Stawy Niemodlińskie- pomysł na weekendową wycieczkę na Opolszczyznę

Stawy Niemodlińskie, jak nazwa wskazuje położone są w okolicy dawnych borów Niemodlińskich w województwie opolskim. Na zbiorniki wodne Borów Niemodlińskich składa się ponad 1000 hektarów stojących wód powierzchniowych. Dziś opiszę jedynie część z nich, ale myślę, że praktycznie każdy z nich jest wyjątkowy i warty odwiedzenia, nie tylko ze względu na wodę, ale przede wszystkim migrujące ptaki czy otaczające lasy. No i ze względu na orzech wodny! Ale o nim przeczytacie dalej.

Zabieram Was na wycieczkę nad Stawy Niemodlińskie, lub jak kto woli- zbiorniki wodne Borów Niemodlińskich.

Stawy Niemodlińskie- lista

Poniżej przedstawię największe stawy i zbiorniki wodne w obrębie Borów Niemodlińskich. Kolejność nieprzypadkowa- od największego do najmniejszego 😊Ważne! na poniższej liście nie ma wszystkich stawów.

 1. Staw Sangów– o powierzchni 137 ha
 2. Staw Loża– o powierzchni 53,4 ha
 3. Staw Kamaszka– o powierzchni 45,2 ha
 4. Staw Wołowski– o powierzchni 44,9 ha
 5. Staw Książęcy– o powierzchni 36,4 ha
 6. Staw Pustelnik– o powierzchni 32,5 ha
 7. Staw Olszowy– o powierzchni 35,2 ha
 8. Staw Ławnik– o powierzchni 31 ha
 9. Staw Młyński– o powierzchni 13,2 ha
 10. Staw Nowy– o powierzchni 12,8 ha
 11. Staw Nowokuźnicki– o powierzchni 12 ha
 12. Staw Zofia– o powierzchni 12 ha
 13. Staw Tułowicki– o powierzchni 10 ha
 14. Staw Chłopski– o powierzchni 10 ha
 15. Staw Górny– o powierzchni 10 ha

Skąd te stawy?

Chociaż wiemy, że są to głównie stawy rybne, to powstawać zaczęły w XVI wieku, jako wyrobiska po intensywnej eksploatacji rud darniowych. Położone są licznie w następujących gminach: gminach: Tułowice, Niemodlin i Dąbrowa. Obecnie, w rejonie Lewina Brzeskiego powstają nowe zbiorniki wodne, ale tam wydobywa się głównie piasek, żwir.

Ważne! Do większości stawów nie można wchodzić, hoduje się w nich m.in. karpie, amury, sumy, szczupaki czy karasie.

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Staw Sangów

Moim zdaniem zwiedzanie warto zacząć od największego stawu- Sangów. Zlokalizowany jest niedaleko miejscowości Lipowa (gmina Dąbrowa). Jest nie tylko największy, ale też otoczony jest lasem mieszanym, pełnym malowniczych ścieżek. Jeśli szukacie miejsca na długi spacer, wycieczkę rowerową- Staw Sangów to dobry trop. Co można tam spotkać? Zające, sarny- bez problemu. Można wsłuchać się w śpiew kukułki i poszukać śladów innych zwierząt czy zrobić piknik.

Staw Wołowski (w pakiecie z Czarnym lub Komorzno)

Zlokalizowany jest niedaleko miejscowości Magnuszowiczki, ale dzieli je autostrada. My przyjeżdżamy zawsze z drugiej strony 😊

Staw Wołowski
Staw Wołowski

Staw Wołowski, położony pomiędzy mniejszym Stawem Czarnym i Stawem Komorzno to również dobry pomysł na wycieczkę. Nie tylko rowerową, bo pomiędzy stawem Czarnym i Wołowskim możemy spacerować udeptaną ścieżką, pomiędzy rowami melioracyjnymi, które dodają uroku tym z pozoru podobnym stawom. Co ciekawe, to tam widziałam sześć jastrzębi, które majestatycznie latały nad jeziorem. Poza tym, zające, sarny- jak w regionie, a klimat jest podobny do tego przy Stawie Sęgów. Poza tym, w tygodniu, ile razy bym się tam nie wybrała nie spotkałam nikogo. W weekend jeszcze nie byłam 😊

Ważne! Latem przejście pomiędzy jeziorami może być ciężkie, bo roślinność, która tam rośnie jest bardzo gęsta.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Staw Nowokuźnicki – rezerwat przyrody

Staw Nowokuźnicki to powierzchnia 12 hektara, a prawie 29 hektarów zajmuje rezerwat. Zlokalizowany jest w miejscowości Nowa Kuźnia, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Bory Niemodlińskie”. To rezerwat florystyczny, gdzie znajdziemy rzadkie rośliny wodne, a w szczególności orzech wodny Trapa natan. Kotewka orzech wodny- dla ścisłości- rośnie na wodzie. Brzmi to kosmicznie, prawda? Nie udało mi się jeszcze spróbować tego gatunku orzecha, ale będę szukać i dam znać jak smakuje.

W części rezerwatu utworzono ścieżkę edukacyjną, wyposażoną w tablice edukacyjne czy platformy widokowe. Staw Nowokuźnicki to ciekawe i rzadkie rośliny takie jak bobrek trójlistkowy czy grążel żółty. Zobaczyć możemy kilkadziesiąt gatunków ptaków, w tym m.in. wodnika czy remiza- ptaka, który wygląda trochę jak przestępca.

Stawów Niemodlińskich jest kilkadziesiąt, a dziś opisałam pięć, które odwiedzam najczęściej, ze względu swojego położenia i atrakcyjności. Nie są to wszystkie miejsca, do których warto się wybrać, bo chociaż w zasadzie większość z nich nie jest zbyt popularna wśród turystów to dzięki temu sami możemy przecierać nowe ścieżki i cieszyć się prywatnością na łonie natury.

Jeśli polecacie jakieś inne stawy- napiszcie w komentarzu jakie, wtedy łatwiej będzie mi podążać Waszym szlakiem.

Więcej miejsc znajdziecie w tym wpisie:  PARKI I LASY OPOLSZCZYZNY


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


1 KOMENTARZ

 1. Kolejne miejsce, którego totalnie nie znam! Wstyd! Ale generalnie Opolszczyzna jest mi dość obca… Inspirujesz, by eksplorować tą piękną Polskę! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
84,872ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj