Lidzbark Warmiński – zobacz najpiękniejsze atrakcje historycznej Stolicy Warmii

Lidzbark Warmiński. Dawna stolica Warmii, słynąca ze świetnie zachowanego zamku oraz ciekawych, wartych zobaczenia atrakcji.

Województwo warmińsko-mazurskie leżało ode mnie długie godziny drogi, kiedy mieszkałam na Opolszczyźnie. Teraz, z Warszawy jedzie się ponad 3 godziny, dzięki czemu  odkrywam nieznane wcześniej części Polski. Z tego powodu, dopiero w tym roku zajechałam do Lidzbarka, choć słyszałam o nim wcześniej. Pierwszy raz usłyszałam o nim kilka lat temu, kiedy moja serdeczna kumpela pojechała sprawdzić, skąd pochodzi jej chłopak. Zadzwoniła i powiedziała: “Ewelina, tam jest tak pięknie, że musisz tam sama pojechać i zobaczyć!“. W końcu mi się udało 🙂

W tym wpisie opowiem o tym jakie są atrakcje w Lidzbarku Warmińskim, gdzie można tam zjeść i spędzić przyjemnie czas, nawet poza sezonem turystycznym.

Zwiedzanie Lidzbarka Warmińskiego – czas, start!

Lidzbark Warmiński – mapa atrakcji

Na początek, chyba najważniejsze, bowiem bez planu podróży ani rusz. Przygotowałam dla Was mapę z atrakcjami Lidzbarka, która pomoże Wam się odnaleźć w trakcie zwiedzania, wyznaczyć trasy i cieszyć się podróżą. Znajdziecie na niej ciekawe miejsca i punkty w Lidzbarku Warmińskim, które wymieniam w tym wpisie.

Możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [ ] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą.

Zamek Biskupów Warmińskich wraz z Muzeum Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim to najciekawsza i najpopularniejsza atrakcja w mieście. Obecnie mury zamku stanowią siedzibę Muzeum Warmińskiego, w którym podziwiać możemy m.in. wozownię, komnaty, piwnice, galerię malarstwa, a nawet więzienie.

Imponująca budowla z XIV wieku, z charakterystycznymi 4 wieżami, należy do grona najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Zamek usytuowany jest na półwyspie przy ujściu rzek: Łyny i Symsarny. Jego powstanie zainicjował biskup Jan I z Miśni, a całość prac budowlanych objęła okres panowania aż trzech kolejnych biskupów i trwała 50 lat. Dzięki swojej zachwycającej bryle, zamek często bywa nazywany „Wawelem Północy”. Ciekawe malowidła, portale i gwieździste sklepienia stanowią niezwykłą ozdobę zamkowych komnat, w których miało okazję mieszkać aż 12 warmińskich biskupów. Na uwagę zasługuje także dwukondygnacyjny dziedziniec mieszczący się wewnątrz rezydencji. Co ciekawe, otaczają go jedyne w Polsce, zachowane w stanie nienaruszonym, krużganki. To może być potwierdzeniem legendy o niezwykłej trwałości i nienaruszalności zamku. W latach 1503-1510 na zamku gościnnie przebywał sam Mikołaj Kopernik. W tym czasie astronom miał okazję śledzić ruchy ciał niebieskich i napisać wstęp do jednego ze swoich największych dzieł – „Komentarzyk o hipotezach ruchów ciał niebieskich”.

Wskazówka: Dzień bezpłatnego zwiedzania: czwartek (tylko wystawy stałe). Bilet normalny kosztuje 20 zł.

Część wystaw w zamku wygląda następująco:

Oranżeria Kultury – Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim

Ta barokowo-klasycystyczna oranżeria często nazywana jest „Pałacykiem Krasickiego”, gdyż to on był ostatnim biskupem warmińskim użytkującym pawilon. Malowniczo usytuowana, na niewielkim wzniesieniu, niegdyś sąsiadowała z ogrodami biskupimi. Teraz w dawnej oranżerii swoją siedzibę znalazła Miejska Biblioteka Pedagogiczna, która pełni rolę zarówno wypożyczalni, jak i miejsca spotkań czy wydarzeń kulturalnych. U stóp wzniesienia, przed fasadą budynku znajduje się malowniczy ogród z fontanną, natomiast po drugiej stronie nasze oko ucieszy panorama miasta, którą możemy podziwiać z tarasu widokowego.

Wysoka Brama

Powstała w latach 1470-1530 i dawniej stanowiła część murów obronnych miasta. Dziś imponuje turystom i mieszkańcom swoją wielkością i okazałością, co ciekawe wznosi się na wysokość aż 4 pięter. Jeszcze w XIX wieku stanowiła siedzibę więzienia, teraz natomiast znajduje się w rękach prywatnych. Warto obejrzeć ją zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, kiedy będzie po remoncie (jest w trakcie).

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Kościół farny św. Apostołów Piotra i Pawła

Świątynia wyróżnia się na tle krajobrazu miasta wysoką na 70 metrów wieżą z dzwonnicą, którą wieńczy figura św. Michała Archanioła, jednego z patronów kościoła. Została wybudowana w drugiej połowie XIV wieku i odzwierciedla styl późnogotycki. Niewątpliwe wrażenie na odwiedzających zrobią m.in. sklepienie gwiaździste z końca XIV wieku oraz monumentalne organy z pierwszej połowy XX wieku.

Historyczna remiza straży pożarnej

Jest to z pewnością jeden z najbardziej nietypowych zabytków miasta. Wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku, swoją funkcję pełniła aż do 1970 roku. Urzeka murami z czerwonej cegły w kontraście do wieży zbudowanej o konstrukcji szkieletowej.

Bulwar nad Łyną

Nieopodal Wysokiej Bramy znajduje się nowoczesny park o charakterze wypoczynkowym, w którym możemy nacieszyć oczy malowniczą zielenią i figurami postaci związanych z historią miasta. W parku znajdują się także ścieżki piesze i rowerowe, plac zabaw, fontanna czy siłownia zewnętrzna. Ważnym elementem krajobrazu jest scena, na której odbywają się m.in. koncerty, co z pewnością służy społecznej integracji.

Co warto zobaczyć w Lidzbarku Warmińskim?

Poza wymienionymi przeze mnie atrakcjami, warto zobaczyć:

  • Ratusz w Lidzbarku (Stary Ratusz)
  • Mury miejskie, których spora część zachowała się właśnie nieopodal Ratusza,
  • budynek starego młyna i znajdujący się niedaleko amfiteatr,
  • drewnianą białą cerkiew czy budynek dawnej poczty
  • Termy Warmińskie

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci znaleźć najlepsze miejsca do odwiedzenia w Lidzbarku Warmińskim. Wiem, że ilość atrakcji z jednej strony wydaje się ograniczona, a z drugiej, zwiedzanie samego zamku zajmuje kilka godzin (wersja podstawowa zajęła mi ok. 2 godzin). Termy to kolejne kilka godzin, dlatego wyjazd na weekend będzie dobrym rozwiązaniem (jeden dzień nie wystarczy).

Gdzie spać w Lidzbarku?

W Lidzbarku Warmińskim znajdziecie sporo fajnych noclegów, ale wiele zależy od tego, czego oczekujecie od wyjazdu: relaksu, odrobiny historii czy aktywności?

Poniżej wrzucam bardzo dobrze oceniane noclegi:

  • Popularne i polecane noclegi znajdują się na Termach Warmińskich. Jeśli wybierasz się do Lidzbarka na termy, to chyba najlepsze rozwiązanie. Pokoje zarezerwujesz tutaj.
  • Tu sprawdzisz czterogwiazdkowy hotel w zabytkowym zamku, w którym jest dostęp do basenu i sauna. Stylowy, świetny na wypad we dwoje
  • Jeśli wolisz zarezerwować mieszkanie, ten apartament jest nie tylko piękny, ale też wygodny i wyposażony. APARTAMENT NA WZGÓRZUBooking.com

Gdzie zjeść w Lidzbarku?

W Lidzbarku jest kilka miejsc, które mają smaczne jedzenie, przynajmniej wg. sprawdzanych przeze mnie opinii. Spędziłam tam jedynie dzień, więc mogę polecić tylko jedne miejsce na obiad. My zdecydowaliśmy się na obiad w Chacie Smaków – pierogi, kartacze, i do tego zupa rybna. Miejsce godne polecenia, choć zupa rybna bardzo mocno rozgrzewa, więc latem lepiej uważać 🙂

Warmia – co zwiedzać?

Region Warmii i Mazur znany jest również ze swojego naturalnego piękna. Znajduje się tu wiele pięknych miejsc, miasteczek, także szereg muzeów opowiadających o historii tego obszaru. Jest też wiele zabytków wartych odwiedzenia – zamki, kościoły czy pomniki upamiętniające bitwy. Na Warmii można zobaczyć wiele sielskich krajobrazów: lasy, jeziora, rzeki, ogrody.

Więcej o Warmii i Mazurach będę jeszcze pisać, póki co zapraszam do krótkiego przewodnika:

Inne wakacyjne miejsca, warte odwiedzenia:

Gdańsk: najpopularniejsze atrakcje i miejsca

Krynica Morska – co zobaczyć, gdzie spędzić czas?

Atrakcje Wrocławia: TOP 15 miejsc, które warto zobaczyć


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


12 KOMENTARZE

  1. Świetny wpis i w sam raz dla mnie. Zawsze Mazury i Mazury… bardzo chcę pobyć troszkę dłużej na Warmii. Robię sobie taką listę miejsc do zobaczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
92,105ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj