Ojcowski Park Narodowy- od czego zacząć zwiedzanie?

Dopiero w tym roku pierwszy raz odwiedziłam Ojcowski Park Narodowy. I chociaż w organizowaniu wycieczek mam spore doświadczenie, to w przypadku parków narodowych jest to trochę cięższe, jeśli chcemy zobaczyć najważniejsze punkty, a czas jest ograniczony. Dziś opowiem Wam co można zobaczyć w Ojcowskim PN, kiedy warto się wybrać i o czym warto pamiętać.  Na samym końcu polecę Wam najlepsze poradniki, jeśli chcecie zwiedzić jak najwięcej, a czasu macie więcej niż przysłowiowy weekend.

Więcej inspiracji w województwie małopolskim znajdziecie tutaj: Małopolskie- atrakcje.

Ojcowski Park Narodowy- informacje podstawowe

Ojcowski Park Narodowy o powierzchni 21,46 km jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce.  Jest też niezwykle popularny, położony niedaleko Krakowa (ok. 16 kilometrów).

Ojcowski Park Narodowy pod względem geograficznym znajduje się w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na Wyżynie Olkuskiej. Jego symbolem jest nietoperz, oczywiście nie bez powodu. Liczne jaskinie na terenie parku umożliwiają występowanie i zimowanie nietoperzy.

Jak i kiedy zwiedzać Ojcowski Park Narodowy?

Do Ojcowskiego Parku Narodowego wybraliśmy się w majowy poniedziałek. Jest to dobry termin, bo było gdzie zaparkować, ale mimo wszystko na początku trasy było trochę ludzi. Dla odludków, takich jak ja 😊 w weekend może być zbyt tłoczno.

Mam dla Was wskazówki, odnośnie zwiedzania Ojcowskiego PN.

– warto zacząć w Ojcowie, a później pojechać do Pieskowej Skały (np. kolejnego dnia)

– zwiedzając w poniedziałek nie wejdziemy do części atrakcji- wtedy są zamknięte

Ojcowski Park Narodowy- co warto tam zobaczyć?

Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego można podzielić na kilka części. Pierwsza zaczyna się od ruin średniowiecznego zamku w Ojcowie, którego większość turystów podziwia „z dołu”.  Tak też najbardziej okazale się prezentuje. Idąc spod zamku, mijamy Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera- zamknięte w poniedziałki. Dlatego, jeśli wybieracie się do parku i chcecie odwiedzić Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, poniedziałek nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Możemy wejść na punkt widokowy na skałce Jonaszówka, a później Doliną Prądnika spacerujemy w kierunku Bramy Krakowskiej, z prawej strony Prądnika, mijając hodowlę pstrągów.  Mijamy Jaskinię Krowią i dochodzimy do Bramy Krakowskiej. Możemy ją minąć albo iść wzdłuż tego samego szlaku, zahaczając o Źródło Miłości. Po Dolinie Prądnika można spacerować aż np. do Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Jeśli będziemy wracać i spacerować w innym kierunku, warto zobaczyć Igłę Deotymy– lepiej spacerować po prawej stronie Prądnika, wracając spod Bramy Krakowskiej.

Brama Krakowska

Druga część to Dolina Sąspowska, która jest mniej popularna i oblegana przez turystów. Co mnie zaskoczyło, na początku trasy to kilka grobów z brzozowymi krzyżami. Dolina Sąspowska jest bardziej dzika i moim zdaniem, o wiele bardziej nadaje się na piknik. My weszliśmy na szlak niedaleko skałki widokowej od strony Ojcowa, ale można zacząć spacer z drugiej strony.

Trzecia część zwiedzania to Maczuga Herkulesa i późnorenesansowy zamek Pieskowa Skała. Tam podjechaliśmy już samochodem. Poza skałą i zamkiem, można spacerować wzdłuż Prądnika.

Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym

W Ojcowskim PN znajduje się około 500 jaskiń- mniejszych i większych. Do popularniejszych- bowiem nie wszystkie możemy zwiedzać- należą Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka. Ze skałek, poza wcześniej wymienionymi (Maczuga Hekulesa, Brama Krakowska czy Igła Deotymy) często wspomina się Skałę Łaskawiec.

Do punktów z przewodników, które warto zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym należy też kaplica „Na Wodzie”, Pustelnia błogosławionej Salomei i Groty modlitewne w Grodzisku. Moim zdaniem, warto skupić się na chłonięciu pięknych widoków, natury- sama za pierwszym razem nie widziałam wszystkich punktów, bo przecież można je zobaczyć podczas kolejnej wizyty!

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Ile kosztuje zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego?

Wiele zależy od tego, co chcemy zobaczyć, bowiem zamki i jaskinie mają swoje cenniki. Parking w Ojcowie kosztował nas 15 złotych (maj 2020), pod Maczugą Herkulesa 10.

Gdzie zjeść w Ojcowskim PN?

Większość turystów wybiera się na pstrąga, który kojarzy się z tym miejscem. Ostatnio pojechaliśmy do Olkusza na genialne pierogi. 😊

Stawy hodowlane
Stawy hodowlane w Ojcowskim Parku Narodowym

Ojcowski Park Narodowy- co jeszcze można tam zobaczyć?

Ojcowski Park Narodowy można eksplorować przez praktycznie cały urlop. Na razie nie miałam takiej okazji, ale w zorganizowaniu wycieczki pomogła mi Kasia, która napisała kilkanaście wpisów o tym jak podróżować po parku, wraz z cudowną interaktywną mapą. Zajrzyjcie na jej blog Polska po godzinach- na pewno znajdziecie tam masę inspiracji.

Ciekawa jestem, czy Wy byliście już w Ojcowskim Parku Narodowym? Według ankiety na moim Instagramie, wiele osób nie widziało jeszcze ani Bramy Krakowskiej, ani Maczugi Herkulesa!

Zapraszam do zapoznania się z innymi inspiracjami z Małopolski: Ojcowski Park Narodowy– Nowy Sącz: atrakcje, skansen i muzea – Krynica Zdrój zimą– Lanckorona – Wadowice – Pustynia BłędowskaCo zobaczyć w Krakowie? Odkryj atrakcje i ciekawe miejsca

Więcej Parków Narodowych w Polsce: Kampinoski Park Narodowy


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


4 KOMENTARZE

  1. Jedno z miejsc gdzie jeszcze nie byłem a od lat mam je na liście gdzie trzeba choć raz się pojawić. Przepiękne miejsca i widoki wydają się na każdej fotce.

  2. maczuga jak najbardziej spoko atrakcja ponieważ ją przypomina ale sam zamek w ojcowie nie jest atrakcja warta 25zł/osoba zeby wejść i zoabaczyć zaniedbany trawnik 1 zbroje i 3 miecze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,713ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj