Pustynia Błędowska – największe piaski w Europie znajdują się w Polsce!

Jeśli szukasz unikatowego miejsca na wypad w Polsce, to mam dla Ciebie propozycję. Pustynia Błędowska to oryginalna atrakcja turystyczna, a także jedno z ciekawszych miejsc na terenie Polski, które zachwycają niezwykłym krajobrazem i zjawiskową przyrodą.

Pustynia Błędowska często nazywana jest „Polską Saharą”. Co ciekawe, jest także największą pustynią w Europie. Przez jej teren przepływa rzeka Biała Przemsza i dzieli ona pustynię na dwie części – mniejszą północną i większą południową. Cały obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000.

Tak niecodzienny krajobraz sprzyja nie tylko turystom, ale również filmowcom. Na terenie pustyni zostały zrealizowane zdjęcia do wielu filmów, nakręcono tu część m.in. „Faraona” oraz „W pustyni i w puszczy”.

Pustynia Błędowska – fakty

Warto wiedzieć również największy w Polsce obszar lotnych piasków liczący aż 33 km², to niecałe 10 km długości i 4 km szerokości. Pustynia leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Rozciąga się od Dąbrowy Górniczej na zachodzie, aż do gminy Klucze na wschodzie. Z południa ogranicza ją duży obszar leśny, a na północy styka się z wsią Chechło. Jej położenie to dwa województwa: małopolskie i śląskie.

Kolejną ciekawostką jest również fakt, iż jeszcze na początku XX wieku na pustynnym obszarze można było zaobserwować burze piaskowe, a nawet zjawisko fatamorgany! Coś niesamowitego, prawda?

Pustynia Błędowska – czy jej powstanie było diabelskim planem?

Jedna z legend krążących wokół Pustyni Błędowskiej głosi, iż jej powstanie było wynikiem rozzłoszczenia diabłów mieszkających pod tym terenem. O co chodzi?

Według legendy, kiedy rozwijał się przemysł, powstawały kopalnie i człowiek drążył na tym terenie coraz to głębsze wyrobiska górnicze, musiało to rozzłościć zamieszkujące pod ziemią diabły. W odpowiedzi na te wydarzenia, postanowiły one zasypać powstałe w danym miejscu kopalnie piaskiem pochodzącym znad Bałtyku.

Jeśli wierzyć legendzie, diabły przenosiły piasek w workach, transportowanych podczas lotu na własnych plecach. Jeden z diabłów, przygnieciony ciężarem piasku, obniżył swój lot nad terenem dzisiejszej gminy Klucze i zahaczył workiem o wieżę kościoła. Worek się rozerwał, a piasek obficie wysypał, tworząc tym samym Pustynię Błędowską.

A jaka jest prawdziwa geneza powstania Pustyni Błędowskiej? Jeśli nie wierzycie w legendy, to z pewnością zaciekawi Was fakt, iż „pustynne” oblicze tego terenu stworzył człowiek!

Dawniej masowo wycinano tu lasy z powodu zaspokojenia zapotrzebowania na drewno opałowe do tamtejszych hut i kopalń. Ta masowa wycinka spowodowała niszczenie cienkich warstw ubogiej gleby i odsłonięcie luźnych piasków, które nagromadziły się na tym terenie już niemal 3 mln lat temu.

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Pustynia Błędowska – Róża Wiatrów

Niezaprzeczalnymi atrakcjami są punkty widokowe. Dzięki nim możemy podziwiać duże obszary otwartych piasków z wydmami oraz z niską roślinnością, co tworzy niesamowitą, magiczną scenerię. Najpopularniejszym punktem, który odwiedzają turyści jest Róża Wiatrów w Kluczach. Jej znakiem rozpoznawczym jest oryginalna, drewniana platforma widokowa o ciekawym kształcie, do którego nawiązuje jej nazwa. Jej sprytna konstrukcja kryje w sobie altany piknikowe z ławeczkami, które łączą malownicze pomosty.

Róża Wiatrów umożliwia podziwianie odkrytych piasków z bliska, gdyż ramiona konstrukcji schodzą bezpośrednio na tereny pustynne. Jest to nie tylko platforma widokowa, ale również miejsce spotkań i cyklicznych wydarzeń. Okazyjnie odbywają się tu imprezy kulturalne, edukacyjne, turystyczne czy sportowo-rekreacyjne.

Przy konstrukcji znajdują się też stanowiska ze zdemilitaryzowanymi działami, w tym jednym przeciwlotniczym, co nawiązuje do faktu, iż Pustynia była i częściowo nadal jest terenem wojskowym.

W sezonie wiosenno-letnim przy Róży Wiatrów możemy skorzystać z food trucków serwujących np. burgery, zapiekanki czy hot-dogi, a także desery i napoje. Można tu również wygodnie odpocząć na leżakach z pięknym widokiem na Pustynię Błędowską.

To tam można zrobić najfajniejsze zdjęcia na pustyni, jak te:

Punkt widokowy na Pustynię Błędowską – Góra Czubatka

Osobiście polecam ten punkt widokowy. Czubatka znajduje się wysoko ponad piaskami, zatem to doskonałe miejsce do podziwiania pustyni i pięknych zachodów słońca. Na miejscu znajduje się teren rekreacyjny – drewniana altana turystyczna, ławki i stoliki, co sprzyja piknikom.

Najstarszym punktem widokowym, ale nadal popularnym i niezwykle malowniczym jest właśnie Góra Czubatka. To górka licząca 382 m n.p.m., znajduje się w Kluczach. To najbardziej rozległy punkt widokowy, z którego możemy podziwiać największą polską pustynię.

Orientację w terenie ułatwiają tablice informacyjne z mapą i opisaną panoramą okolic, które obserwujemy ze wzgórza. Możemy skorzystać również z lunety turystycznej, by jeszcze dokładniej poznać ten obszar.

Widok na pustynię z Góry Czubatki

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Punkt widokowy Dąbrówka w Chechle

Kolejnym malowniczym punktem widokowym jest Dąbrówka w Chechle mieszcząca się na wysokości 355 m n.p.m. Stąd również możemy podziwiać ogromne połacie luźnych piasków, stojąc na metalowej platformie widokowej i korzystając z lunety turystycznej.

Obok platformy znajdują się pozostałości schronu wojskowego z okresu II wojny światowej oraz osadzona na planie trójkąta, betonowa podstawa nieistniejącej już wieży obserwacyjnej. Znajdziemy tu również tablice informacyjne z ciekawostkami na temat pustyni. Z punktu rozciąga się widok na część Pustyni Błędowskiej, która jest terenem wojskowym, objętym zakazem wstępu. Możemy tu zatem obserwować skoki spadochronowe w ramach ćwiczeń VI Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, jak również większe, międzynarodowe manewry wojskowe desantu.

Pustynia Błędowska – najciekawsze szlaki

Przez tereny pustynne a także te sąsiadujące z Pustynią Błędowską prowadzi wiele interesujących szlaków. Jest to atrakcyjny teren wędrówek pieszych, rowerowych oraz konnych. Błędów połączony jest z Kluczami żółtym “Szlakiem Pustynnym”. Miejscowości te łączy również pomarańczowy szlak jeździecki, czyli “Transjurajski Szlak Konny”. Ponadto dostępne są ścieżki dydaktyczne:

  • Pierwsza ścieżka dydaktyczna, oznaczona na czerwono liczy 3 km. Rozpoczyna się na ul. Rudnickiej w Kluczach, prowadzi przez fragmenty lasu, wzniesienia z ostańcami, piaski pustyni i kończy się nad Białą Przemszą wśród łęgów jesionowo-olszowych. Na trasie tej ścieżki możemy spotkać wiele chronionych gatunków fauny i flory.
  • Kolejnym szlakiem jest ścieżka dydaktyczna po Ziemi Kluczewskiej. Liczy 1,5 km i wyznaczają ją znaki czarne. Rozpoczyna się na osiedlu XXX-lecia, obejmuje tereny stawów Czerwonego i Zielonego, obrzeża Pustyni Błędowskiej, ostańce wapienne, podnóże Rudnicy i wzgórze Czubatka, a swój koniec ma na ul. Rudnickiej.
  • Na południowy zachód od Błędowa wyznaczone są dwa inne szlaki dydaktyczne, które wiodą przez zabagnioną dolinę Białej Przemszy i rzeki Białej. Na północny-zachód od Kluczy wyznaczono jedyną ścieżkę wiodącą przez pustynię.
Okolice pustyni są zielone i malownicze.

Pustynia Błędowska – atrakcja, którą warto odwiedzić

Przyznam się Wam, że to było jedno z moich podróżniczych marzeń na terenie Polski. Czy było warto? Wiedziałam, że nie jest to Sahara, dlatego nie czułam się rozczarowana. To moim zdaniem świetna atrakcja turystyczna naszego kraju, którą warto odwiedzić.

Jak widać okolice pustyni stanowią również ciekawe miejsce na spędzanie czasu, jej otoczenie to w dużej mierze lasy. Można tu skorzystać z przyjemnych ścieżek spacerowych oraz malowniczych punktów widokowych. Możemy też odkrywać Pustynię Błędowską korzystając z żółtego szlaku pieszego. Podczas tego niezwykłego spaceru możemy poczuć się jak na pustyni. Szlakiem tym przejdziemy przez całą szerokość „Polskiej Sahary” i dotrzemy aż do Błędowa.

Pustynia Błędowska – jak dojechać?

Do punktu Róża Wiatrów można dotrzeć idąc lub jadąc od ulicy Bolesławskiej w Kluczach. Obecnie pod samą platformę prowadzi droga asfaltowa, a po drodze możemy zatrzymać się na jednym z wielu parkingów. Róża Wiatrów to miejsce przyjazne i dostępne dla wszystkich, również dla wózków.

Gdzie spać w okolicy Pustyni Błędowskiej?

Na Pustyni Błędowskiej nie ma hoteli, ale w okolicy znajduje się kilka dobrze ocenianych miejsc. Jeśli szukasz noclegu w okolicy Pustyni Błędowskiej, poniżej polecane opcje w okolicy:

  • Przepiękny, świetnie wyposażony domek w zielonym otoczeniu zarezerwujesz tutaj.
  • Najlepiej oceniany hotel w okolicy zobaczysz pod tym linkiem.
  • Noclegi w ładnych pokojach zaledwie kilka kilometrów od Pustyni znajdziesz tutaj.

Jeśli planujesz zwiedzać Pustynię Błędowską, zobacz inne atrakcje w okolicy:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
83,824ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj