Góra Świętej Anny – atrakcje i ciekawostki. Wulkan, klasztor i trasy spacerowe

Góra Świętej Anny to zarówno wieś położona w województwie opolskim, jak i wzniesienie o tej samej nazwie. Miejscowość słynie przede wszystkim z sanktuarium, ale to nie jedyny powód, aby tam pojechać. Jak na tak niewielką miejscowość atrakcji jest mnóstwo. Znajduje się tu wygasły już wulkan, grota wykonana na wzór groty z francuskiego Lourdes, klasztor i kościół z XV wieku i do tego mnóstwo szlaków spacerowych. To część ciekawych miejsc, bo tutaj historia, religia, kultura i przyroda splatają się w niezwykły sposób.

Zapraszam Was do podróży po Górze św. Anny, gdzie wspólnie odkryjemy, dlaczego to miejsce przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i turystów. Mam nadzieję, że Wam się spodoba. 🙂

Góra Świętej Anny – co warto wiedzieć?

Góra Świętej Anny położona jest w województwie opolskim, od strony województwa śląskiego. Pierwotnie zwana była Górą Chełmską, później Górą św. Jerzego, kolejno w języku niemieckim dano jej nazwę Sankt Annaberg, czyli Góra Świętej Anny i tak już zostało. Nazw Góry Świętej Anny było z pewnością więcej.

Skąd wzięła się nazwa wzniesienia, jak i miejscowości? Opowieści mówią o tajemniczym widzeniu ze Świętą Anną, dlatego przez setki lat Święta Anna Samotrzecia jest patronką Góry Świętej Anny. Warto wiedzieć, że św. Anna jest patronką kobiet: matek, kobiet rodzących, wdów, ale też żeglarzy, ubogich i szkół chrześcijańskich.

Natomiast, tak jak wspomniałam na początku, w kontekście geograficznym, Góra Świętej Anny jest wzgórzem. Dokładniej mówiąc, wzgórzem położnym w odosobnieniu – Święta Anna zdecydowanie wyróżnia się w okolicy, jako jedyne wzniesienie o wysokości 408 m n.p.m. Względna wysokość tego wzgórza to jakieś 200 metrów. Dodam, że góra w przeszłości była wyższa, a krater znajdował się prawdopodobnie kilkaset metrów wyżej  – stożek wulkanu został zniszczony poprzez erozję (obrazowo rzecz biorąc: przez wiatr, wodę słońce).

Góra Świętej Anny. Widok z awionetki

Zespół klasztorny franciszkanów na Górze św. Anny

Zespół klasztorny franciszkanów na Górze św. Anny to unikatowe miejsce o wielowiekowej historii. Historia miejsca, jak i klasztoru jest interesująca i wielowątkowa. Pierwszy kościół pw. św. Jerzego powstał już w 1480 roku, natomiast w latach 1733–1749 wybudowano murowany zespół klasztorny. W późniejszym okresie zmieniono nazwę góry i wezwanie, pod którym widniał kościół, na Górę św. Anny. Słynną drewnianą rzeźbę św. Anny Samotrzeciej przeniesiono w XVII wieku. Natomiast franciszkanów wysiedlono od 1810 do 1887 roku.

W latach 1912–1913 na terenie klasztoru urządzono plac modlitewny i grotę na wzór groty z Lourdes. W 1983 świątynię odwiedził papież Jan Paweł II. Obecnie na terenie wsi można podziwiać pomnik Jana Pawła II.

Obecnie Góra Świętej Anny przyciąga wielu pielgrzymów, głównie ze względu na Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny oraz ze względu na uznanie tego niezwykłego miejsca w 2004 roku za pomnik historii. Sanktuarium św. Anny należy do najcenniejszych obiektów zabytkowych w Polsce.

Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny

Na terenie Góry Świętej Anny warto zobaczyć przepiękny i malowniczo położony kościół pw. św. Anny. Położenie to jedna z zalet, wnętrza są równie zachwycające. Na uwagę zasługują freski nawiązujące do życia św. Anny.

Jeśli wybieracie się do Sanktuarium św. Anny, zobaczcie następujące punkty:

 • Bazylika
 • Rajski plac
 • Cudowna figurka św. Anny
 • Grota Lurdzka

Zobaczcie również kaplice kalwaryjne z lat 1700–1709, zaprojektowane przez Domenico Signo. To jednak zaledwie wstęp do duchowej, religijnej strony Góry św. Anny. Wieś skrywa wiele mrocznych historii i wojennych epizodów. O tym jednak opowiem dalej.

Grota Lurdzka
góra świętej Anny krajobraz
Krajobraz w centrum miejscowości
góra świętej Anny kościół
Boczne wejście
Słynne schody na Górze św. Anny
Główne wejście

Msze święte na Górze Świętej Anny

Wiele osób zamawia intencje mszalne, jednak przez internert można zamówić tylko intencje zbiorowe za wstawiennictwem św. Anny. Msze w tej intencji są odprawiane w każdy wtorek miesiąca o godz. 7.00.

Msze święte dla pielgrzymów odprawiane są od poniedziałku do soboty o godz. 7.00, 11.00 (1 maja do 31 października) i o godz. 18.00 (w soboty).

Msze nabożeństwa na Górze Świętej Anny odbywają się również w innych dniach i godzinach, do sprawdzenia na stronie https://www.swanna.pl/ 

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Góra św. Anny – historia Powstań Śląskich

Góra Św. Anny to miejsce pamięci oraz główne miejsce uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich. Na tym obszarze, w dniach 21–26 maja 1921  doszło do walk powstańców śląskich z niemieckim Freikorpsem. Wydarzyło się to w czasie III powstania śląskiego. Z tego powodu, po II Wojnie Światowej postawiono tam pomnik Czynu Powstańczego. Na pomniku możemy zobaczyć sceny ilustrujące historię walki o polskość Śląska. W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę refleksji i dowiedzieć więcej o historii.

Co ciekawe, w tym miejscu ówcześnie stało niemieckie mauzoleum. Rzecz jasna, po wojnie miejsce było negatywnie postrzegane polskie władze, więc jesienią roku 1945 zostało wysadzone. Według propagandowej historii zniszczyła je miejscowa ludność. Było to kłamstwem, chociaż okoliczni mieszkańcy naprawdę brali udział w rozbiórce. Jednak zmuszono ich do tego siłą, a kamienia użyto do odbudowy Warszawy.

Więcej na temat powstania znajdziecie w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny (ul. Leśnicka 28 47-154 Góra Świętej Anny)

góra świętej anny pomnik
góra świętej anny pomnik

Co warto zobaczyć na Górze Świętej Anny? Amfiteatr!

Dla mnie największym zaskoczeniem był jednak amfiteatr, który doskonale pamięta jeszcze czasy przedwojenne. Obiekt jest naprawdę duży, bo według podanych informacji może pomieścić 7 tys. miejsc siedzących oraz 20 tys. miejsc stojących. Trybuny z kolei powstały z tzw. wapieni gogolińskich z licznymi skamieniałościami.

Jego historia związana jest z rządami Hitlera, bowiem w 1921 r. w władze niemieckie postanowiły upamiętnić poległych w powstaniu Niemców. Wtedy też rozpoczęto przebudowę kamieniołomu na amfiteatr.

Wyobraźcie sobie, że pod samym amfiteatrem powstał labirynt tuneli, których przeznaczeniem było właściwe odwodnienie ziemi. Dziś jednak tunele zamieszkują specyficzni, mali lokatorzy, mianowicie… nietoperze! Spokojnie, nic Wam nie grozi. Amfiteatr jest od czasu do czasu użytkowany, m.in. organizowane są tutaj koncerty rockowe, i póki co, nikt na obecność wampirów się nie skarżył.

Rezerwat przyrody Góra Św. Anny

Dla wielu osób Góra Św. Anny wydaje się być miejscem „nudnych” pielgrzymek. Osoby, które tak twierdzą, najwyraźniej nigdy tam nie były, a już na pewno nie udały się do geoparku. W tym miejscu nie można się nudzić i już wyjaśniam, dlaczego.

Po pierwsze, Góra Świętej Anny gwarantuje piękne widoki. O wulkanie opowiem Wam poniżej, a sama miejscowość położona jest w niezwykłych okolicznościach przyrody. Na wzniesieniu znajdziemy trzy nieczynne kamieniołomy: nefelinitu – obecnie to miejsce to Rezerwat przyrody Góra Św. Anny oraz dwa dawne kamieniołomy wapienia.

Ten rezerwat położony jest w Parku Krajobrazowym Góra Św. Anny oraz w obszarze Natura 2000 Góra Świętej Anny. Park  Krajobrazowy obejmuje 5051 hektarów, a ten rezerwat liczy mniej niż 3 hektary (dokładnie 2,69 hektara) i jest położony jest kilkaset metrów na południe od szczytu wzniesienia. Poza tym, że możemy podziwiać niezwykły kształt tego terenu, skały czy nawet naturalne wychodnie zastygłej lawy w postaci bazaltowych słupów, fauna i flora jest równie zachwycająca. Zobaczymy tu rośliny takie jak skalnica trójpalczasta i zanokcica skalna, które znajdują się na Czerwonej Liście Roślin. Idąc wyznaczoną ścieżką dydaktyczną, warto patrzeć pod nogi. Można tam zobaczyć m.in.: żmiję zygzakowatą, gniewosza i padalca.

Ten rezerwat przyrody nieożywionej powstał dopiero w 1972 roku, jednak jego historia zaczęła się miliony lat temu.

Wygasły wulkan w województwie opolskim

Też kojarzycie wulkany z malowniczymi wysepkami na Pacyfiku? A wyobrażacie sobie wulkan na terenie naszego kraju? Wiem, że niektórym trudno w to uwierzyć, ale jednym z najciekawszych tego typu obiektów (oczywiście mowa o wulkanie wygasłym!) jest Góra Świętej Anny, na której szczycie znajduje się przepiękny klasztor.

Jak myślicie, jak stary jest wspomniany wulkan? Według badań (datowanie radiometryczne tutejszych bazaltów) to aż 27 mln lat! Wyobrażacie sobie w ogóle tak ogromną ilość czasu? Co ciekawe, wulkan nie zawsze był tak spokojny, jak dzisiaj. Podobnie, jak dzisiejszy Wezuwiusz, złożony był z naprzemianległych warstw lawy i torfu. Po tysiącach lat aktywności postanowił wyrzucić z siebie płynną magmę, co skutkowało zawaleniem jego komory. I tak oto możemy podziwiać przepiękny cud natury!

Warto wiedzieć, że ten wulkan był aktywny dwukrotnie. 27 milionów lat temu powstał pierwszy, który uległ zapadnięciu, a mniej więcej 5 milionów lat później na tym terenie wykształcił się kolejny wulkan.

góra świętej anny park
góra świętej anny park
góra świętej anny park
góra świętej Anny geopark

Nocleg na Górze Świętej Anny

Zakwaterowanie na Górze św. Anny często znajduje się w bliskim sąsiedztwie sanktuarium, co umożliwia gościom łatwy dostęp do mszy świętej. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla pielgrzymów, jak i dla turystów poszukujących spokoju w otoczeniu natury. Na poniższej mapie sprawdzisz czy są dostępne wolne terminy.

 

Ciekawostki o Górze św. Anny

O Górze Świętej Anny usłyszycie wiele legend. Na przykład, według jednej legendy Michał Archanioł, po walce stoczonej z Lucyferem miał złożyć swój rycerski hełm pośrodku nadodrzańskiej równiny. Według kolejnej legendy, święty Jerzy właśnie tu pokonał smoka, a wdzięczni mieszkańcy wybudowali poświęconą mu kaplicę.

To również miejsce dla aktywnych, nie zapominajcie, że pod klasztorem znajdziecie kilkukilometrową trasa spacerową, po geoparku. Spacer wśród niezwykłych okoliczności przyrody jest moim zdaniem wyjątkową atrakcją Góry Świętej Anny.

Góra św. Anny jest często odwiedzana przez rodziny. Tak naprawdę tam można po prostu dobrze się bawić! Niedaleko znajdziecie park linowy z trasami zarówno dla zaawansowanych zapaleńców, jak i totalnych amatorów. Do tego zjeżdżalnia grawitacyjna- coś, przy czym dzieciaki bawią się chyba najlepiej. Zapiszcie sobie nazwę: Alpin Coaster na Górze św. Anny.

Jeśli planujecie odwiedzić Górę Świętej Anny lub już ją odwiedziliście, dajcie znać w komentarzu. Co Wam się podobało najbardziej, a może macie do polecenia inne atrakcje w okolicy?

Więcej podróżniczych inspiracji w kategorii opolskie lub wybrane poniżej:

Opolskie atrakcje – 20 miejsc, które warto zobaczyć

Opole – atrakcje i ciekawe miejsca, które trzeba zobaczyć

Zamki i pałace Opolszczyzny warte odwiedzenia

10 nieznanych miejsc na Opolszczyźnie. Sprawdź czy je znasz

Opolskie: świat w miniaturze. 7 miejsc, które cię zaskoczą

góra świętej anny park

 


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


13 KOMENTARZE

 1. Fajne miejsce z dużą ilością zieleni. W takim miejscu człowiek może się zrelaksować. Wydaje się ze zdjęć, że jest tam cicho i spokojnie

 2. Myślę, że najpopularniejszym skojarzeniem z górą św. Anny dla samochodowych turystów jest duży parking przy autostradzie 🙂 Ale masz rację, że miejsce jest warte zobaczenia. Ja sama choć często tam przejeżdżałam własnie autostradą, dopiero kilka lat temu postanowiłam spędzić tam trochę czasu. I mogę zdecydowanie powiedzieć, że nie był to czas stracony.

  • Ja za każdym razem odkrywam coś nowego, zwłaszcza, że mam tam przyjaciółki, które znają to miejsce o wiele bardziej. Mam nadzieję, że mi się tam pojechać i w tym roku. Pozdrowienia

 3. Kiedyś nie było miesiąca, abym tam nie była.
  To bardzo atrakcyjne miejsce i dobrze mi znane.
  Pięknie je pokazałaś i zachęciłaś do zwiedzenia.
  No i fajne wspomnienia przywołałaś, bo nie byłam tam wieki.
  Serdecznie pozdrawiam-)

 4. Okolica Góry św. Anny to przede wszystkim miejsce największej bitwy Powstańców Śląskich z Freikorpsem w 1921. Dla zainteresowanych polecam Muzeum Czynu Powstańczego, znajdujące się przy szosie ze wsi do Leśnicy.
  Tak się składa, że nawet ostatnio pisałem o tych historiach.

 5. Chwilowo jestem poza Górką,ale mieszkałem tam przez pierwsze 30 lat.
  I jak już wspomniałaś o nudzie,to nigdy Nam się nie nudziło.Na pomniku graliśmy na rowerach w ganianego (między tymi filarami)
  Ognisk w amfiteatrze i w lesie obok już nie wspomnę hihihi…
  Gdy był jeszcze cały ołtarz papieski,tam też żeśmy się gonili,ale już nie na rowerach,bo ciężko byłoby po konstrukcjach jeździć.
  Raz nie wyrobiłem zakrętu i gdyby nie kumpel,to bym spadł z około 10 metrów,ale mnie złapał…na szczęście…na tym się moja zabawa skończyła…już miałem dosyć.
  …pozdrawiam,Jarek.

  • Nie dziwię się- sama kilka razy odwiedziłam Górkę, ale za każdym razem odkrywam coś nowego. Wierzyć mi się kiedyś nie chciało, że tam jest tyle pięknych, ciekawych miejsc- za czasów, kiedy byłam tam na jakiejś pielgrzymce. Dziś wiem, że to jedno z bardziej zróżnicowanych miejsc na Opolszczyźnie, a może nawet w skali kraju, bo znajdzie się coś ciekawego dla osób w każdym wieku 🙂 pozdrawiam serdecznie
   PS. umiem sobie wyobrazić te zabawy, pewnie umarłabym ze strachu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,675ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj