Niebieskie Źródła – to niezwykłe miejsce znajduje się w łódzkim

Niebieskie Źródła to niezwykle ciekawy i wyjątkowy rezerwat przyrody. Leży w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Warto wiedzieć, że jego powierzchnia częściowo pokrywa się z obszarem Natura 2000. Powstał w 1961 roku, a jego symbolem są kaczki krzyżówki, które mogą poszczycić się nawet własną wyspą znajdującą się na terenie rezerwatu. Oprócz wspomnianej wyspy Kacząt, znajdziemy tu jeszcze dwie inne – wyspę Płaczących Wierzb i Samotnego Drzewa.

Dziś opowiem o tym niezwykłym miejscu, które udało mi się odwiedzić w piękny, słoneczny weekend. Słoneczny dzień jest najlepszy na zwiedzanie rezerwatu. Dlaczego? O tym we wpisie.

Niebieskie Źródła – co warto wiedzieć?

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła to dość dziki i bardzo zielony obszar znajdujący się tuż pod Tomaszowem Mazowieckim. Jego całkowita powierzchnia wynosi prawie 29 hektarów. Powstanie rezerwatu wiąże się z ochroną źródeł krasowych oraz licznych siedlisk ptaków, możemy tu podziwiać nawet ich 75 gatunków!

Niebieskie Źródła to jedno z najciekawszych w Europie wywierzysk krasowych. Krystalicznie czysta woda wydobywa się tu ze spękanych wapieni jurajskich. Wypływa z nich ok. 80 litrów wody na sekundę, a cały akwen osiąga powierzchnię ok. 5 ha. Wszystko to w malowniczym otoczeniu lasów łęgowych i olsów oraz licznych zbiorowisk zaroślowych i szuwarowych.

Niebieskie Źródła – skąd się wzięły?

Niebieskie Źródła wyjątkowość zawdzięczają oczywiście swojemu niepowtarzalnemu kolorowi. Podstawą kompleksu wodonośnego są, wspomniane już, spękane wapienie jurajskie. To właśnie z nich wydobywa się woda o specyficznej, niebiesko-błękitno-zielonej barwie. Efekt wzmacniają również gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.

Piasek odgrywa tutaj kluczową rolę, bowiem Niebieskie Źródła swoją barwę zawdzięczają właśnie temu, że woda wybija go głęboko z dna. To on sprawia, że gdy obserwujemy wszystko z zewnątrz, przez taflę wody, naszym oczom ukazuje się niebiesko-błękitno-zielony kolor.

Nie bez znaczenia są tu również warunkowi pogodowe. Intensywność barwy danego dnia, zależy w głównej mierze od stopnia nasłonecznienia lub też zachmurzenia. Dlaczego tak się dzieje? Woda w rezerwacie pochłania promienie czerwone, a odbite od dna niebieskie i zielone, które stanowią esencję całej atrakcji, są przepuszczane.

Zatem, jeśli planujecie odwiedzić Niebieskie Źródła i zobaczyć je w pełnej krasie, powinniście sprawdzić aktualną prognozę pogody. Z pewnością idealną porą na wycieczkę do Tomaszowa Mazowieckiego będą wiosenne i letnie dni pełne słońca.

Sprawdź również:  Czego nie wiesz o Polsce. 5 faktów.

Niebieskie Źródła stanowią wyjątkową atrakcję zarówno dla turystów jak i przyrodników. Są to źródła typu limnokrenowego, a to dlatego, że woda, która wypływa na powierzchnię tworzy niewielki zbiornik wodny zwany właśnie limnokrenem. Charakterystycznym dla tego typu źródeł jest brak sezonowości – szczególnie jeśli chodzi o poziom wody i jej temperaturę. Niebieskie Źródła dają początek rzece, a woda ma zazwyczaj około 9-11 stopni Celsjusza.

To również świetne miejsce do obserwacji ptaków. Nam udało się zobaczyć m.in. czaplę siwą, łabędzie nieme i kilka kaczek.

Jak zwiedzać Niebieskie Źródła?

Centrum Tomaszowa Mazowieckiego od rezerwatu dzieli niecałe 5 kilometrów. Możemy dotrzeć do celu ulicą Smardzewicką w kierunku ulicy Źródlanej. Pod same źródła nie ma dojazdu, ale by dojść do nich z parkingu, musimy nastawić się na jedynie kilkuminutowy spacer. Rezerwat leży w Dolinie Pilicy, na prawym jej brzegu.

Przez rezerwat przebiegają trasy rowerowe, a także ścieżki spacerowe i dydaktyczne oznaczone specjalnymi tablicami pełnymi ciekawostek na temat tamtejszej fauny i flory. Na terenie rezerwatu znajdują się dwa wybrzeża, południowe i zachodnie, ale zwiedzanie można rozpocząć także od strony rzeki Pilicy. Podczas spaceru można tu także wziąć chwilę oddechu i odpocząć na jednej z ławeczek.

Jeśli szukasz atrakcji w łódzkim, sprawdź:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


Uwielbiam odkrywać lokalne historie, tajemnicze miejsca i ciekawe miasta. Znajdziesz u mnie podróżnicze i kulinarne inspiracje na wycieczki w Polsce i zagranicą, piękne zdjęcia i dużo natury. Do tej pory mieszkałam w 6 krajach, a każda podróż nauczyła mnie wiele o innych i o sobie samej. Napisałam o tym książkę, Opowieści z końca świata. Zachęcam wszystkich czytelników do dzielenia się własnymi doświadczeniami.
32,000FaniLubię
37,000ObserwującyObserwuj
41,000ObserwującyObserwuj
1,000SubskrybującySubskrybuj
Ewelina Gac
Ewelina Gachttps://wposzukiwaniu.pl/
Uwielbiam odkrywać lokalne historie, tajemnicze miejsca i ciekawe miasta. Znajdziesz u mnie podróżnicze i kulinarne inspiracje na wycieczki w Polsce i zagranicą, piękne zdjęcia i dużo natury. Do tej pory mieszkałam w 6 krajach, a każda podróż nauczyła mnie wiele o innych i o sobie samej. Napisałam o tym książkę, Opowieści z końca świata. Zachęcam wszystkich czytelników do dzielenia się własnymi doświadczeniami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj