PODRÓŻOWANIE W CIĄŻY NIE JEST NIEMOŻLIWE. NAJPOPULARNIEJSZE MITY.

PODRÓŻOWANIE W CIĄŻY

Internet jest przepełniony treściami na temat szkodliwego wpływu lotu samolotem czy dłuższej jazdy autem na kobiety w ciąży. W co wierzyć, a w co nie? Wiele kobiet rezygnuje w trakcie ciąży z różnych przyjemności, w tym z podróżowania. Niektóre kobiety po prostu nie chcą się męczyć i jest to całkiem zrozumiałe. Jednak jeśli jesteś aktywną przyszłą mamą i nie chcesz tkwić w domu przez całe dziewięć miesięcy zapraszam Cię do artykułu na temat podróżowania w ciąży.

Za inspirację do napisania poniższego wpisu dziękuję 5 kochanym dziewczynom, które w ciągu tego krótkiego roku uczyniły mnie ciocią do potęgi SZÓSTEJ.

Konsultacje z lekarzem to podstawa

Pierwsza i najważniejsza reguła przy planowaniu wycieczek w ciąży: wszystkie decyzje podejmuj po konsultacjach z lekarzem prowadzącym. Takim, którego darzymy zaufaniem. Zaczynając od tego gdzie i kiedy możemy się udać, jaki środek transportu wybrać, czy nawet w jaki sposób się przygotować do wycieczki i w końcu… co ze sobą zabrać.

Najwięcej kontrowersji budzą podniebne podróże

Jeżeli stan zdrowia ciężarnej jest bez zarzutu (tu wracamy do konsultacji z lekarzem!), w większości przypadków przewoźnik nie będzie wymagał zaświadczenia od ginekologa od kobiety przed 36 tygodniem. Warto jednak sprawdzić regulamin przed zakupieniem biletu, ponieważ przepisy związane z podróżowaniem w ciąży są bardzo restrykcyjne, np. LOT wymaga wypełnionego formularza już od 32 tygodnia ciąży (dostępny na stronie przewoźnika).

książka Opowieści z końca świata

Warto też pamiętać, że bliższa podróż jest łatwiejsza do zniesienia niż ta daleka. Myślę, że nie trzeba tu wiele tłumaczyć. Po prostu krótsze wycieczki samochodem i częste przerwy na “rozprostowanie” są po prostu wygodniejsze. Pamiętaj jednak o pasach! Jedną z powszechnych opinii jest, że kobieta w ciąży nie powinna zapinać pasów bezpieczeństwa, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na dziecko. Prawda jest taka, że tylko w przypadku zaawansowanej ciąży przyszłe mamy są zwolnione z tego obowiązku, choć wiele kobiet zapina je “aż do końca”(dla dociekliwych, źródło: Art. 39. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa // Prawo o ruchu drogowym).

Gdzie się wybrać, co robić, a czego unikać?

Na ten temat narosło wiele mitów, oczywiście na przemian pomieszanymi z ciążowymi prawdami. Co naprawdę może zaszkodzić kobiecie w ciąży?

Czytaj również:  Ciekawostki o Grecji.

W ciąży w góry?

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na co najmniej trzy kwestie:

  • Nie każdy trymestr jest odpowiedni na górskie spacery,
  • Nie przemęczaj się i najlepiej oddaj partnerowi swój plecaczek/ torbę,
  • Z zasady lepiej wybrać niższe góry i podążać głównymi szlakami.

Powszechnie wiadomo, że w ciąży nadmierny wysiłek fizyczny nie jest wskazany. Dla zainteresowanych tematem gorąco polecam artykuł na Mamazone.pl, choć taką wycieczkę warto skonsultować ze swoim lekarzem.

Szczepienia w ciąży

Odradza się planowanie wycieczek do egzotycznych krajów, w których występują choroby zakaźne. Szczepienia często mogą być dla ciężarnej i dziecka bardziej niebezpieczne niż samo przebycie choroby. Jeżeli chcesz wybrać się np. do Afryki, warto taką podróż odbyć bez pasażera w brzuszku. Uwagę należy zwrócić również na jedzenie i to nie tylko za granicą. Niesprawdzone może prowadzić do biegunki lub zatrucia pokarmowego, a te z kolei powodują odwodnienie.

Pływanie w ciąży

Pływanie raczej nie stanowi problemu. Jeżeli kobieta lubi pływać, kąpiel w ciąży nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń. W tym przypadku warto pomyśleć o kręgosłupie i wybrać odpowiednią pozycję do pływania. Jest tylko jedna uwaga! Powinno się sprawdzić jakość wody w jeziorze, w morzu czy na kąpielisku. Ten temat naprawdę wyczerpująco opisała Mama Ginekolog.

Słońce: szkodzi czy nie?

Faktem natomiast jest, że lepiej ostrożnie podchodzić do słońca. Nie oznacza to, że przyszłe mamy powinny chować się w piwnicy, ale upały i odwodnienie zdecydowanie niekorzystnie wpływają na samopoczucie i zdrowie kobiety w ciąży. Trafnie opisała to Ania z bloga podróżniccy.com (jej tekst o ciążowych mitach znajdziecie tutaj.)

Podróżowanie w ciąży nie musi być problemem

To chyba większość najpopularniejszych mitów krążących o podróżowaniu w ciąży. Jak widać, wiele ograniczeń tak naprawdę sprowadza się do zdrowego rozsądku i konsultacji z lekarzem. Kobiety w ciąży nie muszą odmawiać sobie wszystkich przyjemności! Pewnie, że pływanie z rekinami to lekka przesada, ale kąpiel w (sprawdzonym!) jeziorze nie powinna zaszkodzić.

Jeszcze na koniec powiem Wam, że jedno jest pewne. Kiedy i ja będę w ciąży z pewnością zadam mojemu lekarzowi prowadzącemu milion pytań. Bowiem kto pyta nie błądzi, a przynajmniej nie tak często. 

Czytaj również:  Powakacyjna depresja- 5 sprawdzonych sposobów jak jej zapobiec

Buziaki,

16 KOMENTARZE

  1. W ciąży pojechałam nad morze, a potem z narzeczonym do Lwowa. Najbardziej uciążliwa była dla mnie podróż samochodem i stanie na granicy polsko – ukraińskiej. Bez problemu zwiedzałam nawet wieże widokowe, choć podarowałam sobie statki z drabinami i tunelami ;). Ja byłam w ciąży bardzo aktywna, ale każda kobieta trochę też sama, a raczej sama po konsultacji z lekarzem, powinna ocenić co jest w stanie robić ?

  2. Z lataniem w ciąży trzeba uważać -moja mam leciała samolotem z Warszawy do Gdańska (więc krótko), będąc pod koniec siódmego miesiąca i urodziła mnie jakieś 3 godziny po wylądowaniu. Może teraz jest inaczej, bo jednak samoloty już nie te ? i wiele mogło się zmienić, ale mnie najwidoczniej bardzo spodobało się latanie i chciałam od razu zobaczyć świat. ? I ta ciekawość oraz miłość do latania została mi do dziś. ?
    Plus jest taki, że ja z jej brzucha wyskoczyłam szybko, więc nie męczyła się zbyt dużo przy porodzie. ?

  3. Ja konsultowałam z lekarzem dłuższą jazdę samochodem gdy byłam w ciąży i mi odradzał. Nie posłuchałam się i pojechałam, ale siedziałam jako pasażer a nie kierowca. Na szczęście nic się nie stało. Wg mnie też trzeba brać pod uwagę kto jak przechodzi ciążę. Jeżeli kobieta się źle czuje i miała wcześniej jakieś problemy to bym nie pojechała, a jeżeli wszystko jest ok to czemu nie, ciąża to nie choroba.

  4. Co do słońca w ciązy powiem tak, może z nim nie przesadzałam ale później moja skóra pokazała mi jego efekty w postaci przebarwień ciążowych, bo jednak hormony w tym czasie mają znaczenie

  5. Ja będąc w ostatniej ciąży nie mogłam podróżować, bardzo źle znosiłam jazdę autem, podróże nie są dla wszystkich ciężarnych i warto zapytać lekarza przed planowanym wyjazdem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here