Niektórzy twierdzą, że w województwie mazowieckim nie ma niczego godnego uwagi i trzeba jechać na Mazury / Podlasie czy w góry, żeby zobaczyć coś ciekawego. Nie mam zamiaru nikogo przekonywać do zmiany zdania, ale moja lista Mazowieckich atrakcji jest naprawdę długa. Znajdą się na niej miejsca znane i „oklepane”, ale też takie, które wielu z Was zaskoczą. Punkty pełne historii i pięknej natury. Zresztą, mieszkam w stolicy od paru lat i regularnie odkrywam ciekawe miejsca niedaleko Warszawy.
Co zwiedzać na Mazowszu? Jakie atrakcje turystyczne kryją się pod Warszawą?
Dziś podzielę się z Wami moją listą atrakcji Mazowsza. Jeśli czegoś Wam tu zabraknie, proszę o komentarz, chętnie odwiedzę wskazane przez Was miejsca i uzupełnię artykuł o nowe odkrycia.
Spis treści
- 1 Co zwiedzać na Mazowszu? Jakie atrakcje turystyczne kryją się pod Warszawą?
- 2 Mazowieckie atrakcje – mapa zwiedzania
- 3 Dom urodzenia Fryderyka Chopina
- 4 Pałac w Otwocku Wielkim – Muzeum Wnętrz
- 5 Twierdza Modlin
- 6 Kampinoski Park Narodowy
- 7 Skansen w Sierpcu
- 8 Filmowe Mazowsze
- 9 Rezerwat Bagno Całowanie
- 10 Jezioro Zegrzyńskie
- 11 Rezerwat przyrody Stawy Raszyńskie
- 12 Radom
- 13 Opuszczony szpital psychiatryczny
- 14 Świdermajery w Otwocku
- 15 Meandry rzeki Skrwy koło Sierpca
- 16 Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
- 17 Śladem Miast-Ogrodów: Podkowa Leśna
- 18 Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
- 19 Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie
- 20 Zamek Czersk
- 21 Pałac Ogińskich w Siedlcach
- 22 Warszawa
- 23 Co zobaczyć pod Warszawą?
Mazowieckie atrakcje – mapa zwiedzania
Możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [ ] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą.
Dom urodzenia Fryderyka Chopina
Dom urodzenia Fryderyka Chopina należy do miejsc najbardziej znanych, takich z których słynie Mazowsze. Będę szczera: myślałam, że to jedna z tych atrakcji, które „trzeba zobaczyć”, a tak naprawdę nie jest warta uwagi. Myliłam się – Dom urodzenia Fryderyka Chopina to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w województwie. Dlaczego? Zacznę od pięknego, niesamowitego parku – ogrodu, w którym śpiew ptaków miesza się z muzyką Chopina.
W tym miejscu odbywa się wiele ciekawych wydarzeń, wtedy najczęściej Dom Chopina jest zamknięty dla odwiedzających. Tak trafiliśmy i my, ale zwiedzanie parku i przebywanie w tym niesamowitym miejscu było wystarczające. Jeśli jednak chcecie zobaczyć dom wewnątrz, aby się nie rozczarować warto sprawdzić listę wydarzeń.
Pałac w Otwocku Wielkim – Muzeum Wnętrz
Otwock Wielki to wieś w województwie mazowieckim, która nie często znajduje się w przewodnikach. Moim zdaniem to wielki błąd, bo na terenie wsi możemy odkryć pałac i Muzeum Wnętrz. Pałac położony jest na wysepce, a wokół niej zachwyci nas pięknie zagospodarowany teren.
Jeśli nie słyszeliście o tym miejscu to nic dziwnego. Pałac nie jest szczególnie popularny, powiedziałabym, że to mało znana atrakcja Mazowsza. Z tego powodu Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim to jedno z miejsc, które naprawdę mocno mnie zaskoczyło. Miejsce niezwykle malownicze, bowiem nie dość, że pałac jest piękny, to dodatkowo położony jest na małej wyspie i otoczony zielonym laskiem. Dodatkowo pałac to w rzeczywistości Muzeum Wnętrz, do którego wejdziemy bezpłatnie.
Moim zdaniem to jedno z ciekawszych miejsc, położonych niedaleko od Warszawy i warto je odwiedzić, tym bardziej, że w okolicy znajdą się inne warte uwagi atrakcje.
Twierdza Modlin
Twierdza Modlin to kolejne kultowe miejsce na mapie województwa Mazowieckiego. Fortyfikacja została odrestaurowana i stała się atrakcją turystyczną, która oferuje zwiedzającym wycieczki i inne zajęcia rekreacyjne (np. wzdłuż twierdzy można płynąć kajakiem). Twierdza Modlin to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić, aby dowiedzieć się więcej o polskiej historii i o tym, jak Polacy bronili się przed najeźdźcami. Na jej terenie znajduje się najdłuższy budynek w Europie. Jest to cytadela o długości aż 2250 metrów! W przeszłości stanowiła ona funkcję koszarów wojskowych.
Kampinoski Park Narodowy
Ten Park Narodowy położony jest praktycznie pod Warszawą. Byłam tam dziesiątki razy. Kampinos zauroczył mnie jesienią, rozkochał zimą, a latem jest niezwykle zielony. Jak zwiedzać Kampinoski Park Narodowy? Wiele zależy od tego w jaki sposób chcemy go odkrywać. Jest tu wiele szlaków, przede wszystkim piesze, ale można też jeździć konno i rowerem. Przy odrobinie szczęścia można spotkać dzikie zwierzęta, w tym łosia. Łoś jest w symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego..
My w tygodniu najczęściej jeździmy do Truskawia, na kładki. Jest to moje ulubione miejsce. Natomiast w weekendy polecam pojechać kawałek dalej, z racji tego, że jest to naprawdę oblegane miejsce.
Więcej o Kampinoskim PN tutaj:
Kampinoski Park Narodowy- atrakcje, informacje i ciekawostki
Skansen w Sierpcu
Skansen w Sierpcu jest zdecydowanie tym najbardziej znanym na Mazowszu. Uwielbiam wszelkiej maści skanseny i muzea etnograficzne. Poza czerpaniem czystej przyjemności z przebywania w otoczeniu starych domów i natury, można dowiedzieć się wiele o kulturze i historii okolicy. W zagrodach zobaczymy zwierzęta, rękodzielników (od których możemy kupić wiklinowe kosze czy wyszywane cudasie), a po zwiedzaniu możemy zjeść smaczny posiłek w karczmie.
Żeby nie bylo, to nie jest jedyny skansen na terenie Mazowsza. Polecam również:
– skansen w Radomiu – świetny, duży i praktycznie bez turystów nawet w weekend,
– skansen w Kuligowie – niewielki, prywatny skansen niedaleko Jeziora Zegrzyńskiego
– Skansen budownictwa puszczańskiego – położony w Kampinoskim Parku Narodowym
Filmowe Mazowsze
W Warszawie, jak i w całym województwie znajdziecie setki filmowych lokalizacji z różnych produkcji zarówno filmowych, jak i serialowych. Pan Tadeusz, Alternatywy 4, Stulecie Winnych, a może są tutaj Fani serialu Ranczo? Myślę że tak! W końcu to jeden z najpopularniejszych seriali ostatnich lat. To właśnie ten serial był kręcony w znacznej większości na Mazowszu. Gdzie dokładnie? Przeczytasz tutaj:
Ranczo Wilkowyje – gdzie kręcono serial?
Śladami Janusza Tracza – gdzie kręcono serial Plebania?
Rezerwat Bagno Całowanie
Bagno Całowanie to rezerwat przynależący do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Z Warszawy jedzie się ok. godzinę (wiadomo, zależy skąd), więc jest to pomysł na jednodniową, na przykład niedzielną wycieczkę.
Ta nietypowa nazwa bagna pochodzi od miejscowości, która jest nieopodal. Bagno Całowanie to jedno z największych torfowisk na Mazowszu, jego powierzchnia liczy 1200 hektarów. Poza torfowiskiem i lasami, dla tego rezerwatu charakterystyczne są wydmy. Dodatkowo, po drodze możemy zwiedzić jeszcze inne miejsca, np. Otwock czy Rezerwat Przyrody Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego.
Więcej tutaj:
Bagno Całowanie – świetne torfowisko na Mazowszu
Jezioro Zegrzyńskie
Jezioro Zegrzyńskie to malowniczy zbiornik retencyjny niedaleko Warszawy. Miejsce jest położone w Kotlinie Warszawskiej a dokładniej mówiąc na rzece Narwi. Najpopularniejsze miejscowości nad jeziorem to Zegrze i Nieporęt. Obszar ten jest popularny wśród turystów i mieszkańców ze względu na liczne możliwości rekreacji. Otoczony zielenią i kojącym spokojem, stanowi świetne miejsce do sportów wodnych lub spacerów wzdłuż brzegu jeziora.
Rezerwat przyrody Stawy Raszyńskie
To jedno z moich ulubionych miejsc na spacer. Stawy Raszyńskie, jak sama nazwa wskazuje, położone są w okolicy Raszyna, czyli tuż pod Warszawą. Jest to malowniczy rezerwat ornitologiczny, gdzie spotkamy sporo ptactwa wodnego i błotnego. Bez problemu zobaczymy np. czaplę siwą. Poza tym, sporo drzew to przepiękne pomniki przyrody, głównie drzewa liściaste, dzięki temu jesienią jest tam naprawdę pięknie – zwłaszcza, gdy o tej porze roku złote liście odbijają się w wodzie.
Radom
Jeśli szukasz miasta, w którym spędzisz cały dzień i nie będziesz się nudzić, wybierz Radom. Zanim tam pojechałam, miasto znałam tylko z memów i z lotniska, a okazało się, że Radom jest nie tylko ciekawym miastem, ale też fajnym pomysłem na wycieczkę na Mazowszu! Skansen, muzea, a także sporo wydarzeń (jak np. festiwal jazzowy) – tam naprawdę jest co robić.
Zobacz również:
Radom w jeden dzień, czyli co warto zobaczyć w Radomiu?
Opuszczony szpital psychiatryczny
Mazowsze to również nietypowe, opuszczone miejsca. Jednym z nich jest opuszczony szpital psychiatryczny w Otwocku. Nie spodziewałam się, że to zniszczone miejsce, będzie prawdziwą kopalnią historii, zarówno o szpitalu, jak i czasach II Wojny Światowej. Szpital robi o wiele większe wrażenie jeśli zna się chociaż część opowieści na jego temat.
Dlatego zanim tam pojedziesz, dowiedz się co kryje historia tego opuszczonego szpitala:
Opuszczony szpital psychiatryczny – Otwock i Zofiówka
Świdermajery w Otwocku
Jak już jesteśmy w Otwocku, nie możemy zapomnieć o słynnych Świdermajerach. Jeśli o nich wcześniej nie słyszeliście, są to po prostu klimatyczne domki, powstałe w klimacie architektury letniskowej na przełomie XIX wieku w okolicy Warszawy. Najpiękniejsze znajdują się w wymienionym Otwocku, który z roku na rok przyciąga więcej turystów właśnie dzięki tym urokliwym posiadłościom.
Meandry rzeki Skrwy koło Sierpca
Na Mazowszu znajduje się sporo pięknych rzek, w tym takie, które z powietrza robią niesamowite wrażenie. Należy do nich rzeka Skrwa, której meandry niesamowicie wiją się niedaleko Sierpca. To miejsce znalazłam w jednym przewodniku po Mazowszu i jeśli macie możliwość, myślę, że warto wybrać się tam na kajak.
Zresztą, miejsc na kajak w województwie jest całkiem sporo, ale o tym powstanie osobny wpis. 😊
Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
Zamek ciechanowski to kolejne miejsce w województwie mazowieckim, które warto odwiedzić. Został on zbudowany w latach 1399–1429 i był ówcześnie ośrodkiem władzy administracyjno-sądowniczej oraz pełnił rolę schronienia dla mieszkańców miasta. Położony jest w północnej części miasta, przy ul. Zamkowej. Do dziś zachowały się mury obronne i dwie baszty (zbrojownia i baszta więzienna), które są dostępne dla zwiedzających. Na dziedzińcu zamku, zaraz przy murze północnym wzniesiono pawilon muzealny, w którym możemy podziwiać ekspozycję archeologiczną przedmiotów odkrytych na terenie zamku i Ciechanowa oraz broni średniowiecznej.
Śladem Miast-Ogrodów: Podkowa Leśna
Podkowa Leśna to miejsce wręcz wypełnione zielenią, możemy ją podziwiać na licznych skwerach, wzdłuż ulic czy na prywatnych posesjach. Nic dziwnego, że dzięki swojemu niepowtarzalnemu klimatowi i urokowi zyskała miano miasta-ogrodu. Możemy tu zobaczyć przede wszystkim dużą ilość drzew, które zyskały miano Pomników Przyrody, a także bogate ogrody otaczające stare, przedwojenne, wille. Podkowa Leśna leży zaledwie 25 km od centrum Warszawy, zatem jest idealna na krótki weekendowy wypad dla mieszkańców stolicy.
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Muzeum Romantyzmu to kompleks pałacowo-parkowy, na którego terenie możemy zobaczyć m.in. dwór, neogotycki pałac, dom z podcieniami czy dawną oficynę dworską. To idealne miejsce do spacerowania i delektowania się nie tylko historycznymi, zabytkowymi budynkami, ale też zielenią w parku typu angielskiego o powierzchni niemalże 21 ha. W muzeum możemy podziwiać kolekcję pamiątek związanych z historią rodziny Krasińskich, a w szczególności Zygmunta Krasińskiego. To naprawdę malownicze i zarazem romantyczne miejsce.
Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie
Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie to malowniczy kompleks, który, jak żadne inne miejsce w Polsce, oddaje ducha pozytywizmu. To również miejsce, które powinien odwiedzić każdy zagorzały czytelnik powieści pozytywistycznych Sienkiewicza, Prusa czy Elizy Orzeszkowej. Zespół budynków muzealnych został podzielony na kilka części. Na terenie kompleksu zobaczymy: Dworek Aleksandry Bąkowskiej, budynki gospodarcze z bogatą kolekcją maszyn rolniczych, budynek Krzewni – domu Aleksandra Świętochowskiego, a także dworek drobnoszlachecki wraz ze spichlerzem. Naprawdę jest tu co odkrywać.
Zamek Czersk
Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku, są obecnie głównie miejscem, w którym spotykają się grupy rekonstrukcyjne, by na dziedzińcu zamku organizować pokazy walk rycerskich. To niebywała atrakcja w sezonie wakacyjnym. Poza pokazami grup, możemy podziwiać tu również 3 wieże oraz wysokie na 6 metrów mury obronne, a także ceglany most z arkadami. Miejscami, które musimy odwiedzić podczas zwiedzania zamku są z pewnością punkty widokowe na wieży więziennej i wieży bramnej, z których roztacza się panorama doliny Wisły wraz z zachwycającą zielenią połaci sadów owocowych.
Pałac Ogińskich w Siedlcach
Pałac Ogińskich to pierwszy murowany pałac, który powstał na terenie Siedlec. W miejscu dzisiejszego pałacu pierwotnie istniały dwory drewniane, swoją historią sięgające czasów prelokacyjnych miasta. Niegdyś bywali tu przedstawiciele znamienitych polskich rodów: Braniccy, Potoccy, ale też bohaterzy narodowi, tacy jak Tadeusz Kościuszko, znamienici poeci epoki, a nawet sam król Stanisław August Poniatowski. Od 2006 użytkownikiem pałacu jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, gdzie znajduje się jego rektorat.
Warszawa
Stolicy Polski nie trzeba nikomu przedstawiać, ale zapewne są osoby, które nie miały jeszcze okazji jej odwiedzić. Czym Warszawa kusi turystów? Na pewno urokliwym Starym Miastem, Łazienkami Królewskimi czy Pałacem Kultury i Nauki, który w stolicy po prostu trzeba zobaczyć. Warszawa ma także bogatą ofertę muzealną, w tym wiele interaktywnych muzeów, w których można spędzić niemal cały dzień. Do tego grona należy z pewnością Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W stolicy warto spędzić też czas na nadwiślańskich Bulwarach pełnych uroczych knajpek tuż nad wodą.
Zobacz również:
Warszawa: atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć
Parki w Warszawie i w okolicy. Gdzie uciec od zgiełku miasta?
Warszawa za darmo, czyli co zobaczyć w Warszawie nie wydając pieniędzy
Co zobaczyć pod Warszawą?
Lista miejsc do zobaczenia jest naprawdę długa. Województwo mazowieckie kryje wiele ciekawych miast i miasteczek. Na mojej liście miejsc do zobaczenia znajdują się między innymi:
- Płock- historyczna stolica Mazowsza
- Bunkry w Uniszkach Zawadzkich (Wał Wzniesień Mławskich)
- Kontynuacja wycieczki po Miastach – Ogrodach, np. Milanówek i Komorów
- Żyrardów
Jeśli chcecie uniknąć tłumów podczas zwiedzania warto omijać terminy najchętniej wybierane przez turystów. Najpopularniejsze terminy to oczywiście weekendy (przede wszystkim niedziele) i wakacje. Jednak głównie dotyczy to atrakcji dla dzieci. Dla przykładu: Twierdza Modlin jest znana, wymieniana we wszystkich przewodnikach, jednak w trakcie wakacyjnego zwiedzania nie spotkaliśmy tam zbyt wielu turystów, była ich zaledwie garstka.
Jeśli interesują Cię atrakcje turystyczne w innych województwach, koniecznie sprawdź:
Małopolskie atrakcje – miejsca, które warto zobaczyć!
Co warto zobaczyć w Lubelskim? Ciekawe atrakcje, których lepiej nie omijać!
Atrakcje Podkarpacia – sprawdź co warto zobaczyć
Atrakcje Podlasia. Najciekawsze miejsca, które musisz zobaczyć
Lubuskie atrakcje i ciekawe miejsca
Opolskie atrakcje. 10 miejsc na Opolszczyźnie, które musisz zobaczyć
Atrakcje Dolnego Śląska. Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Dobrze że co jakiś czas pojawia się na wykopie promowanie tych wpisów. Zawsze wtedy zbieracie mnie ze sobą w podróż po ciekawych miejscach w kraju.
Mazowieckie to chyba bardzo niedoceniane województwo!
A Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach? Słyszałem, że ponoć bardzo fajne miejsce, choć jeszcze nie byłem 🙂
Jeszcze nie byłam, ale jak tylko sprawdzę to dam znać we wpisie 🙂