Opolskie atrakcje. 10 miejsc na Opolszczyźnie, które musisz zobaczyć

opolskie atrakcje

Kochani, województwo opolskie to najmniejsze i najmniej zaludnione województwo w Polsce. Jednak absolutnie nie oznacza to, że brakuje tu atrakcji czy uroku. Zapraszam Was do mojej (oczywiście, subiektywnej) listy ulubionych zakątków Opolszczyzny.

Opolskie atrakcje

Atrakcje turystyczne województwa opolskiego zaczynają się w Opolu- stolicy Polskiej Piosenki. Warto przejść się na Rynek, odwiedzić Wyspę Bolko czy Muzeum Wsi Opolskiej- skansen. Jednak to nie jedyna atrakcja opolskiego. To tu znajduje się Zamek Moszna, który w istocie jest pałacem. Tropem zabytków warto wybrać się do Niemodlina, Brzegu czy do Nysy, która jest przepięknym miastem. Z Nysy przysłowiowy rzut beretem jest do Gór Opawskich. To tu znajduje się Szlak Czarownic.

Opolskie atrakcje – mapa zwiedzania

Zamek Moszna

Od pierwszego wejrzenia zaciekawia swoją formą, fantazją i pomysłem. Niektórzy nazywają go polskim Hogwartem. Ten cudowny zamek składa się bowiem z 99 wież i wieżyczek. Liczy trzy części, w których znajdziemy 365 pomieszczeń, z czego kilka przeznaczonych jest do zwiedzania. Ponadto, w zamku znajduje się niewielka oranżeria, restauracja i hotel. Piękny park z przeszło 200 letnimi lipami, niedaleko położona stadnina i piękne azalie czynią te miejsce perłą regionu. Dla dociekliwych: Zamek Moszna to tak naprawdę pałac, jest zamkiem tylko z utartej już nazwy.

Kopa Biskupia

To najwyższe wzniesienie województwa opolskiego ( 890 m n.p.m.). Ciekawostką jest, że wieża widokowa i najwyższy punkt góry znajdują się już po czeskiej stronie granicy. Świetne miejsce na niedzielny spacer. Na górze znajduje się schronisko, gdzie można napić się herbaty, piwka czy coś przekąsić. Jak dla mnie w sezonie zimowym potrawy są lepsze, albo po prostu wtedy lepiej trafiłam. Uwaga! Piękne widoki gwarantowane niezależnie od pory roku.

Więcej między innymi tutaj: Góry Opawskie- trasy i pomysły na wycieczki po polskiej stronie  oraz Biskupia Kopa- gdzie zacząć? Trasy i porady dla każdego

Reklama

biskupia kopa

Widok z wieży
Widok z wieży

Zamek w Brzegu (i muzeum)

Rezydencja Piastów Śląskich powstała już w XIII wieku, a obecny wygląd zamku pochodzi z przebudowy przeprowadzonej w XVI w. Warto dodać, że inspiracją budowli był… krakowski Wawel! Z tego właśnie powodu zamek w Brzegu nazywany jest śląskim Wawelem. Warto odwiedzić muzeum zamkowe, gdzie możemy zobaczyć dawne stroje, meble, pamiątki czy nawet pięknie zdobione sarkofagi Piastów.

Uwaga! W sobotę wstęp jest darmowy :)Więcej  o Brzegu  znajdziesz  tutaj  Brzeg- atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Muzeum wsi Opolskiej

To miejsce, w którym zatrzymało się i miejsce, i czas. Na terenie muzeum, pod gołym niebem znajdziemy przeszło 40 wiejskich zabytkowych budowli drewnianych, które są urządzone oraz wyposażone w oryginalne sprzęty i narzędzia. Ponadto w wielu budynkach znajdziemy przewodników, którzy nie tylko opowiedzą nam historię domu, ale i przeniosą nas do tamtych lat z zabawnymi historiami. Moje ulubione miejsce to chata nauczyciela i historie o dziecięcych nagrodach i karach.

Sprawdź również:  Jak rozwiązać problem z PKP?
Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej

Stawy Niemodlińskie

Stawy Niemodlińskie położone są w okolicy dawnych borów Niemodlińskich. Na te zbiorniki wodne składa się ponad 1000 hektarów stojących wód powierzchniowych. Jest to świetne miejsce na wycieczkę rowerową, pieszą, piknik czy obserwację ptaków. 

Jeśli słyszeliście o Stawach Milickich, to tutaj zaznacie prawdziwego spokoju- turystów można powiedzieć, że brakuje 🙂 Jeśli zastanawiasz się, który staw wybrać, sprawdź ten wpis: Stawy Niemodlińskie- pomysł na weekendową wycieczkę na Opolszczyznę

Tajemnicze miejsca na Opolszczyźnie

Na Opolszczyźnie znajduje się sporo atrakcji, które zaskoczą turystów i podróżników. Dla przykładu, znajdziemy tu dinozaury, legendy, a nawet mumię i piramidę!

Więcej: 10 tajemniczych miejsc na Opolszczyźnie

Reklama

Stobrawski Park Krajobrazowy

Teren parku stanowią piękne lasy, łąki, doliny rzek i dorzecza. Co prawda, nie spotkamy tam raczej żubra, jednak łosia już i owszem. Osobiście nie udało mi się go zobaczyć, jednak może i kiedyś taki dzień nadejdzie. Stobrawski Park Krajobrazowy to 165 gatunków ptaków, w tym orlik, bocian czarny czy pliszka, to również wydry, bobry czy rzadkie gatunki motyli.

Więcej o ciekawych miejscach i trasach tu: Stobrawski Park Krajobrazowy- 9 niesamowitych miejsc

Góra Świętej Anny

To jedno z bardziej znanych miejsc kultu religijnego nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w całej Polsce. Mimo, iż serce tego miejsca stanowi Bazylika, to właśnie dziesiątki kapliczek tworzą specjalną atmosferę Góry Świętej Anny. Nie można zapomnieć, że Góra Świętej Anny to również zachwycająca lokalizacja- położona jest na najwyższym wzniesieniu Masywu Chełmskiego, dodatkową atrakcję stanowi geopark i ścieżki turystyczne, które można pokonać rowerem lub piechotą. Wielu wybiera tą krainę na niedzielny piknik i odpoczynek od codzienności. Więcej np., tutaj Góra św. Anny: atrakcje i ciekawe miejsca

Geopark
Geopark

Nysa

Bezapelacyjnie należy do moich ulubionych miejsc na Opolszczyźnie!

o miasto położone na granicy Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej jest po prostu przepiękne. Warto odwiedzić je z jednej strony ze względu na krajobraz, w który wpasowują się góry i jezioro Nyskie, z drugiej- na piękne zabytki i zadbane kamienice.

Zobaczcie sami: Nysa- atrakcje i piękne miejsca Śląskiego Rzymu

Jeziora Opolszczyzny

Opolszczyzna to z pewnością nie Mazury, jednak znajdziemy tu niejedno jezioro, nad którym można przyjemnie spędzić czas. Biwakując nad jeziorem Nyskim, warto zobaczyć Stare Miasto w Nysie czy odwiedzić tamtejsze muzeum (w środy wstęp bezpłatny), a już na pewno zakupić słodycze produkowane przez Cukry Nyskie! Udając się nad jezioro Otmuchowskie możemy wybrać się do niewielkiego miasteczka o tej samej nazwie, aby zobaczyć przepiękny Ratusz, zamek biskupi czy naprawdę okazały, barokowy kościół. Bliżej Opola możemy wybrać się nad jezioro Turawskie czy do Osowca.

Sprawdź również:  Małopolskie atrakcje - miejsca, które warto zobaczyć!

"<yoastmark

Reklama

"<yoastmark

"<yoastmark

Opolska Wenecja

Tak właśnie nazwano krótki fragment Młynówki od Mostu Katedralnego do Zamkowego. Jest tam spokojnie i zielono, a w wodzie możemy zobaczyć niewielkie skupiska kaczuszek. Sama uwielbiam spacerować przez Most Groszowy aż po Wyspę Bolko. Na Bolko podczas spaceru zobaczymy dziko żyjące sarny skubiące trawę, wypijemy kawę w kawiarni w samym sercu parku, ewentualnie wybierzemy się do (naprawdę zadbanego) opolskiego zoo.opolska wenecja

Jeśli wybieracie się do Opola sprawdźcie ten wpis: Opole: atrakcje i zabytki.

Opolska Wenecja
Opolska Wenecja

Szlak drewnianych kościołów

Dla mnie niedawno odkrytą atrakcją jest skupisko drewnianych obiektów sakralnych na Opolszczyźnie. Jest to szlak kilkunastu starych kościołów w powiecie kluczborskim. Więcej informacji o szlaku (wraz z przewodnikiem do pobrania) znajdziecie pod tym adresem. Oczywiście, w innych rejonach również możemy zobaczyć drewniane kościoły, np. w Obórkach  pod Brzegiem.

źródło: https://www.kluczbork.eu/458,kosciolydrewniane

Zamek Kopice

Zamek w 1958 roku został spalony i od tamtej pory nie udało się go wyremontować. Za każdym razem inwestor obiecywał renowacje, jednak nigdy do niej nie doszło. Ponadto, został rozkradziony tak, że praktycznie nic cennego w nim nie pozostało. Ta gorzka pigułka historii o zmiennych kolejach losu przyciąga corocznie wielu turystów. Mimo, że ruiny zamku nie są przeznaczone do zwiedzania, wielu wraca, aby choć z daleka go zobaczyć, podumać i pomarzyć. Bo przecież w końcu los się do niego uśmiechnie.

kopice pałac

kopice palac

Reklama

Noclegi na Opolszczyźnie

Jeśli jesteś zainteresowany noclegami na Opolszczyźnie, to pod tym linkiem znajdziesz polecane miejsca, lub możesz sprawdzić na poniższej mapie:

Booking.com

Turystyczne atrakcje Opolszczyzny

Opolskie to również piękne lasy, w tym wymieniony  Stobrawski Park Krajobrazowy. Można wybrać się na wycieczkę rowerową, kajaki czy po prostu na spacer. Warto zwiedzić szlak drewnianych kościołów, które w większości znajdują się w okolicy Kluczborka. Opolskie atrakcje nie są oblegane przez turystów, nie licząc kilku popularniejszych miejsc. To zdecydowanie dobre miejsce, jeśli chcesz odpocząć od tłumów.

Oczywiście, są jeszcze inne miejsca na Opolszczyźnie, do których z chęcią i uśmiechem wracam. Powyższe punkty to zdecydowanie za mało. To tu znajdziemy jedną z największych wsi w Polsce, Jemielnicę (niemal 4000 mieszkańców!) z przepięknym zespołem klasztornym cystersów, czy zjawiskowy, neogotycki kościół położony w niewielkich Tułach. Jednak bardzo bym chciała usłyszeć co Was najbardziej oczarowało w tym niewielkim regionie Polski.

Jesteście zainteresowani zabytkami Opolszczyzny? Więcej we wpisie: Zamki Opolszczyzny

O tym co ciekawego można zobaczyć w Opolu przeczytacie we wpisie: Opole atrakcje

Najładniejsze lasy i parki Opolszczyzny.

Jemielnica
Jemielnica

Reklama


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

Noclegi znajdziesz na booking.com


57 KOMENTARZE

  1. Mnie Góra św. Anny kojarzy się głównie z amfiteatrem i górującym nad nim pomnikiem. O ile pomnik jest sam w sobie dość brzydki (ale nie sposób go przeoczyć), tak amfiteatr jest miejscem nieziemsko klimatycznym. Świetne miejsce, by zaszyć się w słoneczny dzień, poczytać książkę czy zwyczajnie poopalać.

  2. Ale dziwna lista. Polecam między innymi: Bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki, Fontannę Trytona, Dom Wagi Miejskiej i Piękną Studnię w Nysie, kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach na Szlaku Polichromii Brzeskich i kościół św. Anny w Oleśnie. W woj.opolskim jest trochę fajnych miejsc ?

    • Lista bardzo fajna, bo różnorodna. Nie każdego interesują kościoły. Ja na ten przykład mam ich dość do porzygu, bo na jaką wycieczkę bym nie pojechała, to mnie po kościołach wożą. A w przewodnikach to samo – kościół taki, kościół siaki. No dajcie ludzie spokój.

      • Zgadzam się, co prawda jest w Opolskim sporo ładnych kościołów, ale to nie jedyne atrakcje województwa, a na wielu wycieczkach tylko to możemy zobaczyć…

        • Dziękuję Auguście za ciekawe sugestie. Niektóre z Twojej listy jeszcze pewnie odwiedzę. Sama co prawda lubię obiekty sakralne, jednak na mojej liście znalazły się inne (jak dla mnie) bardziej interesujące miejsca.
          Ciężko się nie zgodzić z Jankiem i Dagą, że niektóre wycieczki są zbyt monotematyczne i nie ma się czemu dziwić, że ktoś ma potem dość zwiedzania kościołów czy innych miejsc do siebie bardzo podobnych. Pozdrowienia!

      • Właśnie tak – fajna i różnorodna. Nawet august, którego wyprawy turystyczne, jak się domyślam, ograniczają się do wyjścia do kościółka dwa razy dziennie, znajdzie coś dla siebie. I o to chodzi ? I jest coś i dla mnie, bo na Turawę na sandacze jeżdżę ?

        • Cieszę się że Ci się podoba. Nad Turawą jest świetny klimat i na spacer i do zdjęć i żeby sobie podumać nad zachodem słońca 🙂

  3. Jako wychowana w tym województwie uważam, że skrywa on wiele niezwykłych miejsc. Mnie najbardziej urzekł Kościół św. Józefa w Baborowie, który jest tak mało znany. Polecam ?

  4. No to wychodzi na to, że mam zaliczony tylko Brzeg i Opole… ? Niby nie mam tak daleko na opolszczyznę, ale jakoś rzadko to kierunek moich wypraw.

  5. Uwielbiam wracać do Mosznej zawsze gdy jadę na Dolny Śląsk, a szczególnie gdy kwitną rododendrony. Niezapomniany widok i … zapach ? Zaskoczyłaś mnie zdjęciem z jeziorem!!! Tego się na pewno nie spodziewałam zobaczyć. Z Twoich zdjęć chciałabym zobaczyć Kopice i Tuły, nie wiedziałam o ich istnieniu, a pokochałam DŚ ?

  6. No i świetnie! Od Krakowa do Opola niecałe 200 km. Mogę zawieźć Opla do Opola i zobaczyć kawał porządnego zamku i inne atrakcje ? I co, trzeba drogo? Nie trzeba!

  7. Piekna Moszna i Zalew w Turawie, to miejscowości w których byłam i utkwiły mi w pamięci ?Polska to piękny kraj, szkoda tylko ze mało przyjazna dla mieszkańców, którzy misza emigrować

  8. JEMIELNICA, największą wsią w Polsce? Według jakich kryteriów i na podstawie jakich źródeł? Że niby liczy “blisko”, “aż” 4 000 mieszkańców. Jest w Polsce kilka wsi liczących ponad 10 000 mieszkańców. Więc z umiarem z takimi stwierdzeniami.

    • Dziękuję pięknie za sugestię. Z pewnością zrewiduję informację. Jedno ze źródeł pod tym linkiem :

      http://www.mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,98665.html

      Dziękuję za czujność i pozdrawiam,
      Ewelina

  9. Ostatnio mówiłam do mojego męża, że nigdy nie byłam w woj. opolskim! Twój post na pewno pomoże nam zaplanować jakąś sensowną podróż, więc wielkie dzięki za niego 🙂

  10. Jeszcze nigdy nie byłam w tej części Polski. Ależ tam jest pięknie. Uwielbiam zamki, a te jeziora! Wyglądają jak morze. Przecudnie! Tak mnie zachęciłaś, że chyba zaraz pojadę 😉

  11. Lubię czytać Twoje wpisy, bo niezależnie czy piszesz o Pradze, Gran Canarii czy wsi pod Opolem zawsze jest ciekawie i z polotem. Pozdrawiam serdecznie.

  12. Fajny jest twój blog i znajduję w nim to co ostatnio własnie szukam. Jest coś o Czechach, jest o podróżowaniu po Polsce no po prostu tego własnie szukam. Wpisuję twój blog do feedle – mojego agregatora blogów 🙂

  13. Strzelce Opolskie ostatnimi laty bardzo zyskały na wyglądzie 🙂 Zadbany park z ruinami zamku, którego historia sięga czasów piastowskich (wieża ostatnio została wyremontowana). Śliczny rynek, obok klimatyczna cukiernia (jakby się siedziało u babci w mieszkaniu plus – mają dobre lody). Parę kroków dalej ponad stuletni kościół św. Wawrzyńca. Jadąc w kierunku wyjazdu na autostradę po drodze mamy Rybaczówkę – teren rekreacyjny, są tam stawy, jakoś dwa-trzy lata temu zostało to wszystko pięknie uporządkowane i naprawdę to przyjemność tam posiedzieć (jest nawet plaża). W drugą stronę – XVIII-wieczny drewniany kościół na cmentarzu miejskim, a kawałek dalej przy drodze na Opole jest odremontowane kąpielisko (baseny na powietrzu i pływalnia zadaszona).

  14. A ja polecam Paczków , jest tu dużo historii . Mamy mury obronne wraz z basztami jest ich 19 , Basztę Wrocławską ( widokową ) wraz z bramą , Wieżę Ząbkowicką , Wieżę Kłodzką , Bramę Nyską , Dom Kata , Muzeum Gazownictwa i Metamuzeum Motoryzacji . Jest też Zalew Paczkowski nad którym można wypocząć , Kościół Parafialny Św Jana Ewangelisty wraz ze studnią wewnątrz kościoła itd,itd .
    Można zobaczyć wiele zdjęć starych i nowych na facebooku na stronie ZAPRASZAM DO PACZKOWA .

  15. Za zamek w kopicach nie jeden urzędnik powinien wisieć dzisiaj na drzewie. Połowa kopić ma rzeczy pokradzione z zamku. Barany kafelki zdobne nawet kradli niszczyli. Ja tam byłem w latach 90tych wszystko dało się zwiedzić a dzisiaj rudera. Zamek był śliczny moja babcia była tam na balu jak miała 18 lat 🙂

    • Piękna historia z babcią- ciekawa jestem jakie to musiały być emocje. Co do tego co się z zamkiem w Kopicach stało, jest to naprawdę przytłaczające. Lektury Hannibala Smoke opowiadają o takich miejscach, które zostały zniszczone właśnie po wojnie. Moim zdaniem warto o tym mówić, bo system renowacji zabytków w Polsce nie jest lepszy niż 30 lat temu…

  16. Polecam Pałac Rozkochów koło Głogówka. Budowla przed odnową, ale o niesamowitym klimacie i dostępna bezpłatnie dla turystów w weekendy. Wewnątrz wystawy, a w ogrodzie przy rozległym parku niezliczone wydarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj