
Wiele osób pyta mnie o to, co tak naprawdę można zabrać ze sobą do samolotu, jeśli mamy ze sobą tylko bagaż podręczny. Limity bagażowe zmieniają się co kilka sezonów, a część linii lotniczych dość skrupulatnie sprawdza, czy na pewno się w nich mieścimy. Taka kontrola bywa stresująca, dlatego warto sprawdzić co można ze sobą przewozić jeszcze przed wybraniem się na lotnisko.
Z podręcznym na wakacje: czy to dobry pomysł?
Podróżowanie z podręcznym jest wygodne, kiedy jedziemy gdzieś na jeden dzień, czy robimy typową objazdówkę i zależy nam na czasie: nie musimy się martwić o to, że na bagaż trzeba poczekać, ani nie dźwigamy za sobą ciężkiej torby. Jednak kiedy wybieram się w jedno miejsce, wolę bagaż rejestrowany. Lubię mieć możliwość przywiezienia ze sobą różnorodnych pamiątek: dobrej oliwy czy regionalnego alkoholu. Oczywiście, zawsze możemy kupić tego typu rzeczy w strefie bezcłowej, jednak myszkowanie po regionalnych sklepach przed odlotem wydaje mi się znacznie ciekawsze. Wtedy w podręcznym trzymam jedynie sprzęt elektroniczny i ulubioną książkę.
Rozmiar bezpłatnego bagażu podręcznego:
Ryanair: 55x40x20 cm<10 kg + 35x20x20 cm
Wizzair: 55x40x23 cm<10 kg
Co można wziąć do samolotu? Po pierwsze czytaj regulaminy!
Niestety, nie dla każdego czytanie regulaminów wydaje się oczywiste. Trzeba jednak o tym pamiętać, ponieważ transport tych samych przedmiotów nie zawsze odbywa się identycznie, tu w grę wchodzą tzw. warunki przewozu.
Zacznijmy od tego, że wszelkie napoje i inne produkty płynne zakupione przed kontrolą bezpieczeństwa mogą być przewożone tylko w pojemnikach do 100 ml (w tym kosmetyki). Inaczej jest w przypadku zakupienia ich w strefie bezcłowej, ale tutaj musimy się liczyć z wyższymi cenami.
Z bagażem podręcznym podróżowałam przez USA i przez niedoczytanie regulaminu miałam nieprzyjemną sytuację podczas kontroli. Co prawda, z mojej winy, bo płyny zapakowałam w sposób niezgodny z tamtejszym regulaminem. Dla mnie taka sytuacja jest dość stresująca, dlatego przed wyjazdem sumiennie sprawdzam warunki określone w regulaminie.
Ważne! Płynne leki na receptę mogą być przewożone w ilości większej niż 100 ml pod warunkiem, że są naprawdę niezbędne w trakcie podróży z przyczyn zdrowotnych. Musisz jednak pamiętać, żeby je zgłosić osobno podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.
Pakowanie bagażu podręcznego w pigułce
Pakowanie bagażu podręcznego wygląda tak samo jak pakowanie tego tradycyjnego, poza tym, że kiedy podróżuję z tylko podręcznym, stosuję się do trzech zasad:
- torba musi mieć odpowiednie wymiary, określone przez przewoźnika,
- płyny muszą spełniać limity, zarówno pojedyncze butelki (max.100 ml), jak i płyny ogółem (zazwyczaj 1 litr) + powinny być odpowiednio zapakowane (zapakowane w foliowej tobie),
- nie zabieram ze sobą rzeczy określonych w regulaminie jako niebezpieczne, np. ostre przedmioty.
Jaką torbę wybrać?
Warto zwrócić uwagę na swoją torbę podróżną jeszcze w momencie zakupu. Wielu producentów informuje swoich klientów, że ich produkty spełniają wymogi linii lotniczych. Jednak nie jest to regułą, zawsze lepiej sprawdzić wymiary bagażu samemu wraz z regulaminem, bo regulaminy poszczególnych przewoźników zmieniają się co jakiś czas, a z nimi wymiary bagażu.
Co można zabrać do samolotu Ryanair?
To pytanie często pojawia się w wynikach wyszukiwarki. Pewnie dlatego, bo większość podróżujących nie wykupuje dodatkowego bagażu i wtedy chcemy się zapakowac do jednej torby.
Domyślam się, że podobnie jak ja, lubisz mieć torebkę przy sobie. To przecież ogromne ułatwienie, można w niej schować paszport, bilet, portfel, czy komórkę. Jednak regulamin Ryanaira zabrania dodatkowej torebki (poza bagażem podręcznym). Ta opcja przysługuje tylko osobom, które wykupiły pierwszeństwo wejścia na pokład (to koszt ok. 5-6 euro) oraz tym, które posiadają taryfy Flexi Plus, Family Plus lub Plus.
Ważne!
Podobnie sprawa ma się z Wizzair. Oczywiście, może się zdarzyć, że nas przepuszczą, ale ryzyko istnieje. To jeden z powodów dla których podróż takimi liniami nie należy do moich ulubionych rozwiązań w podróży.
Kiedy i gdzie możemy obawiać się kontroli bagażu podręcznego?
Parę lat temu po przejściu wszystkich kontroli czekałam razem z koleżankami na autobus dowożący do samolotu. Wtedy okazało się, że jedna z nas ma zbyt dużą torbę, za którą trzeba było uiścić opłatę parudziesięciu euro. Warto o tym pamiętać.
Uwaga! Przyznam, że w „tradycyjnych” liniach lotniczych typu luthfansa, lot czy aegean do tej pory nie spotkałam się z rygorystycznymi kontrolami, jesli chodzi o wymiar czy wagę torby.
Kochani, dajcie znać jakie są Wasze doświadczenia w podróżowaniu z bagażem podręcznym.
Dla zainteresowanych tematem szukania biletów lotniczych.
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Noclegi znajdziesz na booking.com
Latam samolotami dosyć często i jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się pakować do bagażu rejestrowanego. Do dwóch tygodni zabieram się w podręczny, a powyżej to już jest dla mnie bardziej przeprowadzka niż wycieczka :D. Raz tylko dokupilam pierwszeństwo aby dostać dodatkowy plecaczek bo na wyjeździe trzeba było mieć własny śpiwór i poduszkę. Tak to bagaż podręczny gwarantuje miejsce i na lustrzankę i na tablet czy notebooka i na dwa kilo książek które kupię w podróży jako pamiątki. I wcale nie brakuje mi ubrań czy innych przedmiotów, po prostu nie muszę taszczyc że sobą całej szafy :D.
Cześć! Zgadzam się, że do podręcznego da się bez problemu spakować. Dla mnie problem pojawia się wtedy, kiedy mam ochotę zabrać np. wino, oliwę i coś jeszcze, a zależy mi, żeby nie było to na lotnisku. I tak jak piszesz, 2 tygodnie bez problemu można podróżować z podręcznym, a nawet dłużej, jeśli klimat jest sprzyjający. Pozdrowienia 🙂
Przewoźnicy ciągle coś zmieniają, zawsze przed wylotem czytam wszystko by nie dać się zaskoczyć. Leciałam w czerwcu Ryanair i torebkę plus bagaż podręczny miałam bez dodatkowych opłat. Znów zmiany?
Cześć Paulinko! Podałam aktualne informacje i szczerze mówiąc, jestem zaskoczona, że to wszystko tak szybko się zmienia. Myślę, że tylko tradycyjne linie trzymają te same standardy, ale kto wie? Pozdrowienia!
W czasach studenckich latałam tylko z podręcznym i naprawdę odstawiałam cyrki podczas odpraw. Np. lecąc do znajomych do Bristolu i wioząc im kilogramy polskich wędlin. Albo lecąc do kuzynki do Belgii z kocem (bo oczywiście nie wpadłam jeszcze wtedy na pomysł, żeby kupić mały śpiwór) i ludzie na lotnisku udostępnili mi swoje wolne miejsce w bagażu podręczngm właśnie na ten koc ? To były czasy… ?
Kilogramy polskich wędlin przebiły wszystko!! Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dobre wpis dla początkujących podróżujących! ?
Warto dodać, że czasami mimo, że bagaż jest podręczny (mała walizka) to i tak obsługa może go zabrać do luku bagażowego (dlatego lepiej być na początku kolejki, choć i to nie zawsze działa). W Ryanair chyba w ogóle zmieniło się całkiem niedawno, że tylko jak sobie wykupisz możliwość wzięcia bagażu podręcznego na pokład to możesz go wziąć, a jak nie to do luku!
Ja tam zawsze na wakacje z podręcznym podróżuję i mi to wystarcza w zupełności! Także kto jak woli, pozdrawiam gorąco!
Cześć Monika! Dziękuję pięknie za sugestie. Sama ostatnio byłam na końcu kolejki, przede mną praktycznie każdy oddawał bagaż do łuku, a mnie to ominęło… Więc nie wiem do końca, czy też nie dotyczy to tych większych-podręcznych walizek? Pozdrowienia i do usłyszenia 🙂
Sama latam bardzo rzadko, wręcz wcale jednak planuję kilka wyjazdów w tym roku więc na pewno przydadzą mi się te informacje.
Świetnie! Miło mi to słyszeć. Udanych podróży 🙂
Z podręcznym byłem tydzień w Gruzji, wybieram się też na tydzień do Dubaju. Niewykupienie bagażu bardzo motywuje do racjonalnego pakowania się.
Cześć Bartku! Dokładnie, im mniejszy bagaż, tym mniej zbędnych rzeczy.
Lubię jeździć z bagażem podręcznym, wygodnie, szybko i bez problemu. 🙂
Świetnie 🙂
Dziękuję! Przemiło mi to słyszeć 🙂
Lubię takie konkretne poradniki. Co prawda sama raczej już nie mam problemu z pakowaniem się nawet na długi wyjazd w bagaż podręczny, ale tego typu teksty są na wagę złota szczególnie dla początkujących ?
Dziękuję pięknie, Moniko! Do usłyszenia 🙂
Ostatnio troche sie pozmieniało, każda linia inny bagaż, warto poczytać. Przede wszystkim stosowac sie do zaleceń, zeby sprawnie odbyc lot.
To prawda, Danusiu. Pozdrowienia 🙂
Bardzo pomocny artykuł. My zawsze latamy z małym bagażem. Da się ? Teraz nowe wyzwanie, bo mamy małe dziecko i też lecimy tylko z podręcznym. Ciekawe czy się uda!
Cześć Justynko! W takim razie trzymam za Was kciuki! Udanej podróży 🙂
Do samolotu można zabrać lekarstwa, najlepiej aby były oddzielnie zapakowane w torebkę. Wszelkie płyny, włączając w to leki czy kosmetyki, nie powinny przekraczać pojemności 100ml, oraz powinny znajdować się w oddzielnym przezroczystym opakowaniu.