Oradea – atrakcje miasta znanego z pięknej architektury

Oradea. Moją podróż po Rumunii zaczęłam właśnie od niej. Nic dziwnego, bo położona jest zaledwie 13 kilometrów od granicy z Węgrami. Słyszałam od mojego kolegi, Rumuna Eddiego, że to jego zdaniem najpiękniejsze miasto w tym kraju. Oradea w ostatnich latach przeszła imponującą przemianę i wiele budynków zostało odrestaurowanych.

Chociaż spodziewałam się, że Oradea będzie naprawdę ładna, to na żywo zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Obecna architektura Oradei to połączenie budynków mieszkalnych z okresu komunistycznego, zlokalizowanych głównie na przedmieściach oraz pięknych zabytkowych budowli, głównie z czesów gdy miasto było częścią Austro-Węgier. Centrum miasta wygląda naprawdę niesamowicie, styl architektoniczny kojarzy się z Barceloną, ale nie ma tam takich tłumów.

Co warto zobaczyć w Oradei? Jakie są najciekawsze atrakcje miasta? O tym opowiem w tym wpisie.

Oradea – co warto wiedzieć?

To dziesiąte największe miasto Rumunii, położone nad brzegiem rzeki Crișul Repede. W tej części Rumunii mieszka wielu Węgrów, więc ten język da się usłyszeć na ulicy czy zobaczyć węgierskie nazwy ulic. To taka ciekawostka, o której moim zdaniem warto wiedzieć przyjeżdżając do Transylwanii.

Oradea, znana pierwotnie jako Varadinum, ma swoje początki w roku 113 n.e., kiedy to ta nazwa została po raz pierwszy zanotowana. Niemniej jednak, dowody na obecność ludzi w tym regionie sięgają aż IV wieku p.n.e.

Plac Unii (Unirii Square)

Tutaj zaczniemy zwiedzanie miasta. Plac otoczony jest reprezentacyjnymi budynkami – Ratuszem, Pałacem Czarnego Orła, Pałacem Biskupim i kilkoma innymi, a także restauracjami i kawiarniami.

Spacerując po placu na pewno zwrócicie uwagę, że w Oradei znajduje się wiele budynków w stylu Art Nouveau, o naprawdę dużej wartości architektonicznej. Nikt nie będzie ich liczył w trakcie zwiedzania, ale według rumuńskich źródeł jest ich 89.

Ciekawostka

Jedną z atrakcji placu jest wieża ratuszowa. Turyści mogą wspiąć się na nią, aby podziwiać widoki czy zrobić zdjęcia.

Pałac Czarnego Orła (Vulturul Negru)

To zdecydowanie najbardziej znany budynek w mieście.

Pałac składa się z dwóch segmentów na kształt litery Y jest charakterystyczny dla stylu secesyjnego.  Ten kształt przez niektórych jest porównywany do formy dzioba orła. Budynek wzbogacony jest o przeszklone przejście oraz o dekoracje roślinne i zwierzęce. Czarny orzeł w witrażu, który nadał budynkowi nazwę, pochodzi z 1909 roku i został stworzony przez lokalną pracownię.

Pałac Czarnego Orła mieści hotel, restaurację, kawiarnie, kluby i biura.

Ulica Calea Republicii w Oradea

Spacer tą ulicą jest obowiązkowy, jeśli lubicie podziwiać styl Art Nouveau. Rozciągająca się na długość 600 metrów, Calea Republicii została przekształcona w deptak. Dziś to idealne miejsce, gdzie można podziwiać kolorowe kamienice w stylu secesyjnym.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Sklep oświetleniowy Deutscha  (Casa Deutsch)

Ciekawych budynków w Oradei jest mnóstwo. Należy do nich Casa Deutsch, czyli dawny sklep ze szkłem, porcelaną i lampami. To jeden z najatrakcyjniejszych secesyjnych budynków, położony na ulicy Vasile Alecsandri.

Jednak nie tylko jego wygląd jest wyjątkowy, ale też historia rodziny Deutsch.

Rodzina Deutsch była znana z sukcesu w biznesie szklarskim w Schwarzwaldzie. Początki rodziny sięgają Ignáca, ojca rodziny. Jego synowie, zmieniając nazwisko na Dénes, kontynuowali rozwój “niemieckiego imperium szkła”. Przed I wojną światową była to jedna z najbogatszych rodzin w Oradei. Później losy jej członków przybrały tragiczny obrót. Sándor Dénes walczył na froncie wschodnim na I wojnie światowej. Po jego powrocie członkowie rodziny zaczęli tragicznie umierać jeden po drugim, aż do samobójstwa Sándora w 1934 roku.

Twierdza w Oradei

Ta średniowieczna twierdza Oradea została zbudowana w XI wieku. Jak w tego typu miejscach bywa, twierdza jest położona w strategicznym punkcie miasta, nad rzeką Crișul Repede, co w przeszłości zapewniało doskonałą obronę. Była ona kluczowym punktem obronnym regionu przez wiele stuleci.

Obecnie teren twierdzy można zwiedzać, ale też wziąć udział w różnych warsztatach.

Wyjątkowo prezentuje się z powietrza: ma kształt gwiazdy, składa się z bastionów połączonych murami. Zobaczcie sami:

Barokowy kompleks w Oradei

Barokowy kompleks został zbudowany w XVIII wieku, obejmuje katedrę, pałac, domy oraz ogród. Rzymskokatolicki Pałac Biskupi przypomina Pałac Belwederski w Wiedniu. Z ciekawostek, liczy 365 okien. W tym niezwykłym pałacu przebywała nawet księżniczka Austrii – Sissi, Katedra z 11 ołtarzami i relikwiami świętych również wyróżnia się na tle innych w tej części Europy.

Wspomniane domy w kompleksie to po polsku „korytarz armat”. Jest ich łącznie dziesięć i chociaż budowane były przez wiele lat, zostały połączone długimi arkadami. Ten tunel wygląda naprawdę ciekawie i moim zdaniem to dobry punkt na zdjęcia czy kadr do filmu.

Kościoły w Oradea

Wymienić wszystkie to wyzwanie, a odwiedzenie każdego mogłoby zająć naprawdę dużo czasu. W zależności od tego, czy chcielibyśmy podziwiać wnętrza czy też uczestniczyć w mszy. Bowiem w tym mieście jest 100 kościołów! Jeśli chcesz, możesz odwiedzić tylko wybrane, np.

  • Kościół kapucynów z XVIII-XIX w.
  • Kościół w twierdzy
  • Kościół św. Ducha

Bulwary nad rzeką Crișul Repede

Spacer bulwarami to prawdziwa przyjemność. Nie dość, że można podziwiać miasto z innej perspektywy, to znajduje się tam kilka knajpek, w których można zjeść czy po prostu wypić (kawę, napój czy coś mocniejszego).

Niestety, przynajmniej na ten moment nie było tam dań kuchni rumuńskiej, ale jeśli macie ochotę na burgera czy pizzę, jak najbardziej możecie tam usiąść.  

Oradea – atrakcje

To oczywiście nie wszystkie ciekawe miejsca w Oradei. Najczęściej wymieniane w przewodnikach są między innymi:

  • Dom Darvas La Roche – muzeum Art Nouveau
  • Nymphaea Aquapark
  • Synagoga neologiczna Syjon (Zion)
  • Teatrul de Stat – Teatr Narodowy

Gdzie zjeść w Oradei?

Jeśli nie mieliście okazji spróbować rumuńskiej kuchni, zdecydowanie zachęcam. A jeśli w Rumunii już byliście, nie muszę tego robić.

Na obiad lub kolację polecam to miejsce: Cyrano przy Calea Republicii 7

Gdzie spać w Oradei?

W Oradei bez problemu znajdziesz różne opcje zakwaterowania, możesz wybierać spośród hoteli, pensjonatów czy apartamentów na wynajem. W centrum miasta zlokalizowane są liczne obiekty, ale można wynająć mieszkania bardziej na uboczu. Tak zrobiliśmy, bo na wyjeździe podróżowała z nami kotka Perełka, którą zawsze zabieramy na dłuższe wyjazdy. Wtedy wynajmujemy mieszkania, żeby wyjazd był urlopem, komfortowym również dla zwierzaka.

Wynajęte mieszkanie, które polecam znajdziecie tutaj.

Inne dobrze oceniane noclegu sprawdzisz tu i na poniższej mapce.

Booking.com

Oradea – perełka Rumunii

To piękne miasto w Rumunii ma wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom historii, jak i entuzjastom nowoczesnej architektury. Mój przewodnik to wstęp do zwiedzania tego miasta, ale i regionu. Okolica jest znana z leczniczych źródeł termalnych, takich jak Băile Felix.

Więcej inspiracji z Rumunii już niebawem na blogu.

Kluż-Napoka (Cluj Napoca): atrakcje i zwiedzanie

Salina Turda – niesamowita kopalnia soli w Rumunii

Timisoara – atrakcje mojego ulubionego miasta w Rumunii

Arad: atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Transylwania: atrakcje i ciekawe miejsca

Rezerwat Cheile Turzii


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


1 KOMENTARZ

  1. Byłam wiele lat temu. Miasto wydawało mi się takie bajkowe ze swą nietypową architekturą. Ale wtedy wiele budynków czekało na remont. Patrząc na zdjęcia chyba uporano się z odpadającymi tynkami i gzymsami, budynki wyglądają pięknie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,800ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj