Niebieskie Źródła – to niezwykłe miejsce znajduje się w łódzkim

Niebieskie Źródła to niezwykle ciekawy i wyjątkowy rezerwat przyrody. Leży w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Warto wiedzieć, że jego powierzchnia częściowo pokrywa się z obszarem Natura 2000. Powstał w 1961 roku, a jego symbolem są kaczki krzyżówki, które mogą poszczycić się nawet własną wyspą znajdującą się na terenie rezerwatu. Oprócz wspomnianej wyspy Kacząt, znajdziemy tu jeszcze dwie inne – wyspę Płaczących Wierzb i Samotnego Drzewa.

Dziś opowiem o tym niezwykłym miejscu, które udało mi się odwiedzić w piękny, słoneczny weekend. Słoneczny dzień jest najlepszy na zwiedzanie rezerwatu. Dlaczego? O tym we wpisie.

Niebieskie Źródła – co warto wiedzieć?

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła to dość dziki i bardzo zielony obszar znajdujący się tuż pod Tomaszowem Mazowieckim. Jego całkowita powierzchnia wynosi prawie 29 hektarów. Powstanie rezerwatu wiąże się z ochroną źródeł krasowych oraz licznych siedlisk ptaków, możemy tu podziwiać nawet ich 75 gatunków!

Niebieskie Źródła to jedno z najciekawszych w Europie wywierzysk krasowych. Krystalicznie czysta woda wydobywa się tu ze spękanych wapieni jurajskich. Wypływa z nich ok. 80 litrów wody na sekundę, a cały akwen osiąga powierzchnię ok. 5 ha. Wszystko to w malowniczym otoczeniu lasów łęgowych i olsów oraz licznych zbiorowisk zaroślowych i szuwarowych.

Niebieskie Źródła – skąd się wzięły?

Niebieskie Źródła wyjątkowość zawdzięczają oczywiście swojemu niepowtarzalnemu kolorowi. Podstawą kompleksu wodonośnego są, wspomniane już, spękane wapienie jurajskie. To właśnie z nich wydobywa się woda o specyficznej, niebiesko-błękitno-zielonej barwie. Efekt wzmacniają również gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.

Piasek odgrywa tutaj kluczową rolę, bowiem Niebieskie Źródła swoją barwę zawdzięczają właśnie temu, że woda wybija go głęboko z dna. To on sprawia, że gdy obserwujemy wszystko z zewnątrz, przez taflę wody, naszym oczom ukazuje się niebiesko-błękitno-zielony kolor.

Nie bez znaczenia są tu również warunkowi pogodowe. Intensywność barwy danego dnia, zależy w głównej mierze od stopnia nasłonecznienia lub też zachmurzenia. Dlaczego tak się dzieje? Woda w rezerwacie pochłania promienie czerwone, a odbite od dna niebieskie i zielone, które stanowią esencję całej atrakcji, są przepuszczane.

Zatem, jeśli planujecie odwiedzić Niebieskie Źródła i zobaczyć je w pełnej krasie, powinniście sprawdzić aktualną prognozę pogody. Z pewnością idealną porą na wycieczkę do Tomaszowa Mazowieckiego będą wiosenne i letnie dni pełne słońca.

Niebieskie Źródła stanowią wyjątkową atrakcję zarówno dla turystów jak i przyrodników. Są to źródła typu limnokrenowego, a to dlatego, że woda, która wypływa na powierzchnię tworzy niewielki zbiornik wodny zwany właśnie limnokrenem. Charakterystycznym dla tego typu źródeł jest brak sezonowości – szczególnie jeśli chodzi o poziom wody i jej temperaturę. Niebieskie Źródła dają początek rzece, a woda ma zazwyczaj około 9-11 stopni Celsjusza.

To również świetne miejsce do obserwacji ptaków. Nam udało się zobaczyć m.in. czaplę siwą, łabędzie nieme i kilka kaczek.

Jak zwiedzać Niebieskie Źródła?

Centrum Tomaszowa Mazowieckiego od rezerwatu dzieli niecałe 5 kilometrów. Możemy dotrzeć do celu ulicą Smardzewicką w kierunku ulicy Źródlanej. Pod same źródła nie ma dojazdu, ale by dojść do nich z parkingu, musimy nastawić się na jedynie kilkuminutowy spacer. Rezerwat leży w Dolinie Pilicy, na prawym jej brzegu.

Przez rezerwat przebiegają trasy rowerowe, a także ścieżki spacerowe i dydaktyczne oznaczone specjalnymi tablicami pełnymi ciekawostek na temat tamtejszej fauny i flory. Na terenie rezerwatu znajdują się dwa wybrzeża, południowe i zachodnie, ale zwiedzanie można rozpocząć także od strony rzeki Pilicy. Podczas spaceru można tu także wziąć chwilę oddechu i odpocząć na jednej z ławeczek.

Jeśli szukasz atrakcji w łódzkim, sprawdź:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


6 KOMENTARZE

  1. Jedno z ciekawszych miejsc w Tomaszowie Mazowieckim. Będąc tam warto po drugiej stronie ulicy zajrzeć do Skansenu Rzeki Pilicy czy podjechać do położonych nieopodal Grot Nagórzyckich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,691ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj