Parki w Warszawie i w okolicy. Gdzie uciec od zgiełku miasta?

Pamiętam moje zaskoczenie, kiedy przeprowadziłam się do Pragi (tej czeskiej), że jest taka pełna lasów, parków i zieleni. Obecnie mieszkam w Warszawie i również jestem zachwycona tym, że dostęp do terenów zielonych jest naprawdę szeroki. Nie tylko w mieście mamy pełno parków, ale rezerwaty przyrody są dosłownie- na wyciągnięcie ręki.

Dziś opowiem Wam nie tylko o tych dużych, znanych parkach Warszawy, ale zabiorę do mniej znanych miejsc w bliskiej odległości od stolicy Mazowsza.

Parki, lasy Warszawy i okolic– czas, start!

Łazienki Warszawskie

Nie wiem, czy istnieje taka osoba, która odwiedziła warszawskie Łazienki i nie była oczarowana! Letnia Rezydencja Króla Stanisława Augusta, czyli Łazienki Królewskie to zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc w Warszawie. Składają się z pięciu ogrodów i kilku znanych budynków, takich jak Pałac Na Wodzie czy Belweder. To tu zobaczycie słynny pomnik Fryderyka Chopina czy Jana III Sobieskiego. To w Łazienkach możemy podziwiać pawie, wytchnąć od zwiedzania miasta czy nawet karmić wiewiórki.

Więcej przeczytasz tutaj: Łazienki Królewskie

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Tego nie mogło zabraknąć w zestawieniu zielonych miejsc w Warszawie! Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie to jedno z unikatowych miejsc. Ten ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m2) i dolnej (o pow. 15000 m2), z górnego jest piękny widok na Warszawę. Poza podziwianiem panoramy miasta, jest też widok na Wisłę i sporo roślin, pogrupowanych w kategoriach dotyczących koloru. Jest po prostu cudownie!

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Las Kabacki

To zarówno park leśny, jak i rezerwat przyrody, położony na powierzchni przeszło 900 hektarów. To jedno z najpopularniejszych zielonych miejsc w Warszawie, które przyciąga mieszkańców zwłaszcza w weekendy. W Lesie Kabackim znajdziemy polany, leśne bagienka, a co szczególnie ciekawe, chociaż wiele dróżek jest wąskich, najszersza droga Lasu Kabackiego robi wrażenie (Ulica Trakt Leśny). Nic dziwnego, bowiem stanowi pozostałość dawnego szlaku handlowego (z Francji na Ruś Kijowską).

W Lesie Kabackim możemy wypatrywać dzikich zwierząt, ale też odkrywać historię. To tu miały miejsce egzekucje czy katastrofa lotnicza.

Park Szczęśliwicki

Zwiedzając parki w Warszawie warto zwrócić uwagę na ten. Park Szczęśliwicki, położony w dzielnicy Ochota jest popularny wśród mieszkańców. To drugie takie miejsce w Warszawie, w którym można nakarmić wiewiórki (a przynajmniej tak słyszałam, bo mi osobiście się nie udało). Często tam chodziliśmy, kiedy mieszkaliśmy na ul. Pruszkowskiej.

Teren parku zajmuje 30 hektarów i można tam znaleźć nawet stok narciarski. Na terenie parku znajduje się górka, zwana Kopicem Szczęśliwickim i jest wzniesieniem pochodzenia antropogenicznego. Poza tym, warto przejść się wzdłuż glinianek, najlepiej z lornetką: może uda się wypatrzeć żółwia!

Więcej tutaj: Park Szczęśliwicki 

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy położony jest tuż pod Warszawą. Co warto o nim wiedzieć? Liczy 38 544 hektarów, a charakterystycznym dla niego zwierzęciem jest łoś. I chociaż w weekend nie jest tak łatwo go spotkać, to w tygodniu warto być czujnym, bo o wiele łatwiej go wypatrzyć.

Kampinos jest duży, dlatego ciężko się zdecydować, gdzie pojechać najpierw. Tras i miejsc jest naprawdę bardzo dużo, zaczynając od Granicy, gdzie znajduje się skansen budownictwa puszczańskiego, przez moje ulubione kładki w Truskawiu czy słynny mural z gackiem brunatnym (nowa trasa zaczyna się w Dąbrowie Leśnej, przez Łużową Górę do Kamienia Ułanów Jazłowieckich na Nadłużu).

Więcej o Kampinosie przeczytasz tutaj: Kampinoski Park Narodowy

Park Sowińskiego

Zlokalizowany na warszawskiej Woli, jest pierwszym parkiem publicznym, jaki tam utworzono. Dziś znajduje się tam amfiteatr i organizuje się tam koncerty, a w ciągu dnia przyciąga mieszkańców, głównie z okolicy. Powstał na planie prostokąta i liczy przeszło 8 hektarów powierzchni.

Jeśli chodzi o rzut historii- Park Sowińskiego to kolejne szczególne miejsce- w  1944 roku Niemcy spalili tam zwłoki 6000 ofiar rzezi na Woli oraz zamordowali około 1500 osób.

Mazowiecki Park Krajobrazowy

Rozciąga się na prawym brzegu Wisły i jest naprawdę okazały. Obejmuje południowo-wschodnią część Warszawy: Wawer, Wesoła, ale też Józefów, Otwock i niedalekie miejscowości. Mi szczególnie do gustu przypadło Bagno Całowanie, które i Wam polecam, a informacje o nim znajdziecie pod tym linkiem: Bagno Całowanie.

Ogród Saski

Ten park położony w Śródmieściu Warszawy liczy przeszło 15 hektarów jest niezwykle popularny wśród turystów. Poza tym, że jest po prostu pięknie zaprojektowany, to tam znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza czy Empirowa fontanna autorstwa Henryka Marconiego. Ogród Saski to cudowne miejsce na spacer- można powiedzieć, że galeria na świeżym powietrzu. To tu znajduje się 21 barokowych rzeźb muz i cnót, zegar słoneczny czy pomnik Marii Konopnickiej.

Ogród Botaniczny w Powsinie

Ogród znajduje się w granicach administracyjnych miasta stołecznego Warszawy. Zajmuje 40 hektarów i robi imponujące wrażenie. My zwiedzaliśmy zawsze od strony Powsina, a co zaskakujące- popularny jest o każdej porze roku, nawet zimą i jesienią. Ogród Botaniczny podzielony jest na różne sekcje, znajduje się tam szlak górski, kolekcja roślin leczniczych i przyprawowych, sad, czyli drzewa i kwiaty owocowe, ale też kolekcja roślin tropikalnych. To miejsce obejmujące 590 gatunków i odmian róż- to największa kolekcja w Polsce. Zresztą, to nie wszystkie atrakcje Ogrodu Botanicznego PAN- warto sprawdzić samemu!

Park Skaryszewski

Ten Warszawski park jest położony na Pradze- Południe. Co ciekawe, ten ma przeszło 100 la, został założony w 1906 roku, jednak wtedy to nie była Warszawa. Przy wejściu do parku znajduje się popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, bowiem park został nazwany również jego imieniem. W Parku Skaryszewskim zobaczymy kilka rzeźb, wodospad czy jeziorka, m.in. Jeziorko Kamionkowskie. Co ciekawe, park jest jednym z głównych miejsc uroczystości w Polsce w związku z rocznicą zamachów z 11 września 2001 roku. Jeśli jesteście na Pradze, zdecydowanie warto zajrzeć.

Więcej o parku: Park Skaryszewski 

Pole Mokotowskie

Pole Mokotowskie to park miejski położony na terenie trzech dzielnic (Mokotów, Ochota, Śródmieście). Pole Mokotowskie- jak nazwa wskazuje, w sporej części składa się z łąk i traw. Część parku stanowią zadrzewienia, jednak warto pamiętać, że nazwa jest nieprzypadkowa. Charakterystyczne punkty to Pomnik Szczęśliwego Psa, obelisk i pomnik upamiętniający lotnisko czy fontanna.

Warszawski park: Park Czechowicki

Park Czechowicki to stosunkowo niewielki fragment zieleni na Ursusie. Znalazł się w tym zestawieniu z kilku powodów. Przede wszystkim, jest to miejsce, w którym można fotografować samoloty z widokiem na muszlę koncertową- wygląda to naprawdę interesująco. Poza tym, jest to niewielki, ale zadbany park, który odwiedzam dość często- jest stosunkowo niedaleko mojego domu 😊

Rezerwat przyrody Wyspy Zawadowskie

Ten rezerwat przyrody zajmuje powierzchnię ponad 500 hektarów. Obejmuje (jak nazwa wskazuje) wyspy oraz wody płynące Wisły. Dlaczego warto je odwiedzić? To miejsce przede wszystkim dla miłośników ptaków- można zobaczyć tu kilka rzadkich gatunków ptaków takich jak zimorodek czy kormoran. Poza tym, z ssaków można wypatrzyć bobry, wydry czy szczury ziemnowodne. Poza tym, jest to miejsce malownicze, pasujące na sesję fotograficzną czy niedzielny piknik nad rzeką (w słoneczną pogodę, rzecz jasna).

Kępa Potocka

Znajduje się na Żoliborzu i Bielanach i liczy jakieś 18 hektarów. Co wyróżnia Kępę Potocką spośród innych parków? To przede wszystkim świetne miejsce na spacer wzdłuż kanału- bowiem centralnym elementem parku jest starorzecze Wisły. Można też usiąść w restauracji, gdzie serwują smaczne jedzenie z grilla, napić się soku, kawy czy piwa. Fajne miejsce, zwłaszcza dla tych, którzy lubią spacerować wzdłuż wody, a nie chcą wybierać się nad Wisłę.

Park – Mauzoleum Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

Warszawa to miejsce historii i ciężko nie wymienić miejsc, które tej historii nie opowiadają. Mauzoleum Cmentarz Żołnierzy Radzieckich znajduje się na Ochocie. To park, cmentarz i pomnik, upamiętniający prochy prawie 22 000 żołnierzy I Frontu Białoruskiego, którzy zginęli w walkach o Warszawę w latach 1944-1945. Co do parku, który jest wokół cmentarza, znalazłam na jego temat taką miejską legendę:

„Otaczający park pełen ławek, wiewiórek i wielkich drzew, w których gniazdują tysiące krukowatych. Miejska legenda mówi, że to dusze żołnierzy radzieckich zaklęte w ciała ptaków.”

Las w Warszawie: Las Bielański

Rezerwat przyrody Las Bielański zajmuje przeszło 130 hektarów powierzchni. Jego symbolem jest dzięcioł czarny, którego przy odrobinie szczęścia uda się nam zobaczyć. Co ciekawe, Las Bielański jest pozostałością Puszczy Mazowieckiej. Las położony jest na urozmaiconym terenie, dlatego części parku podzielone są na tarasy, w których zobaczymy nieco inny krajobraz leśny. Najniższym tarasem jest taras zwany zalewowym. Tam płynie rzeczka- Rudawka, a latem jest po prostu przecudnie.

Rezerwat przyrody Stawy Raszyńskie

Ten rezerwat przyrody położony jest pod Warszawą, w gminie Raszyn. W jego skład wchodzi kilkanaście stawów, jest rezerwatem ornitologicznym, gdzie spotkamy sporo ptactwa wodnego i błotnego. Poza tym, sporo drzew to pomniki przyrody, to głównie drzewa liściaste, dzięki temu jesienią jest tam naprawdę pięknie (zwłaszcza, kiedy złote liście odbijają się w wodzie).

Rezerwat przyrody Łosiowe Błota

Ten rezerwat przyrody znajduje się w Lesie Bemowskim i składa się z dwóch części obejmując najładniejsze torfowiska w obrębie lasu. Liczy ponad 30 hektarów, ale jest to miejsce, które spodoba się miłośnikom przyrody i kładek (uwielbiam podmokłe miejsca i kładki i tutaj tak jest). Niemniej, w deszczowe, jesienne dni jest naprawdę błotniście i nie wszędzie da się dojść.

Las Młochowski

Położony kawałek za Pruszkowem, mieści w sobie dwa rezerwaty przyrody. Rezerwat im. Bolesława Hryniewieckiego, położony w Podkowie Leśnej, w którym zobaczymy jedne z najstarszych drzew na Mazowszu. Szlaki są opisane i warto zagłębić historię tego rezerwatu- kiedyś las był prywatny, pełny dzikiej zwierzyny, zresztą i dziś mieszkają w nim dzikie zwierzęta. Sama Podkowa Leśna jest pięknym miasteczkiem, któremu warto poświęcić więcej uwagi.

Drugi rezerwat Rezerwat przyrody Zaborów im. W. Tyrakowskiego położony jest ok. 3 kilometrów od Podkowy Leśnej, niemniej zwykle jeździmy do tego pierwszego.

Lasy Sękocińskie

Położone niedaleko Stawów Raszyńskich są dobrym miejscem na weekendowy spacer. Powód jest prosty- nie ma tam tylu ludzi, jak np. w Kampinosie czy Lesie Kabackim. Las jest piękny również zimą, bo rośnie tam sosna, a z bardziej znanych roślin- wiosną rosną tam konwalie, później- maliny i poziomki.

Z historii- to właśnie w Lesie Sękocińskim znajduje się wieś Magdalenka i pomnik egzekucji 223 więźniów Pawiaka straconych w 1942 roku.

Chojnowski Park Krajobrazowy

Te lasy wchodzą Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie”. Park Krajobrazowy położony jest kawałek od Warszawy, w kierunku Piaseczna i liczy niecałe 70 km2 – jest naprawdę spory. Dlatego odkrywanie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego zajmie dużo czasu. Warto wybrać się (po kolei) do kilkunastu rezerwatów przyrody czy miejsc oznaczonych jako Natura 2000. W tym lesie zobaczy się ok. 100 gatunków ptaków, a co ciekawe- na tym terenie wytyczono kilka ścieżek dydaktycznych: zarówno pieszych, jak i rowerowych, czy nawet samochodowych.

Parki w Warszawie

Czy są to wszystkie godne uwagi parki w Warszawie? Absolutnie! Parków, lasów i ogrodów w Warszawie i okolicy jest całkiem sporo. Wiele zależy od tego, z której strony Warszawy mieszkacie. Do tej pory nie odkryłam zbyt wielu miejsc na Pradze i tam będę kierować się wiosną i latem. Z innych ciekawych miejsc, polecanych przez znajomych mogę wymienić np. Lasek na Kole.

Co dopisalibyście do powyższej listy parków w Warszawie? Wasza kolej!

PS. Poza tym, nieustannie zachęcam Was do odkrywania Warszawy: Warszawa: atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć , jeśli chcecie poznać więcej historii z PRL-u, możecie wpaść np. do Muzeum Życia w PRL w Warszawie: jak żyło się w PRL-u? Serdecznie polecam to miejsce, nie tylko miłośnikom serialu.

Ściskam,

Ewelina


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


6 KOMENTARZE

  1. Mieszkałam kiedyś dosłownie “przez drogę” z Polem Mokotowskim i bardzo dobrze wspominam ten okres życia 🙂 Parki i w ogóle tereny zielone w mieście to jest złoto, oddech i ulga, co zazwyczaj doceniają zwykli mieszkańcy, niestety nie cenią urzędnicy – Kraków, w którym mieszkam jest tego smutnym przykładem.

  2. Od urodzenia mieszkam w Warszawie, a wstyd się przyznać Kampinos ostatni raz odwiedziłam z wycieczką szkolną, i nie było to w zeszłym roku…;D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
81,252ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj