Radom w jeden dzień, czyli co warto zobaczyć w Radomiu?

Co robić w Radomiu? Jakie miejsca warto zobaczyć? Dziś opowiem o tym jakie atrakcje skrywa Radom, jaką kultową potrawę warto tam zjeść i gdzie można wypić kawę.

Do Radomia zawitaliśmy bez wielkich wymagań. Mówiąc szczerze, wcześniej miasto znałam tylko z memów i słynnego lotniska, dlatego względem Radomia nie miałam oczekiwań. Może i dobrze? Bo Radom okazał się być nie tylko ciekawym miastem, ale też fajnym pomysłem na wycieczkę po Mazowszu!

Zaczynamy!

Atrakcje Radomia

To, co uda się nam zobaczyć w Radomiu zależy przede wszystkim od tego, ile mamy czasu na zwiedzanie. Warto przejść się Śródmieściem, zwiedzić choć jedno muzeum czy pooglądać liczne rzeźby i posągi – Radom jest nimi po prostu przepełniony.

Jeśli wybieracie się do Radomia i chcecie pójść do muzeum, warto wiedzieć jedną rzecz. Przede wszystkim, jeśli wybieracie się do Muzeum im. Jacka Malczewskiego, ostatnie wejście jest godzinę przed zamknięciem. Nie wejdziemy nawet jeśli spóźnimy się 5 minut, bo 55 minut na zwiedzanie nie wystarczy. Tym sposobem nie udało mi się odwiedzić tego muzeum podczas mojej pierwszej wizyty w Radomiu, a nie byłam jedyną spóźnioną osobą. Więcej na stronie muzeum.

Muzea w Radomiu

Radomskie muzea są dość liczne, a do najpopularniejszych należą:

 • Muzeum im. Jacka Malczewskiego
 • Muzeum Wsi Radomskiej
 • Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

Jeśli nie byliście jeszcze w Muzeum Wsi Radomskiej, czyli w radomskim skansenie to koniecznie zapiszcie sobie ten adres. Skansen nawet w weekend nie był zadeptany przez turystów, a panujący tam klimat jest nie do podrobienia. Skansen położony jest na obrzeżach miasta, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolina Kosówki. W Muzeum Wsi Radomskiej zobaczymy ponad 60 obiektów, głównie obiekty architektury ludowej oraz przedmioty codziennego użytku.

Więcej o zwiedzaniu pisałam tutaj: Muzeum Wsi Radomskiej. Tu poznasz i poczujesz historię

Co zwiedzić w Radomiu? Śródmieście

W Radomiu warto wybrać się na spacer od Rynku po Plac Sandomierski. Przy Placu Sandomierskim koniecznie sprawdźcie Park Kościuszki– znajdziecie tu wiele starych drzew, wśród których w upalne dni można się schronić. W sezonie maj – czerwiec można tam zobaczyć kwitnące różaneczniki.

Rzecz jasna, to nie wszystko co można zobaczyć w Radomiu! Moim zdaniem, warto zobaczyć najstarsze kamienice w Radomiu: Dom Esterki i Dom Gąski. Obydwa położone w Rynku, wybudowane pod koniec XV wieku, jednak w czasie II Wojny Światowej zostały zniszczone. Dziś możemy podziwiać piękną rekonstrukcję.

Radom – nietypowe atrakcje

W Radomiu warto zwrócić uwagę na posągi i rzeźby. Jest ich tak dużo, że gdybyśmy chcieli podróżować ich szlakiem, mogłoby to zająć klika dni! Są rzeźby, przedstawiającymi trzy muzy: Klio, Melpomenę i Eutrepe. Jest 14 małych rzeźb, które przedstawiają symbole Radomia, takie jak Aparat telefoniczny Malwa czy wyścigowy rower Łucznik. A to tak naprawdę początek radomskich rzeźb.

Co jeszcze warto zobaczyć w Radomiu? Moim zdaniem przepiękną Cerkiew prawosławna św. Mikołaja! Powstała w czasie, kiedy w XVIII wieku kupcy greccy znaleźli schronienie w Polsce i do dziś pełni swoje funkcje.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Co zjeść w Radomiu?

Z początku planowałam obiad w Radomiu, ale jak masa ludzi spacerowała z zapiekankami, doszłam do wniosku, że zrezygnuję z restauracji na rzecz prostej zapiekanki z pieczarkami. Zapiekanek w Radomiu jest masa, my poszliśmy do Mniam Mniam Street Food i były dobre. Nie wiem jednak, co trzeba zrobić, żeby zapiekanka nie smakowała 😊

Poza tym, na kawie i ciastku byliśmy w Marcus Cafe. Zamówiłam bezę z malinami i była naprawdę dobra, ale ceny były dość wysokie, jak na zwykłą kawiarnię w mieście.

Co zobaczyć w Radomiu?

Chciałabym opisać jeszcze inne atrakcje Radomia, ale spędziliśmy tam jeden dzień, w tym kilka godzin w Muzeum Wsi Radomskiej, a poza tym zawsze zwiedzając idę na kawę, ciasto czy na przekąski. I tak było tym razem, więc czasu na inne atrakcje po prostu zabrakło.

Co warto zobaczyć w Radomiu?

Jeśli zwiedzaliście już Radom lub chcecie coś dodać, czekam na Wasze propozycje. Chętnie z nich skorzystam, kiedy kolejny raz pojadę do Radomia!

Więcej propozycji z Mazowsza:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


18 KOMENTARZE

 1. Mnie Radom kojarzy się z siostrą mojej Mamy, bo tam mieszkała całe życie.
  No i poza tym z głupimi żartami.
  Nie byłam, nie znam tego miasta i nigdy mnie tam nie ciągnęło.
  Nie jest źle, jak na jeden dzień.
  Zaciekawiła mnie Twoja relacja 🙂

 2. Studiowałem w Radomiu i zawsze to miasto kojarzyło mi ię raczej stereotypowo. Fajna relacja pokazująca Radom z innej strony.

 3. Zastanowiła mnie nazwa Plac Sandomierski. Taka nazwa w zasadzie w Radomiu nie funkcjonuje, a miejsce to nosi obecnie nazwę Plac Corazziego od nazwiska projektanta pięknego gmachu Urzędu Miejskiego, zwanego w niektórych źródłach Pałacem Sandomierskim ponieważ był on siedzibą Komisji Województwa Sandomierskiego.
  A co warto jeszcze zobaczyć? Warto zajrzeć do jednego z najstarszych parków w Polsce, czyli do Starego Ogrodu. Koniecznie trzeba zobaczyć kościoły – farny św. Jana, klasztor i kościół bernardynów z unikatowym budynkiem klasztornej kuchni, najstarszy murowany zabytek Radomia, czyli kościół św. Wacława.
  Godna polecenia jest również Resursa Obywatelska, dawny budynek loży masońskiej i wiele pięknych kamieniczek i pałacyków wzdłuż ulicy Żeromskiego i przy Placu Konstytucji 3 Maja.
  Pozdrawiam z Radomia 🙂

  • Dziękuję bardzo za ten wartościowy komentarz! Nazwę znalazłam na mapie – muszę sprawdzić czemu w ten sposób była zapisana. Resztę miejsc postaram się odwiedzić przy okazji 🙂

 4. Jak widać miasto wygląda całkiem ciekawie. Nie spodziewałem się, że Radom skrywa tyle atrakcji! Trzaba tam w końcu pojechać 🙂

 5. Radom to nie tylko chytra baba i memy. 220 tys. miasto czyni je 14-tym w kraju. Czyli kilka miast wojewódzkich jest mniejszych od Radomia. Są tu zabytki i miło można spędzić czas. Oprócz wymienionych przez Ciebie jest jeszcze wzgórze Piotrówka, czyli miejsce początków Radomia, stare kościoły zabytkowe, Sw. Wacława, fara Sw. Jana, klasztor Bernardynów, deptak ulica Żeromskiego, rynek i ul. Rwańska, dom Esterki i Gąski. Kościół Garnizonowy. Piękny budynek dworca PKP. Pomnik upamiętniający wydarzenia czerwca 1976 na roku ulic Żeromskiego i 25 czerwca. Dawny budynek komitetu PZPR przy którym się to działo, przy ul. 25 czerwca, obecnie siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Zalew na Borkach, miejsce spacerowe ze ścieżką dookoła i kąpielisko małe miejskie. Przecudne Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie kręcono m.in. sceny filmu Szwadron. Kamienice przy ul. Kościuszki, gdzie w czasie wojny mieściła się siedziba Gestapo. Uroczy Park Leśniczówka. I to nie wszystko… 🙂

 6. Radom to też nieformalnie miasto królewskie. Był tu zamek. Prowadzone są starania o odbudowę. Bywał tu Kazimierz Jagiellończyk. Na tylach muzeum Jacka Malczewskiego, od ulicy Wałowej są fragmenty murów miasta. A najwięcej złych opinii i memów serwują ludzie, którzy mało wiedza o Radomiu i nawet tu nie byli.

 7. Radom to średniej wielkości, sympatyczne miasto. Nie jestem radomianką z urodzenia, ale mieszkam tu ponad 40 lat. Więc wystarczająco długo żeby mieć w miarę obiektywny ogląd. Radom na pewno nie zasługuje na identyfikację z “chytrą babą”. Z Radomiem jest związanych wielu twórców kultury, urodził się tu wybitny malarz Jacek Malczewski, bywał często w Radomiu Józef Brandt. Tu zmarł i jest pochowany na radomskim cmentarzu. W Radomiu mieszkał Jerzy Gombrowicz, brat Witolda. Przed wojną we Wsoli u Jerzego często gościł Witold. W Radomiu urodził się Leszek Kołakowski, tu też dzieciństwo spędził Andrzej Wajda. Radom ma świetne zabytki architektury i ważne muzea. Warto przyjechać i zobaczyć drugie co do wielkości miasto na Mazowszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,706ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj