Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Rezerwat Cheile Turzii – odwiedź wąwóz Turda

W pobliżu miasta Kluż-Napoka rozciąga się Cheile Turzii – jeden z najpiękniejszych rezerwatów w kraju. To raj dla miłośników natury, turystów i pasjonatów wspinaczki.

Miejsce to kusi niezwykłymi panoramami: stromymi skałami, rzeką oraz jaskiniami do zwiedzania. Wąwóz Turda to idealne miejsce na spacery, pikniki oraz obserwację ptaków.

Zapraszam na relację z wędrówki!

Rezerwat Cheile Turzii – co warto wiedzieć?

Cheile Turzii prezentuje unikalny krajobraz krasowy. Obszar wąwozów obejmuje 324 ha, które ukształtowały się przez erozję jurajskich skał wapiennych pod wpływem rzeki Hășdate. Skalne ściany osiągają do 200 m wysokości. Na tym obszarze występuje ponad 1000 różnych gatunków flory i fauny, w tym wiele rzadkich gatunków.

Trasa wzdłuż wąwozu

Zanim przejdę do opisu trasy, chciałabym zwrócić uwagę, że nie jest dostosowana do wózków. Więc jeśli chcecie wybrać się z dzieckiem, musicie mieć to na uwadze. Powodem są cztery mosty, które nie są przystosowane, są też schody.

Zaparkowaliśmy samochód na płatnym parkingu od strony wsi Cheia. Trasa, którą pokonaliśmy prowadzi zarówno po lewym, jak i po prawym brzegu doliny Hășdate, bo regularnie pokonujemy wspomniane malownicze mostki. Co ciekawe, każdy ma swoją nazwę, np. most nr 2 nosi nazwę „Środek Wąwozu”. Poza tym, na szlaku zobaczymy niewielkie jaskinie.

Trasa nie jest wymagająca, rozciąga się na długości ok. 1300 metrów. Warto wiedzieć, że nie ma tam zasięgu (jesteśmy w wąwozie). Można dość do punktu widokowego przy końcu wąwozu i zawrócić lub iść dalej, innymi, mniej popularnymi szlakami.

Ciekawostka! Ten rejon cieszy się popularnością wśród wspinaczy dzięki prostemu dostępowi z wyposażeniem. Można tu znaleźć ponad 200 tras wspinaczkowych i alpinistycznych.

Punkty widokowe – skąd wyjdą najlepsze zdjęcia?

Dobre zdjęcia wychodzą oczywiście z odległości, np. z punktu Tiroliana Cheile Turzii. Poza tym, na trasie 103G znajdziecie mnóstwo takich punktów, a latem ze słonecznikami skały wyglądają po prostu obłędnie.

Więcej pomysłów na podróże po tym regionie Rumunii znajdziesz tutaj:

Sprawdź również:  Oradea – atrakcje miasta znanego z pięknej architektury

Kluż-Napoka (Cluj Napoca): atrakcje i zwiedzanie

Oradea – atrakcje miasta znanego z pięknej architektury

Timisoara – atrakcje mojego ulubionego miasta w Rumunii

Transylwania: atrakcje i ciekawe miejsca


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

Noclegi znajdziesz na booking.com


Uwielbiam odkrywać tajemnicze miejsca i ciekawe miasta. Relaksuję się w naturze, więc i jej jest tu dużo. Coś więcej o mnie? Mieszkałam w 6 krajach: byłam księgową na Węgrzech, sprzedawczynią w USA i rekruterką w Polsce. Przeczytasz o tym w moich książkach. A pomysły na podróże znajdziesz na tym blogu, ale też na Instagramie i Facebooku.
55,000FaniLubię
68,290ObserwującyObserwuj
40,000ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj
Ewelina Gac
Ewelina Gachttps://wposzukiwaniu.pl/
Uwielbiam odkrywać tajemnicze miejsca i ciekawe miasta. Relaksuję się w naturze, więc i jej jest tu dużo. Coś więcej o mnie? Mieszkałam w 6 krajach: byłam księgową na Węgrzech, sprzedawczynią w USA i rekruterką w Polsce. Przeczytasz o tym w moich książkach. A pomysły na podróże znajdziesz na tym blogu, ale też na Instagramie i Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj