Błędne Skały. Dolnośląska magia Gór Stołowych.

Góry Stołowe skrywają wiele tajemnic. Na czeskim pograniczu, pomiędzy Karłowem i Kudową-Zdrój znajdziemy jedną z nich. Błędne Skały to labirynt położony na wysokości 853m n.p.m., powstały w skutek… wietrzenia piaskowca. Co niezwykle ciekawe, to tu kręcono Opowieści z Narni (Książe Kaspian). Dziś opowiem Wam o miejscu, które nie sposób porównać do innych miejsc w Polsce. Może kojarzyć się z czeskim Skalnym Miastem, ale w Błędnych Skałach jest o wiele… ciaśniej.

błędne skaly- krajobraz

Punkt widokowy.

Błędne Skały- historie i magiczne legendy

Według Legendy Błędne Skały zostały stworzone przez Liczyrzepę. Dlatego przy wejściu zostaliśmy ostrzeżeni: Liczyrzepa może mnie porwać, dlatego wchodzę na własną odpowiedzialność. Inna legenda opowiada o ludziach i mieście zaklętym w kamień. Pewnie takich historii jest nieskończenie wiele, dlatego nie będę Was zanudzać, tylko przejdę do konkretów.

błędne skaly- jak to wygląda błędne skaly- jak to wygląda błędne skaly- jak to wygląda Błędne Skały- co zobaczyć?

W labiryncie ciężko się zdecydować co podoba się najbardziej. Czy są to niezwykłe formacje skalne np. w kształcie Statku, ciasne labirynty czy po prostu skały, które wyglądają jak nie z tego świata. Co ciekawe, praktycznie każdy będzie musiał się nagimnastykować, żeby przejść: a to jesteśmy „za grubi”, a to „za wysocy”. Jednak przed nami nikt się nie wycofał- wszyscy się zmieścili, choć nie było łatwo. Ja z malutkim plecakiem nie przeszłam przez najciaśniejszy tunel, a nawet jak go zdjęłam- nie było łatwo. 😊

błędne skały- na szlakuPoza skalnym labiryntem warto wejść na punkt widokowy, z którego widać m.in. Szczeliniec Wielki (i Mały), a zanim powrócimy na parking- poszwendać się po lesie, poszukać najlepszych widoków czy zrobić mały piknik. błędne skałybłędne skały

 

Błędne Skały- położenie, czas i koszt zwiedzania

Błędne Skały położone są na Dolnym Śląsku, niedaleko Kudowy Zdrój. Aby tam dojechać, trzeba być o odpowiedniej godzinie- wjazd na górę jest czynny o pełnej godzinie, a zjeżdża się pół godziny po niej.

Czas zwiedzania labiryntu to około 45 minut. Jednak trzeba jeszcze wrócić na parking, czyli minimum godzina.

Koszt zwiedzania Błędnych Skał to:

– wejście, bilet normalny: 10 zł/ osoba

– wjazd na górę + parking: 20 zł/ samochód

błędne skały - niesamowite formacje skalne (2)Uwaga ode mnie- jak zwiedzać Błędne Skały

Nie ma co ukrywać, Góry Stołowe to popularne miejsce wśród turystów. Jeśli myślimy, że turystów w Błędnych Skałach nie ma to niestety, ale to bardzo się mylimy. Jeśli:

– przyjedziemy wcześniej

– wejdziemy na samym końcu

Mamy możliwość eksplorowania Błędnych Skał bez chmary ludzi. My szliśmy na końcu i mimo, że był weekend- czuliśmy się jakby poza nami w labiryncie nie było nikogo. Poza tym, koniecznie sprawdźcie, kiedy Błędne Skały są dostępne do zwiedzania, bo obiekty turystyczne na terenie PNGS udostępniane są w sezonie letnim tj. od 1 maja do 31 października.

Kto raz był w Błędnych Skałach na pewno któregoś dnia tam wróci. Sama jestem doskonałym przykładem- byłam tam wiele lat temu, a tej wiosny wróciłam zachwycona. Czemu nie jeździłam nam wcześniej?– pytałam sama siebie. Ciekawa jestem czy też tak macie!

4 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawe miejsce do zobaczenia.Turystów jest sporo,ale tak jak piszesz, można tam przyjechac bardzo wcześnie i ruszyc na końcu, za innymi. Najbardziej obawiałam się przeciskania przez wąskie tunele, nie lubię tego bardzo.
    Skały malownicze, ja byłam w piękny październikowy weekend.
    Jesienią jest tam przepięknie. No i chętnie tam wrócę,jak tylko będzie okazja.
    Też bardzo polecam Błędne Skały.
    Pozdrawiam-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here