Brzeg- atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Brzeg- położony nad Odrą, pomiędzy Opolem a Wrocławiem jest miastem niezwykłym. Z jednej strony, kojarzy się z pięknym zamkiem Piastów, zielonymi parkami. Z drugiej- jest pełen kontrastów i wiele miejsc wciąż czeka na odnowienie. Dziś zabieram Was na wycieczkę po atrakcjach Brzegu, który jest świetnym miejscem na całodzienną wycieczkę.

Zaczynamy!

Brzeg- co warto wiedzieć?

Zacznę od tego, że do Brzegu łatwo dojechać. Zarówno A4, jak i pociągiem, bezpośrednio choćby z Wrocławia czy Opola. Zwiedzanie, wraz z obiadem i kawą może zająć cały dzień, jednak wiele zależy od tego, co nas interesuje.

Rzut historyczny

Pierwsze wzmianki o Brzegu zaczynają się w 1235 roku, choć niektóre źródła mówią, że miasto istniało o wiele prędzej. Brzeg to zdecydowanie miasto z bogatą historią, zaczynając choćby od księstwa brzeskiego, przez czas, kiedy Brzeg należał do Prus (od 1741). Dopiero po II Wojnie Światowej stał się miastem Polskim, stąd choćby na kościele pw. św. Mikołaja można zobaczyć niemieckie napisy w znacznej ilości. Po II WŚ Brzeg (jak i okolice) został zamieszkany głównie przez ludność kresową.

Brzeg- atrakcje

Zwiedzanie Brzegu można zacząć od Zamku Piastów Śląskich. Chociaż, o wiele wygodniej zaparkować niedaleko Odry i zrobić sobie rundkę po mieście (spacerem wyjdzie około 7-10 kilometrów łącznie).

Stare Miasto w Brzegu

Dziś historyczne kamieniczki przeplatają się z tymi, które kojarzą się raczej z czasem PRL-u. Najstarszy budynek w Brzegu znajduje się przy ulicy Jabłkowej (i Długiej). To dawna wieża mieszkalno- obronna, z XIII wieku. Dziś nie wyróżnia się swoją wielkością, ale po renowacji wygląda naprawdę pięknie.

Co ciekawe, układ urbanistyczny Starego Miasta został ustalony jeszcze w XIII wieku. Po II Wojnie Światowej, czyli po 1945 został nieco zmieniony.

Rynek w Brzegu

Rynek w Brzegu warto odwiedzić przede wszystkim z powodu pięknego Ratusza. Krużganki i bogactwo tego budynku robią naprawdę spore wrażenie. Niemniej, poza Ratuszem, który obecnie przechodzi renowację, są dwie kamienice, na które warto zwrócić uwagę. Pierwsza- niebieska, kamienica z herbem miasta jest interesująca ze względu na swoją wysokość. Poza tym, nie liczy więcej pięter od swoich sąsiadek- to po prostu fasada!

Druga to kamienica “bez okien”. Stoi na brzeskim Rynku, pod adresem Sukiennice 5. Druga- podobna pod adresem Rynek 2. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to kamienica w trakcie remontu, jednak tak nie jest. Za dawnych lat nie miała okien, tylko dekorację z tzw. blendy co oznacza imitację okien. Takich imitacji na każdym piętrze były 3, a później zrobiono po dwa otwory okienne. Jak możecie zobaczyć, nie zostały zrobione dokładnie w miejscu imitacji. Zdecydowanie, ta kamienica w Brzegu jest jedną z najciekawszych, jakie widziałam.

Renesansowy Zamek Piastów Śląskich

Zamek pochodzi z XIII-XVI wieku, zwany jest też Śląskim Wawelem. Wejście od Placu Zamkowego jest tak pięknie i bogato zdobione, że można na nie patrzeć godzinami (dosłownie). A to dopiero początek zwiedzania- zaczynając od dziedzińca, przez krużganki, aż po Muzeum Piastów Śląskich.

 

Muzeum Piastów Śląskich

W muzeum można zobaczyć kilka wystaw stałych i czasowych- np. wystawa Memoriae Piastorum Principum Silesiae, na której można zobaczyć sarkofagi Piastów legnicko-brzeskich oraz kopie średniowiecznych nagrobków Piastów Śląskich. To nie wszystkie wystawy- niedawno wystawa różnych lamp została zastąpiona wystawą dotyczącą Kresów Wschodnich.
Więcej na stronie www zamku.

Brama Odrzańska w Brzegu

To tak naprawdę jedyna architektoniczna pozostałość po twierdzy w Brzegu. Stanowiła część fortyfikacji i do 1895 roku stała 250 metrów dalej (wtedy prowadziła na zwodzony Most Odrzański) Dziś Brama Odrzańska znajduje się w Parku Nadodrzańskim i przypomina o dawnych dziejach miasta. A dla mnie, wygląda trochę jak jeden wielki kominek 🙂

 

Kościoły w Brzegu

Jest ich kilka, ale największe wrażenie wywarł na mnie kościół pw. św. Mikołaja. Naprawdę wyróżnia się pośród drobnych kamienic ulicy Długiej- jest wielki niczym katedra, cały z cegły. Poza tym, zwiedzając zamek mijamy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Tuż obok stoją dwie figury- figura św. Judy Tadeusza oraz figura św. Jana Nepomucena.

Kościół pw. św. Mikołaja w Brzegu
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Most Piastowski

Most Piastowski nad Odrą robi niezwykłe wrażenie. Wydaje się być o wiele starszy niż jest, bowiem jest mostem powojennym. Co ciekawe, powstał dzięki mostowi z Bydgoszczy- dwa przęsła Mostu fordońskiego (1891 r.) zostały przewiezione do Brzegu, dzięki czemu powstał brzeski Most Piastowski.

Stary Młyn w Brzegu

Stary Młyn pochodzi z 1889 roku i mówiąc szczerze, spacerując ul. Nadodrzańską wydaje się, że wiele się nie zmieniło. To znaczy, część obiektów nie przetrwała do dziś (choćby ruiny młyna na drugiej wyspie), ale do dziś zachowała się większość, np. magazyn czy budynek administracyjny. Natomiast Plac Młynów to miejsce ze specyficznym klimatem- czuć jakby o tych budynkach zapomniał świat.

Brzeskie Wyspy: Jeżynowa

W Brzegu znajdziemy trzy wysepki. Najciekawsza, pod względem fotogenicznym i klimatu jest zdecydowanie Kępa II, nazywana Wyspą Jeżynową. Prowadzi do niej mostek, który jest klimatyczny- trochę tajemniczy, trochę jak z dobrego thrillera. Dalej znajduje się plaża, dlatego umówmy się, gdyby Wyspa Jeżynowa leżała choćby w Opolu, byłaby to jedno z popularniejszych miejscówek.

Wieża Ciśnień przy ulicy Rybackiej

Pochodzi z z 1877 roku. Zwiedzanie jest niemożliwe, chociaż kilka lat temu okazjonalnie można było zobaczyć co jest w środku i jaki jest widok z góry.

Brzeskie parki

Brzeg charakteryzują naprawdę piękne parki. Co ciekawe, w większości położone są na terenie dawnych fortyfikacji. Planty miejskie założone zostały w XIX wieku i dziś możemy odwiedzać trzy niesamowite parki. Niesamowite przede wszystkim ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu- spacerujemy często niczym w kotlinie. Poza tym, idziemy wzdłuż potoku, rzeki lub małych cieków wodnych. Brzeski Park charakteryzują fontanny i mostki. Warto wiedzieć, że grasują w nich wiewiórki, więc jeśli zwiedzasz Brzeg z dziećmi, warto ich razem poszukać 😊

Park Nadodrzański- z Bramą Odrzańską

Parku Centralny- z pięknymi fontannami, stawem

Park Chrobrego ze stawem, charakterystycznym mostkiem i amfiteatrem

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Brzeg- gdzie zjeść i wypić kawę?

Na swojski obiad polecam Bar Mleczny- mają dobre zupy i pierogi. Popularna jest Brzeska i np. placek po węgiersku. Co do kawy, ciasta czy lodów- można wybrać się do Bombonierki. Wybór ciast i lodów jest naprawdę duży. Moje ostatnie odkrycie to mała kawiarnia w centrum handlowym na ul. Długiej- kawa i lody na wynos kosztowały 8 złotych. Dodam tylko, że kawa była naprawdę dobra, tak samo jak lody.

Czy Brzeg jest brzydki?

Wiele osób zadaje to pytanie i mają ku temu swoje powody. Bo chociaż brzeskie parki, zamek czy ratusz są naprawdę piękne, to są miejsca, które wymagają poprawy i remontu. Z tego powodu- oczywiście, moim zdaniem Brzeg to miasto pełne kontrastów. Dlatego też mogłoby służyć za plan filmowy w różnorodnych produkcjach. Zarówno tych teraźniejszych, jak i tych dziejących się tuż po wojnie.

Czy warto odwiedzić opolski Brzeg?

Oczywiście, że tak. Nie jest to miasto typowo turystyczne, chociaż ma sporo do zaoferowania. Jeśli chcecie spędzić weekend w powiecie brzeskim, koniecznie zajrzyjcie do inspiracji po brzeskich gminach. Tam znajdziecie ciekawe miejsca w okolicy Brzegu:

Lewin Brzeski, Skarbimierz, Grodków, Olszanka

Albo pojedźcie na Dolny Śląsk, zaczynając choćby od gminy Oława

Sprawdź również wpis: Opole atrakcje


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


8 KOMENTARZE

  1. No. Takie niesprawiedliwe opinie jak brzydkie miasto te czy tamto. Wiele z polskich miast ma taki przydomek, ale mam nadzieje, że ludzie raczej mówią tak dla zgrywu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
104,198ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj