Białowieski Park Narodowy – co zobaczyć? Najpopularniejsze atrakcje

Białowieski Park Narodowy to niezwykła puszcza. Nie tylko na skalę ogólnopolską, ale też w Europie. Warto wiedzieć, że Białowieski Park Narodowy jest jednym z najstarszych parków narodowych w Polsce i jedynym prawie całkowicie zachowanym w stanie naturalnym. Jest domem dla żubrów i wielu innych dzikich zwierząt.

Ten las położony na wschodzie Polski jest również popularnym celem turystycznym, co mnie absolutnie nie dziwi. Niezwykła natura, spokój i atrakcje, które zapadają w pamięci. Zapraszam Was na zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego moim szlakiem:

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy znajduje się w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim i zajmuje centralną część Puszczy Białowieskiej. Obszar parku ma powierzchnię aż 10 517,27 ha i cieszy oczy turystów otuliną lasów, a także przyciąga bogactwem wielu gatunków fauny i flory. Symbolem parku jest żubr i nic w tym dziwnego, ponieważ na terenie parku znajduje się hodowla oraz Rezerwat Pokazowy Żubrów. Co ciekawe, obecnie na terenie Puszczy Białowieskiej żyje największa populacja wolnościowa żubrów na świecie.

Stacja Białowieża Towarowa

Budynek dworca Białowieża-Towarowa został wybudowany na początku XX w. na potrzeby prywatnej rezydencji carów rosyjskich, dzięki czemu nadano mu wyjątkowo reprezentacyjny charakter. Dokładniej mówiąc, wybudowano go w 1903 roku dla Cara Mikołaja II. Dworzec był przez lata był inspiracją dla artystów, w szczególności dla ekip filmowych z całego świata. Został także laureatem wielu nagród dla najlepiej zachowanych zabytkowych budynków w województwie podlaskim. Jego architektura to odzwierciedlenie bogato zdobionego, rosyjskiego budownictwa kolejowego przełomu XIX i XX wieku. Obecnie w budynku dworca mieści się Restauracja Carska.

Restauracja Carska

Restauracja Carska mieści się w zabytkowym budynku dworca kolejowego Białowieża Towarowa. Jej wyjątkowy charakter i wystrój wnętrz nawiązują do bogatej tradycji czasów carskich. W czasie wizyty w restauracji zachwycą nas z pewnością oryginalne meble z tamtego okresu, a kuchnia zaskoczy nas smakami dań zarówno polskich, jak i rosyjskich. Odnajdą się tu też z pewnością wszyscy miłośnicy zabytkowych budynków z drewna oraz ducha architektury schyłku XIX wieku. Obok restauracji, w zabytkowej wieży ciśnień, a także w stojącym na torze składzie pociągu znajdują się apartamenty.

Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej

Skansen Architektury Drewnianej Ludności Rosyjskiej znajduje się na terenie Białowieży i prezentuje głównie obiekty budownictwa drewnianego z terenu Podlasia. Skansen jest niewielki, ale w jego kolekcji skansenu możemy podziwiać dziewięć obiektów o zróżnicowanym stanie zachowania. Niektóre z nich udało się nawet przystosować do zamieszkania przez turystów, co z pewnością stanowi nie lada gratkę dla osób poszukujących nietypowych miejsc noclegowych na Podlasiu. Tuż obok skansenu znajduje się wieża widokowa, z której możemy podziwiać widok na okolicę pełną zieleni.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Park Pałacowy w Białowieży

Park Pałacowy w Białowieży to niezwykłe miejsce na terenie Puszczy Białowieskiej. Założony został pod koniec XIX wieku, wokół myśliwskiej rezydencji rosyjskich carów i utrzymany był w stylu angielskiego ogrodu. Stanowi on dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze wraz ze znajdującymi się na jego terenie wspaniałymi obiektami sztuki ogrodowej, fragmentami starych parków, zwierzyńców i historycznych zabudowań. Niewątpliwą atrakcję parku są majestatyczne, niemal 250-letnie dęby usadowione na wzgórzu. Na terenie parku możemy odwiedzić również nowoczesne Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, z wieżą widokową.

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Rezerwat Żubrów to niewątpliwie jedna z największych atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego. Rezerwat znajduje się przy szosie Hajnówka-Białowieża i możemy podziwiać na jego terenie, w warunkach zbliżonych do naturalnych – Żubry, ale nie tylko. Co ciekawe w rezerwacie żyją również m.in.: koniki polskie typu tarpan, jelenie, łosie, sarny czy dziki. To szczególne miejsce o walorach edukacyjnych, ale i nie lada gratka dla wszystkich fanów fauny i flory. Przed wejściem do rezerwatu rozstawione są przeróżne kramy, które kuszą nas pamiątkami i lokalnymi wyrobami, w szczególności miodem z pobliskich pasiek.

Szlak Dębów Królewskich

Kolejną atrakcją Puszczy Białowieskiej jest Szlak Dębów Królewskich. Jest to niezwykle ciekawa i świetnie zorganizowana ścieżka edukacyjna. Spacerując po wyznaczonych szlakach możemy podziwiać piękne i stare drzewa, których wiek określa się nawet na 500 lat. Ponadto każde z tych drzew nosi określone imię, najczęściej jednego z królów Polski lub książąt litewskich. Tabliczki opisujące poszczególne okazy zawierają dodatkowo ciekawostki historyczne – krótkie opowieści o związkach każdego króla czy księcia z Puszczą Białowieską oraz Podlasiem.

Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. S. Miklaszewskiego Białowieskiego Parku Narodowego

Kolejną atrakcją Podlasia jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne, które łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Tradycję ze względu na swój wiek i prezentowane okazy, a nowoczesność z powodu prezentacji wystaw, opartej na nowych technologiach. Muzeum w Białowieży prezentuje ekspozycje kulturowe, botaniczne i zoologiczne, a na wystawach można ujrzeć np. fragmenty ekosystemu Puszczy Białowieskiej. Dodatkowo podczas zwiedzania towarzyszą nam odgłosy zwierząt, śpiew ptaków – co czyni spacer po muzeum jeszcze przyjemniejszym.

Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży

Cerkiew zachwyca swoją wyjątkową architekturą z zewnątrz i przyciąga cennymi elementami wyposażenia w środku. Wybudowana została na rzucie krzyża greckiego, z prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Na skrzyżowaniu naw znajduje się kopuła, a nad kruchtą wieża-dzwonnica. Kopuła i wieża zwieńczone zostały latarenkami z krzyżami prawosławnymi. Cerkiew jest murowana z cegły i nietynkowana, a wewnątrz niej możemy podziwiać piękny ikonostas wykonany z ceramiki. Obiekt został ufundowany i wybudowany pod nadzorem cara Aleksandra III, a odwiedzany był przez najwybitniejszych dostojników państwowych i duchownych. Cerkiew do dziś jest miejscem ważnych uroczystości religijnych i świeckich.

Warto zwrócić uwagę na godziny otwarcia cerkwi, bowiem wejście do niej (nawet w sezonie) nie jest takie oczywiste.

Miejsce Mocy w Białowieskim Parku Narodowym

Znacie tak zwane Miejsca Mocy? Już rozwiewam Wasze wątpliwości – są to miejsca o bardzo dużym nagromadzeniu ładunków dodatnich, które niezwykle korzystnie mogą wpływać na organizm człowieka. Radiesteci nazywają ten obszar miejscem o szczególnie wysokim i pozytywnym promieniowaniu. Zazwyczaj takie miejsca to prawdopodobnie dawne ośrodki kultu pradawnych Słowian lub ludów pogańskich. Miejsce Mocy znajduje się przy trasie Hajnówka – Białowieża i zobaczyć w nim można np. kamienny krąg wśród drzew o ciekawych kształtach, a także specyficzne wgłębienie nieustannie wypełnione wodą. Czy to miejsce faktycznie działa? Według niektórych tak, wedlug innych – nie. Na przykładzie: ja poczułam się tam dość „dziwnie”, dla Maćka nie było różnicy.

Białowieski Park Narodowy – noclegi

W Białowieży i okolicy znajdziecie mnóstwo hoteli, agroturystyk czy domków na wynajem. Zazwyczaj nie ma problemu z miejscami, chyba, że są wakacje i np. długi sierpniowy weekend. Wtedy miejsc dosłownie brakuje, dlatego lepiej rezerwować z wyprzedzeniem. My niestety tak nie zrobiliśmy i musielismy spać kilkanaście kilometrów od Białowieży.

Z ciekawych miejsc, warto zatrzymać się w Białowieży Carskiej. Charakteryzują je stylowe, przepiękne noclegi. Jeśli wrócę do Białowieskiego Parku Narodowego, to tam będę spać (jeśli będą miejsca, oczywiście).

Wybór noclegów znajdziecie tutaj (link) lub na poniższej mapie:

Booking.com

Co i gdzie zjeść w Białowieży?

Podlaska kuchnia jest przepyszna i będąc na miejscu warto wybrać się do restauracji serwującej lokalne przysmaki. Babka ziemniaczana czy kiszka, schab z dzika, kartacze… wybór potraw jest naprawdę duży. Nasuwa się tylko pytanie, gdzie zjeść? Wcześniej wspomniana Restauracja Carska to jedno z popularniejszych miejsc, co mnie w zupełności nie dziwi. Dziś polecę Wam domowe jedzenie w knajpce Biesiada. Smaczne, duże porcje, dobre kartacze i sympatyczny właściciel, który opowiada o tym jak się żyje na skraju dzikiej puszczy. Polecam serdecznie.

Co zwiedzić w Białoweskim Parku Narodowym i na Podlasiu

To nie wszystkie atrakcje Białowieskiego Parku Narodowego, jednak z pewnością te najbardziej znane. Moim zdaniem teren jest przepiękny i warto jechać „na koniec Polski”, żeby je zobaczyć. Pewnie zastanawiacie się ile czasu zajmuje zwiedzenie tego miejsca. Tak naprawdę wystarczy jeden dzień, oczywiście na te popularne atrakcje. Jednak aby tak naprawdę poczuć magię Białowieży, warto spędzić tu więcej czasu. Jest tam naprawdę pięknie.

Więcej ciekawych miejsc na wschodzie Polski:

Atrakcje Podlasia. Najciekawsze miejsca, które musisz zobaczyć

Spacer po Tykocinie: Najważniejsze atrakcje miasta

Zwiedzanie Jarosławia – co warto zobaczyć w tym mieście?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


3 KOMENTARZE

  1. Bardzo sielankowe okolice, idealne wydają się na wypoczynek. Samemu jak mogę to uciekam także od miasta na takie spokojne rejony. Niestety niektóre za spokojne rejony sprzyjają też łobuzerii wioskowej jak nie są to miejsca turystyczne tylko na uboczach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
91,098ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj