Lubuskie atrakcje i ciekawe miejsca

Województwo lubuskie jest najzieleńsze w całej Polsce. Dodając do tego liczne jeziora i tajemnice- w tym te z okresu II Wojny Światowej, mamy idealny przepis na wakacje. Wybrałam dla Was 11 świetnych atrakcji, w których odpoczniecie, doświadczycie historii i tak jak ja- zakochacie się w lubuskim. Atrakcje turystyczne w lubuskim- czas, start!

Geopark Łuk Mużakowa- kolorowe jeziorka w lubuskim

Chociaż Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa można odkrywać z różnych stron, to najpopularniejsza trasa wiedzie przez geościeżkę „Dawna kopalnia Babina” i Kolorowe Jeziorka. Jak nazwa wskazuje, to pozostałości dawnej kopalni, która dziś przerodziła się w festiwal kolorowych stawów. Na trasie zobaczymy błękitne, granatowe, zielone, turkusowe, brunatne oraz rudawe zbiorniki wodne. Barwy zależą od wcześniej wydobywanego surowca, ale też czasu wydobywania. Co najważniejsze, jest tam naprawdę pięknie, a przygotowane trasy nadają się nawet na rodzinny spacer z wózkiem.

Więcej: Łuk Mużakowa, czyli kolorowe jeziorka w lubuskim

kopalnia Babinakolorowe jeziorka lubuskieMiędzyrzecki Rejon Umocniony

MRU to projekt stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy. Powstał tajnie, bo III Rzesza nie mogła prowadzić żadnych działań wojskowych, niemniej, schrony bojowe wzniesione zostały na całej długości linii frontu. Liczyła ona ok. 80 kilometrów. Dziś część obiektów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego jest dostępna i można ją zwiedzać.

Międzyrzecki Region Umocniony

Oczywiście, największą atrakcję stanowi kompleks podziemny, np. w Pniewie (koło Międzyrzecza) oraz w Pętli Boryszyńskiej (kawałek dalej).

Międzyrzecki Region Umocniony
Stalowa kopuła bunkra o wadze przekraczającej 50 ton.
Widok z dołu ponad 30 metrowego szybu

Międzyrzecki Region Umocniony

Kombinat DAG Alfred Nobel w Krzystkowicach(Alfred Nobel Dynamit Aktien-Gesellschaft)

A raczej jego pozostałości to jedno z niezwykle tajemniczych miejsc, o których słyszeli do tej pory głównie miłośnicy historii. Ta lubuska fabryka, licząca ok. 35 kilometrów kwadratowych powierzchni dziś jest częściowo wykorzystana przez wojsko, ponadto do obiektów nie można wchodzić. Niemniej, jej odkrywanie jest niezwykle ciekawe, bo nie dość, że spacerujemy po lesie, to odkrywamy mniej znane lub po prostu zapomniane fakty. Od kiedy odwiedziłam tą fabrykę, Pokojowa Nagroda Nobla brzmi już dla mnie zupełnie inaczej.

Więcej: Kombinat DAG Alfred Nobel czyli fabryka amunicji w KrzystkowicachDAG Alfred Nobelfabryka amunicji nobel

Park Narodowy Ujście Warty

Park Narodowy Ujście Warty to niesamowite miejsce. Jeśli jeszcze tam nie byliście, to może zaskoczyć Was fakt, że znajduje się na terenach podmokłych, rozległych łąkach. Jest to jednak jedno z lepszych miejsc do obserwacji ptaków, bo w parku stwierdzono obecność 245 gatunków- tym wyróżniają się lubuskie Parki Narodowe. Warto zaopatrzyć się w lornetkę i aplikację do rozpoznawania głosów poszczególnych ptaków. Można wybrać się na popularną trasę betonką, ale z tego co mi wiadomo, to tego jakie (i ile) ptaków zobaczymy zależy od pory roku i miejsca (w zależności od okresu, ptaki zmieniają swoje położenie).

Park Narodowy Ujście WartyPark Narodowy Ujście Warty

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Łagów- przepiękna wieś w lubuskim

Łagów to jedna z najbardziej uroczych miejscowości w województwie lubuskim. Zaczynając od tego, że otoczona jest przez dwa jeziora: Łagowskie i Trześniowskie. Dodając do tego różne zabytki- na przykład zamek Joannitów czy bramy (Polska i Niemiecka) mamy świetne miejsce na spędzenie weekendu czy urlopu, odpoczywając czy pływając łódką czy rowerem wodnym po jeziorkach. Nic dziwnego, że Łagów nazwany jest Perłą Ziemi Lubuskiej. lubuskie atrakcjeŁagów

Skansen etnograficzny w Ochli

Skansen pod Zieloną Górą na swoich 16 hektarach pobudzi naszą wyobraźnię. Co ciekawe, najstarszy dom pochodzi z 1675 roku. W skansenie zobaczymy zabytki z czterech regionów: Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc, Dolnego Śląska i obszaru środkowo-lubuskiego. Nawet jeśli niewiele Ci to mówi, to warto odwiedzić Ochlę żeby zobaczyć dawną wieżę winiarską z XVIII wieku, pospacerować po starych chałupach, zaglądnąć do przydomowych ogrodów i po prostu przenieść się w czasie. Więcej zdjęć i informacji tutaj:Muzeum Etnograficzne w Ochli – czyli skansen pod Zieloną Górą. Muzeum Etnograficzne w Zielonej Gorze Ochlilubuskie atrakcje

Zamek w Międzyrzeczu

Mało jest zamków, które pamiętają czasy Kazimierza Wielkiego. Twierdza w Międzyrzeczu została wzniesiona ok. 1350 roku, a kilkanaście lat po II Wojnie Światowej zabezpieczono ją w formie trwałej ruiny. Zrekonstruowano budynek bramy oraz przyziemie renesansowego domu mieszkalnego, co wraz z murami obronnymi roi niesamowite wrażenie. Zwłaszcza, że zamek stoi w otoczeniu pięknego parku, w który płyną wody Obry i Paklicy oraz fosa zamkowa. Zamek w Międzyrzeczulubuskie atrakcje

Park Mużakowski

To park położony na terytorium Polski i Niemiec, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chociaż po stronie lubuskiej znajduje się większość całego założenia parkowego (522 hektarów), to po stronie niemieckiej zobaczymy jego centralną część z zabudowaniami, w tym pięknym zamkiem. Park jest nie tylko niezwykle zadbany, ale też jest jednym z nielicznych miejsc tak szczegółowo opisanych. Na stronę niemiecką parku można przejść mostem. Zdecydowanie warto zobaczyć obydwie strony parku.

Park Mużakowski
Most łączący Polskę z Niemcami

Park Mużakowski

Wieża Wilkanowska

W województwie lubuskim ilość parków i lasów jest niesamowita. Jeśli chcecie wejść na jedno z najwyższych wzniesień w województwie lubuskim, koniecznie wybierzcie się na Górę Wilkanowską, zwaną również Kosową. Położona tuż pod Zieloną Górą, prowadzi do niej wiele szlaków turystycznych, w tym takich przystosowanych do nordic-walkingu. Na szczycie góry (221 m n.p.m.) znajduje się Wieża Wilkanowska, na którą można wejść jedynie po wcześniejszym umówieniu. Z ciekawostek historyczny, wieża powstała jako Wieża Bismarcka.  Zobacz  jak  to  wygląda  na  zdjęciach:Wieża Wilkanowska

Tańczące sosny w lubuskim

W lasach województwa lubuskiego znajdziemy wiele „tańczących” drzew. Ich skupiska zobaczymy m.in. w kompleksie leśnym Obrębu Brody, ale też w gminie Bojadła. Takich miejsc jest więcej, ja widziałam ich sporo obok Krzystkowic (fabryka Nobla). Wiele osób mówi, że Niemcy pozyskiwali takie drzewo na meble gięte, dlatego zaskoczył mnie widok kilkunastu wygiętych sosen w lesie, który przykrywał fabrykę.

Lubuskie jeziora: jezioro Lubikowskie

Ciężko zdecydować się nad które jezioro w lubuskim się wybrać. Charakteryzuje je niezwykle czysta woda, sielski klimat i święty spokój. W tym zestawieniu wybrałam Jezioro Lubikowskie tak naprawdę z sentymentu- jeździliśmy tam z rodziną, pływaliśmy kajakiem i łódką. W całym województwie jest nieskończenie wiele zbiorników wodnych, które warto odwiedzić, nawet zwykły spacer Glinianką w Zielonej Górze potrafi zachwycić (można zobaczyć tam żółwia ozdobnego, ja widziałam go jedynie przez lornetkę, z daleka).

Zamek Książąt Lubomirskich

Zamek Książąt Lubomirskich położony w Lubniewicach jest zdecydowanie perełką województwa lubuskiego. Wzorowany na obiektach tego typu w Wielkiej Brytanii jest czasowo udostępniony do zwiedzania. Tak więc aby go zobaczyć, trzeba skontaktować się z urzędem miasta i zarezerwować wizytę! To powoduje jeszcze większą chęć zobaczenia tego niedostępnego miejsca. Co ciekawe, zamek to zaledwie część założeń pałacowo- parkowych w Lubniewicach. Z drugiej strony jeziora zobaczymy Pałac Książąt Lubomirskich, poza tym znajduje się tam Bażantarnia i Kordegarda.

Lubuskie atrakcje: Lubuski Szlak Wina i Miodu

Ten szlak turystyczny łączy obiekty związane z produkcją wina i miodu i jest bezapelacyjnie związany z województwem lubuskim. Bo przecież to tu produkcja wina ma znaczenie historyczne, a lista miejsc związanych z miodem i winem jest naprawdę długa. To nie tylko skanseny i muzea, ale też pasieki, winnice czy placówki gastronomiczne np. w Zielonej Górze czy Sulechowie. Lubuski Szlak Wina i Miodu to w sumie pomysł na osobną, długą wycieczkę 🙂

Noclegi w Lubuskim

Jeśli jesteś zainteresowany noclegami w Lubuskim, to pod tym linkiem znajdziesz polecane miejsca, lub możesz sprawdzić na poniższej mapie:


Booking.com

Województwo lubuskie- co warto zobaczyć?

Jeśli nie byliście jeszcze w lubuskiem, może się wydawać, że są o wiele ciekawsze regiony. Moim zdaniem lubuskie to jedna z tych perełek, której klimatu nie da się podrobić, a atrakcje często stanowią tylko dodatek. Poza popularnymi atrakcjami, znajdziesz tu naprawdę niesamowite parki, a czystości jezior- nie da się podrobić. W województwie jest o wiele więcej pięknych miejsc, na przykład Zielona Góra. Tu przeczytasz więcej: Zielona Góra- co zobaczyć? Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca.

Ciekawa jestem co dopisalibyście do mojej listy- chętnie sprawdzę Wasze propozycje na kolejnym urlopie na Ziemi Lubuskiej.

Ściskam,
Ewelina 


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


19 KOMENTARZE

 1. Ewelina! Międzyrzecki Region Umocniony i Kombinat DAG Alfred Nobel w Krzystkowicach do mnie przemawiają. Czuje ciarki na samą myśl wizyty tam. 😀

 2. Ale mnie pozytywnie zaskoczyłaś 🙂
  Nie znam zupełnie tych rejonów Polski, ale to zupełnie.
  Coś tam słyszałam.Nie miałam pojęcia, że tam tyle atrakcji.
  Lepiej znam chyba Tajlandię, Iran czy Australię.
  Przepiękne miejsca, jest co zwiedzać i czym się zachwycać.
  Z ogromną przyjemnością przeczytałam i obejrzałam 🙂
  Pozdrawiam serdecznie-))))

  • Irenko, może któregoś razu, jak będziesz jechać do Polski to zahaczysz o Zieloną Gorę i tamtejsze wino 🙂 pozdrawiam Cię i do usłyszenia!

 3. Hej 🙂 Bardzo ciekawa jest ta Twoja lista. W kilku miejscach już byłam i bardzo mi się podobało! PS MRU to Międzyrzecki Rejon Umocniony, a nie Region 😉

 4. Lubuskie to ostatnie województwo, w którym mnie jeszcze nie było rowerem. W nadchodzące wakacje zamierzam to nadrobić. Na pierwszy ogień pójdą okolice Nowej Soli. Skansen w Ochli zdecydowanie zachęca do odwiedzin.

 5. Pałac Bruhla w Brodach, koło Lubska. Polecam. Zamek w Krośnie Odrzańskim – zmarł w nim (lub w drodze do niego) Henryk Brodaty, księżna Jadwiga schroniła się wraz z synowa i wnukami oraz mniszkami z Trzebnicy podczas najazdu Tatarów. To tu ta mistyczka pewnego dnia oznajmiła, że jej syn – Henryk Pobożny zginął w walce. Wiedziała o tym zanil przybył umyślny z wieścią z pola walki pod Legnica. Obecnie można podziwiać panoramę pięknego Krosna z promenady w odnowionym parku.

  • Dziękuję bardzo za propozycje i dawne historie. Chętnie odwiedzę je, uprzednio więcej o nich czytając. Pozdrawiam serdeczne 🙂

 6. Ja bym inaczej ułożył Pani atrakcje. Zabrakło mi Słońska, ale nie Parku Narodowego tylko miejscowości to ponad 400 letnia stolica Zakonu Joannitów języka brandenburskiego. Starego miasta w Kostrzynie nad Odrą czyli polskim Pompei. Żagania i nawiązania do ucieczki Amerykanów z obozu był taki film Wielka ucieczka itd.

 7. Libusjie posiada również jedną z najstarszych miejscowości w Polsce. Polecam zajrzeć, Santok się nazywa 🙂 łatwo znaleźć, Noteć wpada tam do Warty. Jest gród, muzeum, przeprawa promowa, rezerwaty i obłędne widoki! 🙂

 8. A Ośno Lubuskie 2 po Norymberdze w Europie pod względem zachowania Murów obronnych woku starego Miasta i posiadające woku 11 jezior. Polecam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
90,131ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj