Skansen w Sanoku- co warto wiedzieć przed odwiedzeniem Muzeum Budownictwa Ludowego?

Uwielbiam odwiedzać wszelkie skanseny i tego typu muzea. Na szczęście, w Polsce jest ich pod dostatkiem. Na samym południu naszego kraju jest ich co najmniej kilkanaście, ja szczególnie uwielbiam skansen w Sanoku- a dokładniej Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Co ciekawe, to nie tylko pierwsze, ale też największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum tego typu w Polsce. Poza tym, moim zdaniem to miejsce tak urocze, że ciężko uwierzyć, że istnieje naprawdę.

Więcej o Sanoku przeczytacie tutaj: Sanok atrakcje na weeked. Co tu robić, gdzie zjeść i dlaczego warto

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku- co warto wiedzieć?

Mówiąc największe, dodam, że park etnograficzny zajmuje powierzchnię 38 hektarów. Jeśli chcemy dokładnie zwiedzić muzeum, zejdzie nam cały dzień 😊 Warto wiedzieć, że chociaż muzeum otwarte jest przez cały rok, to najpiękniej prezentuje się latem. W poniedziałki nie trzeba płacić za bilety- obowiązuje WSTĘP WOLNY, ale z doświadczenia wiem, że nie wszystko było otwarte. To na plus, jeśli nie chcemy zwiedzać wszystkiego, a nie możemy się zdecydować co chcemy zobaczyć.

Plan skansenu w Sanoku

Skansen w Sanoku dzieli się na różne kategorie, miejsca z wyróżnieniem poniższych miejsc/ sektorów:

 • Galicyjski Rynek
 • Sektor Pasterski
 • Bojkowie
 • Łemkowie
 • Pogórzanie Zachodni
 • Sektor Archeologiczny
 • Sektor Naftowy
 • Dolinianie
 • Pogórzanie Wschodni
 • Poza tym, są jeszcze inne budynki, wyszczególnione na mapce, np. powstaje Sektor Pasterski.

Co warto zobaczyć w skansenie- moja opinia

Nie będę ukrywać, że cały skansen zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Zwiedzaliśmy go latem, kiedy kwitły malwy, część siana suszyła się na polu, a z zagrody uciekły owce, wśród których spacerowaliśmy.  To wszystko stworzyło niezwykłą, magiczną atmosferę, a ze zwiedzanych obiektów- niezwykłe wrażenie zrobiła na mnie duża, drewniana cerkiew, ale też małe domy z wypielęgnowanym ogródkiem. Rynek Galicyjski jest piękny i zadbany (podobnie jak np. w Nowym Sączu, ale wydaje się być większy). Poza tym, skansen w Sanoku to dopiero początek odkrywania dawnych kultur, historii i miejsc.

Imprezy i festyny w skansenie w Sanoku

Poza tym, że w skansenie można kupić wiele rzeczy np. ręcznie robioną ceramikę czy chleb, od kwietnia do października, trzecia niedziela miesiąca to giełda staroci. Mam nadzieję, że któregoś dnia uda mi się ją odwiedzić i zdać Wam relację.

Poza tym, możemy wybrać się na następujące imprezy tematyczne:

 • Festiwal Zaklęte w Drewnie
 • Jarmark Folklorystyczny
 • Kiermasz Karpackich Smaków

Sanok, a zwłaszcza okoliczne wioski są mi szczególnie bliskie, bo stamtąd, a dokładnie- z Pielni pochodzi moja babcia. Jej historie o podróży do Sanoka na zawsze wyryły się w moim sercu i pamięci, dlatego zawsze chętnie tam wracam.

Ciekawa jestem czy byliście już w Sanoku? A może ta podróż dopiero przed Wami?

4 KOMENTARZE

 1. Byłyśmy raz w życiu w Sanoku jako opiekunki z koloniami, zwiedzanie było szybkie, z przewodnikiem. Bardzo nam się ten skansen podobał.

 2. Jakież cudowne miejsce! Nie mogę przestać się gapić na te Twoje piękne zdjęcia. Chciałabym, jak już uspokoi się sytuacja z wirusem, zwiedzać takie cudowne miejsca w Polsce, więc… Może ten skansen? 🙂 Kto wie 🙂 Na pewno mnie skusiłaś do zobaczenia na żywo 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here