Atrakcje Podkarpacia – co warto zobaczyć

atrakcje Podkarpacia

Wpisując w wyszukiwarkę hasło atrakcje Podkarpacia ukazują mi się trasy w Bieszczadach i znane propozycje takie jak Jezioro Solińskie czyli Solina. W dzieciństwie na Podkarpaciu spędzałam wakacje u rodziny, dlatego wiem, że Bieszczady to czubek… ciekawych miejsc w województwie podkarpackim. Zresztą, z tego powodu mam sentyment do tego regionu – to z pięknego Podkarpacia pochodzi mój dziadek i babcia!

Dlatego dziś Wam opowiem o moich ulubionych miejscach na Podkarpaciu, o tym co warto zobaczyć w województwie podkarpackim. Podkarpacie słynie z cudownych zakątków natury, dlatego we wpisie znajdziesz przede wszystkim miejsca pełne przyrody, takie, które po prostu mnie urzekły.  Myślę, że po przeczytaniu tego wpisu klikniesz “dodaj to miejsce” na swojej mapie podróżniczych marzeń.

Województwo podkarpackie- atrakcje turystyczne – mapa

Wiem, że mapa potrafi być przydatna podczas podróży, dlatego zaznaczyłam ciekawe miejsca na Podkarpaciu i stworzyłam z tego mapę! Mam nadzieję, że Ci się spodoba i będziesz z niej korzystać.

Wskazówka: poniższą mapę możesz nanosić w mapach google, a więc korzystać nawet w swoim telefonie. 🙂

Atrakcje Podkarpacia

Atrakcje turystyczne Podkarpacia są niezliczone. Z jednej strony- Bieszczady, z drugiej- Beskid Niski. Szlaki, trasy, do tego uzdrowiska, opuszczone wsie, cuda natury, zamki i pałace. Ciekawe miasta, jak Przemyśl położony rzut beretem od granicy, Sanok z pięknym skansenem czy Krosno, gdzie znajduje się Centrum Dziedzictwa Szkła. Nie wspominając już o szlakach turystycznych pełnych cerkwi, częściowo przerobionych na kościoły. Podkarpacie to też pyszne jedzenie (kuchnia podkarpacka jest nie do podrobienia). Zdecydowanie, ciekawe miejsca na Podkarpaciu ciężko zliczyć.

Tu nie wiadomo od czego zacząć zwiedzanie, bo Podkarpacie jest po prostu niesamowicie ciekawe. Wierzyć się nie chce, że to wszystko stanowi jedno województwo! Dziś pokażę kilka miejsc, które kryje Podkarpackie i które można zobaczyć będąc tam na tygodniowych wakacjach.

Uwaga! We wpisie nie znajdziesz Bieszczadów, bo to pomysł na zupełnie inną wycieczkę 🙂

Wodospad na Olszance

W tym rejonie Polski możemy zobaczyć najróżniejsze wodospady. Jedne są bardziej ukryte, inne niezwykle popularne. Sama unikam tłumów turystów, a na Podkarpaciu poza Bieszczadami nie jest to aż takie trudne.

Wracając do wodospadu- ten na Olszance sprawia niezwykłe wrażenie, bo jest naprawdę szeroki. Wodospad otoczony jest drzewami i… łąką. Kojarzy się raczej z romantyczną dżunglą, rezerwatem przyrody. Do tego, kiedy tam byłam nieopodal pasły się krówki i poza nami nie było tam nikogo!

atrakcje podkarpacia - wodospad na Olszancewodospad na OlszanceSanok- Muzeum Budownictwa Ludowego

Atrakcje turystyczne takie jak skansen zawsze są u mnie pierwsze na liście do zwiedzania. Muzeum w Sanoku to najpiękniejszy skansen w Polsce jaki odwiedziłam. Niemal wszystkie budynki są zachowane w świetnym stanie, do tego jego powierzchnia robi wrażenie (38 hektarów!). Słynny Rynek Galicyjski to dopiero początek zwiedzania. Tu poza domami możemy zobaczyć starą cerkiew, kościoły, a nawet zjeść chleb ze starej piekarni.

Sprawdź również:  Kajakiem przez opolską Amazonkę- Małą Panew.

Zwiedzimy też budynki pochodzące np. z kultury Łemkowskiej. Klimatu dodaje wiejska atmosfera, czyli cudowne ogrody, sady i pola. Poza tym gdzieniegdzie zobaczymy zagrody ze zwierzętami: owcami i kozami. Miejsce zdecydowanie przenosi nas do dawnych, sielskich lat. Moim zdaniem jest to jedna z lepszych atrakcji Podkarpacia.

Zobacz więcej o Sanoku: Sanok na weekend. oraz tutaj: Skansen w Sanoku

Sanok skansen muzeum budownictwa

Sanok skansen muzeum budownictwa
W skansenie zobaczymy również wystawę dotyczącą wydobycia ropy naftowej. Zgłębimy historię przemysłu naftowego.

Rymanów Zdrój- tu odpoczniesz od zgiełku!

Na Podkarpaciu, w kontekście uzdrowisk raczej słyszy się o innych miejscowościach. Jednak moim zdaniem Rymanów Zdrój jest warty odwiedzenia: nie ma tu tłumów, za to jest naprawdę ładnie. W tej wsi wszyscy turyści kierują się do pijalni wody. W niej napijemy się wody z trzech ujęć: Klaudia, Celestynka i Tytus. Można ją pić przy tężni solankowej, która znajduje się kilka kroków od pijalni. Można też usiąść nad rzeką w Parku Zdrojowym i moczyć nogi, a nawet się… kąpać.

Poczytaj o Rymanowie: Rymanów Zdrój- dlaczego warto odwiedzić to uzdrowisko? 

RYMANÓW Zdrój pijalnia wodyPodziemia Rzeszowa- nie tylko dla pasjonatów historii

Podziemia stolicy województwa Podkarpackiego warto odwiedzić z kilku powodów. Po pierwsze, to tu poznamy historię miasta czy dowiemy się kilku ciekawostek, m.in. dlaczego na Rzeszów mówiono… Mojżeszów. Po drugie, na tej podziemnej trasie spacerujemy tuż pod rynkiem i o wiele głębiej (schodzimy do 10 metrów w dół). Po trzecie, zwiedzanie trwa niecałą godzinę, czyli informacje podane są w pigułce i stanowią świetny początek odkrywania nie tylko miasta, ale i całego województwa. Okres powstania piwnic to XIV- XVIII wiek i o nich opowie przewodnik.

Jeśli jesteście w Rzeszowie, możecie zwiedzić zabytki i ciekawe miejsca albo np. podążać również szlakiem natury i odkryć rezerwat przyrody Lisia Góra. Mówi się na niego “mini Puszcza Białowieska”.

rzeszów podziemia
W podziemiach są nie tylko korytarze, ale też wystawy, np. broni.

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie znalazł się na tej liście nie bez przyczyny. Urzekł mnie jego niezwykle ciekawy kształt i styl przylegających do niego wież (każda jest inna i ma swoją nazwę: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka). Dodając do tego wprost cudowne dekoracje sgraffitowe i park, w którym biegają wiewiórki- po prostu nie można się w nim nie zakochać!

Przypomnę, że jest osobny wpis w tej tematyce: Podkarpackie zamki, w którym znajdziesz listę pięknych zamków w województwie.

krasiczyn zamek - atrakcje Podkarpaciakrasiczyn zamekPuszcza Sandomierska

Mówiąc o Podkarpaciu każdy myśli o górach, górkach i pagórkach. I jak najbardziej się zgadzam, że wyjazd w te rejony to po pierwsze górskie wyprawy. Jednak, jeśli chcemy przenieść się do niezwykle gęstego lasu, w którym nie musimy się wspinać– Puszcza Sandomierska będzie wręcz idealna. Ma wiele ciekawych tras i miejsc, a co ciekawe, Las Zwierzyniecki w Tarnobrzegu (zwany Zwierzyńcem) jest pozostałością Puszczy Sandomierskiej. Na jego terenie zobaczymy osiem bunkrów, pozostałość z okresu międzywojennego. 
puszcza sandomierska

Zbiory Kossaków i rękopis „Zemsty” w Tarnobrzegu

Jadąc do Tarnobrzegu, a dokładniej do zamku Tarnowskich w Dzikowie nie miałam zbyt dużych oczekiwań. W internecie nie było zbyt wielu informacji, a na miejscu dowiedziałam się, że nie można tam robić zdjęć. Okazało się, że nie tylko wnętrza robią wrażenie, bo w środku możemy zobaczyć niezliczone obrazy: holenderskie, włoskie czy polskie z XIX i XX wieku: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Juliusza i Wojciecha Kossaków. Dodając do tego rękopisy ksiąg i starodruków m.in. najstarszy zachowany odpis Kroniki Kadłubka i rękopis „Zemsty” Fredry- można poczuć oddech historii.

Sprawdź również:  Jarmark Bożonarodzeniowy w Szczecinie. Kiedy, gdzie i czy warto?

Więcej informacji na stronie muzeum.

Punkt widokowy w ruinach zamku Sobień

Nie wiem, ile punktów widokowych możemy odwiedzić w województwie Podkarpackim, ale ten na górze przy zamku Sobień jest moim zdaniem cudowny. Widok na rzekę, sielskie tereny i otoczenie kamiennych ruin pobudza wyobraźnię! Do tego, nie trzeba wspinać się nie wiadomo jak wysoko, bo samochód można zaparkować tuż pod górą i wejście zajmie nam maksymalnie 15 minut.  Nie będę się więcej rozpisywać- zobaczcie sami!

bieszczady punkt widokowy zamek Sobień - atrakcje Podkarpacia

bieszczady punkt widokowy zamek SobieńSan i jego dopływy: Podkarpackie rzeki, w których warto… się wykąpać!

Uwielbiam Podkarpackie rzeki, bo to o nich opowiadał mi dziadek, który całe dzieciństwo łowił w nich ryby i pływał. Nadal, jadąc wzdłuż Sanu, gdzieniegdzie możemy zobaczyć ludzi w nim pływających, łapiących ryby czy po prostu moczących nogi.

Jednak San to nie jedyna Podkarpacka rzeka służąca do rekreacji. Jest też Tyrawka czy Wisłok. Rzeki oczywiście, w niektórych momentach są głębokie i porywiste, ale w okolicach Tyrawy Solnej czy Rudawki Rymanowskiej jest spokojniej. W przypadku tej ostatniej miejscowości- to tam znajduje się słynny lodospad.

Wisłok
Wisłok. Od niego mój dziadek zaczyna większość dawnych historii.

Szlak „Śladami dobrego wojaka Szwejka”

Na Podkarpaciu możemy podążać różnymi szlakami turystycznymi. Najbardziej popularny jest ten dotyczący architektury drewnianej, która mnie nieustannie zachwyca. Jednak słynny Szwejk, dobry wojak jest związany z tym regionem, dlatego poza ławeczką ze Szwejkiem w Sanoku czy jego pomnikiem w Przemyślu na trasie możemy zobaczyć drogowskazy i tablice z cytatami.

Myślę, że podążanie takim szlakiem może być ciekawym urozmaiceniem albo nawet myślą przewodnią wycieczki po Podkarpaciu!

śladami wojaka szwejka- sanok
Tu: ławeczka w Sanoku.

Co zwiedzić na Podkarpaciu?

Kto z Was był na Podkarpaciu? Podkarpackie jest ostatnio coraz popularniejsze, biorąc pod uwagę inne województwa w Polsce. Na pewno macie swoje ulubione miejsca, a nie wszystkie wymieniłam w tym wpisie, bo jest ich aż tyle.

Atrakcje turystyczne na Podkarpaciu są naprawdę liczne, dlatego jeśli przyjeżdżacie na wakacje, warto zrobić sobie listę miejsc i atrakcji turystycznych do odwiedzenia. Nie zaskoczę Was, mówiąc, że w ciągu tygodnia wszystkiego nie da się odwiedzić, a i w tym wpisie może Wam czegoś brakować. 

Noclegi na Podkarpaciu

Jeśli jesteś zainteresowany noclegami na Podkarpaciu, to pod tym linkiem znajdziesz polecane miejsca, lub możesz sprawdzić na poniższej mapie:


Booking.com

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu

Dobrze wiem czego mogło Wam zabraknąć – zamków i pałaców, ale je opisałam tutaj: Podkarpackie zamki i pałace), atrakcji takich jak Karpacka Troja, więcej miejsc związanych z tematem przemysłu naftowego, choćby Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Poza tym, na Podkarpacie charakteryzuje piękna natura, np. Arboretum Bolestraszyce czy cerkwi i kościołów np. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto zatrzymać się na dłużej, bo jest wiele miejsc, które warto zobaczyć. Takie jest Podkarpacie – pełne atrakcji i ciekawych miejsc.

Zwiedzając Podkarpacie, nasuwa mi się jedna myśl: Polska jest piękna. Nie będę ukrywać, że atrakcji w województwie podkarpackim jest o wiele więcej. Dlatego jeśli macie swoje ulubione atrakcje województwa Podkarpackiego, dajcie znać w komentarzu.

 

14 KOMENTARZE

  1. Podkarpacie to jedno z najmniej odkrytych przeze mnie województw. Do listy dorzuciłbym z miast jeszcze zabytkowy Przemyśl.

  2. Piękne, klimatyczne miejsca – nadal nam obce, ale koniecznie musimy to nadrobić i wybrać się z wizytą w tamte okolice 🙂

  3. Zapraszamy do najnowszej atrakcji Podkarpacia – Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie, miejsca spotkań z kulturą ludową i tradycyjną.

  4. Wyczerpujący artykuł o Podkarpaciu, nigdy nie myślałem, że jest tam tyle atrakcji, wcześniej widziałem tylko kilka miejsc, ale to była tylko namiastka tego co Wy opisujecie. Dzięki wielkie za świetne inspiracje, wracam na Podkarpacie w te wakacje!

    • Świetnie, niezwykłe mi miło! Atrakcje Podkarpacia są niezwykłe- a ja wymieniłam zaledwie ich namiastkę 🙂
      Pozdrowienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj