w typowo turystycznych miejscach, więc zdarzyło mi się zaliczyć kilka wpadek, zabierając do takich miejsc przyjaciółki. Jednym z takich miejsc była  Kozlovna Apropos. Za to jednym z moich ulubionych miejsc, kiedy mieszkałam w Pradze była Kozlovna Lidická, położona kawałek od ścisłego centrum.

Tanim, smacznym i szybkim miejscem na czeską kuchnię jest Česká Kuchyně, położona w samym sercu Pragi. Wszystko co sobie wybierzemy ląduje natychmiast na naszym talerzu. Moja ulubiona kombinacja to sałatka ziemniaczana z kotletem drobiowym, a na deser owocowe knedliczki z sosem śmietanowym.  Możemy znaleźć potrawy, które niekoniecznie zasługują na komplet gwiazdek Michelin, ale za to porcje są naprawdę zadowalające.

Dojazd do Pragi

Do Pragi możemy dostać się na kilka sposobów:

– Autobusem: np.  Polski Bus, Ecolines, Tiger Express. Kupując bilet z odpowiednim wyprzedzeniem, za trasę Wrocław- Praga zapłacimy 45 złotych.

– Samolotem: raczej droga opcja (tam i powrót to min. 350 złotych na dobrej promocji), do wyboru  LOT czy Czech Airlines.

– Koleją, np. Kraków / Katowice- Praga , Intercity albo pociągi kombinowane.

– Samochodem– najprostsza (i często najtańsza) opcja dla ludzi z południa Polski. UWAGA! Aby dojechać do Pragi koniecznym będzie wykupienie winiety, najlepiej na pierwszej stacji benzynowej w Czechach. W Polsce najtańsza winieta jest droższa o jakieś 15 złotych. (informacje o winietach, cena, gdzie kupić i gdzie obowiązują w zakładce Winiety Czechy)

Jeśli wybierasz się do Pragi i Czech, może zainteresować Cię temat o tym jak podróżować po Czechach.

A jeśli wybierasz się do Pragi własnym samochodem, we wpisie “parkowanie w Pradze znajdziesz informacje o darmowych parkingach oraz o tym gdzie nie można parkować (bardzo ważny temat!).

Komunikacja miejska w Pradze

Po Pradze najprościej jest przemieszczać się za pomocą transportu miejskiego (autobusy, tramwaje i metro). Za pomocą mapy Google możemy bez problemu znaleźć wskazówki jak najszybciej dojechać metrem, tramwajem czy autobusem.

Cennik biletów znajdziecie tutaj.

Jeśli przyjedziecie samochodem, problemem nie są korki, a znalezienie miejsca parkingowego. Dodam, że Czesi często parkują na zakazach. Jeśli wydaje się nam, że jest to akceptowalne przez straż miejską, jesteśmy w błędzie.  Na 90% po godzinie za wycieraczką znajdziemy informację o złamaniu przepisu, a nie raz widziałam się przypadki w których samochód został odholowany. 🙂

Praga: co warto zobaczyć?

Wpisując w wyszukiwarkę atrakcje w Pradze najczęściej powtarzają się te same miejsca, a Wy często pytacie, gdzie i kiedy można uniknąć tłumów w stolicy Czech. Tak naprawdę w ostatnich latach Praga stała się jeszcze bardziej popularna wśród turystów, ale na szczęście są jeszcze atrakcje, które pozwolą odpocząć od tłumów, jednocześnie zachwycając nas urokiem miasta. Mam nadzieję, że uda mi się Was zaskoczyć. 😊

Warto wiedzieć, że centrum Pragi, jej uliczki, kościoły i wszystkie inne zabytki przetrwały II wojnę światową. Dzięki temu, że Praga nie odniosła wtedy praktycznie żadnych obrażeń, można powiedzieć, że jest teraz jednym z najjaśniejszych klejnotów całej Europy.

Przyznam się Wam, że po wyprowadzce z Pragi tęskniłam za tymi widokami i wszystkim, co oferuje miasto. Najchętniej już dzisiaj wróciłabym do zwiedzania bardziej i mniej popularnych dzielnic i uliczek, bo jestem pewna, że Praga ma do zaoferowania o wiele więcej niż udało mi się zobaczyć.

To już wszystko na dziś co mogę Wam opowiedzieć o stolicy Czech. Dajcie znać jakie są Wasze ulubione miejsca w Pradze. A może chcecie podzielić się wskazówkami, może macie swoje sposoby na unikanie tłumów w stolicy Czech?

Zobacz również:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


46 KOMENTARZE

  1. Przypomniałaś mi moją jednodniową wyprawę do Pragi.. nie zobaczyłam za wiele bo byłam z wycieczką i wszystko było w pośpiechu ale wrócę tam na pewno na czeskie knedliczki.. 🙂

  2. A ja uważam że jednak weekend to za mało:) W jeden dzień to co najwyżej można zobaczyć to z zewnątrz:) Zwiedzanie zamku to 2-3 godziny razem z katedrą św. Wita, Petrin jak dla mnie obowiązkowo wizyta za dnia i nocą kiedy jest przepiękny widok rozświetlonego miasta a za dnia wizyta w rozhledna, czyli replice wieży Eiffla… oj, dzień to zdecydowanie za mało:)
    Pozdrawiam

    • Zgadzam się- w weekend nie można zobaczyć wszystkiego, ale aby pobieżnie poznać wszystkie najbardziej popularne atrakcje wystarczy… jeden intensywny dzień. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że aby poznać Pragę „od środka” pół roku nie starczy 🙂 Ps. Faktycznie niemal taka sama lista. Pozdrowienia

  3. Byłam w Pradze przez 3 dni, i sądzę że aby poczuć klimat tego miasta 1 dzień to za mało 🙂 Zamierzam tam wrócić na jesień aby właśnie pochodzić po parkach i po muzeach, bo ostatnio skupilam sie na głównych turystycznych miejscach. Fajny wpis! Miło sobie przypomnieć ze zdjęć odwiedzone miejsca 😀

    • Co do klimatu, ciężko się nie zgodzić. Warto przyjechać w tygodniu, kiedy jest mniej turystów, albo miejscowych w parkach. 🙂 Pozdrowienia!

    • W takim razie jest po co wrócić. Przyznam Ci, że po tym jak wyprowadziłam się z Pragi też to czułam, więc może to takie miasto, do którego lubimy wracać? Pozdrowienia!

  4. Praga jest jednym z miast, które chce odwiedzić w najbliższej przyszłości. Dużo slyszałam pozytywnego o tym mieście i już nie mogę się doczekać, aż postawię pierwsze kroki 🙂

  5. Byliśmy ostatnio niedaleko Pragi, jednak nie zajechaliśmy. Bylismy z dziećmi, a one za małe żeby docenić piękno tego miejsca. Napewno się tam wybierzemy, bo widać, że warto:)

  6. W Pradze jeszcze mnie nie było, ale Czechy już zawsze będą mi się kojarzyć ze smażonym syrem z tatarską omaską- pycha! A z napojów z… , nie, nie z piwem, tylko z … likierem orzechowym!

  7. Koniecznie też trzeba zobaczyć jedną z zabytkowych synagog. To właśnie tam ożywiony został legendarny Golem. Praga to również miasto Franza Kafki, warto podążyć jego śladami.

  8. Z noclegiem i parkingami w Pradze jest serio słabo. Ja miałam taką przygodę, że na booking.com było napisane, że obiekt posiada parking, potem w mailu z potwierdzeniem że tak, ale za 10 eur/doba a na miejscu okazało się, że to w ogóle ściema i trzeba było zapłacić ponad 20 eur za parkowanie przy ulicy :(. Hotel nazywał się Beta Pension, ma dobre oceny a obsługa była beznadziejna i pokoje takie sobie.

  9. Właśnie wróciłam z Pragi i czytając te komentarze mam wrażenie że byłam w innym mieście. Architektura owszem piękna, ale nie na tyle żeby zatrzeć wrażenie ogólne. Tłumy turystów, przez które i tak nie można nic zobaczyć, ludzie nie mili i wszędzie chcą człowieka na coś naciągnąć. Do restauracji strach wejść bo oszukują przy placeniu rachunków. Płaci się nie wiadomo za co a jedzenie kiepskie. Szczerze mówiąc jestem zawiedziona Praga i Czechami jako ludźmi.

    • Witam,
      właśnie jutro wybieram się do Pragi, proszę o podpowiedź gdzie warto pójść zjeść i czy wszędzie można zapłacić kartą ?

      • Witam,
        W większości miejsc jak najbardziej można płacić kartą. Co do jedzenia- zależy jaka kuchnia i budżet 🙂 parę miejsc podałam w artykule.

        Udanej podróży,
        Ewelina

    • Aż muszę wybrać się do Pragi, żeby zobaczyć czy aż tyle się zmieniło.

      Co do tłumów- to od majówki zaczyna się sezon i ciężko się nie zgodzić. Co do jedzenia- zależne od miejsca, wszędzie warto uprzednio sprawdzić opinię, nie tylko w Pradze.
      Pozdrowienia,< Ewelina

  10. Praga jest super <3 byłam tyle razy, a nadal nie widziałam wszystkiego. Muszę tym razem wybrac się latem, bo do tej pory jeździłam tylko jesienią i zimą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
104,207ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj