Jak podróżować po Czechach?

praga

Wyjazd do naszych sąsiadów dla wielu ludzi nie jest niczym szczególnym, jednak są pewne rzeczy o których nie wszyscy wiedzą, zacznijmy od tego kiedy i gdzie kupić winiety, po zasady na drodze czy zachowania w komunikacji miejskiej.

 Jak podróżować po Czechach wygodnie i tanio?

Zależnie od tego skąd i dokąd wyruszamy, mamy do wyboru kilka opcji:

  1. Samochodem– najprostsza (i często najtańsza) opcja dla ludzi z południa Polski. UWAGA! Aby dojechać do Pragi koniecznym będzie wykupienie winiety, najlepiej na pierwszej stacji benzynowej w Czechach. Na polskie stacji najtańsza czeska winieta jest droższa o jakieś 15 złotych. Winiety 10 dniowe i miesięczne obowiązują przez ww. okres. Natomiast roczna winieta kończy się w z dniem 31 stycznia.

    Czechy winiety:

    Koszt za samochód osobowy:
    Koszt winiety 10 dniowej: 310 CZK (52zł)
    Koszt winiety miesięcznej: 440 CZK (74zł)
    Koszt winiety rocznej: 1500 CZK (252zł)

Kupno winiety w Czechach się opłaca, ponieważ nie ma tam wielu alternatywnych dróg przy autostradzie jak ma to miejsce np. w Słowacji czy na Węgrzech. Z drugiej strony musimy się liczyć z tym, że na niektórych odcinkach czeskich autostrad są prowadzone prace remontowe a to znacznie wydłuża czas jazdy.

  1. Podróże autobusem

 Polski Bus, Ecolines czy Tiger Express kursują do czeskiej Pragi. Rozkład dostępny na stronach przewoźników, a bilety są stosunkowo tanie (zależnie od tego  kiedy kupimy bilety i skąd ). O trasach autobusowych do Pragi można pisać w nieskończoność,  przykładowo praktycznie co parę godzin Polski Bus wyrusza do Pragi z Wrocławia.

  1. Podróże koleją, np. tutaj albo nasze Intercity czy też pociągi kombinowane.
  2. Samolotem: raczej droga opcja (tam i powrót to min. 350 złotych na dobrej promocji), do wyboru LOT czy Czech Airlines. Dotyczy lotu Warszawa- Praga.

Jak jeździ się po Czechach? Czy trzeba uważać na policję?  

Czesi jeżdżą wolniej i spokojniej od Polaków, a przekroczenie prędkości może skończyć się mandatem. Może, ale nie musi. Mi taka sytuacja się nie zdarzyła (póki co, odpukać!). Czeskie prawo ma nieco inne wymagania jeśli chodzi o wyposażenie samochodu i w przypadku kontroli przez policję w samochodzie musimy mieć:
– trójkąt ostrzegawczy,
– apteczka (w tym rękawice gumowe),
– zestaw żarówek zapasowych oraz komplet bezpieczników,
– kamizelka odblaskowa (powinna być w kabinie kierowcy).

W razie stłuczki za granicą polecam zapoznać się z wpisem o czeskiej policji. WAŻNE! W Czechach w przypadku jazdy „na zamek” zawsze ustawiajmy się na pasie zanikającym! Czesi z przyjemnością puszczają wszystkich właśnie z pasa zanikającego. UWAGA! Nie dotyczy trasy wakacyjnej Brno – Ostrava- tam jest więcej Polaków, a my się raczej spieszymy :). Warto dodać, że odcinek autostrady nr 1 od Ostrawy do A1 w Polsce jest darmowy.

Miejsca parkingowe

Jeśli chodzi o Pragę, w centrum parkowanie jest bardzo drogie albo zabronione. W dzielnicy Smichov, położonej stosunkowo niedaleko starego miasta możemy znaleźć bezpłatne miejsca parkingowe, jednak nie jest to łatwe- chętnych jest wielu, a miejsc wręcz przeciwnie. Ponadto, w większości miast parkingi są płatne, ale w granicach rozsądku. Przy atrakcjach turystycznych takich jak zamki czy jaskinie musimy się liczyć z kosztem parkingu, który często parkingu nie przypomina. Słono zapłacimy za mało popularne miejsca, takie jak park, które wydają się mieć bezpłatny parking- tu często droższy jest bilet parkingowy niż wejściówka. UWAGA! W Pradze z początku byliśmy zaskoczeni, że Czesi parkują na zakazie. Zastanawialiśmy się czy to legalne do momentu aż znaleźliśmy mandat za szybą 🙂 Służby miejskie chętnie korzystają również z lawety.

Komunikacja miejska w Czechach

W tym przypadku nie mamy na co narzekać. Jest czysto, zazwyczaj jest klimatyzacja (nie byłam wszędzie, więc mogę się mylić). Możemy się spodziewać kontroli, ale niezbyt często. Ceny transportu w Pradze tutaj! UWAGA!  Jeśli do tramwaju czy innego środka komunikacji miejskiej wsiada ktoś starszy, należy ustąpić mu miejsca. Inaczej możemy liczyć się z natarczywymi spojrzeniami współtowarzyszy podróży J Nawet w Pradze!

Czeskie pociągi

Na tej stronie wyszukamy trasy i kupimy bilety na pociągi wraz z rezerwacją miejsca na rower czy dla psa. 🙂

Zobacz również wpis: Co warto zobaczyć w Pradze

Kochani, a wam jak się podróżuje po Czechach?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

Noclegi znajdziesz na booking.com


20 KOMENTARZE

  1. Ja mam słabość do metra w Pradze, choć kiedyś złapał mnie tam kanar i nie miałam co jeść przez dwa dni, bo zabrał mi ostatnie pieniądze. W ogóle jednak bardzo lubię to metro ” Dveri se zaviraji!”, ” Prestup na trasu B”i “Okończitie vystup a nastup!” :-))
    Opcja warszawska to kiedyś było pociągiem osobowym nocnym do Jeleniej, potem busem prywatnym do granicy, potem piechotą i czeskim autobusem do Pragi, szybko i bardzo wygodnie.Wypad weekendowy z wakacji w Karkonoszach – zjazd wyciągiem ze Śnieżki do miejscowości Pec pod Snezkou, wieczór w pubie z Niemcami i nocleg w hotelu na rynku, rano autobusem do Pragi, powrót też prze Śnieżkę, piechotą do schroniska, potem do Karpacza 🙂

    • Ja też mam słabość do metra w Pradze, ale wręcz przeciwnie- bardzo go unikam, bo jak już jadę tymi długimi schodami to kręci mi się w głowie 🙂 a co do mandatu nie śmiem pytać ile kosztował…

  2. Po Czechach generalnie podróżuje się znacznie przyjemniej niż po Polsce, bez względu na środek transportu.
    Samochodem jeździ się bardzo przyjemnie, bo czescy kierowcy są o wiele bardziej kulturalnie niż polscy. Nie zajeżdżają drogi, nie wymuszają pierwszeństwa, używają kierunkowskazów itp. Jadąc samochodem do Czech trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze nigdy, przenigdy nie wolno parkować pod prąd. Według ich kodeksu drogowego jest to wykroczenie i policja pod tym względem jest bezlitosna. Po drugie, podczas weekendów na wielu skrzyżowaniach, nawet w dużych miastach, sygnalizacja świetlna jest wyłączone ze względu na mały ruch. Czesi sobie doskonale radzą w takich warunkach, Polacy zdecydowanie nie.
    Pociągi, choć mają trochę niższy standard niż w Polsce, są bez porównania tańsze. Jednak w porównaniu w polskimi, jeżdżą bardzo często. Na torach jest duża konkurencja, bo prócz państwowych CD, jeździ Leo Express, Regio Jet, Arriva i GW Train Regio. Praktycznie w żadnym kierunku nie czeka się na połączenie dłużej niż godzinę, a świetnie skomunikowanie ułatwia przesiadki.
    Naszymi pociągami do Czech nie warto jeździć bo bilety w relacjach międzynarodowych są bardzo drogie. Jedzie się do stacji granicznej, przechodzi, i kupuje bilet w Czechach. Bez problemu można je kupić przez internet czy aplikację na samrtfona.
    Autobusy , to też w porównaniu z Polską prawdziwa bajka. Większość linii obsługuje CSAD, Arriva lub DB, jest też sporo mniejszych przewoźników. Tabor w znakomitej większości zdecydowanie lepszy niż ten, którym u nas jeżdżą niedobitki PKSu. Podobnie jak w przypadku pociągu, autobusy jeżdżą często i są dość tanie.
    Komunikacja miejska to jest tania i bardzo sprawna. JCo do klimatyzacji to się nie zgodzę. Klimatyzowane autobusy czy tramwaje, to prawdziwy ewenement nawet w Pradze. Jest ich bardzo, bardzo mało. Jedynie nowe tramwaje Skoda serii ForCity mają seryjną klimę. Za to bilety praktycznie w każdym mieście można kupić przez SMS. W Ostravie biletów kupować nie trzeba wcale, wystarczy zbliżeniowa karta płatnicza Visa albo MC, którą się zwyczajnie zbliża do kasownika i po sprawie.

    • Szczerze liczyłam na Twój komentarz i opinie dotyczące środków komunikacji. Co do klimatyzacji to musiałam mieć wiele szczęścia, bo zawsze trafiałam na klimatyzowany, czego nie mogę powiedzieć o węgierskich autobusach w których (dosłownie) się gotuję. Pozdrawiam!

  3. Spadłaś mi z nieba 🙂 Wybieram się właśnie na rowerowy podbój m.in Czech i Węgier więc zabieram się do skrzętnego studiowania Twoich wpisów 🙂

    • Mam nadzieję, że znajdziesz przydatne informacje. Jeśli nie to śmiało do mnie pisz, a ja czekam na relację z podróży! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj