Kochani, województwo opolskie to najmniejsze i najmniej zaludnione województwo w Polsce. Jednak absolutnie nie oznacza to, że brakuje tu atrakcji czy uroku. Zapraszam Was do mojej (oczywiście, subiektywnej) listy ulubionych zakątków Opolszczyzny.

Opolskie atrakcje – mapa zwiedzania

 1. Zamek Moszna

Reklama

Od pierwszego wejrzenia zaciekawia swoją formą, fantazją i pomysłem. Niektórzy nazywają go polskim Hogwartem. Ten cudowny zamek składa się bowiem z 99 wież i wieżyczek. Liczy trzy części, w których znajdziemy 365 pomieszczeń, z czego kilka przeznaczonych jest do zwiedzania. Ponadto, w zamku znajduje się niewielka oranżeria, restauracja i hotel. Piękny park z przeszło 200 letnimi lipami, niedaleko położona stadnina i piękne azalie czynią te miejsce perłą regionu. Dla dociekliwych: Zamek Moszna to tak naprawdę pałac, jest zamkiem tylko z utartej już nazwy.

Zamek MosznaZamek Moszna

 1. Kopa Biskupia

To najwyższe wzniesienie województwa opolskiego ( 890 m n.p.m.). Ciekawostką jest, że wieża widokowa i najwyższy punkt góry znajdują się już po czeskiej stronie granicy. Świetne miejsce na niedzielny spacer. Na górze znajduje się schronisko, gdzie można napić się herbaty, piwka czy coś przekąsić. Jak dla mnie w sezonie zimowym potrawy są lepsze, albo po prostu wtedy lepiej trafiłam. Uwaga! Piękne widoki gwarantowane niezależnie od pory roku.

biskupia kopa

Widok z wieży
Widok z wieży
 1. Zamek w Brzegu (i muzeum)

Rezydencja Piastów Śląskich powstała już w XIII wieku, a obecny wygląd zamku pochodzi z przebudowy przeprowadzonej w XVI w. Warto dodać, że inspiracją budowli był… krakowski Wawel! Z tego właśnie powodu zamek w Brzegu nazywany jest śląskim Wawelem. Warto odwiedzić muzeum zamkowe, gdzie możemy zobaczyć dawne stroje, meble, pamiątki czy nawet pięknie zdobione sarkofagi Piastów. Uwaga! W sobotę wstęp jest darmowy 🙂 http://zamek.brzeg.pl/

 1. Muzeum wsi Opolskiej

To miejsce, w którym zatrzymało się i miejsce, i czas. Na terenie muzeum, pod gołym niebem znajdziemy przeszło 40 wiejskich zabytkowych budowli drewnianych, które są urządzone oraz wyposażone w oryginalne sprzęty i narzędzia. Ponadto w wielu budynkach znajdziemy przewodników, którzy nie tylko opowiedzą nam historię domu, ale i przeniosą nas do tamtych lat z zabawnymi historiami. Moje ulubione miejsce to chata nauczyciela i historie o dziecięcych nagrodach i karach.

Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej

Piramidy, mumie, dinozaury, legendy i prawdziwe roboty ? Nie trzeba szukać zbyt daleko, bowiem to wszystko znajduje się… na Opolszczyźnie❤️. Jak to możliwe? Zobaczcie sami! ?#mistrzostwaBlogerow#visitPoland

Opublikowany przez W poszukiwaniu końca świata Wtorek, 31 lipca 2018

 1. Stobrawski Park Krajobrazowy

Teren parku stanowią piękne lasy, łąki, doliny rzek i dorzecza. Co prawda, nie spotkamy tam raczej żubra, jednak łosia już i owszem. Osobiście nie udało mi się go zobaczyć, jednak może i kiedyś taki dzień nadejdzie. J Stobrawski Park Krajobrazowy to 165 gatunków ptaków, w tym orlik, bocian czarny czy pliszka, to również wydry, bobry czy rzadkie gatunki motyli. Więcej o gatunkach i trasach na stronie http://www.zopk.pl/pl/stobrawski-pk/ogolnie-o-parku

Czytaj również:  ZATRUTE, ALE WCIĄŻ PIĘKNE – NAJŁADNIEJSZE JEZIORA W POLSCE, W KTÓRYCH NIE MOŻNA SIĘ WYKĄPAĆ

stobrawski-park-krajobrazowy

 1. Góra Świętej Anny

To jedno z bardziej znanych miejsc kultu religijnego nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w całej Polsce. Mimo, iż serce tego miejsca stanowi Bazylika, to właśnie dziesiątki kapliczek tworzą specjalną atmosferę Góry Świętej Anny. Nie można zapomnieć, że Góra Świętej Anny to również zachwycająca lokalizacja- położona jest na najwyższym wzniesieniu Masywu Chełmskiego, dodatkową atrakcję stanowi geopark i ścieżki turystyczne, które można pokonać rowerem lub piechotą. Wielu wybiera tą krainę na niedzielny piknik i odpoczynek od codzienności. Więcej np., tutaj http://geopark-goraswanny.pl/43/80/informacje-o-geoparku-gora-sw-anny.html

Geopark
Geopark
 1. Jeziora Opolszczyzny

Opolszczyzna to z pewnością nie Mazury, jednak znajdziemy tu niejedno jezioro, nad którym można przyjemnie spędzić czas. Biwakując nad jeziorem Nyskim, warto zobaczyć Stare Miasto w Nysie czy odwiedzić tamtejsze muzeum (w środy wstęp bezpłatny), a już na pewno zakupić słodycze produkowane przez Cukry Nyskie J . Udając się nad jezioro Otmuchowskie możemy wybrać się do niewielkiego miasteczka o tej samej nazwie, aby zobaczyć przepiękny Ratusz, zamek biskupi czy naprawdę okazały, barokowy kościół. Bliżej Opola możemy wybrać się nad jezioro Turawskie czy do Osowca.

Jezioro Turawskie
Jezioro Turawskie
Jezioro Turawskie
Jezioro Turawskie
Jezioro Nyskie
Jezioro Nyskie
 1. Opolska Wenecja

Tak właśnie nazwano krótki fragment Młynówki od Mostu Katedralnego do Zamkowego. Jest tam spokojnie i zielono, a w wodzie możemy zobaczyć niewielkie skupiska kaczuszek. Sama uwielbiam spacerować przez Most Groszowy aż po Wyspę Bolko. Na Bolko podczas spaceru zobaczymy dziko żyjące sarny skubiące trawę, wypijemy kawę w kawiarni w samym sercu parku, ewentualnie wybierzemy się do (naprawdę zadbanego) opolskiego zoo.

Opolska Wenecja
Opolska Wenecja
 1. Szlak drewnianych kościołów

Dla mnie niedawno odkrytą atrakcją jest skupisko drewnianych obiektów sakralnych na Opolszczyźnie. Jest to szlak kilkunastu starych kościołów w powiecie kluczborskim. Więcej informacji o szlaku (wraz z przewodnikiem do pobrania) znajdziecie pod adresem http://www.kluczbork.eu/458,kosciolydrewniane.html Oczywiście, w innych rejonach również możemy zobaczyć drewniane kościoły, np. w Obórkach  pod Brzegiem.

źródło: https://www.kluczbork.eu/458,kosciolydrewniane
 1. Zamek Kopice

Zamek w 1958 roku został spalony i od tamtej pory nie udało się go wyremontować. Za każdym razem inwestor obiecywał renowacje, jednak nigdy do niej nie doszło. Ponadto, został rozkradziony tak, że praktycznie nic cennego w nim nie pozostało. Ta gorzka pigułka historii o zmiennych kolejach losu przyciąga corocznie wielu turystów. Mimo, że ruiny zamku nie są przeznaczone do zwiedzania, wielu wraca, aby choć z daleka go zobaczyć, podumać i pomarzyć. Bo przecież w końcu los się do niego uśmiechnie.

Czytaj również:  7 NADMORSKICH MIEJSC, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ ZIMĄ

kopice pałac

kopice palac

Oczywiście, są jeszcze inne miejsca na Opolszczyźnie, do których z chęcią i uśmiechem wracam. 10 punktów to zdecydowanie za mało. To tu znajdziemy jedną z największych wsi w Polsce, Jemielnicę (niemal 4000 mieszkańców!) z przepięknym zespołem klasztornym cystersów, czy zjawiskowy, neogotycki kościół położony w niewielkich Tułach. Jednak bardzo bym chciała usłyszeć co Was najbardziej oczarowało w tym niewielkim regionie Polski.

Cześć!Dziś zaprezentuję miejsca, które na co dzień nazywa się w nieco inny sposób. Może słyszeliście o Śląskim Rzymie⛲?…

Opublikowany przez W poszukiwaniu końca świata Wtorek, 7 sierpnia 2018

Jesteście zainteresowani zabytkami Opolszczyzny? Więcej tutaj.

O tym co ciekawego można zobaczyć w Opolu w tym wpisie.

Najładniejsze lasy i parki Opolszczyzny.

Kochani, dziś piszę o tym co skrywa Opole❤, czy warto tu zajrzeć choć na jeden dzień oraz czego powinniśmy spróbować na Opolszczyźnie. ? Ciekawi? Zapraszam do wpisu. ?

Opublikowany przez W poszukiwaniu końca świata Poniedziałek, 6 listopada 2017

Jemielnica
Jemielnica
Tuły
Tuły

44 KOMENTARZE

 1. Ale dziwna lista. Polecam między innymi: Bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki, Fontannę Trytona, Dom Wagi Miejskiej i Piękną Studnię w Nysie, kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach na Szlaku Polichromii Brzeskich i kościół św. Anny w Oleśnie. W woj.opolskim jest trochę fajnych miejsc ?

  • Lista bardzo fajna, bo różnorodna. Nie każdego interesują kościoły. Ja na ten przykład mam ich dość do porzygu, bo na jaką wycieczkę bym nie pojechała, to mnie po kościołach wożą. A w przewodnikach to samo – kościół taki, kościół siaki. No dajcie ludzie spokój.

   • Zgadzam się, co prawda jest w Opolskim sporo ładnych kościołów, ale to nie jedyne atrakcje województwa, a na wielu wycieczkach tylko to możemy zobaczyć…

    • Dziękuję Auguście za ciekawe sugestie. Niektóre z Twojej listy jeszcze pewnie odwiedzę. Sama co prawda lubię obiekty sakralne, jednak na mojej liście znalazły się inne (jak dla mnie) bardziej interesujące miejsca.
     Ciężko się nie zgodzić z Jankiem i Dagą, że niektóre wycieczki są zbyt monotematyczne i nie ma się czemu dziwić, że ktoś ma potem dość zwiedzania kościołów czy innych miejsc do siebie bardzo podobnych. Pozdrowienia!

   • Właśnie tak – fajna i różnorodna. Nawet august, którego wyprawy turystyczne, jak się domyślam, ograniczają się do wyjścia do kościółka dwa razy dziennie, znajdzie coś dla siebie. I o to chodzi ? I jest coś i dla mnie, bo na Turawę na sandacze jeżdżę ?

    • Cieszę się że Ci się podoba. Nad Turawą jest świetny klimat i na spacer i do zdjęć i żeby sobie podumać nad zachodem słońca 🙂

 2. Uwielbiam wracać do Mosznej zawsze gdy jadę na Dolny Śląsk, a szczególnie gdy kwitną rododendrony. Niezapomniany widok i … zapach ? Zaskoczyłaś mnie zdjęciem z jeziorem!!! Tego się na pewno nie spodziewałam zobaczyć. Z Twoich zdjęć chciałabym zobaczyć Kopice i Tuły, nie wiedziałam o ich istnieniu, a pokochałam DŚ ?

 3. JEMIELNICA, największą wsią w Polsce? Według jakich kryteriów i na podstawie jakich źródeł? Że niby liczy “blisko”, “aż” 4 000 mieszkańców. Jest w Polsce kilka wsi liczących ponad 10 000 mieszkańców. Więc z umiarem z takimi stwierdzeniami.

 4. Ostatnio mówiłam do mojego męża, że nigdy nie byłam w woj. opolskim ? Twój post na pewno pomoże nam zaplanować jakąś sensowną podróż, więc wielkie dzięki za niego ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here