Lubelskie atrakcje: 14 miejsc, które warto zobaczyć

Województwo lubelskie, położone tuż przy wschodniej granicy jest idealnym miejscem na wakacje. Znajdziecie tu gęste, piękne lasy i pagórkowate, roztoczańskie tereny. Poza przyrodą jest w lubelskim co zwiedzać, na przykład miasta i miasteczka. Lublin ze skansenem przypomina o niezwykłych historiach i ludziach związanych z tym terenem. Kolejne atrakcje województwa lubelskiego to zamki i pałace, które są zdecydowanie warte odwiedzenia. 

Moim zdaniem Lublin to perełka tego województwa, ale Zamość i Nałęczów są kolejnymi ciekawymi miastami. Dodając do tego Kazimierz Dolny i Janów Lubelski, mamy co robić przez cały tydzień. Zdecydowanie, ciekawe miejsca w lubelskim ciężko zliczyć.

Zwierzyniec – miasteczko u wrót Roztoczańskiego Parku Narodowego

Zanim zawitacie do Roztoczańskiego Parku Narodowego, nie zapomnijcie odwiedzić Zwierzyńca. Ta miejscowość jest sercem i stolicą środkowego Roztocza i siedzibą Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zwierzyniec jest doskonałym punktem łączącym wiele szlaków turystycznych, to tu znajdziecie malownicze punkty widokowe, szlaki, kajaki i rowery. 

Ciekawe miejsca w Zwierzyńcu? Co warto zobaczyć? Miejsc jest naprawdę dużo, dlatego poniżej podzielę się tymi atrakcjami, które odwiedziłam:

  • Niezwykły barokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena, zwany kościółkiem na wyspie
  • Stary Browar 
  • Stawy Echo
  • Pomnik szarańczy (jedyny na świecie)

Więcej przeczytasz we wpisie: Zwierzyniec – co warto zobaczyć w stolicy Roztocza

Roztoczański Park Narodowy

Roztocze to jedna z największych atrakcji województwa lubelskiego. Roztoczański Park Narodowy stanowi jego stosunkowo niewielki fragment, bo obszar Roztocza rozciąga się od Kraśnika po Lwów. Roztocze to gęsto zalesione pasmo wzgórz, o niepowtarzalnych krajobrazach. Jest tam niezwykle spokojnie i pięknie. 

Dlaczego warto wybrać się do Roztoczańskiego PN? To tam spotkać koniki polskie i wypasające się bydło. Ten typ koni jest charakterystyczny dla Roztoczańskiego Parku Narodowego. Konik polski jest niewielki, o myszatym umaszczeniu, a jego grzbiet zdobi czarna pręga, zachodząca na ogon.  Spotkanie z tymi zwierzętami to naprawdę cudowne doświadczenie. Poza tym, w parku możemy prowadzić obserwacje ptaków, również rzadkich gatunków, które występują na jego terenie. 

Więcej o Roztoczu i miejscach w okolicy: Roztocze: niezwykłe miejsce, do którego chce się wracać

Szumy nad Tanwią

Położony na Roztoczu rezerwat Nad Tanwią powstał w 1958 roku i zajmuje obszar o powierzchni około 41 hektarów. Na zakolu rzeki Tanwi, w miejscowości Rebizanty, na odcinku 400 metrów, znajdują się aż 24 progi, które poprzez opad wody tworzą charakterystyczne “szumy”.

Nałęczów – przepiękne uzdrowisko w lubelskim

Nałęczów to miejscowość rekreacyjno-wypoczynkowa, która od lat jest chętnie odwiedzana przez kuracjuszy i turystów z całej Polski. Dziś miasteczko kojarzy się z wodą (Nałęczowianką), uzdrowiskiem kardiologicznym oraz pięknym miejscem na spędzenie weekendu. Nałęczów to świetne miejsce do spacerów, niezwykle fotogeniczne, zarówno jeśli chodzi o stare wille, jak i naturę – Park Zdrojowy. Co można tam robić? Można zobaczyć w jakich warunkach pisał Stefan Żeromski (znajduje się tu jego dom – muzeum), napić się zdrojowej wody czy czekolady w pijalni. 

Więcej o Nałęczowie przeczytasz tutaj: Nałęczów – więcej niż sanatorium. Atrakcje i historie

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Kazimierz Dolny – niesamowicie malownicze miasto

Opisując atrakcje lubelskiego, nie można ominąć Kazimierza Dolnego. Kazimierz Dolny to piękne, malowniczo położone miasteczko, z dobrym dojazdem zarówno z Lublina i z Warszawy. Co warto tu zobaczyć, zrobić? Atrakcji jest naprawdę dużo, zaczynając od lessowych wąwozów, przez przeprawę promem na drugi brzeg Wisły. Poza tym, zwiedzając Kazimierz Dolny, nie można zapomnieć o malowniczo położonych ruinach zamku. To z niego widać niezwykle piękną panoramę doliny Wisły.

Więcej o Kazimierzu we wpisie: Kazimierz Dolny: atrakcje, które warto zobaczyć

Wąwozy lessowe

Będąc w Kazimierzu Dolnym zapewne wybierzecie się do wąwozu Korzeniowy Dół, ale to nie jedyny wąwóz w województwie lubelskim. Z racji, że ja widziałam tylko te przy Kazimierzu to odsyłam do strony, na której znajdziecie lokalizacje i szlaki.

Zamek w Janowcu nad Wisłą

Nieopodal Kazimierza znajduje się zamek w Janowcu. Zamek położony jest na wysokiej, stromej skarpie nad Wisłą z której rozciągają się niesamowicie piękne widoki. Ten renesansowy zamek budowany w latach 1508–1526 robi kolosalne wrażenie, mimo że część zamku jest obecnie ruiną trwałą. Warto dodać, że Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym dokonało częściowej odbudowy zamku i dziś, poza zabezpieczonymi ruinami możemy zobaczyć, jak wyglądało to miejsce w przeszłości, nie tylko oczyma wyobraźni. 

Lublin – miasto pełne atrakcji

Lublin to moje ulubione miasto w województwie lubelskim. Niezwykły klimat, naprawdę ciekawe atrakcje turystyczne Lublina czy przepiękne Stare Miasto. To miasto jest pełne atrakcji. Chociaż polecam Lublin na weekend, dwa dni to za mało, żeby zobaczyć najpopularniejsze miejsca w stolicy województwa. W Lublinie jest masa miejsc, w których można zjeść coś dobrego, wypić kawę, niezależnie od pory roku.

Żeby nie było, Stare Miasto to nie jedyne fajne miejsce w Lublinie. Warto odwiedzić Zamek Lubelski, dziś Muzeum Narodowe w Lublinie, o którym piszę poniżej. 

O innych ciekawych lubelskich atrakcjach przeczytasz w tym wpisie: Lublin – atrakcje i piękne miejsca na weekendowy wypad

Zamek Lubelski w Lublinie

Nie sposób go nie odwiedzić, będąc w Lublinie i moim zdaniem, robi niesamowite wrażenie. W Zamku Lubelskim znajduje się Muzeum Narodowe. Jego zwiedzanie dzieli się na trzy części:

  • Ekspozycje stałe Muzeum Narodowego w Lublinie
  • Wieża zamkowa (romański donżon) – świetny punkt widokowy
  • Kaplica Trójcy Świętej, z niesamowitymi freskami rusko-bizantyjskimi z 1418 r.

Zanim odwiedzicie Zamek Lubelski, warto zapoznać się z jego historią. Bowiem nie jest tak pozytywna, jak jego wygląd, jego przeszłość jest dość burzliwa. Zamek Lubelski został zbudowany w XII wieku, a XVII wieku podczas potopu szwedzkiego, zamek popadł w ruinę. Dopiero w XIX wieku w miejscu zniszczonych budowli zaplanowano budowę gmachu więziennego. Przez 128 lat pełnił funkcję więzienia, a jeszcze w 1954 roku dokonano w nim wyroku śmierci.

Więcej o zamkach i pałacach w województwie lubelskim przeczytasz tu: Lubelskie zamki i pałace – śladami polskiej historii

Muzeum Wsi Lubelskiej

Uwielbiam skanseny, dlatego do Muzeum Wsi Lubelskiej pojechałam z wielką przyjemnością. Moim zdaniem skanseny właśnie latem i późną wiosną prezentują się najpiękniej, wśród zielonych drzew i kwitnących kwiatów. 

Skansen w Lublinie jest przepiękny: stare chaty, domy są świetnie urządzone, a całokształtu dopełniają domowe zwierzęta: kozy, kaczki, gęsi, konie czy krowa. Odwiedzając poszczególne domy, możemy gołym okiem zobaczyć czym się różnią. Czasem jest to wystrój, czasem wielkość okien, w ten sposób można rozpoznać różnice społeczne. Widać czym zajmowali się ówcześni mieszkańcy, po tym co znajdowało się w pomieszczeniach. Muzeum Wsi Lubelskiej jest jedną z ciekawszych atrakcji Lublina, jeśli chcecie doświadczyć dawnego życia na Lubelszczyźnie.

Pałac w Kozłówce – przepiękna wnętrza i park

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to miejsce niezwykłe, nie tylko na skalę województwa, ale też ogólnopolską. Odwiedziłam dziesiątki zamków i pałaców w naszym kraju, ale nigdzie nie widziałam tak pięknych wnętrz, jak właśnie tam. Kozłówka to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji pałacowych w Polsce

Każdy kąt tego miejsca jest niezwykle fotogeniczny. Mnóstwo obrazów, pamiątek, wyposażenia i sprzętów, które przetrwały okres wojny bez poważniejszych strat. W ogrodzie, utrzymanym w stylu francuskiego baroku spotkamy spacerujące pawie. Osobiście odwiedziłam go jesienią, ale z tego co wiem, lepiej odwiedzić go latem, kiedy kwitną kwiaty. Wtedy jest najpiękniej. Zwiedzanie tego pałacu to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika zabytków! 

Zamość – renesansowa perełka 

Co warto zrobić będąc w Zamościu? Przede wszystkim, zobaczyć niezwykły Rynek i Ratusz. To tam znajdują się niezwykłe kamienice, które należały do kupców ormiańskich. Wyróżniają się swoimi kolorami i zdobieniami. Można wybrać się do muzeów, parku, spróbować lokalnej kuchni. Serdecznie polecam zwiedzanie z przewodnikiem!

Więcej o Zamościu przeczytasz tutaj: Zamość – co warto zobaczyć w tym niezwykłym mieście? Historie, atrakcje, plan zwiedzania

Janów Lubelski – to tu znajdziesz najbardziej malownicze lasy w lubelskim!

Lasy Janowskie to jedno z piękniejszych miejsc w województwie lubelskim. Gęste lasy sprawiają, że jesienią jest tu szczególnie pięknie. Niemniej, to niesamowite miejsce o każdej porze roku. Poza lasem,w tym regionie znajdzie się kilka punktów, które warto zobaczyć.

Co zobaczyć w Janowie Lubelskim? Najpopularniejszym wśród turystów miejscem jest Park Rekreacji Zoom Natury, w którym u można nie tylko wypocząć, ale i bliżej poznawać polską przyrodę. Poza nim, atrakcjami turystycznymi będą: Ośrodek Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie, Skansen Kolei Leśnej oraz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej, z kościołem i klasztorem dominikanów. Opisując Janów Lubelski, warto wspomnieć, że ten region kojarzy się z również walkami partyzanckimi. Miejsca z tym powiązane to między innymi Porytowe Wzgórze oraz Uroczysko Kruczek.

Nocleg w Lubelskim

W Lublinie i okolicach jest sporo miejsc noclegowych, ale nie wszystkie mają w cenie parking, dlatego jeśli jedziecie samochodem lepiej sprawdzić, czy będzie, gdzie zaparkować. Cena noclegu zaczyna się od 150 zł poza sezonem, w sezonie ciężej znaleźć miejsce z dnia na dzień. Lepiej rezerwować z wyprzedzeniem.

Można spać w hotelu – w tym roku spałam w Wieniawskim i było naprawdę w porządku. Na plus: dobre śniadania (mam nadzieję, że nic się nie zmieniło). Poza tym, jest sporo opcji wynajmu mieszkania i czasem uda się upolować coś taniej niż pokój w hotelu.

Booking.com

Czekam na Wasze propozycje, co warto zobaczyć w lubelskim: skorzystam z podpowiedzi i chętnie dopiszę je na listę.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


9 KOMENTARZE

  1. Tarnogród – tutaj łączyły się i niekiedy nadal przeplatają różne religie i kultury. W jednym mieście znajdziesz na północy kościół katolicki, na południu malutki drewniany kościółek św. Rocha, na zachodzie cerkiew (wciąż czynną), a na wschodzie odnowioną synagogę, aktualnie mieści się w niej jedyne w PL muzeum nożyczek. Dodatkowo co roku odbywa się tutaj Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej.

  2. Brakuje chociażby pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, Sobiboru,
    Podziemi Kredowych w Chełmie (unikat na skalę światową?), Bazylika z dzwonnicą i punktem widokowym, cerkwie, drewniane zabytkowe kościoły poukrywane na obszarze całego województwa.

  3. O, moje rodzinne strony 🙂 Od siebie jeszcze polecam Poleski Park Narodowy i Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. A dla rodzin z dziećmi atrakcje w Rąblowie (stok narciarski, park miniatur, labirynty) i Wojciechowie (wieża ariańska, zabytkowa kuźnia, mini zoo, park owadów)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,697ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj