Atrakcje Podkarpacia

atrakcje Podkarpacia

Wpisując w wyszukiwarkę hasło atrakcje Podkarpacia ukazują mi się trasy w Bieszczadach i te znane propozycje takie jak Solina. W dzieciństwie spędzałam tam wakacje i wiem, że Bieszczady to czubek… ciekawych miejsc w województwie podkarpackim.

Dlatego dziś Wam opowiem o moich ulubionych miejscach na Podkarpaciu.

Atrakcje Podkarpacia

Wodospad na Olszance

W tym rejonie Polski możemy zobaczyć najróżniejsze wodospady. Jedne są bardziej ukryte, inne niezwykle popularne. Ten na Olszance sprawia niezwykłe wrażenie, bo jest naprawdę szeroki. Wodospad otoczony jest drzewami i… łąką. Do tego, kiedy tam byłam nieopodal pasły się krówki i poza nami nie było tam nikogo.

atrakcje podkarpacia - wodospad na Olszancewodospad na OlszanceSanok- Muzeum Budownictwa Ludowego

Muzeum w Sanoku to najpiękniejszy skansen jaki odwiedziłam. Niemal wszystkie budynki są zachowane w świetnym stanie, do tego jego powierzchnia robi wrażenie (38 hektarów!). Słynny Rynek Galicyjski to dopiero początek zwiedzania. Tu poza domami możemy zobaczyć starą cerkiew, kościoły, a nawet zjeść chleb ze starej piekarni.

Sanok skansen muzeum budownictwa

Sanok skansen muzeum budownictwa
W skansenie zobaczymy również wystawę dotyczącą wydobycia ropy naftowej.

Zwiedzimy też budynki pochodzące np. z kultury Łemkowskiej. Atmosfery dodaje wiejska atmosfera, czyli cudowne ogrody, sady i pola. Poza tym gdzieniegdzie zobaczymy zagrody ze zwierzętami: owcami i kozami. Miejsce zdecydowanie przenosi nas do dawnych, sielskich lat. Moim zdaniem jest to jedna z lepszych atrakcji Podkarpacia.

Rymanów Zdrój- tu odpoczniesz od zgiełku!

Na Podkarpaciu, w kontekście uzdrowisk raczej słyszy się o innych miejscowościach. Jednak moim zdaniem Rymanów Zdrój jest warty odwiedzenia: nie ma tu tłumów, za to jest naprawdę ładnie. W tej wsi wszyscy turyści kierują się do pijalni wody. W niej napijemy się wody z trzech ujęć: Klaudia, Celestynka i Tytus. Można ją pić przy tężni solankowej, która znajduje się kilka kroków od pijalni. Można też usiąść nad rzeką w Parku Zdrojowym i moczyć nogi, a nawet się… kąpać.

RYMANÓW Zdrój pijalnia wodyPodziemia Rzeszowa- nie tylko dla pasjonatów historii

Podziemia Rzeszowa warto odwiedzić z kilku powodów. Po pierwsze, to tu poznamy historię miasta czy dowiemy się kilku ciekawostek, m.in. dlaczego na Rzeszów mówiono… Mojżeszów. Po drugie, na tej podziemnej trasie spacerujemy tuż pod rynkiem i o wiele głębiej (schodzimy do 10 metrów w dół). Po trzecie, zwiedzanie trwa niecałą godzinę, czyli informacje podane są w pigułce i stanowią świetny początek odkrywania nie tylko miasta, ale i całego województwa.

rzeszów podziemia
W podziemiach są nie tylko korytarze, ale też wystawy, np. broni.

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie znalazł się na tej liście nie bez przyczyny. Urzekł mnie jego niezwykle ciekawy kształt i styl przylegających do niego wież (każda jest inna i ma swoją nazwę: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka). Dodając do tego wprost cudowne dekoracje sgraffitowe i park, w którym biegają wiewiórki- po prostu nie można się w nim nie zakochać!

krasiczyn zamek - atrakcje Podkarpaciakrasiczyn zamekPuszcza Sandomierska

Mówiąc o Podkarpaciu każdy myśli o górach, górkach i pagórkach. I jak najbardziej się zgadzam, że wyjazd w te rejony to po pierwsze górskie wyprawy. Jednak, jeśli chcemy przenieść się do niezwykle gęstego lasu, w którym nie musimy się wspinać– Puszcza Sandomierska będzie wręcz idealna.puszcza sandomierska

Zbiory Kossaków i rękopis „Zemsty” w Tarnobrzegu

Jadąc do Tarnobrzegu, a dokładniej do zamku Tarnowskich w Dzikowie nie miałam zbyt dużych oczekiwań. W internecie nie było zbyt wielu informacji, a na miejscu dowiedziałam się, że nie można tam robić zdjęć. Okazało się, że nie tylko wnętrza robią wrażenie, bo w środku możemy zobaczyć niezliczone obrazy: holenderskie, włoskie czy polskie z XIX i XX wieku: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Juliusza i Wojciecha Kossaków. Dodając do tego rękopisy ksiąg i starodruków m.in. najstarszy zachowany odpis Kroniki Kadłubka i rękopis „Zemsty” Fredry- można poczuć oddech historii.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Punkt widokowy w ruinach zamku Sobień

Nie wiem, ile punktów widokowych możemy odwiedzić w tym województwie, ale ten na górze przy zamku Sobień jest moim zdaniem cudowny. Widok na rzekę, sielskie tereny i otoczenie kamiennych ruin pobudza wyobraźnię. Do tego, nie trzeba wspinać się nie wiadomo jak wysoko, bo samochód można zaparkować tuż pod górą i wejście zajmie nam maksymalnie 15 minut.  Nie będę się więcej rozpisywać- zobaczcie sami!

bieszczady punkt widokowy zamek Sobień - atrakcje Podkarpacia

bieszczady punkt widokowy zamek SobieńSan i jego dopływy: Podkarpackie rzeki, w których warto… się wykąpać!

Jadąc wzdłuż Sanu, gdzieniegdzie możemy zobaczyć ludzi w nim pływających, łapiących ryby czy po prostu moczących nogi. Jednak San to nie jedyna rzeka służąca do rekreacji. Jest też Tyrawka czy Wisłok. Rzeki oczywiście, w niektórych momentach są głębokie i porywiste, ale w okolicach Tyrawy Solnej czy Rudawki Rymanowskiej jest spokojniej. W przypadku tej ostatniej miejscowości- to tam znajduje się słynny lodospad.

Wisłok
Wisłok. Od niego mój dziadek zaczyna większość dawnych historii.

Szlak „Śladami dobrego wojaka Szwejka”

Na Podkarpaciu możemy podążać różnymi szlakami turystycznymi. Najbardziej popularny jest ten dotyczący architektury drewnianej, która mnie nieustannie zachwyca. Jednak słynny Szwejk, dobry wojak jest związany z tym regionem, dlatego poza ławeczką ze Szwejkiem w Sanoku czy jego pomnikiem w Przemyślu na trasie możemy zobaczyć drogowskazy i tablice z cytatami.

śladami wojaka szwejka- sanok
Tu: ławeczka w Sanoku.

Nie będę ukrywać, że niesamowitych, cudownych miejsc w województwie podkarpackim jest o wiele więcej. Jednak o tym napiszę innym razem. A jeśli macie swoje ulubione atrakcje Podkarpacia dajcie znać w komentarzu.

11 KOMENTARZE

  1. Podkarpacie to jedno z najmniej odkrytych przeze mnie województw. Do listy dorzuciłbym z miast jeszcze zabytkowy Przemyśl.

  2. Piękne, klimatyczne miejsca – nadal nam obce, ale koniecznie musimy to nadrobić i wybrać się z wizytą w tamte okolice 🙂

  3. Zapraszamy do najnowszej atrakcji Podkarpacia – Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie, miejsca spotkań z kulturą ludową i tradycyjną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here