Paryż – atrakcje, które trzeba zobaczyć. TOP 20 miejsc

Miasto zakochanych, wieża Eiffla i Luwr! To moje pierwsze skojarzenia z Paryżem. Ta urokliwa metropolia nad Sekwaną corocznie przyciąga miliony turystów, którzy opuszczają miasto z mocnym postanowieniem odwiedzenia go ponownie. Dlaczego? Paryż jest magiczny i nie można temu zaprzeczyć. Jego klimat jest nie do podrobienia i zawsze jest tam co robić.

Co warto zobaczyć w Paryżu? Pokażę Wam miejsca, które musicie odwiedzić i te mniej znane, które mnie zachwyciły. Nie będę pisać więcej, tylko od razu przejdę do konkretów:

Atrakcje Paryża – mapa

Na poniższej mapie znajdziesz najważniejsze atrakcje Paryża:

Ogród Luksemburski

Ogród Luksemburski to zdecydowanie najsłynniejszy i jeden z największych paryskich parków. Ten XVII-wieczny park rozciąga się aż na 23 hektary i leży przy pałacu, który jest dziś siedzibą senatu. 

Paryżanie chętnie spędzają tu czas, mogą zrelaksować się wśród zieleni, spacerować po urokliwych alejkach i odpocząć przy licznych fontannach oraz rzeźbach. Ogród przyciąga również wielu turystów, możecie zobaczyć tu słynną Fontannę Medyceuszy czy paryską Statuę Wolności. Można tam podziwiać ponad 100 rzeźb i odpocząć na jednym z kilku tysięcy krzeseł.

Panteon w Paryżu

Paryski Panteon to miejsce, które muszą odwiedzić wszyscy miłośnicy sztuki, ale też nauki. Spoczywa tu m.in. Maria Skłodowska-Curie czy Victor Hugo oraz 71 innych wybitnych i zasłużonych dla francuskiego narodu osobistości. 

Budowla leży w dzielnicy łacińskiej i powstała na prośbę króla Ludwika XV pod koniec XVIII wieku jako świątynia ku czci świętej Genowefy, patronki Paryża. Panteon w Paryżu zbudowano na wzór tego w Rzymie, zaprojektowano go w stylu neoklasycystycznym na planie krzyża greckiego z królującą tu centralną kopułą.

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Tego budynku chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Możliwe, że znacie ją już od dziecka, dzięki popularnej bajce Disneya Dzwonnik z Notre Dame. Katedra ta od lat jest symbolem stolicy Francji, została wzniesiona na wyspie na Sekwanie, a jej budowa trwała ponad 180 lat! Do dziś jednak nie poznano nazwiska architekta, który zaprojektował ten słynny budynek.

Przez lata w katedrze przechowywane były relikwie korony cierniowej, a co roku świątynię odwiedzało około 14 milionów turystów! Niestety w 2019 roku wybuchł tutaj ogromny pożar, przez który zniszczeniu ulega duża część katedry. Szacuje się, że jej ponowne zwiedzanie będzie możliwe w 2024 roku. Na ten moment możecie podziwiać katedrę z zewnątrz, zobaczyć katedralną kryptę, a także spędzić czas na placu przy świątyni. 

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Luwr

Luwr to jedno z najbardziej znanych i zarazem największych muzeów na świecie, to również dawny pałac królewski w Paryżu. Zobaczycie tutaj największe dzieła światowego dziedzictwa kultury i sztuki: słynną Mona Lisę, rzeźby Wenus z Milo i Nike z Samotraki oraz niezwykle cenną stelę z kodeksem Hammurabiego z 1700 roku p.n.e.

Luwr to bardzo oblegana atrakcja Paryża, przygotujcie się więc na długie kolejki przed wejściem i tłumy zwiedzających. Możecie udać się tutaj z samego rana lub w późniejszych godzinach – np. w dni, gdy muzeum jest otwarte dłużej. 

Na pewno warto przespacerować się również w jego okolicy, jeśli nie będziecie mieć czasu na zajrzenie do środka. Uważajcie jednak na kieszonkowców i handlarzy, którzy dość nachalnie będą próbowali Wam sprzedaż różne gadżety, breloczki itp. 

Ciekawostka: w 2023 roku Luwr odwiedziło prawie 9 milionów turystów.

Jardin des Tuileries

Ten piękny romantyczny ogród z XVII wieku kryje się między Luwrem a Placem Zgody. Co ciekawe, w 1991 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odpoczniecie tutaj od zgiełku miasta wśród zieleni i nabierzecie sił na dalsze zwiedzanie, np. Łuku Triumfalnego, który mieści się tuż obok parku.

Luxor Obelisk

Obelisk z Luksoru zobaczyć możecie obok Parku Jardin des Tuileries, a dokładnie na Placu Zgody – Place de la Concorde. Obiekt pochodzi z egipskiej świątyni i powstał ponad 3300 lat temu! W Paryżu możemy go podziwiać od 1836 roku. 

Grand Palais

Ten monumentalny budynek wystawowy to prawdziwe arcydzieło architektury w stylu neobarokowym końca XIX w. Hala wystawowa jest bardzo charakterystyczna, duża i przeszklona, co z pewnością jest ciekawym punktem na mapie Paryża. Budynek powstał, by zachwycić wszystkich podczas wystawy światowej w 1900 roku. 

Petit Palais

Naprzeciwko Grand Palais znajduje się Petit Palais, również zbudowany na potrzeby wystawy światowej. Ten piękny pałac dziś pełni funkcję muzeum, które prezentuje kolekcję dzieł sztuki z różnych epok. Zobaczycie tu m.in. dzieła autorstwa Eugène Delacroix czy Gustave Courbeta. Na tyłach budynku znajdują się ogrody, w których możecie odpocząć podczas zwiedzania.

Most Aleksandra III

To jeden z najbardziej charakterystycznych mostów w Paryżu, możecie go kojarzyć z pocztówek i zdjęć nad Sekwaną. Most jest przepięknie ozdobiony złoconymi rzeźbami, kandelabrami i różnymi detalami. Most Aleksandra II stanowi popularne miejsce spacerów francuzów oraz przyjezdnych, a także idealną scenerię romantycznych randek. Ciekawostka: W filmie “O północy w Paryżu” rozgrywa się na nim finałowa scena.

Wieża Eiffla

Tej atrakcji chyba nie muszę Wam przedstawiać, z pewnością ją znacie. To nie tylko symbol Paryża, ale całej Francji. Warto jednak wspomnieć, że słynna wieża w momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie (dziś liczy 330 metrów wysokości). Zbudowano ją w 1889 roku na wystawę światową i pamiątkę setnej rocznicy rewolucji francuskiej.

Możecie podziwiać nie tylko wieżę, ale też panoramę miasta z jej 3 platform widokowych, a by zobaczyć widok z wieży, skorzystać możecie z windy lub schodów. Wieczorami wieża zachwyca iluminacjami, które tworzą niepowtarzalny klimat. 

Ciekawostka: Na trzeciej platformie, ponad 300 metrów nad ziemią, znajduje się apartament, który służył niegdyś jako mieszkanie Gustawa Eiffela.

Wskazówka: Zakup biletów na wieżę Eiffla najlepiej zrobić przez stronę https://ticket.toureiffel.paris/en Bilety dostępne są na około dwa miesiące do przodu, odblokowywane są o północy. Można zamówić maksymalnie 9 biletów naraz. Najwięcej dostępnych biletów jest między 14-16, a najbardziej popularne są na godziny 18-22:30.

Jardins du Trocadéro

Położone w pobliżu Wieży Eiffla, Jardins du Trocadéro to przestronne ogrody, w których paryżanie oraz turyści uwielbiają spędzać czas. Głównym punktem jest ogromna fontanna. 🙂 W okolicy mieści się też Pałac Chaillot, w którym zobaczycie ciekawe ekspozycje. Jego taras to jedno z najsłynniejszych miejsc, z których turyści podziwiają żelazną wieżę. 

Most Pont de Bir Hakeim

To most, który łączy dzielnice 15 i 16 miasta. Jego cechą charakterystyczną są stalowe łuki, które nadają mu niepowtarzalny wygląd. To głównie dzięki nim, most często pojawiał się w filmach (np. Incepcja). Pont de Bir Hakeim jest popularnym miejscem spacerów dla mieszkańców i turystów, a także doskonałym punktem widokowym na Wieżę Eiffla.

Pola Elizejskie

Łączą Plac Zgody z miejscem, w którym stoi słynny Łuk Triumfalny.  Champs-Élysées to doskonałe miejsce na zakupy, mieści się tu wiele ekskluzywnych sklepów, ale też restauracje, kawiarnie, kina  czy teatry. Zdecydowanie warto się tutaj przespacerować, będąc w stolicy Francji i poczuć ducha miasta.

Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego

Wznosząca się na wzgórzu Montmartre, Bazylika Sacré-Cœur jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Paryżu. Na pewno kojarzycie ją, a także wiodące do niej schody z pocztówek. 

Jej biała fasada i imponujące wnętrze przyciągają turystów z całego świata, a schody przy bazylice są miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Rozciąga się z nich przepiękny widok na panoramę Paryża.

Opéra Garnier

Budynek opery zbudowany został w stylu neobarokowym w latach 70 XIX wieku, a zaprojektował go Charles Garnier. Przyciąga turystów nie tylko licznymi operami, baletami czy koncertami, ale też bogato zdobionym wnętrzem – pod sufitem zobaczyć możecie np. żyrandol ważący ponad 6 ton! Opera Garnier jest miejscem, w którym rozgrywa się akcja słynnej powieści Upiór w Operze.

Łuk Triumfalny

Majestatyczny Łuk Triumfalny, znajdujący się na placu Charlesa de Gaulle’a (dawniej placu Sterne’a), jest hołdem dla żołnierzy francuskich walczących w czasie rewolucji i wojen napoleońskich. Ten imponujący łuk, zaprojektowany przez Jeana Françoisa Chalgrina, na zlecenie cesarza Napoleona I to jeden z symboli Paryża.

Łuk Triumfalny pokrywają rzeźby oraz reliefy, które upamiętniają ważne wydarzenia i postacie z historii Francji  w okresie I Republiki francuskiej, a także I Cesarstwa francuskiego. Na szczycie pomnika znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać Pola Elizejskie oraz panoramę Paryża.

Ciekawostka: przy tej ulicy znajdziecie luksusowe sklepy: 138 Av. des Champs-Élysées

Galeries Lafayette Haussmann

Ten luksusowy dom towarowy jest nie tylko popularnym miejscem zakupów i spędzania wolnego czasu, ale także prawdziwą atrakcją architektoniczną Paryża. Zobaczycie tu imponujące wnętrza, monumentalną kopułę i najpiękniejsze wystawy sklepów, które mieszczą się aż na 9 piętrach! Galeries Lafayette Haussmann to raj dla miłośników mody i ekskluzywnych marek, ale też dla fanów architektury.

Muzeum Orsay

Zlokalizowane w dawnej stacji kolejowej, na lewym brzegu Sekwany, Musée d’Orsay jest jednym z najważniejszych muzeów sztuki w Paryżu. Jego zbiory obejmują głównie dzieła sztuki francuskiej doby impresjonizmu i postimpresjonizmu oraz artystów, takich jak Monet, Renoir, Van Gogh czy Cézanne. Ciekawostka: muzeum Orsay było kiedyś dworcem kolejowym.

Ratusz w Paryżu

Ten neorenesansowy imponujący gmach jest siedzibą rady miejskiej i miejscem różnych ważnych oficjalnych uroczystości. Zachwyca przepiękną fasadą z licznymi rzeźbami, a w środku znajduje się duża bogato zdobiona sala balowa.

Place de l’Estrapade

Podobno francuzi mają już dosyć turystów, którzy tłumnie odwiedzają Place de l’Estrapade. Dlaczego? To miejsce, które znane jest wszystkim fanom serialu Emily w Paryżu. Możecie tu zobaczyć kamienicę, w której mieszkała bohaterka czy restaurację, w której jadała i romansowała. Z pewnością czuć tu paryski klimat w pigułce.

W jakich produkcjach jeszcze możecie podziwiać to miasto? Na pewno kojarzycie filmy takie jak Amelia, O północy w Paryżu, Diabeł ubiera się u Prady czy Incepcja i Tożsamość Bourne’a. Paryż szlakiem filmowym to mój cel na kolejny wyjazd!

Hôtel des Invalides

Les Invalides to założony przez Ludwika XIV, duży kompleks budynków i ogrodów, który niegdyś służył jako siedziba dla weteranów wojennych. Obecnie w budynkach mieszczą się muzea, a malownicze ogrody zachęcają do spacerów. Znajdziecie tu również słynną kaplicę Dôme des Invalides, gdzie pochowany jest Napoleon Bonaparte.

Cmentarz Père-Lachaise

Na cmentarzu Pere-Lachaise spoczywa wiele zasłużonych i słynnych postaci. To największy cmentarz w Paryżu, który również licznie odwiedzają turyści pragnący odwiedzić groby swoich idoli. Pochowano tutaj m.in. Fryderyka Chopina, Edith Piaf, Jima Morrisona (z The Doors) czy Honoriusza Balzaca.

Różnorodne nagrobki, rzeźby, nietypowe grobowce i niesamowity klimat – spacer po tym cmentarzu z pewnością zapamiętacie na długo.

Centre Georges Pompidou

To charakterystyczny budynek, w którym mieści się nowoczesne muzeum oraz główna biblioteka publiczna w Paryżu. W muzeum sztuki współczesnej Pompidou zobaczycie dzieła m.in. Pabla Picassa i Georges’a Braque, a czas będziecie mogli spędzić tutaj również w teatrze, na sali koncertowej, w sklepach i restauracjach.

Disneyland

Disneyland – wielu dorosłych od dziecka marzy, żeby tu przyjechać i ja zdecydowanie byłam w tej grupie. Udało mi się to marzenie spełnić w tym roku i bawiłam się świetnie!

To zupełnie inny świat, w którym rządzą postacie z bajek Disneya, pełen radości, uśmiechu i dobrej zabawy. Czeka w nim na Was sporo atrakcji, liczne karuzele, rollercoastery, ale też parady czy przedstawienia. 

Zobacz: Disneyland w Paryżu – wszystko co musisz wiedzieć

Czym jeździć po Paryżu?

To chyba najczęściej pojawiające się pytanie w kontekście Paryża. Możecie jeździć komunikacją miejską (metro moim zdaniem daje radę) czy też taksówkami. Do komunikacji miejskiej polecam Citymapper – aplikacja, która ułatwi zwiedzanie i podróżowanie po Paryżu.

Niektórzy turyści zalecają korzystanie z karty Navigo easy podczas zwiedzania Paryża, oferującej np. pakiet 10 biletów. Wydanie karty nie wymaga zdjęcia. Zakup karty jest możliwy na stacjach metra. Dodatkowo, istnieje możliwość pobrania aplikacji na telefon, która pozwala na zakup biletów.

Sama korzystałam z Bolta czy Ubera i wszystko się zgadzało, ale warto być ostrożnym i sprawdzać, czy kierowca, który przyjechał to ten sam, co z aplikacji (sprawdzając np. nr tablic rejestracyjnych). W przypadku Ubera warto wiedzieć, że jeśli są korki, może zostać doliczona dodatkowa opłata, nie wiem czy tak jest w innych firmach/ aplikacjach.

Noclegi w Paryżu

Noclegi w Paryżu na pewno powinniście rezerwować dużo wcześniej, w sezonie może być ciężko o znalezienie miejsca w dogodnej lokalizacji i z dobrą ceną. Zazwyczaj ceny za noc w Paryżu w jednej z centralnych dzielnic w dobrze ocenianych hotelach zaczynają się od około 500-700 zł/noc, jeśli rezerwujecie z dużym wyprzedzeniem. Jeśli chcecie zamówić nocleg z tygodnia na tydzień, 1000 zł/ noc będzie mało

Polecam Wam np. Hotel Bonne Novel w 2 dzielnicy tuż przy stacji metra. Turyści doceniają go za dobrą lokalizację klimat starej kamienicy i czystość oraz pomocną obsługę. Z kolei w eleganckiej 8 dzielnicy nieopodal Pól Elizejskich znajdziecie ciekawy nowoczesny nocleg w 3-gwiazdkowym obiekcie Hotel Haussmann Saint, który podróżni również docenili za lokalizację i przyjazny personel.

Więcej o noclegach przeczytacie we wpisie: Paryż – gdzie spać?

Booking.com

Jak widzicie, w Paryżu naprawdę jest co robić. To nie tylko malownicze uliczki z klimatycznymi kamienicami i kawiarniami na każdym rogu. Paryż to też wiele ciekawych muzeów, parków, pomników, zabytkowych budynków. Ja z pewnością do niego jeszcze wrócę. A czy Wam udało się już odwiedzić stolicę Francji? Dajcie znać w komentarzach, co zachwyciło Was w Paryżu.

Zobacz również:

Najlepsze miejsca na instagramowe zdjęcia w Paryżu 

Disneyland w Paryżu – wszystko co musisz wiedzieć

Odkryj Lazurowe Wybrzeże: niesamowite atrakcje, które musisz zobaczyć!

Nicea w ciągu jednego dnia: zobacz najważniejsze atrakcje miasta

Antibes – atrakcje pięknego miasteczka na Lazurowym Wybrzeżu 


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

  1. Zgadzam się całkowicie z Twoim opisem Paryża jako miasta, które sprawia, że ​​chcesz wrócić. Często turyści skupiają się tylko na głównych atrakcjach, ale tak jak wspomniałaś, warto odwiedzić np. małe kawiarnie, sklepy i parki, które są często pomijane przez przewodniki turystyczne. Zdecydowanie warto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
104,198ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj