Zamek Moszna – bajkowy pałac, który musisz zobaczyć (historia, zwiedzanie, ciekawostki)

Zamek Moszna (Niem.: Schloss Moschen) to jedna z najbardziej imponujących i malowniczych budowli na terenie Polski. Znajduje się on w miejscowości Moszna, położonej województwie opolskim, historycznie na Górnym Śląsku. To miejsce przyciąga nie tylko miłośników historii i architektury, ale również wszystkich tych, którzy pragną zobaczyć ten niezwykły pałac.

Bowiem Zamek Moszna jest zamkiem tylko z nazwy, to w rzeczywistości pałac. Pałac niezwykły, który posiada 99 wież i 365 pomieszczeń, położony jest w sercu 100 hektarowego parku.

Zapraszam Was na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca.

Historia pałacu

Badania archeologiczne wykazały istnienie śladów średniowiecznej, drewnianej budowli. Pierwsze wzmianki na temat Zamku Moszna pochodzą z 1845 roku. Poza tym, prawdopodobnie w XVIII istniał tu pałac, jednak nie ma na to żadnych dowodów, poza wspomnianymi badaniami.

Oto kilka fascynujących faktów o zamku Moszna:

  • Przez wieki zmieniał swoich właścicieli i przeszedł wiele przebudów i modernizacji, chociaż majątek związany był przede wszystkim z rodziną potentatów przemysłowych, Tiele-Wincklerów. Historia majątku Franciszka Wincklera (Franz von Winckler) jest niezwykła: pracował jako zwykły górnik, a stał się właścicielem kilkudziesięciu kopalń.
  • Najstarsza część pałacu to ta środkowa
  • Pałac został odbudowany po pożarze w 1896 roku
  • Na początku XX wieku, w ogrodzie pałacowym, znaleziono fragmenty podziemi, które H. Barthel w 1929 roku przypisał zamkowi templariuszy. Twierdził on, że te fragmenty miały być połączone tajemniczymi korytarzami z zamkiem w Chrzelicach.
  • Chociaż pałac nie doznał uszkodzeń w wyniku II wojny światowej, po roku 1945 pałac służył jako kwatera dla jednostek Armii Radzieckiej. W tym czasie wiele elementów wyposażenia uległa zniszczeniu bądź, co cenniejsze elementy zostały skradzione.

Architektura Zamku Moszna

To temat naprawdę złożony. Architektura XIX wieku często miała w sobie wątek baśniowy, malowniczy, a budynki swoim stylem nieraz nawiązywały do średniowiecza. Tak jest w tym przypadku. Jakie elementy wskazują na nawiązanie do średniowiecza? Asymetria, nieregularność, różne liczby kondygnacji. Zresztą, nie trzeba szukać w architekturze, bo sama nazwa na to wskazuje.

Jednak, jeśli chodzi o styl, Moszna jest szczególnym przypadkiem. choć najprościej powiedzieć, że Moszna prezentuje styl eklektyczny: część środkowa i wschodnia to styl neogotycki, część zachodnia neorenesansowa. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zamku Moszna są jego wieże. Wież i wieżyczek znajduje się tu 99!

Jednak, aby przeanalizować architekturę pałacu, warto zacząć od jego planu. Układa się w kształt litery „U”, jednak środkowa część wydaje się najskromniejsza (gdzie w wielu przypadkach, była właśnie najbardziej reprezentatywna). 

Analiza całego budynku zajmie całe lata. Oglądając zamek, możemy znaleźć tak dużo elementów, że większość z nas nie będzie nawet świadoma ich powiązań, choćby literackich. Znajdziemy elementy myśliwskie, wątek pracy, legendę o nimfie, a niektórzy doszukują się związków z templariuszami.

Wnętrza pałacu

Wnętrza, według wielu nie są tak zachwycające, jak można się spodziewać, oglądając kształt i fasadę pałacu. Coś w tym jest, jednak warto zwrócić uwagę na historię miejsca, którą przytoczyłam powyżej. W roku 1945 pałac służył jako kwatera dla jednostek Armii Radzieckiej. W tym czasie wiele elementów wyposażenia uległa zniszczeniu przez żołnierzy, bądź, co cenniejsze elementy zostały skradzione i wywiezione.

Nadal w pałacu można podziwiać piękne sale balowe, bibliotekę, kaplicę, a także poszczególne pomieszczenia. Niestety, nie zachowały się tak dobrze jak np. w Kozłówce.

Park w Mosznej

Zamek otaczają przepiękne ogrody, które są idealnym miejscem na spacery i relaks. Park stworzony w stylu angielskim liczy 100 hektarów, znajdują się w nim między innymi, trzystuletnie okazy dębów i rododendrony (warto przyjechać w końcu maja bądź w czerwcu właśnie na kwitnienie azali i rododendronów). Ogrody są zadbane, pełne mostków i alejek.

W przeszłości goście hrabiego mogli korzystać z drogi wodnej (dziś są jej pozostałości). Droga wiodła po stawach i kanałach, połączonych w jeden system wodny. Z łodzi podziwiano wówczas park, azalie i oczywiście, Zamek. Jak to w angielskich ogrodach bywa, można było podziwiać połączenie przyrody z architekturą. Dokładniej mówiąc, malowniczość parku łączyła się z architekturą zamku. Park nie posiadał płotów, łączył się z okolicznymi lasami i polami.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Co warto wiedzieć?

Zwiedzanie pałacowo-parkowego terenu jest płatne od kwietnia do października.

Zwiedzanie komnat z przewodnikiem dostępne jest codziennie od 9:00 do 18:00. Komnaty są zamykane o 18:00. W październiku zwiedzanie kończy się o godzinie 17:00 (w tygodniu).

Przed przyjazdem warto sprawdzić stronę internetową pałacu, regularnie odbywają się tam różne wydarzenia, które mogą skrócić czas otwarcia dla zwiedzających.

W ferie oraz wakacje w pałacu odbywają się tematyczne kolonie letnie dla dzieci i młodzieży, np. Zamek Moszna staje się Szkołą Magii i Czarodziejstwa.

Nocleg w Zamku Moszna

Często pojawiającym się pytaniem o Zamek Moszna jest możliwość zarezerwowania noclegu. Jest to jak najbardziej możliwe, pałacu funkcjonuje hotel i restauracja. Noclegi zarezerwujecie m.in. tutaj i w ten sposób możecie zamieszkać w tym bajkowym pałacu.

Ile kosztuje pobyt w Mosznej? Wiele zależy od terminu i standardu pokoju, jednak najczęściej cena zaczyna się od 400 zł za dobę.  Śniadanie wliczone w cenę.

Zamek Moszna – Disney czy kicz?

Zamek Moszna to nie tylko piękna budowla, ale również miejsce pełne historii. Jego wyjątkowa architektura sprawia, że jest to niezwykle popularna atrakcja turystyczna.

Kształt pałacu niektórym kojarzy się z bajkowym zameczkiem Disneya. Innym z ogromnym kiczem. Opinie są naprawdę różne, co mnie absolutnie nie dziwi, bo ten budynek jest wyjątkowy, a takie miejsca budzą kontrowersje. Ciężko jest pojąć, na pierwszy rzut oka style i poszczególne elementy architektoniczne. Ilość wież, wieżyczek, okien i okienek jest już co prawa policzona, jednak nadal zaskakuje. Nic dziwnego, że niektórzy mówią na Zamek w Mosznej „sen pijanego cukiernika”.

Każdy ma inne odczucia względem tego miejsca. Osobiście lubię tu wracać i jestem średnio raz do roku, czasami nawet kilka razy w sezonie.

Zobacz również:

Zamki w Polsce. Top 16, które trzeba zobaczyć

Zamki i pałace Opolszczyzny, które warto zobaczyć

Zamki i Pałace Dolnego Śląska. Które miejsca warto zobaczyć?

Lubelskie zamki i pałace – śladami polskiej historii

Podkarpackie zamki i pałace, które warto odwiedzić

Zamek Czocha – odkryj jego historie i tajemnice

Zamek Książ. Perełka na mapie Dolnego Śląska


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
104,207ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj