Ranczo Wilkowyje – gdzie kręcono serial? Lokalizacje, mapa

Są tutaj Fani serialu Ranczo? Myślę że tak! W końcu to jeden z najpopularniejszych seriali ostatnich lat. W Polsce można było go oglądać zarówno w telewizji, TVP VOD jak i na Netflixie! Lucy bezapelacyjnie podbiła serca milionów ( a może nawet dzięsiątków milionów) Polaków. Mimo, że od ostatniego odcinka minęło ponad 5 lat, serial jest nadal chętnie oglądany.

W tym wpisie zabieram was do miejscowości w których kręcono serial Ranczo. Tych lokalizacji jest kilka, na początek wybierzemy się na wycieczkę te Jeruzala. To tam możemy zobaczyć najbardziej charakterystyczne budynki, które często widzieliśmy w serialu. Zresztą cała okolica jest jednym wielkim planem zdjęciowym Rancza, dlatego warto wybrać się tam samochodem lub rowerem żeby zobaczyć jak najwięcej.

Zwiedzanie śladami serialu Ranczo czas start!

Gdzie położone są Wilkowyje?

Serial Ranczo był kręcony w różnych lokalizacjach, które opiszę w tym wpisie. Jednak najpopularniejsza jest miejscowość Jeruzal. Gdzie znajduje się Jeruzal? To miejscowość położona w gminie Mrozy, w województwie mazowieckim (powiat miński).

Właśnie w Jeruzalu, wokół rynku znajdują kościół i sklep Krystyny Więcławskiej. To tam znajdziemy szkoły i kilka charakterystycznych budynków. Niektóre z nich znajdują się w bliskiej okolicy Jeruzala natomiast część znajduje się dalej tak jak np. Dworek Lucy który położony jest jakieś 200 km od Jeruzala.

Mapa Wilkowyj czyli jak zwiedzać śladami serialu

Na początek najważniejsze, bo przecież bez planu podróży ani rusz. Poniżej podlinkuję mapę, która pomoże Wam się odnaleźć w trakcie zwiedzania, wyznaczyć trasy i cieszyć się podróżą. Znajdziecie na niej ciekawe miejsca i punkty z serialu Ranczo, które wymieniam w tym wpisie (a nawet więcej!). Mapę znalazłam w Internecie i szczerze mówiąc, lepszej bym nie zrobiła.

Możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [ ] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą.

Rynek, sklep, ławeczka i kościół w Wilkowyjach

W Jeruzalu znajdują się najbardziej charakterystyczne miejsca. Na prostokątnym Rynku znajduje się kościół i sklep przed którym stoi słynna ławeczka. Można na niej sobie zrobić zdjęcie z Mamrotem, który kupisz w sklepie u Krystyny. Zupełnie jak Pietre, Hadziuk, Solejuk i Japycz. 🙂

Oczywiście, kościół w Wilkowyjach również stoi w Jeruzalu. Zbudowany z drewna kościół został wzniesiony w XVIII wieku. To w nim odbył się ślub Lucy i Kusego. Wewnątrz możemy np. kupić pocztówki z Jeruzala lub uczestniczyć w mszy. Obok można zobaczyć plebanię.

Przy Rynku w Jeruzalu znajduje się również stary dom Więcławskich. Natomiast przystanek autobusowy jest już wymieniony na nowszy.

Gdzie znajduje się szkoła z Rancza?

Tak naprawdę dwie szkoły, bo jedna znajduje się tuż przy Rynku w Jeruzalu. Drugi budynek, nowej szkoły znajduje się kawałek dalej, przy ul. Szkolnej. Tuż obok tej szkoły znajduje się stary dom Witebskiego.

Stara szkoła
Nowa szkoła
Stary dom Witebskiego

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Gdzie znajduje się biuro Senatora Kozioła?

Również znajduje się w Jeruzalu. Można powiedzieć, że budynek nic się nie zmienił od czasu, kiedy było tam Biuro Poselskie Polskiej Partii Uczciwości. 🙂

Gdzie znajduje się apteka Więcławskiego?

Również znajduje się w Jeruzalu. Jeśli chcecie zobaczyć aptekę zewnątrz kierujcie się na ul. Browarną 2.
 

Gdzie znajduje się ośrodek zdrowia Doktora Wezóła?

Ośrodek zdrowia doktora Wezóła znajduje się pod adresem ul. Szkolna 6 w Jeruzalu.

 

Gdzie znajduje się Dom Babki Zielarki z Rancza?

W serialu samotnie mieszka w nim Zofia czyli Babka Zielarka. Ten dom znajdował się w Jeruzalu, na skraju lasu. Przez lata dom stał opuszczony, ale wewnątrz można było zobaczyć stare tapety, które pamięta się z Rancza. Klimat miejsca nie do podrobienia, sielsko i spokojnie, niestety w 2023 roku został wyburzony i powstanie tam nowy budynek.

Gdzie znajduje się Urząd Gminy Wilkowyje?

Siedziba wójta i Rady Gminy z serialu Ranczo znajduje się w miejscowości Latowicz. W rzeczywistości jest to budynek Urzędu Gminy Latowicz.

 

W Latowiczu znajduje się jeszcze kilka miejsc, takich jak:
  • Stary posterunek Policji
  • Komenda Powiatowa Policji w Radzyniu Podlaskim
  • Neogotycki kościół (tło jednego z początkowych odcinków, gdzie Więcławski kupuje proszek fosforyzujący)

Gdzie znajduje się dom wójta z Rancza?

Dom wójta znajduje się w miejscowości Latowicz, podobnie jak wiele różnych budynków z serialu. 

Dom wójta
Stary posterunek Policji
Komenda Powiatowa Policji w Radzyniu Podlaskim

Dom weselny z Rancza – gdzie się znajduje?

Dom weselny założony przez Wioletkę, Więcławską, Hadziukową i Solejukową znajduje się w miejscowości Łukówiec. W rzeczywistości to budynek OSP w Łukówcu.
 

Gdzie znajduje się Restauracja u Japycza?

Słynna Restauracja u Japycza w rzeczywistości znajduje się w remizie strażackiej w Strachominie. Można podjechać rowerem lub samochodem.

Gdzie znajduje się dworek z Rancza?

W tym przypadku muszę Was rozczarować, bo nie znajduje się blisko poprzednich lokalizacji. Dworek Lucy położony jest z drugiej strony Mazowsza, w miejscowości Sokule (gmina Wiskitki, powiat żyrardowski). To pomysł na drugą wycieczkę śladami serialu Ranczo, którą zdecydowanie warto odbyć, zahaczając o Żyrardów. Dworek Lucy to obecnie własność prywatna. Nie można wchodzić na teren posesji.

W podróż śladami serialu Ranczo

Uwielbiam serię podróży filmowych!  Oglądanie znanych z serialu lokalizacji to takie przeniesienie się to na plan filmowy. Ten typ podróżowania bardzo mi się podoba, zawsze jest okazją żeby wrócić do produkcji lub zobaczyć ją po raz pierwszy. A w trakcie wycieczki możemy wyobrazić sobie jak powstawał dany film czy serial.

Wizyta na planie serialu Ranczo to można powiedzieć również podróż w czasie. Część miejsc, tak jak sklep pozostał praktycznie taki sam, bez większych zmian od 2016 roku (wtedy wyemitowano ostatni odcinek). Odwiedzany jest przez fanów serialu, którzy przychodzą zobaczyć sklep od środka, kupują Mamrota i siadają na ławeczce żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z słynnej miejscówki z serialu Ranczo.

Dodam od siebie, że atmosfera okolic Jeruzala, w którym był kręcony serial jest wyjątkowa. Krajobraz wiejski jest tam naprawdę urzekający, a latem możemy obserwować liczne bociany. Zdecydowanie warto odwiedzić.

Jeśli byliście już w Wilkowyjach, dajcie znać jak się Wam podobało. A może chcecie zobaczyć inne lokalizacje z filmów/ seriali? Dajcie znać!

Filmowe podróże:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


9 KOMENTARZE

  1. Wycieczka moich marzeń. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam pojechać. A powiedz mi czy w tych domach, plebani ktoś mieszka? Czy są one w formie muzeum i można je zwiedzać? Pozdrawiam Ania

  2. Byliśmy wczoraj w Jeruzalu , Latowiczu i jeszcze w innej miejscowości, gdzie jest radiostacja i dom Solejuków. Ale dom babki został rozebrany 😭 A najbardziej mi na nim zależało…

  3. Bardzo szkoda damu Babki ale on niszczał bardzo. Ciekawe czy przyczyną była sprzedaż działki. A gdzie byly kręcone sceny nad wodą w lesie? To miejsce często sie pojawia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,675ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj