Sandomierz – atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Co zobaczyć w Sandomierzu? Dlaczego warto odwiedzić to miasto? Sandomierz przyciąga coraz więcej turystów, czemu absolutnie się nie dziwię, bo jest rzeczywiście pięknym miastem. Zwłaszcza Rynek, ale tak naprawdę całe miasto słynie z ciekawej architektury i bogatej historii. Atrakcje turystyczne Sandomierza to przede wszystkim obiekty historyczne i zabytki, ale obecnie Sandomierz kojarzy się nie tylko z Miastem Królewskim, ale też z serialową Ojcem Mateuszem.

Dodając do tego malowniczą okolicę, Sandomierz to jedno z miast, które nie tylko potrafi oczarować. ale jest wręcz idealne na weekend. Spędziłam kilka dni w Sandomierzu i mogę z czystym sumieniem każdemu ten kierunek polecić.

We wpisie opowiem, o tym co warto zobaczyć w Sandomierzu, gdzie wypić kawę, a gdzie… wino. 

Sandomierz – mapa atrakcji

Na początek, najważniejsze, bowiem bez planu podróży po Sandomierzu ani rusz. Przygotowałam dla Was mapę atrakcji, z zaznaczonymi ciekawymi punktami w Sandomierzu. Mapa pomoże Wam się odnaleźć w trakcie zwiedzania, wyznaczyć trasy i cieszyć się podróżą. Znajdziecie na niej miejsca, które wymieniam w tym wpisie.

Możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [ ] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą.

Rynek w Sandomierzu

Zwiedzanie Sandomierza zaczęliśmy od Rynku, a dokładniej mówiąc, od lokalnej informacji turystycznej. Położona jest na Rynku, więc nie sposób tam nie trafić, a można pobrać bezpłatną mapkę w formie papierowej czy dowiedzieć się do której są otwarte interesujące nas atrakcje.

W Sandomierzu spora część atrakcji znajduje się na Rynku lub całkiem niedaleko. I Rynek i Ratusz robi fenomenalne wrażenie. Wszystko wygląda jak z pięknej pocztówki. Gotycki Ratusz jest bardzo dobrze zachowany, a co ciekawe, w tym miejscu w południe możemy usłyszeć hejnał. Co warto zobaczyć w okolicy Rynku?  Turyści kierują się ku Bramie Opatowskiej, która stanowi malownicze wejście do Rynku. Brama Opatowska to nie tylko miejsce, przez które przechodzimy, ale też punkt widokowy. Dzięki niej możemy oglądać miasto i jego okolice z góry.

malowniczy sandomierz

brama opatowska w sandomierzu
Latem ciężko tu zrobić zdjęcie bez turystów.

rynek w sandomierzu

Podziemna Trasa Turystyczna

Kamienice na sandomierskim Rynku są piękne i dość dobrze zachowane również, jeśli chodzi o ich piwnice. To jedna z atrakcji miasta, która mnie pozytywnie zaskoczyła. W oficynie kamienicy Oleśnickich (budynek poczty) możemy wybrać się na zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Schodzimy maksymalnie 12 metrów pod ziemię, wraz z przewodnikiem spacerując po korytarzach i komorach, które od XV wieku pełniły rolę magazynów. Wszystko jest naprawdę dobrze przygotowane.

Zanim przejdziecie do dalszego zwiedzania, zwróćcie uwagę na bilety. Jeśli macie zamiar zobaczyć Bramę Opatowską, Muzeum i wejść w sandomierskie podziemia (czyli Podziemną Trasę Turystyczną), warto kupić bilet łączony na wszystkie atrakcje. Wyjdzie o wiele taniej.

sandomierz- podziemia

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

 Zamek Królewski w Sandomierzu

Z głównych atrakcji miasta, warto wybrać się na Zamek Królewski w Sandomierzu. Ten malowniczo położony zamek łączy trzy style architektoniczne: gotyk, barok, klasycyzm, a ilość historii z nim związanymi jest niezliczona. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIV wieku. Przez ten lat działo się tam naprawdę sporo. Na przykład, po III rozbiorze Polski, austriackie władze okupacyjne przekształciły zamek w obiekt więzienny i siedzibę sądu karnego.

Tak jak wspomniałam, historii jest o wiele więcej. Warto je odkryć i odwiedzić Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Jeśli nie macie ochoty wchodzić do środka to warto chociaż podejść do zamku, aby z dziedzińca można podziwiać krajobraz z Wisłą tle.

sandomierz zamek- krajobreaz
Cudowny widok z dziedzińca zamku.

sandomierz zamek

Ucho Igielne

Podczas zwiedzania Sandomierza nie sposób przejść obojętnie obok jednej z najbardziej nietypowych atrakcji miasta – Ucha Igielnego. To wąska uliczka znajdująca się w samym sercu Sandomierza. Jej nazwa nie jest przypadkowa – przesmyk ten zdaje się być tak ciasny, że przechodząc przez niego, można mieć wrażenie, jakbyśmy przechodzili przez “ucho igielne”.

Krzemień pasiasty

W samym Sandomierzu, nieopodal Ucha Igielnego, można również odkryć rzeźbę, która przedsatawia pierścień wysadzony krzemieniem pasiastym. Ten kamień, jest tu znany także jako surowiec do tworzenia pięknej biżuterii. Zakup pamiątki w postaci unikatowej biżuterii będzie przez lata przypominać o wycieczce do tego wyjątkowego miejsca.

krzemien pasiasty
Krzemień pasiasty w Sandomierzu.

Sandomierz śladami Księdza Mateusza

‘A gdzie jest ksiądz Mateusz?”

To zdanie pada co chwilę z ust turystów. Sama go wypatrywałam, mimo, że widziałam może jeden odcinek serialu. Zwiedzanie śladami serialowego księ∑dza to jeden z najlepszych Przecież nie bez powodu, w Sandomierzu możemy wybrać się do „Świata Ojca Mateusza”! Nawet policjanci czy straż miejska też kojarzą się z serialem, a niektórzy mówią, że na ulicy czuć bezpieczeństwo właśnie z powodu… ojca Mateusza. 😊

sandomierz ojciec mateusz

Kościoły w Sandomierzu

W Sandomierzu możemy zobaczyć co najmniej 120 obiektów zabytkowych. Jest wiele miejsc powiązanych z religią, na przykład: Bazylika Katedralna, kościół św. Jakuba, a nawet dzwonnica, która za czasów władzy carskiej pełniła funkcję więzienia dla nieposłusznych księży. A to dopiero początek tego typu miejsc, do tego dochodzi choćby Kościół św. Michała i kościół św. Józefa czy Dom Długosza (budynek misjonarzy ufundowany przez niego).

Nie znaczy to, że miasto będzie nieciekawe dla tych, którzy wolą bardziej świeckie tradycje, bo i takich atrakcji jest naprawdę sporo.

Wąwóz Królowej Jadwigi

Wąwóz Królowej Jadwigi zdobył swoją nazwę od legendy związanej z królową Jadwigą, która według opowieści uwielbiała tam przychodzić. Ten lessowy wąwóz jest wysoki nawet na 8 metrów. Dzięki temu to jedna z najbardziej malowniczych atrakcji, szlak prowadzący do wąwozu wydaje się być niezmienny od setek lat.

sandomierz wąwóz królowej jadwigi
Wąwóz królowej Jadwigi

Winnice w Sandomierzu

Nie można też pominąć jednego z najbardziej rozpoznawalnych smaków regionu – wina. Sandomierz i okolice słyną z produkcji doskonałych win.

Do winnicy, po prostu warto się wybrać. My byliśmy w Winnicy Sandomierskiej i tamtejsze wino było naprawdę dobre (warto wybrać się na degustację!). Poza degustacją, tam czeka na Was nie tylko urokliwe otoczenie, ale także kameralne noclegi (o tym w dalszej części wpisu).

Sandomierz winnicaSandomierz winnica

Sandomierz – gdzie i co zjeść?

Na rynku znajdziemy różne smaczne i polecane knajpki, ale szukałam czegoś bez mięsa. I tu rozwiązaniem okazała się knajpka położona przy centrum handlowym (Festive), gdzie można zjeść pyszne falafele czy humus. Bardziej polskim rozwiązaniem okazał się bar mleczny. Tam zjedliśmy i krokiety, i placki ziemniaczane z sosem grzybowym. Było smacznie i po domowemu, ale ruch był niesamowity. Wracając na rynek: tam można zjeść różne rzeczy, w tym np. proziaki.  Na ciastku byliśmy w kawiarni Kordegarda i to miejsce mogę polecić, o ile będą dalej parzyć tak dobrą kawę. 🙂

Sandomierz: gdzie spać?

W Sandomierzu jest bardzo duży wybór noclegów. Możecie zatrzymać się najrózniejszych typach zakwatorowanian na przykład w historycznym centrum miasta. To zapewni łatwy dostęp do głównych atrakcji miasta i w ten sposób będziecie mogli w pełni wykorzystać wszystkie atrakcje.

Innym sposobem będzie zatrzymanie się parę kilometrów od miasta, np. w winnicy. My zatrzymaliśmy się w Winnicy Sandomierskiej i to był strzał w dziesiątkę.

Czy warto odwiedzić Sandomierz?

Moim zdaniem zdecydowanie tak. To urocze miasto, w którym historia, przyroda i niepowtarzalne atrakcje tworzą niezapomniany klimat. Zupełnie jak w kultowym serialu Ojciec Mateusz. 🙂

Ciekawa jestem co Wam podobało się w Sandomierzu? Dajcie znać w komentarzu.

Pomysły na podróże po pięknych miastach w Polsce:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


12 KOMENTARZE

  1. Planuję odwiedzić w te wakacje z moim mężem. Wpis na pewno będzie przydatny 🙂 zwłaszcza, że chcieliśmy wybrać się do winnicy.

  2. Sandomierz jest wspaniały, świętokrzyskie to nasze rodzinne strony 🙂 Super wpis! Polecamy zwiedzić w świętokrzyskim Łysą Górę 🙂 Świetna atrakcja i wspaniałe wino u braci Oblatów.

    Pozdrawiamy.
    Górskim-Szlakiem.pl

  3. Szkoda ze autorka nie wspomniałą, że bar mleczny jak i festive są daleko poza obrębem Starego Miasta i praktycznie w dzielnicy, której turyści nie oglądają

    • Oj tu bym się nie zgodziła, że turyści nie docierają. Miejsca są poza obrębem Starego Miasta, ale turystów w Barze Mlecznym była masa!

  4. Świętokrzyskie jest najpiękniejsze, zawsze znajdzie się coś nowego do odkrycia – a jeśli człowiek poczuje się zmęczony zgiełkiem, bajeczne, szumiące lasy czekają na niego otworem. Polecam Domki Marzeń jeśli zależy komuś na dobrej bazie wypadowej (i nie tylko!).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,925ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj