Góra Chrobrego- Góry Opawskie

Ten kto szuka spokoju i sielskich tras koniecznie musi wybrać się w tą część pasm Sudeckich. Góry Opawskie. Co prawda, po stronie naszego kraju znana jest jedynie Biskupia Kopa, głównie z powodu Korony Gór Polski. Srebrną Kopę niektórzy znają, ale raczej ze słyszenia.

Jednak Góry Opawskie to też inne ciekawe miejsca. Takie jak Góra Chrobrego (zwana też Parkową). Do jej masywu zalicza się szczyty górskie: Przednią Kopę (467 m n.p.m.), Średnią Kopę (543 m n.p.m.) i Tylną Kopę (527 m n.p.m.). To trasa dla tych, którzy lubią spacerować i zachwycać się naturą. My spacer zaczęliśmy w Głuchołazach w województwie opolskim.

park zdrojowy głuchołazy
Z początkiem czerwca można podziwiać różaneczniki.

Głuchołazy- tu zaczynamy!

A dokładniej w Parku Zdrojowym. W tym miejscu możemy zaplanować zwiedzanie innych atrakcji jak np. Tężnia Solankowa, czy po prostu pospacerować po parku i delektować się chwilą na podeście widokowym. O Głuchołazach jeszcze kiedyś napiszę, tymczasem- zaczynamy naszą trasę.

podest widokowy góry głuchołazy
Owy podest.

Idziemy Głównym Szlakiem Sudeckim (który na początku łączy się z Nyską Drogą św. Jakuba). Początkowo idziemy pod górę dość szeroką drogą, dodatkowo tego dnia co byliśmy w Głuchołazach dało się odczuć niesamowite gorąco.

Ciekawostka! Na Nyskim szlaku zobaczymy kapliczki z obrazami obrazującymi Drogą Krzyżową. Zespół kamiennych kaplic przedstawia kolejne stacje, z tym, że do tradycyjnych czternastu dodano jeszcze dwie. Pierwsze kapliczki powstały w 1859 roku, te które oglądamy obecnie- w 1930.

droga krzyżowa głuchołazyGłówny Szlak Sudecki- droga z Głuchołaz

My jednak zeszliśmy z szerokiej drogi w momencie zejścia na Główny Szlak. Bowiem naszym celem, poza Przednią Kopą było opuszczone schronisko wraz z wieżą widokową. Na miejscu okazało się, że nie wejdziemy na wieżę, a schronisko jest w trakcie remontu. Z jednej strony było mi przykro, że nie da się nic zobaczyć, z drugiej- nie mogę się doczekać aż będzie po remoncie i będę mogła wypić kawę z cudownym widokiem na góry! Z tym miejscem oczywiście wiąże się opowieść. W miejscu wieży, prawie 200 lat temu najpierw postawiono piramidę z obrazem św. Anny. Stało się to prawdopodobnie z powodu złamanego serca pewnego artysty właśnie przez niejaką Annę. Co ciekawe, kiedyś był tam tor saneczkowy prowadzący prosto do Głuchołaz- Zdroju.

głuchołazy-góry-opawskiegłuchołazy-góry-opawskieZaraz za schroniskiem zobaczymy kaplicę rzymskokatolicką pw. św. Anny. Do środka nie można było wchodzić, ale z zewnątrz robi niesamowite wrażenie: cała z kamienia, na odludziu. Pobudziła moją wyobraźnię lepiej od schroniska! Tuż obok znajdują się Wiszące Skały.

kaplica św Anny góry Opawskie
kaplica św, Anny
głuchołazy-góry-opawskie
Skałki zaraz za kapliczką.

Idąc od Przedniej Kopy do Średniej, możemy zauważyć, że część lasu została wycięta. Na szczęście tylko część i kawałek dalej możemy raczyć się cieniem i cudownymi widokami. Natomiast, wychodząc na rozdroże prowadzące do Tylnej Kopy z początkiem czerwca ciężko było się przedrzeć przez gęste krzaki.

Sprawdź również:  Klucznik- nieistniejąca wieś, która skrywa wiele tajemnic

głuchołazy góry opawskie głuchołazy góry opawskie Nyska Droga św. Jakuba- czy warto?

Mimo, że słyszałam wiele dobrego o powrocie przez wioskę Polesie, wybraliśmy powrót częściowo niebieskim szlakiem. Powodów było kilka, a głównym było odkrycie Jakubowej Studni.

jakubowa studnia góry opawskieStudnia Jakubowa to miejsce, w którym można zrobić sobie piknik czy krótką przerwę. W czerwcu woda ze źródełka powoli płynęła, jednak dopytałam: w maju jej jeszcze nie było. W tym miejscu faktycznie rozpoczyna się Nyski odcinek drogi św. Jakuba, który dalej łączy się z Drogą Królewską, prowadzącą dalej do… Hiszpanii. Nawiązuje to do symboliki św. Jakuba- patrona pielgrzymów, który wg. przekonań pochowany jest właśnie w Hiszpanii, a dokładniej w Santiago de Compostela.

rezerwat przyrody opolskie
Na trasie.

górski strumyk głuchołazy

Odpowiadając na pytanie czy warto: Jakubowa Studnia nie urzekła mnie jak wcześniej wspomniana kapliczka. Jednak moim zdaniem lepiej wrócić tym szlakiem niż powielać wcześniej obraną trasę.

szlaki w górach opawskich
Zwłaszcza, że tyle jest do zobaczenia!

Mogłabym jeszcze pisać i pisać o tym rejonie Opolszczyzny. Głuchołazy, a zwłaszcza ich zdrojowa część jest pięknie odnowiona, przy czym nie jest popularna jak inne górskie rejony. To dodaje poczucia prywatności i dzięki temu w Górach Opawskich możemy prawdziwie odpocząć. I wiem, że już o tym pisałam, ale… odwiedźcie tężnię solankową, choćby na chwilę. A jeśli znacie Góry Opawskie- dajcie znać, które trasy należą do Waszych ulubionych. 

Inne wpisy o Górach Opawskich znajdziecie tutaj:

3 KOMENTARZE

  1. Zapraszamy do Głuchołaz w lipcu na Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej KROPKA 😉 19-21 lipca, Muszla Leśna w Głuchołazach 😉

  2. Góry Opawskie ledwie wchodzą trochę w nasze granice, ale w regionie jest wiele niesamowitych miejsc. Obok Głuchołaz jest Paczków – z zachowanymi murami miasta, Góra św. Anny – z amifteatrem, jak się potem pojedzie do Opola – to można zobaczyć jaka bzinka w stosunku to tego zbudowanego przez Niemców. Nysa jest sympatycznym miastem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here