Opolskie atrakcje – 20 miejsc, które warto zobaczyć

Województwo opolskie to najmniejsze i najmniej zaludnione województwo w Polsce. Jednak absolutnie nie oznacza to, że brakuje tu atrakcji czy uroku.

Atrakcje turystyczne województwa opolskiego zaczynają się w Opolu, stolicy Polskiej Piosenki. Jednak to nie jedyne ciekawe miejsce województwa oopolskiego. Tropem zabytków warto wybrać się do Niemodlina, Brzegu czy do Nysy, która jest przepięknym miastem. Z Nysy przysłowiowy rzut beretem jest do Gór Opawskich. To tu znajduje się Szlak Czarownic. Niedaleko znajduje się Zamek Moszna, a to dopiero początek zwiedzania.

Zapraszam Was do mojej (oczywiście, subiektywnej) listy ulubionych zakątków Opolszczyzny.

Opolskie atrakcje – mapa zwiedzania

Przed wycieczką, warto najpierw nanieść na mapę interesujące atrakcje Opolszczyzny.

Możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [ ] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą.

Zamek Moszna

Zamek Moszna, zwany często polskim Hogwartem, od pierwszego wejrzenia zachwycił mnie swoją formą, fantazją i bajkową architekturą. Ten cudowny zamek składa się bowiem z 99 wież i wieżyczek. Podzielony na trzy części, oferuje aż 365 pomieszczeń, z których kilka jest otwartych dla zwiedzających. W jego wnętrzach można odkryć niewielką oranżerię, urokliwą restaurację oraz hotel, co sprawia, że zamek staje się nie tylko miejscem historycznym, ale także atrakcyjnym punktem turystycznym. Piękny park z przeszło 200-letnimi lipami, niedaleko położona stadnina i piękne azalie czynią te miejsce perłą regionu. Osobiście szczególnie uwielbiam odwiedzać go właśnie na początku lata, kiedy czuć ich zapach.

Dla tych, którzy lubią zgłębiać historię, warto wiedzieć, że choć popularnie nazywany zamkiem, Moszna to w rzeczywistości pałac. Ta nazwa, chociaż już utarta, nie zmniejsza wrażeń związanych z tą wyjątkową budowlą, która pozostaje jednym z najbardziej urokliwych i tajemniczych miejsc w Polsce.

Więcej we wpisie: Zamek Moszna – bajkowy pałac, który musisz zobaczyć (historia, zwiedzanie, ciekawostki)

Fabryka Robotów w Mosznej

Chyba nie ma drugiego takiego miejsca w promieniu setek kilometrów, gdzie można byłoby podziwiać tak różnorodną kolekcję robotów inspirowanych filmami science-fiction. Wszystkie te maszyny są dziełem Sebastiana Kucharskiego, który od lat poświęca się tej pasji i powiększa kolekcję.

Znajdują się tu roboty w różnych rozmiarach, od kilkunastu centymetrów do kilku metrów. Można zobaczyć zarówno gotowe roboty, jak i te, które są jeszcze w trakcie budowy.

Arboretum w Lipnie

Choć to opolskie arboretum nie zalicza się do największych, to jest najstarszym tego rodzaju miejscem w Polsce. Park dendrologiczny został założony około 1783 roku przez Jana Nepomucena Praschma. Obszar arboretum wynosi obecnie ponad 4 hektary, a cały Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Lipno obejmuje 189,53 ha.

Arboretum w Lipnie jest piękne o każdej porze roku, ale najpiękniej prezentuje się na przełomie maja i czerwca. Wtedy oprócz pięknych różaneczników, można poczuć niezwykły aromat azalii pontyjskiej. Co ciekawe, arboretum to najcieplejsze miejsce w województwie opolskim, gdzie średnia roczna temperatura wynosi 8,6 °C!

Więcej we wpisie: LIPNO NA OPOLSZCZYŹNIE: NAJSTARSZE ARBORETUM W POLSCE

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Biskupia Kopa

Biskupia Kopa, najwyższe wzniesienie województwa opolskiego, sięga wysokości 890 m n.p.m. Ciekawostką jest, że wieża widokowa oraz najwyższy punkt góry znajdują się już po czeskiej stronie granicy. To doskonałe miejsce na niedzielny spacer o każdej porze roku. Osobiście najbardziej lubię wdrapać się na szczyt latem, ale i zimą jest tam pięknie.

Tuż przed szczytem góry znajduje się schronisko, gdzie można zatrzymać się na chwilę, napić się herbaty lub coś przekąsić. Warto zauważyć, że niezależnie od pory roku, Kopa Biskupia gwarantuje piękne widoki, co sprawia, że jest to miejsce, które warto odwiedzić.

Więcej między innymi tutaj: Góry Opawskie- trasy i pomysły na wycieczki po polskiej stronie  oraz Biskupia Kopa- gdzie zacząć? Trasy i porady dla każdego

biskupia kopa
Widok z wieży
Widok z wieży

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Zamek w Brzegu, dzięki swojej historii i ciekawej architekturze jest zdecydowanie warty odwiedzenia. Rezydencja Piastów Śląskich, powstała już w XIII wieku, a swój swój obecny wygląd zyskała dzięki gruntownej przebudowie przeprowadzonej w XVI wieku. Warto podkreślić, że inspiracją dla budowli był słynny krakowski Wawel, co nadaje zamkowi w Brzegu miano “śląskiego Wawelu”.

Wewnątrz znajduje się muzeum, w którym można podziwiać dawne stroje, obrazy, meble, pamiątki oraz pięknie zdobione sarkofagi Piastów. Polecam również wystawę kresową. W ten sposób Zamek Piastów Śląskich staje się nie tylko miejscem o wyjątkowej wartości kulturowej, ale także fascynującym punktem turystycznym.

Więcej o Brzegu przeczytasz we wpisie: Brzeg – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Muzeum skrywa w sobie kilkadziesiąt wiejskich zabytkowych budowli drewnianych, rozmieszczonych pod gołym niebem. Te autentyczne konstrukcje zostały urządzone i wyposażone w oryginalne sprzęty i narzędzia, tworząc atmosferę minionych czasów.

Co więcej, w wielu z tych historycznych budynków spotkamy przewodników, gotowych nie tylko opowiedzieć nam historię danego domu, ale także przenieść nas w tamte czasy poprzez ciekawe opowieści. Wspaniałym dodatkiem są również liczne anegdoty, które sprawiają, że wizyta staje się pełna śmiechu. Osobiście, właśnie za sprawą opiekuna domu moim ulubionym miejscem jest chata nauczyciela.

Godziny otwarcia i cennik zależą od sezonu:

15.04-27.10.2024

bilet normalny: 20,00 PLN
bilet ulgowy: 10,00 PLN

poniedziałek: godz. 10.00-15.00

wtorek-piątek: godz. 10.00-17.00
organizacyjna przerwa w zwiedzaniu obiektów ekspozycyjnych: godz. 14:00-14:30

sobota-niedziela: godz. 10.00-18.00
organizacyjna przerwa w zwiedzaniu obiektów ekspozycyjnych: godz. 14:00-14:30

1.01-14.04.2024 oraz 28.10-31.12.2024 (UWAGA! Zwiedzać można jedynie tereny parkowe, bez możliwości obejrzenia wnętrz obiektów oraz wystaw czasowych.)

bilet spacerowy: 5 PLN

poniedziałek-niedziela: godz. 10.00-15.00
oprócz dni świątecznych będącymi dniami wolnymi od pracy

W weekendy kasa Muzeum i sklepik z pamiątkami są nieczynne. Bilet można kupić online.

Stawy Niemodlińskie

Stawy Niemodlińskie, usytuowane w okolicach dawnych borów Niemodlińskich, to obszar obejmujący ponad 1000 hektarów. To miejsce, które zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. To idealny teren dla miłośników wycieczek rowerowych czy pieszych przechadzek. Dodatkowo, otaczająca przyroda tworzy idealne warunki do organizacji pikników lub obserwacji ptaków.

W porównaniu do bardziej znanego kompleksu Stawów Milickich, Stawy Niemodlińskie oferują prawdziwy spokój, a brak tłumów turystów sprawia, że można naprawdę odpocząć i cieszyć się urokami natury.

Jeśli zastanawiasz się, który staw wybrać, sprawdź ten wpis: Stawy Niemodlińskie- pomysł na weekendową wycieczkę na Opolszczyznę

Stobrawski Park Krajobrazowy

Stobrawski Park Krajobrazowy to jeden z największych parkków krajobrazowych w Polsce.  Jego obszar obejmujący malownicze lasy, rozległe łąki, doliny rzek, a także wydmy liczy 52 636 ha.

Park jest domem dla imponującej różnorodności przyrody. Możemy tu znaleźć aż 165 gatunków ptaków, teren parku zamieszkuje wiele innych zwierząt, takich jak wydry, bobry czy rzadkie gatunki motyli. Mimo że nie ma szans na spotkanie żubra, to łosia można tam zobaczyć. Chociaż osobiście nie miałam okazji to wciąż czekam na ten wyjątkowy moment.

Stobrawski Park Krajobrazowy zachęca do spędzania czasu na łonie natury. To idealne miejsce dla miłośników ekoturystyki i odkrywania mało znanych miejsc takich jak:

  • Studzionka – tajemnicze źródełko, mające moc uzdrawiania
  • czy wysokie, piaszczyste wydmy 

Więcej o ciekawych miejscach i trasach tu: Stobrawski Park Krajobrazowy- 9 niesamowitych miejsc

Kajakiem po Małej Panwi

Mała Panew, rzeka licząca 132 kilometry, oferuje różne trasy. Osobiście polecam tą rozpoczynającą się w Turawie. Ta część rzeki jest przyjazna dla różnych grup, włączając w to rodziny z małymi dziećmi. Można wybrać najkrótszą trasę (4 km) z Turawy do Węgier, przedłużyć podróż do Kolanowic (8 km) lub płynąć jeszcze dalej, aż do Luboszyc.

Mała Panew to nie tylko trasa kajakowa, lecz także pełna naturalnych atrakcji przyrodniczych. Szczęśliwcy mogą natknąć się na sarny i jelenie, jest niesamowicie dużo ptaków wodnych. Teren gminy Kolonowskie to dodatkowa miejsce, gdzie można spotkać wydrę i bobra. Obserwując drzewa, można także szukać koszatki, małego gryzonia przypominającego myszkę z wiewiórczym ogonem.

Więcej we wpisie: Kajakiem przez Małą Panew

Kamieniec – opuszczona wieś

Kamieniec powstał w XVIII wieku jako osada hutnictwa żelaza. W okresie świetności liczył około 160 mieszkańców i posiadał szkołę, sklep i karczmę. Jednak w XIX wieku, gdy w rejonie Katowic odkryto pokłady węgla i rudy, wieś zaczęła wymierać. W 1905 roku mieszkało tu 159 osób, przed II wojną światową jedna rodzina, a w 2007 roku tylko 7 osób. Dziś część domów jest zamieszkana, ale wiele jest opuszczonych i popada w ruinę.

Więcej we wpisie: Kamieniec: opuszczona wieś w środku lasu

Góra Świętej Anny

Góra Świętej Anny to niezwykle rozpoznawalne miejsce kultu religijnego, nie tylko na Opolszczyźnie, ale także w skali całej Polski. Chociaż sercem tego wyjątkowego obszaru jest imponująca Bazylika, to to, co nadaje Górze Świętej Anny wyjątkowy charakter, to jego położenie.

Dodatkowym atutem jest obecność geoparku oraz ścieżek turystycznych, idealne do pieszych wędrówek lub przejażdżek rowerowych. Nic dziwnego, że niektórzy wybierają Górę Świętej Anny jako idealne miejsce na niedzielny piknik i odpoczynek od zgiełku codzienności. To miejsce skrywa w sobie kontrast między religijnym dziedzictwem a naturalnym pięknem krajobrazu.

Więcej we wpisie: Góra św. Anny: atrakcje i ciekawe miejsca

Jurapark w Krasiejowie

Na terenie Krasiejowa powstał Jurapark, który stanowi niezwykłą atrakcję dla miłośników historii naturalnej i oczywiście, dla dzieci.

Co ciekawe, to właśnie tutaj, w Krasiejowie, dokonano odkrycia szczątków dinozaurów, w tym gatunku o nazwie Silesaurus Opolensis.  W tej okolicy odkryto również największego znanego latającego gada z terenu dzisiejszej Polski – Ozimek Volans. W ten sposób powstał Jurapark w Krasiejowie, miejsce, gdzie można zgłębić historię tych prehistorycznych stworzeń.

Bilet normalny na rok 2024 to koszt 104 PLN, ulgowy 99 PLN. Godziny otwarcia są różne dlatego najlepiej sprawdzić na stronie: https://juraparkkrasiejow.pl/zaplanuj-wizyte/godziny-otwarcia/

Nysa

Nysa to jedno z moich absolutnie ulubionych miast. na Opolszczyźnie.

To malownicze miasto, usytuowane na pograniczu Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej, zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem. Z jednej strony, otaczone jest krajobrazem, w którym łączą się góry oraz malownicze jezioro Nyskie. Z drugiej strony, miasto zachwyca bogactwem zabytków i zadbanymi kamienicami, które dodają mu charakteru i historycznego uroku. Spacerując ulicami Nysy, można podziwiać jej architekturę. To miejsce ma niepowtarzalną atmosferę, co sprawia, że osobiście często do Nysy wracam.

Zobaczcie sami: Nysa- atrakcje i piękne miejsca Śląskiego Rzymu

Jeziora Opolszczyzny

Opolszczyzna to z pewnością nie Mazury, ale oferuje wiele urokliwych zalewów, nad którymi można spędzić czas. Wspomniałam już o Stawach Niemodlińskich i Jeziorze Nyskim, ale to nie wszystkie atrakcjie.

  • Na przykład przy Jeziorze Otmuchowskim czeka na nas niewielkie miasteczko o tej samej nazwie (Otmuchów). Tam, poza odpoczynkiem nad zalewem możemy podziwiać przepiękny ratusz, zamek biskupi oraz imponujący, barokowy kościół.
  • Kierując się w stronę Opola, nad jezioro Turawskie czy do Osowca, możemy odkryć kolejne urokliwe zakątki Opolszczyzny. Obydwa miejsca są doskonałe do wypoczynku.
"<yoastmark
"<yoastmark
"<yoastmark

Opolska Wenecja

Opolska Wenecja to niewielki fragment Opola, którym nazwano krótki fragment Młynówki, rozciągający się od Mostu Katedralnego do Zamkowego. Opolska Wenecja jest świetnym miejscem spacerów, to miejsce wyróżnia się malowniczym widokiem, który niektórzy porównują do Wenecji.

Osobiście uwielbiam spacerować po Opolu, a moja ulubiona trasa przechodzi przez Most Groszowy aż do Wyspy Bolko. Podczas tego malowniczego spaceru można napotkać dziko żyjące sarny i inne zwierzęta. Wędrując po Wyspie Bolko, można wybrać się do kawiarni usytuowanej w samym sercu parku. To doskonałe miejsce na przerwę i wypicie aromatycznej kawy.

Jeśli wybieracie się do Opola sprawdźcie ten wpis: Opole – atrakcje i ciekawe miejsca, które trzeba zobaczyć

opolska wenecja
Opolska Wenecja
Opolska Wenecja

Szlak drewnianych kościołów

Szlak Drewnianych Kościołów na Opolszczyźnie stanowi dla mnie niedawno odkrytą atrakcję. To zespół kilkunastu starych kościołów rozmieszczonych w powiecie kluczborskim, tworzących wyjątkowy szlak o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym. Wędrując szlakiem drewnianych kościołów, można zagłębić się w historię i tradycję regionu.

Oprócz powiatu kluczborskiego, również w innych rejonach Opolszczyzny można podziwiać piękne drewniane kościoły, jak na przykład np. w Obórkach pod Brzegiem.

Więcej o tej mniej znanej gminie w tym wpisie: Olszanka: ciekawe miejsca

źródło: https://www.kluczbork.eu

Wrak samolotu w Starym Oleśnie

W Starym Oleśnie w ośrodku wypoczynkowym “Anpol” znajduje się wrak samolotu Antonow An-24, który stoi na niewielkiej wyspie pośrodku jeziora.

Samolot został przywieziony do Starego Olesna w latach 90. XX wieku przez Andrzeja Nowaka, nieżyjącego już współwłaściciela ośrodka wypoczynkowego. Pierwotnie planowano, aby samolot został przerobiony na restaurację, do czego nigdy nie doszło.

Pałac Kopice

Ruiny Pałacu w Kopicach to miejsce z niezwykłą historią, rozbudzające wyobraźnię. Ten słynny pałac, który należał do Śląskiego Kopciuszka, w 1958 roku został spalony i od tamtej pory nie udało się go wyremontować. Mimo wielokrotnych obietnic inwestora dotyczących prac remontowych, niestety nigdy nie doszło do ich realizacji. Co więcej, zamek padł także ofiarą kradzieży.

To miejsce przyciąga jednak licznych turystów. Choć ruiny zamku nie są udostępnione do zwiedzania, wielu odwiedzających powraca, aby choć z daleka spojrzeć na nie, zastanowić się nad ich przeszłością oraz marzyć o lepszym losie dla tego urokliwego miejsca. Bo przecież w końcu los się do niego uśmiechnie.

Piramida w Rożnowie

Opolszczyzna to fascynujący region, w którym turystów i podróżników czekają niezwykłe atrakcje, będące prawdziwym zaskoczeniem dla odwiedzających. Dla przykładu, znajdziemy tu dinozaury, legendy, a nawet mumię i piramidę! Podróż po tajemniczych miejscach jest zaskoczeniem nawet dla mieszkańców, a tworząc poniższy wpis mogę powiedzieć, że świetnie się bawiłam: 10 tajemniczych miejsc na Opolszczyźnie

Szlak Czarownic

Rowerowy Szlak Czarownic to trasa, która prowadzi przez województwo opolskie a kończy się w Czechach. Szlak został utworzony w 2008 roku w ramach polsko-czeskiego projektu „Szlakiem czarownic po czesko-polskim pograniczu”. Trasa wiedzie przez malownicze tereny Sudetów, w tym przez Park Krajobrazowy Góry Opawskie i Park Narodowy Gór Stołowych. Więcej we wpisie: Rowerowy Szlak Czarownic w południowej Polsce

Huta i ogród botaniczny w Zagwiździu

W Zagwiździu warto odwiedzić częściowo odrestaurowaną poniemiecką hutę. Na zwiedzanie najlepiej się umówić. Poza tym przy kościele parafialnym możemy podziwiać piękny nieduży ogród botaniczny z “miejscem mocy”, ale o tym we wpisie: Zagwiździe- kajaki, czakram, ogród botaniczny i dawna huta na Opolszczyźnie

Noclegi na Opolszczyźnie

Jeśli jesteś zainteresowany noclegami na Opolszczyźnie, to pod tym linkiem znajdziesz polecane miejsca, lub możesz sprawdzić na poniższej mapie:

Booking.com

Turystyczne atrakcje Opolszczyzny

Pochodzę z województwa opolskiego i wiem, że jest tu mnóstwo atrakcji. Latem możecie mnie spotkać w naturze, jeśli wybierzecie się na wycieczkę rowerową, kajaki czy po prostu na spacer. Warto zwiedzić szlak drewnianych kościołów, które w większości znajdują się w okolicy Kluczborka. Opolskie atrakcje nie są oblegane przez turystów, nie licząc kilku popularniejszych miejsc. To zdecydowanie dobre miejsce, jeśli chcesz odpocząć od tłumów.

Oczywiście, są jeszcze inne miejsca na Opolszczyźnie, do których z chęcią i uśmiechem wracam. Powyższe punkty to zdecydowanie za mało. To tu znajdziemy jedną z największych wsi w Polsce, Jemielnicę (niemal 4000 mieszkańców!) z przepięknym zespołem klasztornym cystersów, czy zjawiskowy, neogotycki kościół położony w niewielkich Tułach. Jednak bardzo bym chciała usłyszeć co Was najbardziej oczarowało w tym niewielkim regionie Polski.

Jesteście zainteresowani zabytkami Opolszczyzny? Więcej we wpisie: Zamki i pałace Opolszczyzny warte odwiedzenia

O tym co ciekawego można zobaczyć w Opolu przeczytacie we wpisie: Co zobaczyć w Opolu? Atrakcje i ciekawe miejsca

Najładniejsze lasy i parki Opolszczyzny


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


59 KOMENTARZE

  1. Mnie Góra św. Anny kojarzy się głównie z amfiteatrem i górującym nad nim pomnikiem. O ile pomnik jest sam w sobie dość brzydki (ale nie sposób go przeoczyć), tak amfiteatr jest miejscem nieziemsko klimatycznym. Świetne miejsce, by zaszyć się w słoneczny dzień, poczytać książkę czy zwyczajnie poopalać.

  2. Ale dziwna lista. Polecam między innymi: Bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki, Fontannę Trytona, Dom Wagi Miejskiej i Piękną Studnię w Nysie, kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach na Szlaku Polichromii Brzeskich i kościół św. Anny w Oleśnie. W woj.opolskim jest trochę fajnych miejsc ?

    • Lista bardzo fajna, bo różnorodna. Nie każdego interesują kościoły. Ja na ten przykład mam ich dość do porzygu, bo na jaką wycieczkę bym nie pojechała, to mnie po kościołach wożą. A w przewodnikach to samo – kościół taki, kościół siaki. No dajcie ludzie spokój.

      • Zgadzam się, co prawda jest w Opolskim sporo ładnych kościołów, ale to nie jedyne atrakcje województwa, a na wielu wycieczkach tylko to możemy zobaczyć…

        • Dziękuję Auguście za ciekawe sugestie. Niektóre z Twojej listy jeszcze pewnie odwiedzę. Sama co prawda lubię obiekty sakralne, jednak na mojej liście znalazły się inne (jak dla mnie) bardziej interesujące miejsca.
          Ciężko się nie zgodzić z Jankiem i Dagą, że niektóre wycieczki są zbyt monotematyczne i nie ma się czemu dziwić, że ktoś ma potem dość zwiedzania kościołów czy innych miejsc do siebie bardzo podobnych. Pozdrowienia!

      • Właśnie tak – fajna i różnorodna. Nawet august, którego wyprawy turystyczne, jak się domyślam, ograniczają się do wyjścia do kościółka dwa razy dziennie, znajdzie coś dla siebie. I o to chodzi ? I jest coś i dla mnie, bo na Turawę na sandacze jeżdżę ?

        • Cieszę się że Ci się podoba. Nad Turawą jest świetny klimat i na spacer i do zdjęć i żeby sobie podumać nad zachodem słońca 🙂

  3. Jako wychowana w tym województwie uważam, że skrywa on wiele niezwykłych miejsc. Mnie najbardziej urzekł Kościół św. Józefa w Baborowie, który jest tak mało znany. Polecam ?

  4. No to wychodzi na to, że mam zaliczony tylko Brzeg i Opole… ? Niby nie mam tak daleko na opolszczyznę, ale jakoś rzadko to kierunek moich wypraw.

  5. Uwielbiam wracać do Mosznej zawsze gdy jadę na Dolny Śląsk, a szczególnie gdy kwitną rododendrony. Niezapomniany widok i … zapach ? Zaskoczyłaś mnie zdjęciem z jeziorem!!! Tego się na pewno nie spodziewałam zobaczyć. Z Twoich zdjęć chciałabym zobaczyć Kopice i Tuły, nie wiedziałam o ich istnieniu, a pokochałam DŚ ?

  6. No i świetnie! Od Krakowa do Opola niecałe 200 km. Mogę zawieźć Opla do Opola i zobaczyć kawał porządnego zamku i inne atrakcje ? I co, trzeba drogo? Nie trzeba!

  7. Piekna Moszna i Zalew w Turawie, to miejscowości w których byłam i utkwiły mi w pamięci ?Polska to piękny kraj, szkoda tylko ze mało przyjazna dla mieszkańców, którzy misza emigrować

  8. JEMIELNICA, największą wsią w Polsce? Według jakich kryteriów i na podstawie jakich źródeł? Że niby liczy “blisko”, “aż” 4 000 mieszkańców. Jest w Polsce kilka wsi liczących ponad 10 000 mieszkańców. Więc z umiarem z takimi stwierdzeniami.

    • Dziękuję pięknie za sugestię. Z pewnością zrewiduję informację. Jedno ze źródeł pod tym linkiem :

      http://www.mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,98665.html

      Dziękuję za czujność i pozdrawiam,
      Ewelina

  9. Ostatnio mówiłam do mojego męża, że nigdy nie byłam w woj. opolskim! Twój post na pewno pomoże nam zaplanować jakąś sensowną podróż, więc wielkie dzięki za niego 🙂

  10. Jeszcze nigdy nie byłam w tej części Polski. Ależ tam jest pięknie. Uwielbiam zamki, a te jeziora! Wyglądają jak morze. Przecudnie! Tak mnie zachęciłaś, że chyba zaraz pojadę 😉

  11. Lubię czytać Twoje wpisy, bo niezależnie czy piszesz o Pradze, Gran Canarii czy wsi pod Opolem zawsze jest ciekawie i z polotem. Pozdrawiam serdecznie.

  12. Fajny jest twój blog i znajduję w nim to co ostatnio własnie szukam. Jest coś o Czechach, jest o podróżowaniu po Polsce no po prostu tego własnie szukam. Wpisuję twój blog do feedle – mojego agregatora blogów 🙂

  13. Strzelce Opolskie ostatnimi laty bardzo zyskały na wyglądzie 🙂 Zadbany park z ruinami zamku, którego historia sięga czasów piastowskich (wieża ostatnio została wyremontowana). Śliczny rynek, obok klimatyczna cukiernia (jakby się siedziało u babci w mieszkaniu plus – mają dobre lody). Parę kroków dalej ponad stuletni kościół św. Wawrzyńca. Jadąc w kierunku wyjazdu na autostradę po drodze mamy Rybaczówkę – teren rekreacyjny, są tam stawy, jakoś dwa-trzy lata temu zostało to wszystko pięknie uporządkowane i naprawdę to przyjemność tam posiedzieć (jest nawet plaża). W drugą stronę – XVIII-wieczny drewniany kościół na cmentarzu miejskim, a kawałek dalej przy drodze na Opole jest odremontowane kąpielisko (baseny na powietrzu i pływalnia zadaszona).

  14. A ja polecam Paczków , jest tu dużo historii . Mamy mury obronne wraz z basztami jest ich 19 , Basztę Wrocławską ( widokową ) wraz z bramą , Wieżę Ząbkowicką , Wieżę Kłodzką , Bramę Nyską , Dom Kata , Muzeum Gazownictwa i Metamuzeum Motoryzacji . Jest też Zalew Paczkowski nad którym można wypocząć , Kościół Parafialny Św Jana Ewangelisty wraz ze studnią wewnątrz kościoła itd,itd .
    Można zobaczyć wiele zdjęć starych i nowych na facebooku na stronie ZAPRASZAM DO PACZKOWA .

  15. Za zamek w kopicach nie jeden urzędnik powinien wisieć dzisiaj na drzewie. Połowa kopić ma rzeczy pokradzione z zamku. Barany kafelki zdobne nawet kradli niszczyli. Ja tam byłem w latach 90tych wszystko dało się zwiedzić a dzisiaj rudera. Zamek był śliczny moja babcia była tam na balu jak miała 18 lat 🙂

    • Piękna historia z babcią- ciekawa jestem jakie to musiały być emocje. Co do tego co się z zamkiem w Kopicach stało, jest to naprawdę przytłaczające. Lektury Hannibala Smoke opowiadają o takich miejscach, które zostały zniszczone właśnie po wojnie. Moim zdaniem warto o tym mówić, bo system renowacji zabytków w Polsce nie jest lepszy niż 30 lat temu…

  16. Polecam Pałac Rozkochów koło Głogówka. Budowla przed odnową, ale o niesamowitym klimacie i dostępna bezpłatnie dla turystów w weekendy. Wewnątrz wystawy, a w ogrodzie przy rozległym parku niezliczone wydarzenia.

  17. Myślę że powinno to być zrobione miejscowościami. Tu np Zamek moszna na pierwszym miejscy a tuż obok zaledwie kilkaset metrów Muzeum Sztuki Fabryka Robotów a tu pod koniec listy. Patrząc nawet na popularności to też mocno rozsypane Fabryka Robotów i Zamek moszna o jedne z czołówki najlepszych atrakcji Opolszczyzny.

  18. Polecam Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach w byłym biurowcu fabryki porcelany. Ślicznie odrestaurowany budynek. Można się dużo dowiedzieć, a na miejscu mają też kawiarenkę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,807ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj