Atrakcje Dolnego Śląska.

dolny śląsk ciekawe miejsca

Dolny Śląsk kryje wiele niesamowitych miejsc. Popularne atrakcje poprzeplatane są z tymi mniej znanymi, choć często równie wartymi uwagi. Najciekawsze zakątki Dolnego Śląska znajdziecie w zestawieniu. Obiecuję Wam jedno: będziecie chcieli do nich wrócić, bo są po prostu magiczne.

Spis treści

Ciekawe miejsca Dolnego Śląska – mapa

Kolorowe jeziorka- Rudawski Park Krajobrazowy

To jedno z miejsc, które podbiło moje serce, położone w sercu Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tu Żółte, Purpurowe, Błękitne i Zielone Jeziorko. Nazwy nie są przypadkowe, bowiem „jeziorka” naprawdę wyróżniają się tymi właśnie kolorami! Skąd się wzięły? Wiele lat temu w tym miejscu była kopalnia i wyrobiska barwy zawdzięczają właśnie jej. Później do głosu doszła natura i tak to teraz wygląda:

Błędne Skały

Błędne Skały to niesamowite miejsce, położone praktycznie na granicy kraju. Ten skalny labirynt jest niezwykle popularny wśród turystów, ale wcale się temu nie dziwię. Bowiem na Błędne Skały składają się formacje skalne (jak nie z tego świata!), ciasne tunele i… piękne widoki. Osobiście jestem pod wrażeniem tego miejsca, bo mimo wielu pozytywnych opinii byłam nastawiona dość sceptycznie, a dziś te miejsce polecam każdemu, kto pyta co robić na Dolnym Śląsku.

Więcej we wpisie: Błędne Skały

Szczeliniec Wielki

Jeśli zamierzacie odwiedzić Błędne Skały, to w tym przypadku lepiej nie zapominać o położonym niedaleko Szczelińcu.  Na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów, ale to nie koniec atrakcji, bowiem podobnie jak Błędne Skały, Szczeliniec Wielki ma swoje niesamowite formacje skalne, takie jak Sowa, Pies czy Wielbłąd. Poza tym, w Piekiełku kręcono jedną część Opowieści z Narnii (podobnie w przypadku Błędnych Skał!).

Cieplice- Jelenia Góra

Nie każdy, kto odwiedza Jelenią Górę zagląda do Cieplic. Przenosząc się kawałek od centrum Jeleniej, całkowicie zmieniamy klimat. A to tam są moim zdaniem najlepsze miejsca na spacer, ciasto i kawę. Cieplice to obecnie dzielnica Jeleniej Góry, w której znajdziemy nie tylko wody termalne, ale też możemy wybrać się do pięknych parków, zobaczyć Pałac Schaffgotschów, Zespół Pocysterski czy Muzeum Przyrodnicze. Cieplice to zdecydowanie jeleniogórska perełka.

Więcej o Jeleniej Górze tutaj: Jelenia Góra: atrakcje turystyczne, natura i pałace.

Śnieżka

To nie tylko najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, ale też Czech i województwa dolnośląskiego. Bowiem Śnieżka położona jest na granicy Czech i Polski! Śnieżka to góra o wysokości 1603,3 m n.p.m., ale poza wysokością wyróżnia ją kilka innych rzeczy, choćby słynne Obserwatorium na Śnieżce czy kaplica św. Wawrzyńca z 1665 roku. Owszem, Karkonosze mają o wiele więcej tras, ale Śnieżka jest zdecydowanie najpopularniejsza. Przez górę prowadzą cztery szlaki, z czego my do tej pory korzystaliśmy z dwóch i za każdym razem widoki były niesamowite.

schronisko śnieżka

Zamek Książ w Wałbrzychu

 Co ciekawe, budowę zamku Książ rozpoczęto już… w XIII wieku! Historia zamku, która nieodłącznie związana jest z księżną Daisy porusza i rozpala wyobraźnię. Oczywiście, za sprawą świetnych przewodników. Zamek Książ to zdecydowanie jedno z miejsc, które odwiedzają turyści z całego świata, a jego komnaty i ogród zapadają w pamięć. Sama Zamek Książ odwiedziłam jeszcze w szkole podstawowej i przez wiele lat wspominałam jak piękny jest jeden z pokoi. 🙂

Czy to zestawienie zamków Dolnego Śląska, czy ogólnopolskie, jedno jest pewne: Zamek Książ w Wałbrzychu zawsze się tam znajdzie. Nie ma co się dziwić, jednak po wizycie w zamku po prostu warto odwiedzić tamtejszą Palmiarnię.

Więcej przeczytacie we wpisie: Zamek Książ.

Palmiarnia w Wałbrzychu

palmiarnia

Znajdziemy tam przeróżne okazy, zaczynając od ogromnych palm, przez egzotyczne drzewka owocowe (pomarańcze, granaty!) aż po kaktusy, które spodobają się nie tylko miłośnikom sukulentów. Ważne! Najlepszy termin na odwiedzenie palmiarni to z pewnością zima, kiedy doskwiera nam brak urlopu i słońca. W moment możemy przenieść się w śródziemnomorskie rejony.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

zloty stok kopalnia zlota

Czy Złoty Pociąg istniał naprawdę? Na to pytanie niestety Wam nie odpowiem, ale za to wiem, że w Złotym Stoku możemy zwiedzić starą kopalnię złota. Oprócz kopalni, możemy wybrać się do Sztolni Ochrowa, czy nawet podziemną trasę przepłynąć łodzią. Pomysłów na spędzenie czasu jest naprawdę dużo, dlatego nie znam nikogo, kto rozczarowałby się pobytem w Złotym Stoku.

Uwaga! Nie jest to atrakcja tylko dla dzieci. A przynajmniej tak mi się wydaje.

Projekt Riese

Na Projekt Riese składa się kilka niesamowitych, podziemnych obiektów z czasów II Wojny Światowej. Położone w Górach Sowich, do dziś owiane są tajemnicą. Projekt Riese składa się z 7 obiektów podziemnych wykutych w twardej skale: „Osówka”, „Soboń”, „Gontowa”, „Rzeczka”- „Jawornik”, „Włodarz”, i „Książ”.

Po co Hitlerowi były komnaty i tunele w górach? Czy miało powstać tam podziemne miasto, czy może miały służyć do czegoś innego?  Tego dziś możemy tylko się domyślać, odwiedzając kilka z udostępnionych obiektów-

Sztolnie Walimskie- historia owiana tajemnicą

Włodarz- podziemia i historia kompleksu z II Wojny Światowej

Srebrna Góra- Twierdza Srebrnogórska

Jest to jedna z nielicznych twierdz w Polsce, która przetrwała do dziś, w tak dobrym stanie. Twierdza Srebrna Góra powstała w latach 1765–1777. Na twierdzę składa się wiele elementów, w tym donżon, bastiony, forty czy kleszcze. Donżon, czyli wieża obronno-mieszkalna należy do największych w Europie, a dziedzińce Srebrnogórskiej Twierdzy wyglądają jakbyśmy przenieśli się setki lat w przeszłość. Z tego powodu odwiedziny Srebrnej Góry to nie tylko miejsce dla miłośników historii militarnej, ale też dla fanów fotografii.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach

Każdy wie, że Krzywą Wieżę znajdziemy w Pizie. A ilu z Was słyszało o Ząbkowicach? Tutaj nie tylko znajdziemy Krzywą Wieżę, ale też piękny ratusz, mury obronne, czy ruiny  XIV-wiecznego zamku. Wieża nie jest odłączona od reszty zabudowy, przez co robi nieco inne wrażenie niż ta we Włoszech.

krzywa wieza

Ciekawostka dla miłośników kawy po turecku: zaraz przy wieży znajdziemy małą kawiarnię, gdzie zjemy baklawę i zrobimy zapasy kawy na najbliższy miesiąc.

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Jak już jesteśmy przy Ząbkowicach, to warto przy okazji podskoczyć do Kamieńca Ząbkowickiego. To tam znajduje się Pałac Marianny Orańskiej– niesamowity, neogotycki pałac z XIX wieku. Jego historia, jak to historia XIX wiecznych miejsc jest nieco burzliwa- budowa zostaje wstrzymana przez rozwód Marianny, ale wszystko kończy się dobrze i pałac powstaje.

Co jest takiego niesamowitego w pałacu Marianny Orańskiej? Na całość składa się wiele rzeczy- kształt, misterne krużganki, wieże, dziedzińce i… klimat. Chociaż nie jest wyremontowany (jeszcze) to przyciąga coraz więcej turystów. Takich z wyobraźnią, którzy tak jak ja marzą o odwiedzeniu go jeszcze po remoncie. Albo po prostu wyobrażają sobie jak to kiedyś było.

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko to nie kolejna nudna atrakcja. Dlatego warto zwiedzić ją kompleksowo: zobaczyć zarówno podziwiać Kłodzko z najlepszego punktu widokowego w okolicy. Dla mnie to świetnie opowiedziane przez przewodników historie, przeniesienie się w czasie: atmosferę budują opowieści o życiu żołnierzy, mocno zastanawiają zmiany, które zaszły na jej terenie przez ostatnie sto lat i naprawdę stare legendy. Na samym końcu  zastanawiamy się, czy „Legenda jest to kłamstwo, któremu z racji wieku należy się szacunek”?*

twierdza klodzko
twierdza podziemia

Uwaga! Korytarze kontrminowe są w niektórych miejscach naprawdę ciasne, dlatego jeśli macie klaustrofobię, może być ciężko. Sama nie lubię takich miejsc, ale wyszłam bez szwanku i ataku paniki.

*cytat zaczerpnięty z tej strony

Wrocław

Wymieniając atrakcje Dolnego Śląska, nie można pominąć Wrocławia- czyli stolicy województwa. Wielu obcokrajowców zakochało się w tym mieście, dlatego często mówią, że to Wrocław jest najpiękniejszym miastem w Polsce. Moim zdaniem coś w tym jest, bo rynek we Wrocławiu, Ostrów Tumski czy lokalne parki i ogrody są niezaprzeczanie piękne. Miasto ma swój klimat, dlatego jeśli jeszcze tam nie byliście- naprawdę warto wyrobić sobie własne zdanie. Jedyne na co warto uważać to pory dojazdu, bo w godzinach szczytu Wrocław jest dość zakorkowany i o wiele łatwiej dojechać choćby pociągiem.

Więcej o Wrocławiu w tym wpisie, w którym dowiecie się jakie atrakcje warto zobaczyć we Wrocławiu, kiedy na zwiedzanie mamy jeden, krótki weekend: Wrocław atrakcje na weekend

Zamek Czocha

Zamek położony dobry kawałek od Wrocławia, dlatego nie jest tak oblegany jak zabytki położone w sąsiedztwie miasta. Uwielbiam go szczególnie jesienią, kiedy kolory przepięknie współgrają z budynkiem. Dodatkowego uroku dodaje mu położenie nad Zalewem Leśniańskim, nad który warto udać się po zwiedzaniu.  Więcej o tym XIII-wiecznym zamku dowiecie się od przewodnika.

Świdnica

Świdnica to jedno z miast na Dolnym Śląsku, którego atrakcje turystyczne nie są tak bardzo oblegane, a jest naprawdę piękne. Chociaż Kościół Pokoju w Świdnicy jest wpisany na listę UNESCO to nie jest jedyna atrakcja tego pięknego miasta. Moim zdaniem Rynek w Świdnicy to jedno z najbardziej malowniczych- w kontekście fotogenicznych miejsc na skalę Dolnego Śląska. Poza fontannami i rzeźbami, z jednej strony rynku stoją stoiska z kwiatami, które dodają miastu klimatu nie do podrobienia.

Więcej miejsc Świdnicy znajdziecie w tym wpisie: Atrakcje Świdnicy. Co zobaczyć, zwiedzić, zjeść?

Stawy Milickie

Chociaż południe Dolnego Śląska jest niesamowicie popularne, to i na północ od Wrocławia znajdziemy miejsca, które warto odwiedzić. Jednym z nich są Stawy Milickie, czyli miejsce, które odwiedzają miłośnicy natury i… ptaków. To tam warto wybrać się na obserwację bociana czarnego, czapli czy żurawi. A, mówiąc szczerze to dopiero początek gatunków- wszystko zależy bowiem od terminu naszej podróży. Jak to wyglądało w trakcie naszej wizyty- dowiecie się z tego wpisu: Stawy Milickie- raj dla ornitologów.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to mniej popularny kierunek od Karpacza, ale nadal świetny na aktywny urlop. Około 80% powierzchni gminy stanowią lasy, ponadto tu znajdziemy znane wodospady: Szklarki czy Kamieńczyka. Trasy spacerowe są równie dobre dla „zasiedzianych”, jak i bardziej „rozruszanych”, którzy chcą wypocząć bez tłumów (pamiętajmy, że w sezonie pusto nie będzie!). W tym rejonie najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Szrenica, górująca nad miastem. Możemy na nią wjechać kolejką, która wg. Informacji jest czynna cały rok (nie korzystałam).

chybotek

Uwaga! Będąc w Szklarskiej Porębie koniecznie musicie spróbować klusek izerskich. To takie południowe kartacze z mięsem, a naprawdę dobre znajdziecie w tym miejscu.

Jestem ciekawa czy odkryliście jeszcze jakieś magiczne miejsca na Dolnym Śląsku. Uzupełnijmy tę listę razem?

Zapraszam również do wpisu: Zamki Dolnego Śląska.

Buziaki,

38 KOMENTARZE

 1. Bardzo fajne zestawienie. Dodam do niego jeszcze jedno miejsce, a mianowicie Henryków Lubański i okaz cisa pospolitego, który jest najstarszym drzewem w Polsce 🙂 Warto zobaczyć na własne oczy ten wiekowy okaz.

 2. O większości miejsc już słyszałam, ale o kolorowych jeziorkach… – kurde, nie! 🙂 Dziękuję Ci za ten wpis, chyba już wiem, gdzie spędzę część wakacyjnych dni w tym roku 😉 🙂

 3. Kolorowe jeziorka najbardziej mnie kuszą! Co więcej, mam w planach jeszcze w tym roku zobaczyć chociaż jedno z nich! 🙂

 4. Zamek Czocha i Twierdzę Kłodzko odwiedziłam, Zamek Książ mieliśmy w planach, ale jak pojechaliśmy to akurat było jakieś wesele i niestety zamknięte :(. Ale bardzo mnie zaciekawiły kolorowe jeziorka. Chyba muszę się wybrać ?

 5. Ja – jak już jesteśmy przy Szklarskiej – w sumie bardziej Karpacz, dodałabym ten śmieszny punkt grawitacyjny!
  Zamek Czocha kocham! i kolorowe jeziorka też – choć najbardziej lubię to czerwone 🙂

 6. Region rzeczywiście mega ciekawy, ostatnio często tam zaglądamy, ale im więcej zwiedzimy i zobaczymy to pojawiają się kolejne miejsca.

 7. Większość tych miejsc odwiedziłem ale kolorowe jeziorka mnie zaintrygowały. Na pewno skorzystam z polecenia tego miejsca jak będziemy się wybierać na Dolny Śląsk. Dzięki za świetny wpis ?

 8. Z opisanych miejsc byłam jak dotąd tylko w Szklarskiej Porębie. Byłam tam zimą, ruch był także nieduży. Klimat w polskich górach jest wyjątkowy! Nigdy wcześniej nie słyszałam o polskich kolorowych jeziorach. Wyglądają magicznie!

 9. Przyjemne zestawienie – największe klasyki są na liście ? Co prawda nie zamieściłabym tutaj Kolorowych Jeziorek, bo to jedno z moich większych rozczarowań podróżniczych tego roku. Jeziorka wyglądają smętnie – kolory można podbić jedynie stosując filtry w programie do obróbki. Ludzi jest tam masa, klimat panuje odpustowy (ach, to disco polo lecące na cały regulator z głośników na budzie serwującej kiełbasę i… oscypki -_-). Heh.

  • Kochana, naprawdę? Jak ja tam byłam nie było żadnej muzyki, ani tym bardziej oscypków! Z pewnością latem się tam nie wybiorę ponownie, ewentualnie na jesień (wtedy też nie ma tej “atmosfery”). Dziękuję za informację!

 10. Ja bym dodała jeszcze dolinę pałaców i ogrodów w okolicach Jeleniej Góry. Byłam tam już dwa razy i chętnie wrócę!

 11. Świetne zestawienie- dolny ślask to magiczna kraina pełna cudów i niespodzianek. Ja najbardziej lubie: kolorowe jeziorka, zamek ksiąz, Ślężę z jej tajemnicami i legendami, Świeradów z obłędna Hala Spacerową, no i oczywiście Wrocław.

 12. Ja dodał bym spacer w po Rudawach Janowickich,sztolnie w Kowarach też są ciekawym miejscem do zobaczenia,wypad rowerowy doliną pałaców i ogrodów wzdłuż rzeki Bób rnp.od Ciechanowiec w stronę Jeleniej góry

 13. Dodałabym do tego szlak pałaców oraz zamków obok jeleniej Góry: Karpniki, Wojanów, Myslakowice. Przy okazji można zwiedzić wymarłą wieś Miedzianka, o której pisał w swej książce Filip Springer.

 14. Warto wspomnieć, że Dolny Śląsk jest zwany polską doliną loary 😁 http://m.dolinapalacow.pl. z moim ukochanym Bukowcem na czele 😁

 15. Polecam również zobaczyć zamek Grodziec. Przepiękne widoki gór i wyjątkowy klimat wraz z muzyką na dziedzińcu ma się wrażenie jakby się cofnęło w czasie. 🙂

 16. Następnym razem polecam zwiedzić Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, super sprawa można posłuchać legend o Karkonoszach i jego władcy Duchu Gór a przy tym dobrze się bawić, polecam.

 17. Super inspiracja, aby po raz kolejny odwiedzić ten region! Z ciekawych miejsc na Dolnym Śląku mogę polecić Ci Podziemne Miasto Osówka. Bardzo tajemnicza i nie do końca odkryta miejscówka. Zapraszam do siebie i pozdrawiam ciepło! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here