Najpiękniejsze zamki w Polsce. TOP 19, które warto zobaczyć

Kto z Was uwielbia zwiedzać zamki? Ja bardzo! Na szczęście, w Polsce mamy pod dostatkiem zarówno zamków jak i pałaców czy dworów. Dziś przedstawię Wam najpiękniejsze zamki w Polsce. Zrobienie takiej listy to nie lada wyzwanie, dlatego, jeśli uważacie, że czegoś Wam brakuje, piszcie komentarze.

  • W Polsce są 402 zamki
  • Najwięcej w dolnośląskim – 93, najmniej w podlaskim – 4
  • Największy zamek w Polsce to Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamki w Polsce – mapa

Na początek, najważniejsze, bowiem bez planu podróży ani rusz. Przygotowałam dla Was mapę z najpiękniejszymi zamkami w Polsce, która pomoże Wam się odnaleźć w trakcie zwiedzania, wyznaczyć trasy i cieszyć się podróżą. Znajdziecie na niej zamki, które wymieniam w tym wpisie.

Możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [ ] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą.

Zamek Czocha

Jeśli miałabym wymienić jeden zamek w Polsce, do którego uwielbiam wracać niezależnie od pory roku, wymieniłabym Zamek Czocha. Ten, jeden z najdalej wysuniętych na zachód Polski zamków ma niezwykłe położenie i historię. Mówi się, że ten zamek ma najbardziej burzliwą historię na ziemiach śląskich! Największe piętno na zamku Czocha odcisnęły jednak czasy II wojny światowej, bowiem wojskowi ukryli mieszczącą się tam szkołę szyfrantów, a po zmianie granic obiekt został utajniony i całkowicie zniknął z mapy!

Zamek Czocha warto zobaczyć ze względu na świetne położenie i krajobrazy z okien, tarasów. W środku znajdziemy przepiękną biblioteczkę, czy też usłyszymy kilka historii, które opowiedziane przez przewodnika dodają magii i tajemniczości temu miejscu.

Koniecznie odwiedź to miejsce podczas pobytu na Dolnym Śląsku. Moim zdaniem Zamek Czocha najpiękniejszy jest jesienią, choć nie miałam okazji zwiedzać go pod kołderką śniegu, a wtedy może być równie bajecznie.

Gdzie położony jest Zamek Czocha?

Adres: Sucha, 59-820 Leśna, województwo dolnośląskie

O zamku więcej przeczytacie tutaj: Zamek Czocha – odkryj jego historie i tajemnice

dolny śląsk ciekawe miejsca

Zamek Książ

Jak pisałam na początku, Dolny Śląsk słynie z największej ilości zamków. To kolejny z nich. 😊

Do najsłynniejszych zamków w Polsce należy Zamek Książ, położony w bajkowej scenerii Książańskiego Parku Krajobrazowego. Budowę tej niesamowicie zachowanej budowli rozpoczęto już w XIII wieku! Przez setki lat w jego murach tworzyła się historia, którą dziś możemy odkrywać . Co warto zobaczyć w tym zamku? Wewnątrz: Salon Barokowy, Salon Chiński, Balowy oraz kwatera Rycerska. Na końcu Salę Maksymiliana, przez wielu nazywaną zobaczysz najładniejszą salą w zamku.

W Zamku Książ jedną ze swoich siedzib miał mieć Adolf Hitler, a część prac wykonywali tutaj więźniowie z obozu koncentracyjnego w Gross Rosen. Dla zwiedzających udostępniono tunel z czasów II Wojny Światowej o długości 96 metrów.

Odwiedzając zamek w Książu usłyszymy historię Księżnej Daisy. W Pszczynie znajduje się druga, ówczesna posiadłość Hochbergów. Zamek w Pszczynie to kolejne niezwykłe miejsce na mapie Polski, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Gdzie położony jest Zamek Książ?

Adres: Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych, województwo dolnośląskie

O zamku więcej przeczytacie tutaj: Zamek Książ. Perełka na mapie Dolnego Śląska

Zamek Bolków

Historia Zamku Bolków sięga XIII wieku, konkretnie roku 1277. Wtedy, na zlecenie księcia legnickiego Bolesława II Rogatki, rozpoczęto budowę tego imponującego zamku. Architektura Zamku Bolków, mimo wielu przebudów w ciągu długiej historii, wciąż zachowuje swój średniowieczny charakter. Przy zwiedzaniu zamku można podziwiać dobrze zachowane elementy obronne, takie jak murybaszty i bramy. To miejsce stanowi fascynującą podróż w czasie, pozwalającą odkryć tajemnice minionych epok. 

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec to jedna z najbardziej malowniczo położonych twierdz. Co czyni go wyjątkowym? Otóż jest on położony na szczycie wygasłego wulkanu! Jego historia sięga XII wieku, a składa się z dwóch części: zamku górnego oraz przedzamcza. Na terenie zamku odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne, takie jak koncertyspektakleturnieje rycerskie czy pokazy rzemiosła. Wnętrze zamku kryje liczne pomieszczenia, w tym Salę Rycerskąkaplicę oraz piwniceZwiedzanie zamku z przewodnikiem to prawdziwa podróż w czasie, która pozwala odkryć tajemnice minionych epok. Jeśli masz okazję, zdecydowanie warto wybrać tę formę zwiedzania!

Więcej zamków na Dolnym Śląsku znajdziesz w tym wpisie: Zamki i Pałace Dolnego Śląska. Które miejsca warto zobaczyć?

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Zamek w Brzegu

Zamek Książąt Brzeskich nazywany jest często Wawelem w miniaturze. Ten zamek położony na Opolszczyźnie pochodzi z XIII-XVI wieku. Wejście od Placu Zamkowego jest tak pięknie i bogato zdobione, że można na nie patrzeć godzinami (dosłownie). A to dopiero początek zwiedzania- zaczynając od dziedzińca, przez krużganki, aż po Muzeum Piastów Śląskich.

W tym muzeum można zobaczyć między innymi ciekawą wystawę Memoriae Piastorum Principum Silesiae. Znajdują się tam sarkofagi Piastów legnicko-brzeskich oraz kopie średniowiecznych nagrobków Piastów Śląskich.

Czy zamek w Brzegu jest faktycznie podobny do Wawelu? Nie będę dziś oceniać, czy jest tak w rzeczywistości, wolałabym zachęcić Was do samodzielnej oceny tego miejsca.

Gdzie położony jest zamek w Brzegu?

Adres: plac Zamkowy 1, 49-300 Brzeg, województwo opolskie

Zamek w Niemodlinie

Opisując zamki w Polsce, nie można zapomnieć o Zamku Książęcym w Niemodlinie. To miejsce położone w województwie opolskim może poszczycić się wielowiekową historią. Już w 1313 roku został wzniesiony w formie murowanej!

Do zwiedzania został oddany kilka lat temu, a co ciekawe, swój obecny kształt zawdzięcza różnym epokom: od renesansu, przez barok. Moim zdaniem warto wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem, bo wrażenie robi nie robi tylko jego wielkość i kształt, ale przede wszystkim historia.

Polecam również spacer po dziedzińcu, na którym można spotkać daniele. Są oczywiście niegroźne i przepiękne 😊

Gdzie położony jest zamek w Niemodlinie?

Adres: Rynek 55, 49-100 Niemodlin, województwo opolskie

Więcej zamków w województwie opolskim znajdziesz tutaj: Zamki i pałace Opolszczyzny, które warto zobaczyć 

Zamek w Dąbrowie

Zamek w Dąbrowie, wybudowany w latach 1615-1617, zachwyca od pierwszego spojrzenia. Ten renesansowy zamek z dekoracyjnymi elementami obronnymi jest jednym z nielicznych tego typu obiektów w województwie. Wyróżnia go charakterystyczna architektura, a zwłaszcza kręcone kominy. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1894-1897.

Zwiedzanie wnętrza zamku jest praktycznie niemożliwe, choć z okazji 400-lecia istnienia zamku była taka możliwość. Obecnie przy budynku organizowane są różne wydarzenia, w tym koncerty. Co więcej, całkiem niedawno odnowiono park, który jest urzekająco obrośnięty bluszczem (dosłownie wszędzie!).

Gdzie położony jest zamek w Dąborwie?

Adres: Zamkowa 4, 49-120 Dąbrowa, województwo opolskie

Zamek w Pszczynie

Muzeum zamkowe w Pszczynie mieści się w dawnym zamku Książąt Pszczyńskich którego udokumentowane początki sięgają pierwszej połowy XV wieku. Zamek związany jest z księżną Daisy, a zwiedzając zamek, warto wiedzieć, że większość komnat które zobaczymy zachowała swój oryginalny wystrój z przełomu XIX i XX wieku.

Gdzie położony jest Zamek w Pszczynie?

Adres: ul. Brama Wybrańców 1 43-200 Pszczyna, województwo śląskie

Zamek w Międzyrzeczu

Wiele osób zwiedzając zamki w Polsce omija województwo lubuskie. Moim zdaniem całkowicie niesłusznie! Jednym z ciekawszych punktów jest zamek w Międzyrzeczu. W Polsce jest niewiele zamków, które pamiętają czasy Kazimierza Wielkiego, tak jak to miejsce.

Zamek w Międzyrzeczu został wzniesiony około 1350 roku. Przez te lata wiele ucierpiał, po II Wojnie Światowej zabezpieczono ją w formie trwałej ruiny. Do tego czasu udało się przywrócić niektóre części zamku. Między innymi, zrekonstruowano budynek bramy oraz przyziemie renesansowego domu mieszkalnego. Moim zdaniem zamek wraz z murami obronnymi roi niesamowite wrażenie.

Gdzie położony jest zamek w Międzyrzeczu?

Adres: ul. Podzamcze 2; 66-300 Międzyrzecz, województwo lubuskie

Zamek w Rydzynie

Po województwach z południowego zachodu Polski, przechodzimy do województwa wielkopolskiego. Zamek w Rydzynie jest jedną z ciekawszych atrakcji regionu, zarówno w kontekście historycznym, jak i architektonicznym. Jeśli będziecie w tych regionach lub planujecie wycieczkę szlakiem pięknych zamków w Polsce, warto zapisać ten punkt na swojej mapie.

Zamek w Rydzynie jest największym zamkiem Wielkopolski – jego powierzchnia liczy 42,5 tys. m2. Możemy go zwiedzać, możemy w nim spać, możemy w nim zjeść lub po prostu spacerować po przyległym parku. Osobiście odhaczyłam każdy punkt i mam krótką wiadomość dla tych, którzy boją spać się w zamkach – sprawdzałam i naprawdę w Rydzynie nie straszy!

Gdzie jest położony zamek w Rydzynie?

Adres: plac Zamkowy 1, 64-130 Rydzyna, województwo wielkopolskie

Zamek w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku został wzniesiony w kilku etapach od 1280 do połowy XV wieku. Jego zwiedzanie zajmuje długie godziny, tradycyjnie podzielony jest na 3 części: Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski – tak zwane przedzamcze. Zamek Krzyżacki w Malborku to największy zamek Polsce, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tym, to największa gotycka twierdza w Europie! Jest to również jeden z najpopularniejszych zamków w Polsce, dlatego warto wybrać się do niego w mniej obleganym terminie. Jest jedynym zamkiem na tej liście, którego jeszcze nie odwiedziliśmy, może w tym roku się uda 🙂

Gdzie położony jest Zamek Krzyżacki w Malborku?

Adres: Starościńska 1, 82-200 Malbork, województwo pomorskie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

W zachodniopomorskim jest kilka ciekawych zamków, które warto odwiedzić. Ciekawie położony, pięknie odrestaurowany i tajemniczy zamek znajduje się w Szczecinie. Zamek Książąt Pomorskich położony jest w sercu miasta, a dokładniej mówiąc na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie. Ten renesansowy zamek to historyczna siedziba rodu Gryfitów. Będąc w zachodniopomorskim warto rozważyć podróż śladem tego rodu, i odwiedzić to pradawne zamczysko, posiadające salę tortur i lochy. Przed wejściem do zamku warto zwrócić uwagę na niezwykły zegar. Robi wrażenie!

Gdzie położony jest Zamek Książąt Pomorskich?

Adres: Korsarzy 34, 70-540 Szczecin, województwo zachodniopomorskie

Zamek Królewski w Warszawie

Zwiedzając zamki i pałace w Polsce, warto odwiedzić Warszawę i tamtejszy Zamek Królewski. Zamek Królewski w Warszawie powstał jako rezydencja Książąt Mazowieckich. Przez wiele lat towarzyszył wielu historycznym wydarzeniom, np. to w Sali Senatorskiej 3 maja 1791 Sejm uchwalił Konstytucję. W Kaplicy Małej Zamku nadal przechowywane są insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Natomiast, w 1980 Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zdecydowanie, zamek Królewski w Warszawie, to jedno z miejsc, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu.

Gdzie jest położony Zamek Królewski w Warszawie?

Adres: plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa, województwo mazowieckie

Zamek Królewski na Wawelu

Ten zamek obronno-rezydencyjny położony jest w Krakowie i jest jednym z ważniejszych w Polsce, pod względem historycznym. Dziś znajduje się w nim muzeum z niezwykłymi zbiorami.

Historia zamku jest niezwykła i bardzo zawiła. Przez setki lat mieszkali w nim królowie Polski, zamek był zniszczony przez pożary czy okupacje. Kiedy Polska utraciła niepodległość, wyposażenie i zbiory zostały w znacznej części zgrabione i zniszczone. W czasie II Wojny Światowej zamek odgrywała rolę biura oraz mieszkania generalnego gubernatora Niemiec.

Dziś można zwiedzać ekspozycje stałe, takie jak: reprezentacyjne komnaty królewskie, zbrojownię czy wystawy Wawel zaginiony i odzyskany. To tu znajdują się Państwowe Zbiory Sztuki! Poza tym, regularnie na zamku goszczą wystawy czasowe, np. cudowna ekspozycja arrasów czy specjalne trasy zwiedzania. Pewne jest jedno: na Wawel warto się wybrać, nawet jeśli nie planujecie zwiedzać tego co w środku!

Gdzie położony jest Zamek Królewski na Wawelu?

Adres:  Zamek Królewski na Wawelu, 31-001 Kraków, Wawel 5, województwo małopolskie

Zamek Pieskowa Skała

Ten zamek położony nieopodal Krakowa najczęściej odwiedzają turyści, którzy spacerują po Dolinie Prądnika. Pieskowa Skała położona jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i przyciąga wielu miłośników zabytków, nie tylko tych z Polski. Nic dziwnego – zamek robi wrażenie nawet na tych, którzy wolą odpoczywać na łonie natury.

Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica, której dziś zdecydowanie nie przypomina. Jego renesansowy wygląd i położenie tuż obok Maczugi Herkulesa przyczyniły się do tego, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków w Polsce. Można zwiedzać ekspozycje, dziedziniec czy ogród włoski.

Gdzie położony jest Zamek Pieskowa Skała?

Adres: Sułoszowa 5, 32-045 Pieskowa, województwo małopolskie

Zamek Krasiczyn

Zwiedzając zamki położone na wschodzie Polski, warto odwiedzić Zamek w Krasiczynie. Ten zamek leży niedaleko Przemyśla i jest moim zdaniem jednym z piękniejszych zamków w naszym kraju.

Co warto zobaczyć w zamku w Krasiczynie? Ten polski zamek z daleka rozpala wyobraźnię. Posiada cztery wieże, które różnią się od siebie kształtem i stylem. Każda wieża ma swoją nazwę, kojarzącą się z jej przeznaczeniem: jest wieża królewska, jak i rycerska czy szlachecka. Zamek w Krasiczynie ozdobiony jest sgraffitem – uwielbiam ten rodzaj zdobień. Historii zamku nie będę Wam opowiadać, bo przewodnik zrobi to o wiele lepiej ode mnie. Zwiedzanie trwa godzinę.

Dodam, że do zamku przynależy też park – warto się nim przespacerować przed lub po zwiedzaniu. Kryje kilka ciekawych zagadek, związanych z rodowymi historiami.

Gdzie położony jest zamek w Krasiczynie?

Adres: Krasiczyn 179; 37-741, województwo podkarpackie

Zamek w Łańcucie

Wśród podkarpackich zamków urodą wyróżnia się zamek w Łańcucie. Poza tym, Zamek w Łańcucie to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych zamków w Polsce, często i chętnie odwiedzany przez turystów.

Moim zdaniem ten zamek, chociaż pięknie utrzymany jest najpiękniejszy… w środku. Wnętrza zamku zachowane i utrzymane są po prostu idealnie, a elementy, które zostały poddane renowacji wykonane estetycznie. Mi najbardziej podobała się utrzymana w różowej tonacji Sypialnia księżnej Marszałkowej – jedna z bardziej wystawnych sypialni, jakie miałam okazję zobaczyć.

Zamek w Łańcucie, zwany również zamkiem Lubomirskich i Potockich obejmuje nie tylko zwiedzanie wnętrz. W tym polskim zamku możemy zwiedzić stajnię, wozownie, pospacerować po parku i obejrzeć różnorodne storczyki. Zamek w Łańcucie warto odwiedzić właśnie z tych względów.

Gdzie położony jest zamek w Łańcucie?

Adres: Zamkowa 1, 37-100 Łańcut, województwo podkarpackie

Więcej zamków w województwie podkarpackim znajdziesz tutaj: Podkarpackie zamki i pałace, które warto odwiedzić

Zamek w Janowcu nad Wisłą

Na wschodzie Polski jest o wiele więcej ciekawych zamków. Z Podkarpacia przenieśmy się do województwa lubelskiego. O ile, zamiast eleganckich wnętrz chcecie poczuć ducha czasu i podziwiać wyjątkowe krajobrazy.

Zamek w Janowcu nad Wisłą, jak nazwa wskazuje położony jest nad Wisłą, a dokładniej mówiąc: na wysokiej, stromej skarpie, z której rozciągają się piękne widoki. Ten renesansowy zamek budowany w latach 1508–1526 robi niesamowite wrażenie, mimo że część zamku jest obecnie ruiną trwałą. Zamek w Janowcu jest niesamowicie fotogeniczny, zarówno z ziemi, jak i z lotu ptaka. Nie wszystkie zamkowe ruiny mają w sobie urok, a moim zdaniem Janowiec ma go naprawdę dużo.

Warto dodać, że dodano częściowej odbudowy zamku i dziś, poza ruinami możemy zobaczyć, jak wyglądało to miejsce w przeszłości, nie tylko oczyma wyobraźni. Zdecydowanie warto odwiedzić.

Gdzie położony jest zamek w Janowcu nad Wisłą?

Adres: 24-123 Janowiec, ul. Lubelska 20, województwo lubelskie

Zamek w Lublinie

Na sam koniec zostawiłam Zamek Lubelski. Nie sposób go nie odwiedzić, będąc w Lublinie i moim zdaniem, robi niesamowite wrażenie. Niestety nie wiadomo dokładnie, kiedy zamek powstał, został zbudowany w XII wieku i pewne jest jedno: jego przeszłość jest dość burzliwa. Przez 128 lat pełnił funkcję więzienia, a jeszcze w 1954 roku dokonano w nim wyroku śmierci. To ta część historii, o której w Polsce za bardzo się nie mówi, a zdecydowanie warto ją znać.

Obecnie Zamku Lubelskim znajduje się Muzeum Narodowe. Zdecydowanie warto się wybrać na wystawy, zwiedzanie dzieli się na trzy części:

  • Ekspozycje stałe Muzeum Narodowego w Lublinie
  • Wieża zamkowa (romański donżon), który został wybudowany w XIII wieku
  • Kaplica Trójcy Świętej, z niesamowitymi freskami rusko-bizantyjskimi z 1418 r.

Zwiedzałam i ekspozycje stałe, i Kaplicę i wieżę. Moim zdaniem warto. Więcej zamków w województwie lubelskim znajdziesz tutaj: Lubelskie zamki i pałace – śladami polskiej historii

Gdzie jest położony Zamek Lubelski?

Adres: Zamkowa 1, 20-117 Lublin, województwo lubelskie

Lista najpiękniejszych zamków w Polsce

Najpiękniejsze zamki w Polsce – mówiąc szczerze, stworzenie tej listy nie było łatwe, ale myślę, że każdy znajdzie tu punkty dla siebie, które będzie chciał odwiedzić. Starałam się dodać miejsca mniej i bardziej popularne, nie tylko znane wszystkim punkty takie jak Książ, Łańcut czy Wawel, ale też zamki, które znane są tylko prawdziwym fanom zabytków.

Które zamki warto zwiedzić w Polsce?

Wiem, że są różne gusta i typy i zawsze znajdzie się ktoś, komu będzie brakować pewnych zamków, ewentualnie przyczepi się do tego, że kiedyś zamek stał na ziemiach niemieckich i tak dalej. Jednak jeden fakt jest niezaprzeczalny: obecnie mapa Polski ma inny kształt niż 100 czy 200 lat temu. Dlatego na tej liście zamków w Polsce znajdziecie budynki, które znajdują się w naszym kraju na dzień dzisiejszy. Nie ma zamków, które położone są na Białorusi, Litwie czy Ukrainie, które kiedyś były położone na terenie naszego kraju.

Jeśli chcecie dopisać inne miejsca, czekam na Wasze komentarze. Razem stwórzmy najlepszą listę zamków w Polsce. Czekam na Wasze typy i pomysły!

Zobacz również:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


10 KOMENTARZE

  1. Są i zamki podkarpackie – perełki! Ale największym zaskoczeniem jest ten w Brzegu – nie wiedzialam ze tam takie cudo można znaleźć!

  2. W dużej części zamków byłem 🙂 Ale nie do wszystkich dotarłem Gwidonem, więc nie wiem czy można zaliczyć 😉 W tym roku odwiedziłem zamek w Łańcucie. W nadchodzącym chciałbym odwiedzić zamek Czocha i ten w Malborku. Byłem już w nich kiedyś. Ale pojechać tam Gwidonem to coś innego 🙂 Z zamieszczonej listy bardzo ciekawy jest zamek w Janowcu. Jest on często pomijany przez turystów, którzy odwiedzają Kazimierz Dolny. A przecież wystarczy promem przedostać się na drugą stronę Wisły i już jesteśmy na miejscu. Jeśli mogę coś polecić to będzie to Baranów Sandomierski zwany Małym Wawelem.

  3. Bardzo dobra lista. Miałbym jedynie małą uwagę co do położenia zamku Czocha – znajduje się on województwie dolnośląskim, ale nie na Dolnym Śląsku, lecz w Łużycach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,696ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj