LIPNO NA OPOLSZCZYŹNIE: NAJSTARSZE ARBORETUM W POLSCE

Arboretum w Lipnie nie należy do tych największych, ale jest najstarszym tego typu miejscem w Polsce. Park dendrologiczny w Lipnie został założony około roku 1783 przez Jana Nepomucena Praschma, ówczesnego władcy Niemodlina. Dzięki temu jest tam naprawdę… dziko, a spacer po udeptanych ścieżkach wydaje się przenosić nas w czasie. Ci z Was, którzy odwiedzili już Wojsławice na Dolnym Śląsku mogą oczekiwać po Lipnie czegoś zgoła innego, ale z pewnością się nie zawiodą.

Gdzie jest to Lipno?

Arboretum w Lipnie położone jest na Opolszczyźnie. Niedaleko Niemodlina, jakieś 25 km od Opola.

Arboretum obecnie wchodzi w skład Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego i znajduje się pod opieką Nadleśnictwa Tułowice. Jego powierzchnia obejmuje dziś obszar przeszło 4 hektarów, a cały Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Lipno- 189,53 ha. Do arboretum wchodzi się jak do parku, bowiem nie ma tu sklepów, balonów czy specjalnych atrakcji. Do tego, poza weekendami ciężko spotkać tam turystów.

Ciekawostka! To arboretum nazywane jest często tajemniczym ogrodem- i takie wrażenie w istocie sprawia. Może dlatego, bo nie ma tam tysięcy okazów i grządek?

Lipno arboretumKiedy warto wybrać się do ogrodu dendrologicznego w Lipnie?

Moim zdaniem każdy moment jest dobry, ale najlepszy to wiosna: maj, kiedy kwitną różaneczniki. W tym roku z początkiem maja można było zobaczyć kwitnące białe okazy, dlatego połowa miesiąca wydaje mi się najlepsza. Poza różanecznikami, w maju niesamowicie pachnie Azalia pontyjska. A całorocznie zachwycają wysokie drzewa, a co ciekawe- arboretum to  najcieplejsze miejsce w województwie opolskim – średnia roczna temperatura wynosi 8,6 °C!

Lipno arboretumLipno arboretumLipno arboretum różanecznikiCo mnie zachwyca w arboretum Lipnie?

Poza okresem kwitnienia azalii i różaneczników, tajemniczość tego miejsca. Mały potok, który latem nie wysycha, liczne paprocie. Poza tym, mimo, że ogród jest ogrodzony, to raz spotkałam tam… sarnę.  Na jednym z końców arboretum znajdziemy drewnianą wieżę, z której można obserwować ptaki w pobliskim jeziorze np. bociana czarnego (ja zawsze zapominam lornetki!).

W Lipnie uwielbiam przeszło 200 letnie drzewa, często wysokie na tyle, że mogłoby się wydawać, że są jeszcze starsze. Do niezwykłych okazów należą: jodły (kaukaska, jednobarwna), choina kanadyjska, pigwowiec japoński, berberys koreański, wiciokrzew pomorski. I właśnie cztery potężne drzewa stanowią tutejsze pomniki przyrody: żywotnik olbrzymi, jałowiec wirginijski, tulipanowiec amerykański oraz miłorząb dwuklapowy.

Lipno arboretum

Lipno arboretum sarna
Spotkana sarenka.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Lipno arboretum Ile kosztuje wstęp do arboretum?

Wstęp jest wolny, dla każdego. Co ciekawe- mimo tego bezpłatnego dostępu wszystko jest naprawdę zadbane, nie ma śmieci. Każdy zwiedzający docenia możliwość odwiedzenia tego pięknego ogrodu.

Tak na koniec: moim zdaniem zwiedzanie arboretum to jakieś dwie godzinki. W parku możemy poszukać starej kapliczki czy ostatniej, pozostałej bramy, prowadzącej do ówczesnego zwierzyńca, a latem wybrać się na basen. Jednak na całodniową wycieczkę można zaplanować inne atrakcje, jak np. zamek w Niemodlinie czy któreś miejsce z tej listy: 10 TAJEMNICZYCH MIEJSC NA OPOLSZCZYŹNIE, KTÓRYCH NIE ZNASZ

A jeśli macie jakieś inne propozycje- dajcie znać w komentarzu.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


9 KOMENTARZE

 1. Wtam
  Ten ogród to moja praca inżynierska na temat gatunków tam rosnących.
  Pigwowiec japoński i berberys koreański, tam nigdzie nie rośnie, a te informacje zostały spisane.
  dziękuje, do widzenia 🙂

  • Witam, cieszy mnie Twoja praca. Możesz podzielić się ciekawostkami. 🙂 Moje źródło: https://niemodlin.pl/2416/arboretum-w-lipnie-kwitnace-rozaneczniki.html
   Pozdrawiam

 2. Mieszkam w okolicach Opola i nie zdawałam sobie sprawy, że w pobliżu znajdują się takie perełki. Do tej pory byłam w arboretum w Wojsławicach i oczarowało mnie to miejsce dlatego z chęcią odwiedzę to w Lipnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
90,037ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj