Śnieżka – ile trwa wejście, którym szlakiem iść, ciekawostki i atrakcje

Śnieżka to niezwykła góra. Prowadzi na nią kilka szlaków, a wejście na Śnieżkę przez wielu uważane jest za kultowe, bowiem Śnieżka była jedną z pierwszych gór niezwykle często odwiedzanych. Ten szczyt o wysokości 1603,3 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Karkonoszy, Sudetów, Czech, województwa dolnośląskiego i całego Śląska, będąc jednocześnie najwyższym szczytem Republiki Czeskiej, bo wiem wzdłuż Śnieżki przebiega granica państwa i połowa góry należy do Czechów.

Dziś pokażę, jak wygląda szlak na Śnieżkę, podzielę się ciekawostkami o tym niezwykłym szczycie oraz pokażę zdjęcia: zarówno te nowe, jak i sprzed lat. Śnieżka wiele w tym czasie się nie zmieniła 😊

Szlaki na Śnieżkę

Przez Śnieżkę przebiega kilka szlaków turystycznych, można też wjechać kolejką (zarówno ze strony polskiej, jak i czeskiej). Osobiście na Śnieżkę wchodziłam od polskiej strony różnymi szlakami. Poniżej opowiem Wam, który szlak na Śnieżkę podobał mi się najbardziej, który rekomenduję. Powiem tylko, że ten z Karpacza przy stacji kolejowej dał mi mocno w kość. Niemniej, chociaż nie miałam za dobrej kondycji to jakoś dałam radę.

Szlaki na Śnieżkę:

  • szlak turystyczny czarny z Karpacza przez Śląską Drogę
  • szlak turystyczny czerwony na Przełęcz Okraj i Równię pod Śnieżką – Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej
  • szlak turystyczny niebieski na Przełęcz Okraj przez Skalny Stół i do Karpacza przez Mały Staw. Warto wiedzieć, że ten szlak idzie około 100 m poniżej Śnieżki
  • szlak turystyczny żółty –opisany poniżej, podobny do niebieskiego
https://skalnykarpacz.pl/

Najkrótszy szlak na Śnieżkę

Wiele osób odradza trasę spod stacji Zbyszek i mówi, że nie opłaca się spacerować tym szlakiem, lepiej kupić bilet. Że szlak jest nudny i tylko się zmęczycie. No cóż, nie mogę im zaprzeczyć, bo owszem, ten szlak na Śnieżkę jest niesamowicie nudny. Wejście powoduje palpitację, idzie się naprawdę ciężko i nie pa praktycznie żadnych widoków. O wiele łatwiej kupić bilet (kilkadziesiąt złotych) i wjechać kolejką.

Ale jeśli wejście w góry ma poprawić Waszą kondycję to ten szlak będzie idealny. Sama sprawdziłam się wchodząc na Śnieżkę od tej strony, zobaczyłam, że owszem, idzie się ciężko, ale udało mi się pokonać swoje słabości i wejść. Choć było niesamowicie stromo, miałam ochotę zawrócić, to nie żałuję.

Kolejka na Śnieżkę

Niektórzy mówią, że w góry trzeba się wspinać i nie uznają żadnych kolejek. Niemniej, kolejki mają się dobrze i lepiej nie przeceniać czasem swoich możliwości. Zwłaszcza w górach. Osobiście w górach korzystałam z kolejek, ale w przypadku Śnieżki jeszcze nie miałam okazji.

Ze strony polskiej jest kolej linowa “ZBYSZEK”. Tu można ominąć najkrótszy szlak na Śnieżkę– Więcej tutaj

Ze strony czeskiej można skorzystać z kolei gondolowej – więcej tutaj

Szlak Niebieski – najpiękniejszy szlak na Śnieżkę

Szlak żółty jest z pewnością najbardziej malowniczy. Trasę zaczęłam przy Kościółku Wang, chociaż niektórzy zaczynają jeszcze wcześniej. Sam Kościół Wang jest przepiękny, z ciekawą historią. Ta dość egzotyczna nazwa nie jest przypadkowa, bowiem kościół został przeniesiony z norweskiej miejscowości Vang! W Karpaczu jest od niemal 200 lat! Dlaczego warto wybrać niebieski szlak na Śnieżkę? Bo właśnie na tej trasie zobaczycie słynne, karkonoskie schronisko. Schronisko Samotnia.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Żółty Szlak – malownicza droga na Śnieżkę

Z drugiej strony, moim zdaniem szkoda wracać tym samym szlakiem. Warto zrobić pętlę i wrócić np. żółtym szlakiem, który według niektórych jest piękniejszy niż niebieski. Sprawdźcie sami, który szlak przypadnie Wam do gustu najbardziej. To na tej trasie zobaczycie piękne, skalne formacje, które kojarzone są właśnie z Karkonoszami.

Roślinność na Śnieżce

Chociaż pod szczytem Śnieżki zobaczymy niemal jednolitą warstwę żółtego porostu skorupiastego, to roślinność jest tu o wiele bardziej zróżnicowana. Na przykład, na Śnieżce możemy zobaczyć roślinność alpejską. Sasanki alpejskie, pierwiosnki, pępawy, kukliki górskie – to dopiero początek odkrywania gatunków porastających ten szczyt.

Śnieżka – co warto wiedzieć?

Najważniejsze: jest to teren w parku narodowym, co oznacza dwie ważne rzeczy: poruszamy się po szlaku (nie zbaczamy!). Od 2021 na niektóre szlaki można wprowadzać psy, poza tym na mapie oznaczono szlaki niedostępne podczas wędrówek z psami. Przepisów zdecydowanie warto przestrzegać – za złamanie są kary finansowe.

Dojście na szczyt, w zależności od szlaku zajmuje 2-3 godziny i wymaga raczej dobrej kondycji. Dla przykładu, trasa z centrum Karpacza na Śnieżkę to ok. 7 kilometrów zajmuje średnio 2,5 godziny. Pamiętajcie, żeby nie wychodzić zbyt późno i zawsze zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania (kurtkę wiatrówkę), wodę/ termos z herbatą, kanapki. Warto zabrać nakrycie głowy – po prostu to, co zawsze bierzecie ze sobą w góry.

Śnieżka zbudowana jest z granitu, a szczyt góry z twardych skał. Jak możecie przeczytać dalej, klimat na Śnieżce jest surowy. Biorąc pod uwagę te dwie kwestie, nie jest to góra gęsto porośnięta lasem, raczej charakterystycznym dla Śnieżki jest rumowisko skalne. O roślinności na Śnieżce przeczytasz w kolejnych akapitach.

Na Śnieżkę różnie się mówi. Nazwana jest „Górą Olbrzymią” i „Królową Sudetów”. Niektórzy mówią, że to wygasły wulkan, lecz to nie prawda. Owszem, wygasłe Wulkany na Dolnym Śląsku istnieją, ale nie w tej lokalizacji.

Symbolem Śnieżki jest przypominający spodki budynek Obserwatorium Meteorologicznego. Na pewno go kojarzycie z pocztówek i zdjęć. Nazywany jest często „latającymi talerzami”. Budynek według niektórych jest architektonicznie dyskusyjny, lecz nadal kultowy. Niestety, do Obserwatorium na Śnieżce nie ma obecnie wstępu, ale turyści nie tracą nadziei, że jeszcze się to zmieni.

Noclegi na Śnieżce (w okolicy)

Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy, oferuje opcje noclegowe zarówno na górze, jak i w okolicy. Najbliżej szczytu znajduje się Dom Śląski Schronisko Górskie. W okolicy znajduje się Karpacz i Jelenia Góra, gdzie można znaleźć szeroki wybór noclegów, od pensjonatów po hotele. Dla osób szukających spokoju i bliskości natury, agroturystyki i domki do wynajęcia są również dostępne.

Dobrze oceniane noclegi polecam poniżej:

Inne noclegi znajdziesz m.in. pod tym adresem lub na mapce poniżej.



Booking.com

Co widać ze Śnieżki?

Zacznę od tego, że podróży na Śnieżkę często towarzyszy mgła. Występuje tutaj ponad 300 dni w roku, więc musimy być na to przygotowani. Poza tym, w pogodne dni, kiedy widoczność jest naprawdę dobra, ze Śnieżki roztacza się niesamowity widok.

Co zobaczymy ze szczytu Śnieżki? Śnieżnik Kłodzki, Góry Sowie, masyw Ślęzy, Góry Łużyckie, Przedgórze Sudeckie i Niziną Śląską. To oczywiście zależy od widoczności. Nie muszę dodawać, że na Śnieżkę warto zabrać lornetkę? 😊

Może nie ze szczytu, ale na Śnieżce możemy zaobserwować zjawiska meteorologiczne takie jak ognie św Elma, widmo Brockenu, czy Glorię.

Co zobaczyć na Śnieżce?

W zależności od tego, który szlak wybierzemy, na Śnieżce warto zobaczyć:

  • Budynek Poczty na Śnieżce
  • Czarny Grzbiet
  • Dolina Łomniczki
  • Dom Śląski
  • Domek Myśliwski
  • Dziki Wodospad i zapora na Łomnicy
  • Kaplica św. Wawrzyńca
  • Kocioł Małego Stawu
  • Kościółek Wang
  • Równia pod Śnieżką
  • Schronisko Samotnia
  • Schronisko Strzecha Akademicka
  • Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa

Pogoda na Śnieżce

Klimat Śnieżki jest bardzo surowy, co utrudnia wejście. Co moim zdaniem najważniejsze, w ciągu roku odnotowano nawet 206 dni z silnymi wiatrami. Najwyższa, zanotowana i potwierdzona prędkość wiatru to 288 km/h, choć nieudokumentowane dane wskazują na prędkość wyższą niż 300 km/h.

Co warto wiedzieć o pogodzie na Śnieżce? Może co nieco o temperaturze.  Na Śnieżce nie występują dni ze średnią temperaturą przekraczającą 10 stopni Celsjusza, nawet latem, więc naprawdę warto się przygotować przed wyjściem na szlak. Nie oznacza to, że w cieplejszych miesiącach, w ciągu dnia na Śnieżce jest zimno, ale w górach temperatura i warunki atmosferyczne zmieniają się naprawdę gwałtownie. Dodam, że śnieg możemy tu zobaczyć od października do maja, ale sama na Śnieżce byłam tylko w ciepłych miesiącach. Nie bez powodu mówi się, że pogoda na Śnieżce jest podobna do tej za kołem podbiegunowym: niskie temperatury, porywiste wiatry przeważają tu przez większą część roku.

Osobiście, kiedy kilka lat temu wybierałam się na Śnieżkę, nic nie zapowiadało gwałtownej burzy, przez którą wolałam zawrócić niż ryzykować swoje zdrowie lub nawet życie. Mam na uwadze, że chociaż w górach jest wszystko co kocham, to z górami wolę obchodzić się ostrożnie i powoli.

Ciekawostki o Śnieżce

O Śnieżce można opowiadać godzinami. Po pierwsze, jej położenie jest wyjątkowe. I nie chodzi o to, że położona jest na Dolnym Śląsku, tylko o to, że Śnieżka położona jest na granicy polsko-czeskiej od 1993 roku. Jednak ten szczyt leży na granicy co najmniej od roku 1804! Jak to wyglądało w przeszłości? Śnieżka stanowiła następujące granice:

  • 1804–1867 granica prusko-austriacka,
  • 1867–1918 granica prusko-austro-węgierska,
  • 1918–1938 granica niemiecko-czechosłowacka,
  • 1945–1990 granica polsko-czechosłowacka,
  • 1990–1992 granica polsko-czecho-słowacka.

Kolejną ciekawostką o Śnieżce, jest rozmiar ruchu turystycznego. Już w 1897 roku, z urzędu pocztowego na Śnieżce, wysłano 12 tysięcy pocztówek. Trzy lata później codziennie sprzedawano tu nawet 1500 pocztówek.

Śnieżka – czy warto?

Niektórzy zastanawiają się czy warto odwiedzić ten popularny szczyt na Dolnym Śląsku. Moim zdaniem – zdecydowanie tak. Wielu moich znajomych górołazów z Czech i Słowacji często odwiedza Śnieżkę. Turyści uwielbiają widok ze szczytu, piękny, górski krajobraz, schroniska czy kościółek Wang. Śnieżka to jedna z ciekawszych, ale też bardziej popularnych atrakcji Dolnego Śląska. Dlatego, jeśli planujecie wakacje lub weekend w tym regionie, pamiętajcie, żeby wpaść na Śnieżkę.

Jakie jeszcze miejsca warto zobaczyć w okolicy?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

  1. Super wpis 🙂 Na Śnieżkę prowadzi też fajny czarny szlak przez czeskie schronisko Jelenka, który serdecznie polecamy!

    Pozdrawiamy
    Sebastian i Agata

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
104,198ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj